Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.02.2016, 09:15:10
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Cred ca impartim mai mult de o singura pasiune, dragul meu Pelerin...daca intr-adevar esti fan literatura si cultura britanica, asa cum deduc dupa avatarul tau, se pare ca avem multe in comun.
Sunt curioasa daca doar Shakespeare este pe gustul tau sau iti place ceva si din victorianism,romantism sau realism.Modernismul si post modernismul mi se par mai dificile...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.02.2016, 09:53:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Multumesc,Stefan..este un film clasic briliant, l-am vazut deja...O recomandare superba!
si filmul The Ten Commandments cu Charlton Heston si Yul Brynner merita vazut
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.02.2016, 10:16:06
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Si pe asta vazutu-l-am..:) Iti plac filmele clasice...si mie...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.02.2016, 13:00:50
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Cred ca impartim mai mult de o singura pasiune, dragul meu Pelerin...daca intr-adevar esti fan literatura si cultura britanica, asa cum deduc dupa avatarul tau, se pare ca avem multe in comun.
Sunt curioasa daca doar Shakespeare este pe gustul tau sau iti place ceva si din victorianism,romantism sau realism.Modernismul si post modernismul mi se par mai dificile...
Scotia este intradevar inima mea :) As mai adauga pe lista preferintelor culturale pe Robert Burns, Gwyneth Lewis, Harold Pinter, Alfred Tennyson, William McIlvanney,WB Yeats, lista este foarte lunga :) As mai recomanda o ecranizare a lui Hamlet cu o distributie de exceptie https://m.youtube.com/?#/watch?v=-rd74Gniz-A si una dupa Negutatorul din Venetia, cu o interpretare exceptionala a lui Al Pacino https://m.youtube.com/?#/watch?v=mdbzRtxVtns

PS: Stefan Florin continua recomandarile excelente !

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.02.2016 at 13:35:32.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.02.2016, 14:48:58
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Scotia este intradevar inima mea :)
... Si cu F.C. Liverpool cum ramane?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.02.2016, 15:05:30
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Scotia este intradevar inima mea :) As mai adauga pe lista preferintelor culturale pe Robert Burns, Gwyneth Lewis, Harold Pinter, Alfred Tennyson, William McIlvanney,WB Yeats, lista este foarte lunga :) As mai recomanda o ecranizare a lui Hamlet cu o distributie de exceptie https://m.youtube.com/?#/watch?v=-rd74Gniz-A si una dupa Negutatorul din Venetia, cu o interpretare exceptionala a lui Al Pacino https://m.youtube.com/?#/watch?v=mdbzRtxVtns

PS: Stefan Florin continua recomandarile excelente !
Normal ca nu putea lipsi poetul national al Scotiei, celebru domn Burns..si nici Gwyneth..nu degeaba a primit laurii Welshi...ma bucur ca-ti place si poezia victoriana..stii in epoca aia s-a scris putina poezie, la moda erau romanele..Cat despre McIlvanney..ce-ti place mai mult proza sau poezia?
Bineinteles, WB Yeats e unul din clasici..ma bucur ca-ti place si literatura irlandeza.
Merci mult pt linkurile pieselor de Shakespeare...el e universal placut de toti..:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.02.2016, 15:07:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
... Si cu F.C. Liverpool cum ramane?
YNWA imi va curge mereu prin vene :) RedRose revin mai pe seara, sa nu te superi. Indatoriri de tata :)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.02.2016, 15:47:50
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
YNWA imi va curge mereu prin vene :) RedRose revin mai pe seara, sa nu te superi. Indatoriri de tata :)
Vai vai..sa nu se rataceasca vreun fan Chelsea sau Arsenal pe la voi ca o pateste ca-n reclama la carburantul OMV MaxxMotion Diesel :)
https://www.youtube.com/watch?v=Ge5CZtgYh7M
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.02.2016, 19:01:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Vai vai..sa nu se rataceasca vreun fan Chelsea sau Arsenal pe la voi ca o pateste ca-n reclama la carburantul OMV MaxxMotion Diesel :)
https://www.youtube.com/watch?v=Ge5CZtgYh7M
:)) In cazul lui McIlvanney cartea mea preferata este ,,Docherty". Care sunt primele cinci carti fav pt tine? :)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.02.2016, 15:47:08
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Mi-e cam greu sa ma limitez doar la 5, zau asa...:) Dar pt tine, ca-mi esti simpatic, fac un efort...Deci top 5 , din literatura britanica si americana, ar fi asa:
1.Charles Dickens -Great Expectations(da, ador realismul...si va ramane pururea nr.1 pt mine cartea asta)
2.Nathaniel Hawthorne-Scarlet Letter ( ce sa fac, imi place si literatura americana)
3.Emily Bronte-Wuthering heights
4.Jane Austen-Pride and Prejudice(asa, ca sa nu zici ca nu-mi place victorianismul)
5.Charlotte Bronte-Jane Eyre

Cat despre poetry, ma tem ca trebuie sa lasam asta pentru data viitoare, asa ca sa nu le amestecam.:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde