Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2008, 12:35:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit


Voi ce credeti ..Si inainte oamenii nici nu ajunsesera pe luna si se filmau intr-o camera cu niste pietroaie se imbracau in costume de cosmonaut si spuneau ca au ajuns pe luna...

Si nici acum nu pot fi sigur de asta. Un film se poate realiza destul de bine cu niste profesionisti

Premiata cu Oscar, Marion Cotillard: Guvernul SUA este vinovat pentru evenimentele din 11 septembrie

Marion Cotillard

Declaratiile soc ale castigatoarei celei mai ravnite statuete din lume risca sa-i termine cariera de peste Ocean a celei care a intruchipat-o pe Edith Piaf. Cea mai mare tragedie din istoria recenta a Statelor Unite ale Americii, atentatele de la 11 septembrie 2001, este contestata de artista franceza Marion Cotillard, recent laureata a premiului Oscar pentru cea mai buna actrita in 2008. Lasand frau liber teoriei conspiratiei nu numai in ce priveste atentatele de la New York din urma cu aproximativ sapte ani, ci si referitor la primul om care a ajuns pe Luna, vedeta a declarat ca are serioase dubii cu privire la versiunea oficiala prezentata de americani. Actrita franceza a spus deschis, in timpul unui interviu difuzat de Paris Premiere, ca este de parere ca Guvernul american ar fi avut legatura cu atacurile teroriste de la World Trade Center. In timpul unei discutii televizate, Cotillard a subliniat ca atentatul a fost dirijat chiar de conducerea Americii, relateaza Daily Mail.
"Suntem mintiti pe fata"
"Cred ca suntem mintiti pe fata", a afirmat actrita, care a adaugat ca are tendinta sa creada mai degraba in teoria complotului. Cotillard a recunoscut, totodata, ca este fascinata de diferitele teorii conspirationiste care apar pe internet. "Turnul nu s-a prabusit niciodata! Nici unul din aceste turnuri nu se prabuseste. Si acolo (n.r. - la New York), se prabuseste. Apoi, putem vorbi mult despre asta... Pentru ca erau pline cu aur turnurile de la 11 septembrie. Si apoi, ca sunt o groaza de bani, deoarece au fost terminate in 1973, mi se pare, si, pentru a le aduce la nivelul tehnologiei de azi, era mult mai scump sa se faca lucrari etc. decat sa fie daramate", spune actrita in timpul interviului. Bizar sau nu, Cotillard a continuat: "Un turn... mi se pare ca era in Spania... a ars timp de 24 de ore, dar nu s-a prabusit. Insa turnurile de la World Trade Center au cazut in cateva minute. Cred ca suntem mintiti in legatura cu unele lucruri".
Ca prim argument, care sa sustina teoria sa, actrita franceza a explicat ca turnurile gemene erau un complex demodat care necesita imbunatatiri si ca proprietarii celor doua cladiri stiau ca i-ar costa mai mult sa le renoveze decat sa le demoleze. "Mancau banii degeaba. Sa pui din nou cabluri, sa schimbi aparatura, toate chestiile astea ar fi costat mult mai mult in comparatie cu distrugerea lor", a subliniat Cotillard. Mai mult, actrita a pus la indoiala si veridicitatea primului pas facut pe Luna de americani in 1969: "Chiar a pasit omul acela pe luna?", a intrebat ea. "Am vazut o multime de documentare despre asta si chiar ma intreb daca e adevarat. Oricum, eu nu cred tot ce-mi spun ei, asta-i clar", a concluzionat Cotillard.

Reactiile la declaratiile actritei franceze au fost pe masura. In opinia unora, castigarea unui Oscar poate fi un mare pas inainte pentru cariera unui actor, insa teoriile conspiratiei pe care le avanseaza Cotillard sunt echivalente cu taierea crengii de sub picioare din punct de vedere profesional. Din pacate, cariera lui Marion Cotillard in SUA s-ar putea termina curand.
Asaltata de jurnalisti pentru mai multe detalii, actrita franceza si-a delegat avocatul sa raspunda la intrebari. Acesta a declarat ca Marion Cotillard nu a vrut sa conteste atentatele de la 11 septembrie si ca regreta interpretarea unor afirmatii ale sale scoase din context.
Francezii sceptici
Marion Cotillard nu este prima celebritate franceza care pune sub semnul intrebarii evenimentele produse la 11 septembrie. In noiembrie 2006, Christine Boutin, care a devenit ulterior ministru in Guvernul format dupa alegerea lui Nicolas Sarkozy in functia de presedinte, intrebata despre responsabilitatea lui George W. Bush in aceste atentate, a facut cateva remarci foarte curioase. La intrebarea "Credeti ca Bush este in spatele atentatelor de la 11 septembrie?", Boutin a raspuns: "Da, cred, cu atat mai mult cu cat stiu ca site-urile care vorbesc de aceste probleme sunt cele care au cele mai multe vizite. Eu, care sunt foarte sensibila la chestiunea noilor tehnologii ale informatiei si comunicarii, imi spun ca aceasta expresie a masei, a poporului, nu poate exista fara o farama de adevar".
O.ROTARU
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A filosofa sau a crede? Seraphim7 Generalitati 32 27.11.2012 12:24:45
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Luna Sfintilor Teologi! geo.nektarios Teologie si Stiinta 10 13.01.2010 15:58:48
Luna Cadourilor (Ne)Obisnuite Ioan_Ciobota Generalitati 0 26.12.2007 16:58:14
O LUNA CONTROVERSATA Ioan_Ciobota Generalitati 0 18.12.2007 20:21:03