Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 04.02.2013, 17:50:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
http://www.sciencebasedmedicine.org/index.php/385/ un singur exemplu. Mie cele spuse acolo mi se par destul de pertinente.
După o lectură rapidă, iată și prima prostie pe care mi-a fost dat să o citesc. Auzi logică din partea cui a scris-o - și habar nu am cine e autorul ei:

He marshals a lot of evidence, but is it sufficient to support his recommendation that everyone give up animal protein entirely, including dairy products? I don’t think so. There are legitimate concerns that such a diet may not be without risks. Even Campbell recognizes that strict vegetarians are likely to need vitamin B12 supplementation. If cow’s milk is prohibited for growing children and osteoporotic adults, they will likely need a supplemental source of calcium and vitamin D. Without careful nutrition guidance, children deprived of milk might end up malnourished. Breast milk is animal protein – should we avoid breast-feeding too?

Ce zici, fain silogism, nu? Spune el (sau ea), care îi contestă lui Campbel argumentele raționale după munca acestuia de o viață.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 04.02.2013, 17:56:07
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
După o lectură rapidă, iată și prima prostie pe care mi-a fost dat să o citesc. Auzi logică din partea cui a scris-o - și habar nu am cine e autorul ei:

He marshals a lot of evidence, but is it sufficient to support his recommendation that everyone give up animal protein entirely, including dairy products? I don’t think so. There are legitimate concerns that such a diet may not be without risks. Even Campbell recognizes that strict vegetarians are likely to need vitamin B12 supplementation. If cow’s milk is prohibited for growing children and osteoporotic adults, they will likely need a supplemental source of calcium and vitamin D. Without careful nutrition guidance, children deprived of milk might end up malnourished. Breast milk is animal protein – should we avoid breast-feeding too?

Ce zici, fain silogism, nu? Spune el (sau ea), care îi contestă lui Campbel argumentele raționale după munca acestuia de o viață.
Si totusi.... Observations from other countries tend to contradict the correlations found in China. The African Maasai eat a diet high in animal protein (meat, milk and blood from their cows) – yet they have low blood cholesterol levels and low rates of heart disease. Among the Eskimos (who ate an animal-based, very high protein, high fat diet) heart disease was practically unknown.

Campbell doesn’t attempt to explain a glaring exception to his data: stomach cancer rates are higher in China than elsewhere in the world – he doesn’t even mention that fact.

Sunt f multe contradictii vis-a-vis de studiul acesta facut doar pe chinezi apropo, sa nu uitam ca nu toti avem acelasi bagaj genetic.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #403  
Vechi 05.02.2013, 11:22:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt mai multe astfel de articole care se centreaza asupra alimentatiei dintr-o anumit zona geografica, incercand intr-un mod subiectiv sa scoata in evidenta anumite alimente in defavoarea altora.

De fapt, daca asta este si scopul declarat al "studiului" (iar daca nu e declarat se poate usor deduce care este de fapt scopul) atunci mai mult ca sigur sunt suficiente elemente de subiectivism.

Adevarul este ca de-a lungul timpului, in fiecare zona geografica s-a stabilit un anumit regim alimentar optim, in concordanta cu specificul zonei.

Optim in doua sensuri:
1. hrana asimilata in proportii echilibrate pentru sanatate
1. organismul s-a adaptat la procesarea hranei din zona respectiva

Fara aceasta adaptare si medicina moderna, bolilor de nutritie ar fi inclinat negativ si mai mult balanta natalitatii.

In schimb, in lumea moderna ce avem?
1. mancare intens procesata, cu adaosuri chimice care se cumuleaza, fiind uneori in cantitati peste capacitatea de eliminare a organismului.
2. hrana nu mai tine cont de raportul cu mediu, necesarul real
3. sendentarism, poluare, stres

O diferenta foarte mare a mai facut-o probabil inca un element care merita o analiza aparte: factorul selectie naturala.

Fara medicina moderna, cei care nu erau suficient de robusti si adaptabili mureau, de multe ori chiar din copilarie.

In civilizatia moderna, acestia supravietuiesc de cele mai multe ori, perpetuand gene problematice si inclinand negativ balanta statistica a bolilor, inclusiv cele care rezulta din intoleranta la anumite alimente (de lipsa alimentatiei sanatoase am vorbit deja).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.02.2013 at 11:24:56.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 08.02.2013, 14:45:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt mai multe astfel de articole care se centreaza asupra alimentatiei dintr-o anumit zona geografica, incercand intr-un mod subiectiv sa scoata in evidenta anumite alimente in defavoarea altora.

De fapt, daca asta este si scopul declarat al "studiului" (iar daca nu e declarat se poate usor deduce care este de fapt scopul) atunci mai mult ca sigur sunt suficiente elemente de subiectivism.

Adevarul este ca de-a lungul timpului, in fiecare zona geografica s-a stabilit un anumit regim alimentar optim, in concordanta cu specificul zonei.

Optim in doua sensuri:
1. hrana asimilata in proportii echilibrate pentru sanatate
1. organismul s-a adaptat la procesarea hranei din zona respectiva

Fara aceasta adaptare si medicina moderna, bolilor de nutritie ar fi inclinat negativ si mai mult balanta natalitatii.

In schimb, in lumea moderna ce avem?
1. mancare intens procesata, cu adaosuri chimice care se cumuleaza, fiind uneori in cantitati peste capacitatea de eliminare a organismului.
2. hrana nu mai tine cont de raportul cu mediu, necesarul real
3. sendentarism, poluare, stres

O diferenta foarte mare a mai facut-o probabil inca un element care merita o analiza aparte: factorul selectie naturala.

Fara medicina moderna, cei care nu erau suficient de robusti si adaptabili mureau, de multe ori chiar din copilarie.

In civilizatia moderna, acestia supravietuiesc de cele mai multe ori, perpetuand gene problematice si inclinand negativ balanta statistica a bolilor, inclusiv cele care rezulta din intoleranta la anumite alimente (de lipsa alimentatiei sanatoase am vorbit deja).
Două citate:

"Eu prefer imaginea de ansamblu, pentru ca noi
investigam incredibila complexitate si subtilitate a naturii
însasi. Am dorit sa investighez în ce fel se coreleaza cu boala
diversele tipuri de alimentatie - aceasta fiind ideea de baza a
cartii. Toate componentele din mâncare lucreaza împreuna pentru a
crea fie sanatatea, fie boala.Cu cât consideram mai mult ca o
singura substanta chimica poate fi caracteristica unui aliment
în întregime, cu atât ne împotmolim într- o tâmpenie. Dupa
cum vom vedea în partea a IV-a a cartii, acest mod de gândire
a generat mult din stiinta de slaba calitate. Asadar, eu spun ca
avem nevoie de mai mult, nu de mai putin din abordarea
numita de colegul meu „ tragere cu tunul". Trebuie sa luam
mai mult în atentie tiparele alimentare si alimentele integrale.
Înseamna oare ca aceasta abordare este singura cale de a face
cercetare? Desigur ca nu. Consider eu ca descoperirile din
Studiul China constituie dovada stiintifica absoluta? Desigur,
NU. Ofera acesta suficiente informatii în vederea luarii unor
decizii practice? Absolut, DA."


"Este oare posibil ca factorii genetici ai unui grup sa îi
faca sa fie mai susceptibili la boala de inima? Noi stim ca nu
este cazul, deoarece în cadrul unui grup cu aceeasi
mostenire genetica se observa o relatie similara între dieta si
boala. De exemplu, barbatii japonezi care traiesc în Hawaii
sau California au un nivel mult mai ridicat al colesterolului
sanguin si o incidenta mult mai mare a bolii de inima fata
de barbatii japonezi care traiesc în Japonia.
Cauza tine, în mod evident, de mediu, deoarece
majoritatea acestor oameni au aceeasi mostenire genetica."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 08.02.2013, 18:07:47
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Vreți să trăiți mult, dar mai ales bine (sănătos)? Faceți-vă... vegetarieni!
http://www.descopera.ro/dnews/105471...fost-dezvaluit
Reply With Quote
  #406  
Vechi 08.02.2013, 22:02:06
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai ales mămăliga dacică, cum arată izvoarele istorice, era făcută cu cartofi.
Tare gluma... ma refeream la secolele trecute. Cat priveste mamaliga dacica... era facuta cu mei.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 29.05.2013, 17:00:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit De când este permis consumul de carne?

In Revista OrthoGraffiti am citit un articol ce trateaza mai multe aspecte dezbatute in acest topic, oferind anumite lamuriri.

"În dimensiunea alimentară, postul ortodox presupune înfrânarea de la produsele „de dulce” – carne, ouă, lapte cu toate derivatele lui, adică tot ce conține proteină animală și predispune, în cantități crescute, la agresivitate. Este o chemare spre reîntoarcere la starea edenică, atunci când primii oameni se hrăneau numai cu vegetale. În schimb, catolicilor le este permis consumul de lactate și ouă, nu și de proteine din carne. Dar de când a fost îngăduit consumul de carne?

„Și a zis Dumnezeu: Iată am dat vouă toată iarba ce face sămânță de semănat, care este deasupra a tot pământul, și tot pomul care are întru sine rod cu sămânță de semănat va fi vouă mâncare. Și tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se târăsc pe pământ, care au în sine suflet viu, toată iarba verde de mâncare. Și s-a făcut așa” (Facere 1, 29-30).

Dintru început, când pământul și toate făpturile erau încă noi, oamenilor și chiar animalelor li s-a dat să se hrănească doar cu verdețuri. Sfântul Vasile cel Mare nuanțează: „Dumnezeu nu a zis «V-am dat peștii spre mâncare, v-am dat vitele, târâtoarele și cele cu patru picioare». Nu pentru aceasta le-a făcut, zice Scriptura. În fapt, întâia legiuire îngăduia folosirea fructelor, că încă eram socotiți vrednici de Rai. Ție, ca și fiarelor sălbatice și păsărilor, se dau fructe, verdețuri și ierburi. Și totuși aceste ființe, supunându-se legii firii, se hrăneau cu fructe” (Sfântul Vasile cel Mare, Despre obârșia omului- II, pag. 6-7).

După ucigătorul Potop mondial, Creatorul a repetat binecuvântarea edenică către înțeleptul Noe, cu câteva amendamente: „Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți pe el… sub mâinile voastre le-am dat. Și tot ce se mișcă și viază va fi vouă de mâncare, ca niște buruieni de ierburi le-am dat vouă toate” (Facere 9, 1-3). Se înțelege și de aici că „ab initio”, animalele și omul erau ierbivore și frugivore. Știința actuală, făcând uz de ceea ce se știe despre materie, despre anatomia și fiziologia carnivorelor, va protesta. Înainte de căderea omului în păcat, proprietățile materiei și legile ei erau diferite, din moment ce o dată cu omul, toată creația a cunoscut stricăciunea. Compatibilitatea trupurilor făpturilor cu materia înconjurătoare era alta: îngăduia nu numai asimilarea, dar chiar asimilarea fără resturi, așa cum va fi în Împărăție după transfigurarea materiei la Parusia Domnului. Suport al vieții era atunci și va fi din nou în viața veșnică din Împărăția Cerurilor harul divin, nu aportul extern de materie pe post de combustibil.

După neascultarea protopărinților Adam și Eva „făptura a fost supusă deșertăciunii, nu de voia ei, ci din cauza aceluia care a supus-o” (Romani 8, 20), iar harul sfânt s-a retras treptat. Materia și-a schimbat proprietățile, asimilabilitatea deplină a vegetalelor de către orice animal a încetat. Atotștiința și preștiința divină au făcut ca El să așeze din start în rațiunile lor posibilitatea contracarării acestei schimbări.

Necuvântătoarele care aveau în ele rațiunea de a fi carnivore, implicit anatomia și fiziologia adecvate, au trecut la consumul de carne. Așa se înțelege de ce Dumnezeu nu s-a mai referit la animale în porunca noahică, precum și afirmația că, după alungarea din rai, omul a găsit animalele ostile, după ce mai înainte toate îi erau supuse pentru harul ce era în el. Întărește prin cuvânt mesajul postitorul Vasile al Cezareei: „Dar, după Potop, când omul și-a schimbat felul viețuirii și s-a depărtat de hotarul rânduit lui, Domnul, cunoscând că omul este risipitor, i-a îngăduit folosirea tuturor felurilor de hrană. Prin această îngăduință, și celelalte dobitoace au fost slobozite să le mănânce. De-atunci leul este mâncător de cărnuri și tot de atunci caută vulturii stârvuri” (op. cit., 6-7).

Potrivit noilor împrejurări după Potop, i s-a îngăduit salvatorului Noe să mănânce carne. Și cum lui Adam i s-a dat porunca să țină un post – nemâncarea din pomul cunoștinței binelui și răului – la fel și lui Noe i se dă o poruncă: să nu mănânce sângele. După rânduiala alimentară a iudeilor, sângele scurs dintr-un animal junghiat, iar nu sugrumat, era adus prinos lui Dumnezeu. O lămurire importantă aduce Sfântul Ioan Gură de Aur, care afirmă că porunca privitoare la sânge a fost dată spre a se împotrivi înclinației omului spre ucidere, spre a-l face blând, îngăduindu-i totuși să mănânce carne. În învățătura Apostolilor descrisă în „Fapte”, una dintre poruncile date neamurilor convertite la învățătura lui Hristos, referitoare la regimul alimentar, era aceea de a nu mânca animale sugrumate din care sângele nu se scursese (cf. Fapte 15, 20, 29). Însă consumul de carne era permis pentru slăbiciunea firii (Fapte 10).

Astăzi s-a observat că mari consumatori de proteine animale sunt mai predispuși către agresivitate și își înalță mai greu rugăciunea către cer. Nu întâmplător, experiența milenară a monahismului răsăritean demonstrează la ce culmi de rugăciune și spiritualizare pot ajunge postitorii, renunțând la consumul de carne, dar mai ales la patimile devoratoare. În acest ton încheie marele Vasile: „Astfel era întâia zidire, și tot astfel va fi reașezarea ce va să vie. Omul se va întoarce la vechea sa alcătuire, lepădând răutatea, viața împovărată de griji, robirea sufletului față de nevoile zilnice. După ce va fi lepădat de toate, se va întoarce la viața Raiului cea nerobită patimilor cărnii, cea slobodă, viața întru apropierea lui Dumnezeu, părtaș vieții celei îngerești”. Preot Cornel Dragoș"
Reply With Quote
  #408  
Vechi 29.05.2013, 17:55:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Însă consumul de carne era permis pentru slăbiciunea firii (Fapte 10)."
Nu pricep vorba asta. La ce se referă această slăbiciune a firii, la satisfacerea poftei pentru delicioasa, nu-i așa, grăsime animală? Da, și mie îmi place gustul cărnii, recunosc. Dar nu o mănînc!

Sînt foarte, dar foarte curios ce ar spune Sfinții Părinți relativ la consumul de carne astăzi. Și în ce fel ar fi rînduiala postului, adică dacă pe lîngă înterzicerea proteinelor animale s-ar adăuga la lista neagră și alte materii ucigătoare de trup și, indirect, de suflet.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 29.05.2013, 23:27:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu pricep vorba asta. La ce se referă această slăbiciune a firii, la satisfacerea poftei pentru delicioasa, nu-i așa, grăsime animală? Da, și mie îmi place gustul cărnii, recunosc. Dar nu o mănînc!
Se poate referi foarte bine la faptul ca organismul uman, nu mai este cel dinainte de cadere si carnea sa fie necesara pentru "intarea" organismului, el singur nemaiputand sa se sustina corespunzator exclusiv cu fructe si seminte ca in Rai.

In rest, cu astfel de studii se incearca de a stabili corelatii intre anumite date statistice de la care se ajunge fara nici o dovada stiintifica practic la a indica false cauzalitati arata spre o ignoranta a multora in chestiunea "corelatie nu inseamna neaparat cauzalitate".

Doua link -uri interesante in problema asta, care merita studiate in detaliu:

Dieta vegetariana si vegana la copii
http://www.cristianmargarit.ro/2013/...egana-la-copii

Parerea mea despre "studiul China"
http://www.cristianmargarit.ro/2013/.../studiul-china

Problema cea mai mare cu carnea la ora actuala, este sursa - carnea obtinuta indutrial in mod clar nu este benefica si chiar si cea "de tara" nu ofera prea multe garantii in ziua de azi, concentratele si antibioticele au ajuns si in gospodaria taranului.

La fel si cu ingrasamintele chimice si pesticidele, poate chiar folosite neinspirat si in exces.

Insa consumul ocazional de peste oceanic (nu de crescatorie intensiva unde la fel este hranit cu concentrate - ca pastravul, pangasius, etc.) cred ca este ok si nu vad nici un motiv rational pentru care ar fi refuzat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 30.05.2013, 04:51:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Recomand aceasta carte:
http://www.librariasophia.ro/carti-N...a-so-8343.html

si video:

http://www.youtube.com/watch?v=VUXjiDyLls0

http://www.youtube.com/watch?v=cLBoKDRAoaE

(este vb. despre alimentatie)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20