Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.03.2011, 15:43:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Depinde ce iti suporta stomacul si buzunarul.
Cel mai ieftin mananci fasole cu usturoi,apoi sunt produsele din soia,sunt alunele (nu toti le suporta) nautul,lintea ciupercile,miezul de seminte de floarea soarelui,nucile (cam scumpe) , etc.

Eu stiu ca cei care practica sport de performanta mananca numai proteine animale usoare (carne de pui slaba sau carne de peste slab),asta sa stii pentru perioadele cand nu e post.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.04.2011, 02:20:38
Christian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este un mijloc de sustinere materiala (serviciu) sau o simpla pasiune personala (hobby) ?

Daca e o pasiune personala... consider ca nu aduce foloase sufletesti.
Daca este o sursa de venit, alta cale neexistand... cauta un parinte duhovnic si descopera altaturi de el calea pe care sa mergi.

Personal... privesc aproape transant "performantele" facute in domeniul "sport"... mai mult rau, decat bine.
Nu ma pronunt insa, in mod "oficial", ci las aceasta in seama celor mai incercati duhovniceste.
Am pus odata intrebarea duhovnicului meu daca e pacat sa fac sport in timpul postului. Mi-a raspuns '' nu e pacat, mai eliberezi din energie '' Ma iertati daca am deranjat cu raspunsul meu. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.04.2011, 10:51:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Christian Vezi mesajul
Am pus odata intrebarea duhovnicului meu daca e pacat sa fac sport in timpul postului. Mi-a raspuns "nu e pacat, mai eliberezi din energie". Ma iertati daca am deranjat cu raspunsul meu. Doamne ajuta !
Adevarat, potrivit cuvantului parintelui tau, in acest caz sportul urmareste un scop bun.
Dar, in acest caz, sportul nu este un scop in sine, ca puternica pasiune sufleteasca.
Este numai o metoda, printre altele (mult mai duhovnicesti), de a consuma energia trupului, spre a nu impinge sufletul in patimi.

Pe zi ce trece ma intristez tot mai mult de cat de valoros a ajuns sa fie sportul in inima oamenilor.
Pentru un meci/stadion/poker/performanta, omul renunta la familie si la dragoste, renunta la o slujba, renunta la somn.
Fara a fi scandalos, ci folosindu'ma putin de imaginatie, spun: Sportul devine tot mai mult un modern templu pagan.

Nu e rau sa iti placa miscarea/sportul, ci e rau sa devina telul vietii si pasiunea principala a inimii. Multe rele ies de aici.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 19.04.2011 at 10:56:18.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.04.2011, 11:15:06
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevarat, potrivit cuvantului parintelui tau, in acest caz sportul urmareste un scop bun.
Dar, in acest caz, sportul nu este un scop in sine, ca puternica pasiune sufleteasca.
Este numai o metoda, printre altele (mult mai duhovnicesti), de a consuma energia trupului, spre a nu impinge sufletul in patimi.

Pe zi ce trece ma intristez tot mai mult de cat de valoros a ajuns sa fie sportul in inima oamenilor.
Pentru un meci/stadion/poker/performanta, omul renunta la familie si la dragoste, renunta la o slujba, renunta la somn.
Fara a fi scandalos, ci folosindu'ma putin de imaginatie, spun: Sportul devine tot mai mult un modern templu pagan.

Nu e rau sa iti placa miscarea/sportul, ci e rau sa devina telul vietii si pasiunea principala a inimii. Multe rele ies de aici.
De acord cu tine, frate Dorin. Hipermediatizarea acestui fenomen, face ca mulți tineri să renunțe la orice pentru performanță, uitând de tot, inclusiv de suflet. Pentru unii a ajuns un scop în viață, nu un mijloc de a consuma energia.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2012, 04:31:39
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Si eu practic ridicarea de greutati si in zilele din post imi asigur proteinele din felii de soia. Ar mai fi buna si mazarea, fasolea, dar eu le cam evit ca au si multi carbo.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.01.2012, 12:08:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevarat, potrivit cuvantului parintelui tau, in acest caz sportul urmareste un scop bun.
Dar, in acest caz, sportul nu este un scop in sine, ca puternica pasiune sufleteasca.
Este numai o metoda, printre altele (mult mai duhovnicesti), de a consuma energia trupului, spre a nu impinge sufletul in patimi.

Pe zi ce trece ma intristez tot mai mult de cat de valoros a ajuns sa fie sportul in inima oamenilor.
Pentru un meci/stadion/poker/performanta, omul renunta la familie si la dragoste, renunta la o slujba, renunta la somn.
Fara a fi scandalos, ci folosindu'ma putin de imaginatie, spun: Sportul devine tot mai mult un modern templu pagan.

Nu e rau sa iti placa miscarea/sportul, ci e rau sa devina telul vietii si pasiunea principala a inimii. Multe rele ies de aici.
Prietene ai MARE dreptate...din pacate. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2012, 16:38:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Serafim de Sarov: Despre post si mancare
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.01.2012, 19:51:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Si eu practic ridicarea de greutati si in zilele din post imi asigur proteinele din felii de soia. Ar mai fi buna si mazarea, fasolea, dar eu le cam evit ca au si multi carbo.
exista suplimente proteice bazate exclusiv pe soia.
sunt folosite de sportivii de performanta, de obicei in combinatie cu cele de origine animala.
atentie, nu este vorba de substante anabolizante. este proteina pura.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.01.2012, 00:25:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.....editat

Last edited by ovidiu b.; 11.01.2012 at 00:29:58.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2012, 00:30:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elcipo Vezi mesajul
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana). Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi. De obicei iau acestea din carne si produse animale. Chiar vreau sa tin post dar nu as vrea sa pierd muschi obtinuti cu greu de-a lungul anilor.Stiu ca o pauza de o luna poate trage nivelul de fitness inapoi cu mult la acest nivel. Credeti ca este posibil sa am macar 2 zile pe saptamana de mancare de dulce? Orice sfat este binevenit. Alti atleti pe forum, cum va descurcati? Sunt nou pe forum si destul de tanar, scuzati-mi nepriceperea.
Observ ca sunt pareri cum ar fi ca soia "decalcifiaza"...prostii. Bobul de soia este foarte sanatos...insa evita sa mananci mezeluri de soia pentru ca aceastea contin adivi si altele care pot dauna sanatatii.

Surse de proteinele vegetale complete: soia, orz, ovaz, quinoa, amarant, kamut, teff, spirulina (contin proteine complete datorita faptului ca ele contin toti aminoacizii esentali). Alte surse de proteine, considerate inlocuitori ai carnii datorita aportului de proteine vegetale de o calitate deosebita sunt: nautul, lintea, bobul sau hrisca. Se stie ca boabele de soia au cel mai ridicat potential nutritiv vegetal continand de doua ori mai multe proteine decat carnea de vaca. Una dintre prejudecatile puternice ale consumatorilor de carne este faptul ca, continutul proteinei rezultata din carne nu poate fi substituit cu cel vegetal, intrucat aceasta nu contine toti aminoacizii esentiali, indispensabili vietii. Orice nutritionist poate confirma insa ca soia contine absolut toti aminoacizii esentiali si in plus nu provoaca formarea acidului uric care se produce la consumarea carnii (in special carnii de porc), iar in ceea ce priveste mineralele soia contine de doua ori cantitatea continuta in legume, de trei ori mai multe decat pastele fainoase si de cinci ori mai multe decat carnea si ouale.

Acum ar trebui sa stii cateva lucruri despre carne:

Proteinele animale, se distrug prin procesare termica, deci pentru a beneficia de ele ar fi bine sa fiti gata sa mancati carne cruda. Tot in cosumul de carne cruda apare un alt dezavantaj si anume creste foarte mult riscul de transmitere a virusilor, microbilor, bacteriilor si a diferitelor boli animale (leucemie, astm bronsic, hepatita etc). Animalul are adrelanina indetica cu adrelina omului. Adrelania este semnalul biochimic al fricii. Cu cat mancam mai multa carne cu atat suntem mai fricosi.

Ideea ca proteinele se gasesc doar in produse animale este gresita. Exista proteine de origine animala si proteine de origine vegetala.

Proteinele animale au dezavantajul de a creste aciditatea organismului, se distrug la fierbere, si se absorb rapid in organism doar daca mananci carne cruda.

Proteinele vegetale, mentin bazicitatea organismului, contin fibre vegetale, ceea ce le face usor de digerat, nu constipa, se absorb lent in organism.

Cateva articole care te-ar putea juta gasesti aici:
Căteva lucuri bine de știut despre carne
Pentru ce fel de hrană este omul creat
Căteva lucuri bine de știut despre lapte

ps: pe site mai poti gasi articole care vorbesc mai detaliat de aceste surse de proteine vegetale

Last edited by ovidiu b.; 31.07.2012 at 20:36:50.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, proteine, sport

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 10:39:32
postul pentru diabetici! simona Generalitati 13 19.11.2012 04:56:18
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55
alimentatia in functie de grupa sanguina nicoletajuravle Generalitati 47 19.06.2009 04:32:31
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 12:42:44