Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 07.08.2011, 13:47:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stefan -florin ..... fi atent ce a postat ioaana cind vrei sa continuam discutia .... hmmm
multa iubire
Reply With Quote
  #122  
Vechi 07.08.2011, 14:35:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
am bolduit 3 cuvinte de ale tale .... e foarte important sa le retii
ps astept raspunsurile
Din moment ce tu doresti raspunsuri care sa atinga profunzimi simbolice, ar fi fost indicat sa aduci versetele cele mai sugestive ,nu din Matei ,ci din Ioan :)

Deci Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Nu Moise v-a dat pâinea cea din cer; ci Tatăl Meu vă dă din cer pâinea cea adevărată.Căci pâinea lui Dumnezeu este cea care se coboară din cer și care dă viață lumii. (Ioan 6:32-33)

Deci Iisus este "piinea venita din cer" care aduce lumii viata, o hraneaste spiritual. Iisus vorbea in pilde, folosea exemplificari din viata curenta, cunoscute de oamenii simpli,nepregatiti spiritual , exemplificari prin intermediul carora omul ajunge sa inteleaga invataturi cu referire la comportament, morala, mantuire si viata vesnica, deci cuvintele Sale erau o „o mana cereasca” pentru ei. Iisus nu relateaza direct invatatura Sa, ci o transmite cu subinteles , lasa omul sa mediteze si sa formuleze singur invatatura corecta, sa asimileze treptat, sa se „hraneasca” cu cuvintele Sale, astfel incat la final omul traia sentimentul de satietate, de satisfactie a implinirii personale.

Last edited by ioanna; 07.08.2011 at 14:37:40.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 07.08.2011, 14:39:12
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
crezi prost ... postul nu trebuie sa slabeasca trupul , ci sa il intareasca si sa il intelepteasca .... ŽŽ aceste duhuri ies DOAR CU POST SI RUGACIUNE ŽŽ a zis iisus .... si ca sa intelgi mai multe ai niste versete la profetul daniil ..... cind a demonstrat cit de intelept si frumosi erau cei care mincau NUMAI LEGUME
asadar ce ai spus sunt timpenii
multa iubire

Eu nu tin post ca sa pot scoate duhuri ca nu sunt exorcist(!!!). Sunt de acord cu initiatorul topicului ca postul(pe langa multe alte semnificatii) reprezinta si o intoarcere la starea paradisiaca sau "revenirea intru fiinta" cum spune C. Noica.
Cat despre tampeniile mele, macar eu spun ceva; tu doar spui ca spui da' de fapt nu spui nimic.
Debordezi de aroganta prosteasca si autosuficienta si nu de "multa iubire" cum iti place sa crezi!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.08.2011, 14:52:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din moment ce tu doresti raspunsuri care sa atinga profunzimi simbolice, ar fi fost indicat sa aduci versetele cele mai sugestive ,nu din Matei ,ci din Ioan :)

Deci Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Nu Moise v-a dat pâinea cea din cer; ci Tatăl Meu vă dă din cer pâinea cea adevărată.Căci pâinea lui Dumnezeu este cea care se coboară din cer și care dă viață lumii. (Ioan 6:32-33)

Deci Iisus este "piinea venita din cer" care aduce lumii viata, o hraneaste spiritual. Iisus vorbea in pilde, folosea exemplificari din viata curenta, cunoscute de oamenii simpli,nepregatiti spiritual , exemplificari prin intermediul carora omul ajunge sa inteleaga invataturi cu referire la comportament, morala, mantuire si viata vesnica, deci cuvintele Sale erau o „o mana cereasca” pentru ei. Iisus nu relateaza direct invatatura Sa, ci o transmite cu subinteles , lasa omul sa mediteze si sa formuleze singur invatatura corecta, sa asimileze treptat, sa se „hraneasca” cu cuvintele Sale, astfel incat la final omul traia sentimentul de satietate, de satisfactie a implinirii personale.
nu eu am adus aceste versete ... imi place ca ma acuzi
multa iubire
ps eu doar explic ce aduc altii in discutie CA SA INTELEAGA iar tu ma ajuti ... ma bucur ..... asa oamenii(ortodocsi ) vad ca nu sunt singur ....
multa iubire
Reply With Quote
  #125  
Vechi 07.08.2011, 14:54:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
stefan -florin ..... fi atent ce a postat ioaana cind vrei sa continuam discutia .... hmmm
multa iubire
Pretene Listener, eu sunt crestin ortodox, nu crestin ezoteric si sa vad TOTUL in biblie simbolic asa cum vezi tu si sa bat campii.Vezi ca ai sa devii fan Oreste! Glumesc peietene! Multa iubire
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.08.2011, 15:10:54
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Eu nu tin post ca sa pot scoate duhuri ca nu sunt exorcist(!!!). Sunt de acord cu initiatorul topicului ca postul(pe langa multe alte semnificatii) reprezinta si o intoarcere la starea paradisiaca sau "revenirea intru fiinta" cum spune C. Noica.
Cat despre tampeniile mele, macar eu spun ceva; tu doar spui ca spui da' de fapt nu spui nimic.
Debordezi de aroganta prosteasca si autosuficienta si nu de "multa iubire" cum iti place sa crezi!
nu trebuie sa fi exorcist , ca anumite duhuri pot fi inauntru tau ... si atunci ce faci ?
ma bucur ca esti de acord cu cel care a deschis topicul DAR SE PARE ca nu aplici cu ce esti de acord .... sau ma insel? asadar eu sunt arogant ca taxez timpeniile tale , nu? si ca apar ortodoxia IN PROFUMZIMILE EI ... asa e... sunt mandru ca sunt ortodox ....
multa iubire
Reply With Quote
  #127  
Vechi 07.08.2011, 15:13:55
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Pretene Listener, eu sunt crestin ortodox, nu crestin ezoteric si sa vad TOTUL in biblie simbolic asa cum vezi tu si sa bat campii.Vezi ca ai sa devii fan Oreste! Glumesc peietene! Multa iubire
iara te grabesti ... continuam ?
multa iubire
nu de alta dar mie imi place sa duc TOATE pina la capat .... SI SA ITI DEMONSTREZ CA AI ADUS NISTE VERSETE pe care nu le intelegi , sa iti sustii timpenia cu pestele , dar de fapt ele spun altceva ... si ai raspunsul chiar in ele ... dar neatentia bat-o vina ......
multa iubire
ps imi dai unda verde ?
multa iubire
Reply With Quote
  #128  
Vechi 07.08.2011, 15:15:24
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
iara te grabesti ... continuam ?
multa iubire
nu de alta dar mie imi place sa duc TOATE pina la capat .... SI SA ITI DEMONSTREZ CA AI ADUS NISTE VERSETE pe care nu le intelegi , sa iti sustii timpenia cu pestele , dar de fapt ele spun altceva ... si ai raspunsul chiar in ele ... dar neatentia bat-o vina ......
multa iubire
ps imi dai unda verde ?
multa iubire
te rog...ai unda verde...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 07.08.2011, 15:40:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Pretene Listener, eu sunt crestin ortodox, nu crestin ezoteric si sa vad TOTUL in biblie simbolic asa cum vezi tu si sa bat campii.Vezi ca ai sa devii fan Oreste! Glumesc peietene! Multa iubire
Biblia este scrisa intr-un sens metaforic. Daca nu reusim sa percepem ceea ce se ascunde in spatele metaforei, sa dezlegam intelesurile din ea, riscam sa ajungem ca sectarii, interpretand-o mot-a-mot..
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.08.2011, 15:41:40
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
te rog...ai unda verde...
6.Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla. Deci au aruncat-o și nu mai puteau s-o tragă de mulțimea peștilor.

pina acum am retinut
1 ucenici nu au prins nimic
2 iisus , corabie , partea dreapta , veti afla , pesti ....


ce fel de pesti erau ? poti sa spui ?
multa iubire
ps nu te grabi cu concluziile
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20