Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2014, 10:41:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Originile postului ortodox. Postul primilor creștini

Referințe despre subiectul de față sînt extrem de puține, la fel ca și oamenii care au abordat tema. Dar, cu ajutorul vostru, poate adun mai multe informații.

O sursă care confirmă faptul că inițial creștinii nu mîncau nimic în timpul Postului Paștilor cu excepția weekendului:

<< The writer of Peregrinato Silviæ, in describing how Lent was observed in Jerusalem, when she was there about 386 A.D., says: "They abstained entirely from all food during Lent, except on Saturdays and Sundays. They took a meal about midday on Sunday, and after that they took nothing until Saturday morning. This was their rule through Lent." >>

De ce dezlegau în weekend? Datorită Canonului 66 apostolic:
Dacă vreun cleric s-ar afla postind în zi de duminică sau sâmbătă (afară numai de una), să se caterisească; iar de ar fi laic, să se afurisească.
(51, 53 ap.; 16 sin. IV ec; 13, 55 Trul.; 14 Ancira; 18, 21 Gang.; 29, 49, 51
Laod.)

Ieri la biserică s-a citit despre post și am remarcat următoarea idee de la 1 Corinteni: ”nici dacă vom mânca, nu ne prisosește, nici dacă nu vom mânca, nu ne lipsește.” Ceea ce mi-a amintit de textul către Romani ”Cel ce mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.” În ambele locuri faptul de a mînca e pus în antiteză cu faptul de a nu mînca. Pavel vorbește și despre legume versus carne, respectiv despre consumarea cărnii jetfită idolilor, dar în citatele de mai sus zice strict despre mîncare și ne-mîncare.

Cu timpul sînt sigur că voi găsi și alte surse care să confirme continuitatea stilului primilor creștini de a posti nemîncînd, ca și cei din VT, cu sau fără apă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 24.02.2014 at 10:57:49.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2014, 12:03:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci tu Florine cand tinusi post negru de 10 zile trebuia sa fii afurisitt, ai? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2014, 13:41:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Primii crestini"este o sintagma complexa in context istoric intrucat poate defini fie primele adunari iudeo-crestine(evreii din Ierusalim si cei din Diaspora)fie adunarile crestine ulterioare,cu relevanta mai ales in cadrul neamurilor(in contextul disparitei graduale a elementului iudaic).Primii crestini,stricto sensu,fiind evrei este foarte posibil sa fi postit in mod traditional iudaic,adica luni si joi,abia(aprox)spre finele sec I AD,in contextul ciocnirilor teologice tot mai aprinse cu iudaizatorii,se trece la un post in zilele de miercuri si vineri(a se vedea in acest sens Didahia VIII:1).Postul la evrei,fie ei si crestini,in contextul existentei(inca)unui atasament fata de valorile fundamentale iudaice(FA 3:1 poate fi un exemplu in acest sens)comporta o alta discutie,intrucat in perioada incipienta a crestinismului,nu exista inca o demarcatie clara,precum azi,intre diverse practici.Ele coexistau insa exista tendinta clara de a evolua intr-o directie oarecum diferita fata de matca iudaica.Modul si motivatiile cum tineau evreii post sunt foarte interesante si nu se poate spune ca nu au influentat ulterior.Oricum foarte interesant topic din perspectiva ideii propuse spre aprofundare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2014, 21:28:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,,Primii crestini"este o sintagma complexa in context istoric intrucat poate defini fie primele adunari iudeo-crestine(evreii din Ierusalim si cei din Diaspora)fie adunarile crestine ulterioare,cu relevanta mai ales in cadrul neamurilor(in contextul disparitei graduale a elementului iudaic).Primii crestini,stricto sensu,fiind evrei este foarte posibil sa fi postit in mod traditional iudaic,adica luni si joi,abia(aprox)spre finele sec I AD,in contextul ciocnirilor teologice tot mai aprinse cu iudaizatorii,se trece la un post in zilele de miercuri si vineri(a se vedea in acest sens Didahia VIII:1).Postul la evrei,fie ei si crestini,in contextul existentei(inca)unui atasament fata de valorile fundamentale iudaice(FA 3:1 poate fi un exemplu in acest sens)comporta o alta discutie,intrucat in perioada incipienta a crestinismului,nu exista inca o demarcatie clara,precum azi,intre diverse practici.Ele coexistau insa exista tendinta clara de a evolua intr-o directie oarecum diferita fata de matca iudaica.Modul si motivatiile cum tineau evreii post sunt foarte interesante si nu se poate spune ca nu au influentat ulterior.Oricum foarte interesant topic din perspectiva ideii propuse spre aprofundare.
M-aș mulțumi să aflu din orice scriere ceva concret, indiferent dacă e vorba de secolul I sau secolul IV sau chiar mai tîrziu. Și sînt curios cum s-a produs tranziția către modul în care postesc astăzi ortodocșii, că sigur rînduiala nu a fost exact așa de pe vremea Apostolilor - mă refer la perioade și la metodă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2014, 21:43:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci tu Florine cand tinusi post negru de 10 zile trebuia sa fii afurisitt, ai? :)
În sfîrșit și-a dat seama cineva de treaba asta. N-am vrut s-o spun eu. :)

Orice regulă poate fi încălcată ocazional, cu aprobare de la duhovnic și dacă scopul pentru care faci abatere este unul folositor (detoxifiere, vindecarea unor boli vechi sau grele, lupta cu păcatul desfrînării șamd). Dacă cineva vrea să postească o lună bînd doar apă și o face pentru sănătate și duhovnicul lui e de acord, nu văd de ce nu ar face-o. Doar asta se întîmplă o dată sau de cîteva ori în viață la urma urmei, nu e o practică săptămînală la nimeni.

Dar de ce e musai ca noi să întrerupem postul (ăla cu nemîncarea totală) în weekend? Ca să ne împărtășim, altfel postul negru s-ar contrazice cu Canonul 9 apostolic care îi afurisește pe cei ce nu se împărtășesc de fiecare dată.

Dar ce înseamnă afurisenia? E tocmai [auto]separarea de Biserică prin lipsirea voită de Trupul și Sîngele Lui Hristos. Postești negru Duminică? Automat nu te cumineci. Refuzi Împărtășania, indiferent de motive? Te rupi de Trupul hristic. Simplu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2014, 21:47:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ca să-mi pun un memo online pentru mai încolo, ar mai fi două argumente indirecte că în zorii creștinismului metoda postirii presupunea nemîncarea: la 1 Corinteni 7 (parcă) și dezlegarea de la post (!) a femeilor însărcinate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2014, 21:56:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi este teama ca va pot ajuta putin in aceasta privinta intrucat am lucrari pe aceasta tema dar sunt in engleza si fiind concepute si publicate la nivel universitar sunt protejate de un fel de drepturi de autor si nu prea se gasesc in format PDF.Ar fi o varianta sa caut si sa traduc din ele dar tinand cont de dificultatea subiectului ar trebui cumva sa fac si o parte introductiva,ca sa fie o legatura logica.Desi timpul liber nu este aliatul meu o sa incerc sa vad daca gasesc ceva disponibil pt o expunere succinta dar decenta.Daca voi gasi voi posta pe topicul deschis de catre dvs.Totusi o lucrare care imi vine in cap,tradusa in romana(daca preferati inclusiv aspecte specifice sec IV) ar fi ,,Viata cotidiana a Parintilor desertului in Egiptul sec IV" a lui Lucien Regnault.In lucrarea mentionata(desi suntem departe de timpurile dezvoltarii incipiente)exista un capitol intitulat ,,Regimul alimentar".Cred ca daca il veti analiza il veti gasi cel putin interesant.De la acest punct,de exemplu,puteti pleca pe firul istoric,in cercetarea dvs,in sens invers,spre originile practicii la primii crestini.

Doua opinii personala,nu stiu cat de corecte,dar totusi le mentionez:este dificil de analizat punctual cum tineau primii crestini evrei postul fara a se analiza problema si dpdv al istoricului practicii in iudaism.In al doilea rand pt a avansa la faza ulterioara va va fi necesara expertiza unui profesor la teologie,intrucat practica nu poate fi analizata decat in contextul ideii de ,,lex orandi-lex credendi-lex vivendi"si atunci contextul in care va trebui sa integrati ideea,pt a sesiza toate detaliile si ratiunile,se va mari proportional.Ma intreb daca nu cumva teologi precum Diacon Ioan Ica Jr sau Preot Doctor Constantin Coman au lucrari/articole/traduceri pe aceasta tema,a evolutiei practicii postului.O sa mai caut si eu,regret ca nu v-am putut fi de folos mai mult pt moment.

Numai bine si spor duhovnicesc in cautarea dvs :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2014, 08:32:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit moduri de postire

Nu știu, Florin, dacă în căutările tale ai dat și peste acest articol cu privire la felul în care a evoluat postul creștin de-a lungul timpului.

Dincolo de detaliile postirii îmi par esențiale precizările din final, anume cele în care se arată că postul era (și este) în primul rând un timp liturgic, o pregătire și o intrare în timpul Împărăției, al Bisericii (aici și acum), o participare a ființei umane în integralitatea ei – după cum înțeleg.

Last edited by N.Priceputu; 25.02.2014 at 13:06:40.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2014, 08:34:22
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu știu, Florin, dacă în căutările tale ai dat și peste acest articol cu privire la felul în care a evoluat postului creștin de-a lungul timpului.

Dincolo de detaliile postirii îmi par esențiale precizările din final, anume cele în care se arată că postul era (și este) în primul rând un timp liturgic, o pregătire și o intrare în timpul Împărăției, al Bisericii (aici și acum), o participare a ființei umane în integralitatea ei – după cum înțeleg.
Bună dimineața și bine ai revenit! :-)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2014, 09:18:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Imi este teama ca va pot ajuta putin in aceasta privinta intrucat am lucrari pe aceasta tema dar sunt in engleza si fiind concepute si publicate la nivel universitar sunt protejate de un fel de drepturi de autor si nu prea se gasesc in format PDF.Ar fi o varianta sa caut si sa traduc din ele dar tinand cont de dificultatea subiectului ar trebui cumva sa fac si o parte introductiva,ca sa fie o legatura logica.Desi timpul liber nu este aliatul meu o sa incerc sa vad daca gasesc ceva disponibil pt o expunere succinta dar decenta.Daca voi gasi voi posta pe topicul deschis de catre dvs.Totusi o lucrare care imi vine in cap,tradusa in romana(daca preferati inclusiv aspecte specifice sec IV) ar fi ,,Viata cotidiana a Parintilor desertului in Egiptul sec IV" a lui Lucien Regnault.In lucrarea mentionata(desi suntem departe de timpurile dezvoltarii incipiente)exista un capitol intitulat ,,Regimul alimentar".Cred ca daca il veti analiza il veti gasi cel putin interesant.De la acest punct,de exemplu,puteti pleca pe firul istoric,in cercetarea dvs,in sens invers,spre originile practicii la primii crestini.

Doua opinii personala,nu stiu cat de corecte,dar totusi le mentionez:este dificil de analizat punctual cum tineau primii crestini evrei postul fara a se analiza problema si dpdv al istoricului practicii in iudaism.In al doilea rand pt a avansa la faza ulterioara va va fi necesara expertiza unui profesor la teologie,intrucat practica nu poate fi analizata decat in contextul ideii de ,,lex orandi-lex credendi-lex vivendi"si atunci contextul in care va trebui sa integrati ideea,pt a sesiza toate detaliile si ratiunile,se va mari proportional.Ma intreb daca nu cumva teologi precum Diacon Ioan Ica Jr sau Preot Doctor Constantin Coman au lucrari/articole/traduceri pe aceasta tema,a evolutiei practicii postului.O sa mai caut si eu,regret ca nu v-am putut fi de folos mai mult pt moment.

Numai bine si spor duhovnicesc in cautarea dvs :)
Mulțumesc pentru idei și pentru timpul acordat, deja ați petrecut vreo 20 de minute scriindu-mi.

Din lucrările protejate aș fi bucuros să văd chiar și poza unui fascicul în care să fie măcar două vorbe despre ce mă interesează, dacă e voie, pe privat. Altfel, fie și dacă durează un an, am răbdare să scrieți un scurt eseu oricînd aveți timp.

M-am gîndit și eu la Ioan Ică Jr, el e o sursă excelentă mai ales cînd e vorba despre subiecte mai „ezoterice”. Cît despre ceilalți teologi ca părintele Coman, poate vreun student ar putea să le pună o întrebare, altfel nu știu cum aș putea căuta în lucrările lor care tratează de regulă cu totul alte probleme.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde