Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.10.2010, 16:45:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Problema mea personala (probabil si a multora dintre noi) este ca sunt oricand gata sa sar in ajutorul cuiva strain pe care nu l-am vazut in viata mea, dar cu cei dragi ma surprind atat de exigent incat ma sperii.
Si eu am aceasta problema....
Cand o vei fi rezolvat putin, te rog sa imi spui si mie cum ai facut.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.10.2010, 16:51:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si eu am aceasta problema....
Cand o vei fi rezolvat putin, te rog sa imi spui si mie cum ai facut.
Cu rabdare. Imbina blandetea cu severitatea, dar cu atentie, grija si multa dragoste. Adica trebuie sa ai motive intemeiate sa fii sever, dar trebuie sa intorci totul in dragoste, pace, armonie.Oamenii inteleg mult si din blandete.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.10.2010, 19:32:33
ClaudiaD ClaudiaD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Ce s-a intamplat cu bunul smaritean?

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ne intalnim din ce in ce mai rar cu bunul samaritean.Ce determina impietrirea inimii fata de suferinta aproapelui? Fie ca unde sunt spini, sa vedem trandafiri.
Bunul samaritean a disparut in materialismul si mandria care ne caracterizeaza mai ales in ziua de azi.
Am mai scris intr-un loc ce postez mai jos.
Dupa revolutia din '89 am crezut ca va fi mai bine, dar nu e asa din pacate. Materialismul si impresia ca noi suntem cei mai grozavi, cei mai buni, cei mai... cei mai...ne orbeste si ne surzeste pe zi ce trece tot mai mult unul fata de celalalt, facandu-ne insensibili la problemele celorlalti, ne indeparteaza tot mai mult de la telul la care tindem (daca tindem), mantuirea. Uitam (sau nici nu stim) ca suntem doar niste trecatori in viata asta imbracati intr-o" salopeta" (corpul) si nu stim sa multumim lui Dumnezeu ptr. orice secunda, sa ne bucuram de lucruri simple si marunte care defapt sunt foarte mari si importante.

Last edited by ClaudiaD; 16.10.2010 at 19:38:18.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.10.2010, 21:35:45
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,claudiad

Citat:
În prealabil postat de ClaudiaD Vezi mesajul
Bunul samaritean a disparut in materialismul si mandria care ne caracterizeaza mai ales in ziua de azi.
Am mai scris intr-un loc ce postez mai jos.
Dupa revolutia din '89 am crezut ca va fi mai bine, dar nu e asa din pacate. Materialismul si impresia ca noi suntem cei mai grozavi, cei mai buni, cei mai... cei mai...ne orbeste si ne surzeste pe zi ce trece tot mai mult unul fata de celalalt, facandu-ne insensibili la problemele celorlalti, ne indeparteaza tot mai mult de la telul la care tindem (daca tindem), mantuirea. Uitam (sau nici nu stim) ca suntem doar niste trecatori in viata asta imbracati intr-o" salopeta" (corpul) si nu stim sa multumim lui Dumnezeu ptr. orice secunda, sa ne bucuram de lucruri simple si marunte care defapt sunt foarte mari si importante.
bine spus,iar eul nostru este plin de mandrie,mandrie ce marge inaintea pierzaniei.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.10.2010, 03:10:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce s-a intamplat cu bunul samaritean? A amutit, dar traieste printre noi.
A trebui sa ne intrebam pe noi insine daca suntem buni samariteni. Raspunsul sa si-l dea fiecare siesi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.10.2010, 04:40:04
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce s-a intamplat cu bunul samaritean? A amutit, dar traieste printre noi.
A trebui sa ne intrebam pe noi insine daca suntem buni samariteni. Raspunsul sa si-l dea fiecare siesi.
Multa dreptate ai Anca asa e fiecare ai trebuie sa vedem cit de buni samariteni sintem.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.10.2010, 13:01:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Multa dreptate ai Anca asa e fiecare ai trebuie sa vedem cit de buni samariteni sintem.
Tema se dorea inradevar a fi o reflectie la atitudinea noastra in viata de zi cu zi- daca in urma tuturor lucrurilor nedrepte din lume, a mai supravietuit bunul samaritean in fiecare dintre noi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.10.2010, 14:45:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu poti fi cu adevarat samaritean decat atunci cand iubesti pana la jertfa. Suntem prea plini de noi ca sa mai avem ochi pentru altii. Durerile noastre sunt mai mari ca ale celor din jur, nevoile de asemeni si uite asa nu cunoastem niciodata starea de bun samaritean.

Si este mai usor pentru omul din ziua de astazi sa posteze in "cel cazut intre talhari", decat sa fie samaritean. Dar daca exista unul si cu siguranta exista, e semn ca iubirea dumnezeiasca poate deveni proprie omului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunul simt eduardd Intrebari utilizatori 50 01.09.2010 07:58:18
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 11:47:06
Mi s-a intamplat un miracol? mehiel Nunta 12 18.10.2008 12:25:24