Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1391  
Vechi 03.08.2011, 18:54:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca dumneavoastra refuzati dovezile istorice despre obiceiurile primilor crestini, adunarile lor in casele de rugaciune, euharistia etc. nu mai am ce sa comentez.
N-am spus că refuz aceste dovezi istorice, doar că sunt irelevante vis a vis de dovezile biblice solicitate.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cat ma priveste, nu pot cinsti sambata ca Zi a Domnului, caci ar insemna sa ma bucur asemeni celor care l-au rastignit
Nu aveți același sentiment sărbătorind Paștele?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ziua invierii, intaia a calendarului iudaic,a devenit sabatul crestin.
Nici pentru această afirmație nu aveți dovadă biblică. Aveți de partea dumneavoastră doar tradiția omenească și documente istorice. Credeți că la Ziua Judecății vă vor fi de vreun folos? (Eu cred că da, în situația în care ați fost lipsită de posibilitatea informării - respectiv Sfânta Scriptură. În rest... Dumnezeu cu mila!)

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(exceptandu-i pe adventisti, fideli sabatului iudaic)
Doamnă, noi rămânem fideli Sabatului Dumnezeiesc, instituit de Dumnezeu la data la care nu existau iudei și păzit de Hristos și sfinții apostoli.
  #1392  
Vechi 03.08.2011, 19:00:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doamnă, noi rămânem fideli Sabatului Dumnezeiesc, instituit de Dumnezeu la data la care nu existau iudei și păzit de Hristos și sfinții apostoli.
Aici gresiti, Sabatul Dumnezeiesc n-a fost instituit sambata. Nu aveti niciun argument biblic in acest sens, Dumnezeu n-a dat denumiri zilelor,evreii au facut-o coreland ziua de Sambata cu ziua 7, de aceea am spus ca sunteti fideli sabatului iudaic (de fapt calendarului lor). Dumnezeu sa ne dea intelepciune la toti sa fim demni de chemarea Sa!
  #1393  
Vechi 03.08.2011, 19:01:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Hehe, ca sa raspund si eu la fel de in doi peri ca intrebarile dumneavoastra:
Întrebările mele erau directe, concrete și logice, nu "în doi peri". Dacă doriți puteți răspunde dumneavoastră... din ce urmează, rezultă că nu doriți... vă înțeleg.

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
despre Ortodoxie scrie, cu varf si indesat, in aceeasi Carte pe care o necinstiti interpretand-o arbitrar.
Dacă tăceați, filosof rămâneați.
Unde anume scrie în Biblie despre ortodoxie? Aveți și dumneavoastră două posibilități:

a) Răspundeți cu versete biblice clare, concrete, la obiect.
b) Reintrați în anonimat pe acest subiect.

Vă mulțumesc anticipat pentru alegerea oricărei variante.
  #1394  
Vechi 03.08.2011, 19:05:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu exista nici o porunca sau exemplu in Noul Testament cu privire la o zi de odihna
La fel cum nu există nicio poruncă cu privire la schimbarea zilei de odihnă (din sâmbătă în duminică). Exemple sunt suficiente... dar deja ne-am abătut de la problema inițială. Vom discuta și aceste aspecte după ce răspundeți la cele 3 (trei) întrebări.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
exista doar mentiunea unei zile de adunare pentru crestini si aceasta e prima zi a saptamanii (Duminica), cand s-au adunat sa "franga painea".
Primii creștini frângeau pîinea în fiecare zi (Fapte 2,46), acesta nu este un motiv de a serba toate cele șapte zile ale săptămânii.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca porunca a patra (sabatul iudaic)ar fi valabila si pentru crestini, ar trebui sa o tinem exact cum a fost poruncita in vechiul pact, adica sa aducem jertfe animale
De-a dreptul aiuritor argumentul dumneavoastră! Porunca a IV-a nu este legată în niciun fel de jertfele ritualice, ci de evenimentul Creației. Creație la care -amintesc din nou- nu a participat niciun iudeu, pentru simplul motiv că nu apăruseră pe scena istoriei.
Și vă rog nu mai încercați să denigrați poruncile dumnezeești legându-le de evrei. Cum ar suna "porunca feririi de curvie iudaică", ori "interdicția omuciderii nu mai este valabilă, a fost doar pentru iudei"? Sună cam a erezie...
  #1395  
Vechi 03.08.2011, 19:06:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Mi-ar placea sa stiu ce cuvant foloseau dacii inainte de invaziile romane...
Nu ne-au rămas documente scrise din Dacia pre-romană. Un singur lucru a rămas, lucru care ne-ar putea pune pe gânduri: templul-calendar de la Sarmizegetusa în care tot a șaptea zi era zi de repaus (tot al șaptelea stâlp culcat).
  #1396  
Vechi 03.08.2011, 19:11:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Aici gresiti, Sabatul Dumnezeiesc n-a fost instituit sambata. Nu aveti niciun argument biblic in acest sens
Se pare că n-ați citit întreaga Biblie în care sabatul este legat indisolubil de ziua a 7-a. Iar aceasta de ultima zi a Creației lui Dumnezeu. Când Dumnezeu îi dă lui Moise tablele Legii, face aceeași legătură între Creație și ziua a șaptea din calendarul curent, iar când Hristos se autodenumește Domn al Sâmbetei, vorbește despre aceeași zi a șaptea a calendarului în uz. Cum vă explicați acest lucru?
  #1397  
Vechi 03.08.2011, 19:16:34
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@Osutafaraunu: Imi cereti argumente biblice pentru fapte ce tin de traditie, deci care nu se regasesc explicit in Biblie. La fel ,dumneavoastra nu aveti argumente biblice pentru a justifica legitimitatea absoluta a calendarului iudaic, pe care-l folositi atunci cand corelati ziua a 7-a a creatiei cu ziua de Sambata. Dumnezeu a spus ziua 7 si atat! Pentru a evita interminabilele discutii contraproductive am sa ma opresc aici. Dumneavoastra aveti interpretarile cultului de care apartineti, le respect, dar nu le impartasesc, asa cum dumneavoastra nu le impartasiti pe ale mele. O seara placuta!

p.s prin "Domn al Sambetei" inteleg ca sabatul a fost creat pentru om ca zi inchinata lui Dumnezeu.

Last edited by ioanna; 03.08.2011 at 19:24:11.
  #1398  
Vechi 03.08.2011, 19:19:35
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Bine-nteles ca sunt, si anglicani, si catolici, si toti marturisesc credinta Intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica. Le-o fi placand si lor salata de fructe :))
se numeste ecumenism si le place salata de fructe ... asadar ce marturisesc ei este minciuna .... daca adevarul si minciuna marturisesc acelasi lucru tu ii crezi? nu poti sluji la doi stapani ... nu poti sa fi si cu iisus si cu diavolul ... iar din pacate pentru tine sunteti cu diavolul .... si acela isi face propria biserica ... sa nu uitam ca va incerca de este posibil si pe cei alesi sa ii insele ....
multa iubire
ps asadar mai ai de studiat , dar sectarii nu inteleg
multa iubire
  #1399  
Vechi 03.08.2011, 19:22:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Osutafaraunu: Imi cereti argumente biblice pentru fapte ce tin de traditie, deci care nu se regasesc explicit in Biblie.
Ați pus în sfârșit degetul pe rană.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La fel ,dumneavoastra nu aveti argumente biblice pentru a justifica legitimitatea absoluta a calendarului iudaic, pe care-l folositi atunci cand corelati ziua a 7-a a creatiei cu ziua de Sambata.
vi le-am furnizat în postarea anterioară - probabil n-ați ajuns încă la ea.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru a evita interminabilele discutii contraproductive am sa ma opresc aici. Dumneavoastra aveti interpretarile cultului de care apartineti, le respect, dar nu le impartasesc, asa cum dumneavoastra nu le impartasiti pe ale mele. O seara placuta!
Nu pot decât să vă felicit pentru înțeleapta decizie. Doamne ajută!
  #1400  
Vechi 03.08.2011, 19:23:04
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Aici gresiti, Sabatul Dumnezeiesc n-a fost instituit sambata. Nu aveti niciun argument biblic in acest sens, Dumnezeu n-a dat denumiri zilelor,evreii au facut-o coreland ziua de Sambata cu ziua 7, de aceea am spus ca sunteti fideli sabatului iudaic (de fapt calendarului lor). Dumnezeu sa ne dea intelepciune la toti sa fim demni de chemarea Sa!
CUM MERGE TREABA ? te mai las sa te joci cu sectarul ? sau il inchui de tot si ii arat cit de habanist ei ... tu decizi
ulta iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38