Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1891  
Vechi 16.08.2011, 14:17:29
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Gresit. Nu ma leg deloc de forma, ca nu eu sunt din cei care ii numesc secta pe toti cei din afara BO, dimpotriva, pentru mine toti sunt Biserica Domnului. Am aratat doar ca forma face ca unii sa fie numiti secta de altii care nu au capacitatea sa inteleaga dincolo de forma proprie. Pentru mine BO, BC, BP si NP, nu sunt decat forme a aceleiasi Unice Biserici a Domnului.
BO nu face cu nici una din celelalte ecumenism .... nu ne intereseaza sa ne unim cu voi CI VOI vreti sa va uniti cu noi ... asadar VA RESPINGEM daca aveti minciuni in doctrina .... e simplu .... ne lasati in pace si drum bun ,
multa iubire
  #1892  
Vechi 16.08.2011, 14:18:35
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
stii ce nu inteleg, de ce insistenta asta ca o femeie sa fie preot? cu ce te ajuta pe tine in economia mantuirii? eu nu o vad ca pe o nedreptate facuta femeilor.
Ajuta in iconomia mantuirii daca vezi dincolo de persoana proprie pentru ca orice discriminare care isi are existenta in numele Domnului este cauzata de o iubire inca nedesavarsita si doar constientizarea lipsurilor poate ajuta pe calea desavarsirii a tuturor celorlalti.
  #1893  
Vechi 16.08.2011, 14:21:20
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ajuta in iconomia mantuirii daca vezi dincolo de persoana proprie pentru orice discriminare care isi are existenta in numele Domnului este cauzata de o iubire inca nedesavarsita si doar constientizarea lipsurilor poate ajuta pe calea desavarsirii a tuturor celorlalti.
numai in capul tau e discriminare ... asadar lasa vrajelile ca aici sunt oameni inteligenti si nu ii duci tu cu zaharelul .... maine poimaine o sa propui ca si lesbienele si homosexuali sa devina preoti ca e discriminare si ca nu conteaza caci toti suntem pacatosi si alte bazaconii , nu? satanismul e in floare la tine
multa iibire
  #1894  
Vechi 16.08.2011, 14:33:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E un punct de vedere, evident, dar din perspectivă... iudaică.

Adriana, dragă, de unde certitudinea că știi ce cred eu? Sau deja te-ai obișnuit prea mult cu "contrele" care le primești pe aici? A fi surprinsă să afli că te înțeleg mai mult decât crezi. Chiar dacă susții o grămadă de afirmații (ți-am mai citit și altele) nu prea ortodoxe. Nu te supăra, dar cărui cult aparții?

Cât despre “nu era prevăzut prin prescripțiile conducătorilor religioși ai acelor timpuri”, Vechiul Testament abundă de profeții despre Mântuitorul și prin extensie, adepții săi reuniți în “secta” creștină. Dar cred că deja știi, ar trebui să lași cunoștințele să se mai "așeze" și să citești Scripturile cu rugăciune (înainte, în timpul și după) și post. Poate că o faci deja, dar vreau să mă asigur că ți-am spus.

Doamne ajută și multă pace!
Ok, imi cer scuze pentru "anticipatia" aiurea.
Bine-nteles ca era din perspectiva iudaica, din iudaism a aparut totul.
Profetiile VT nu trecusera la nivel de prescriptie la conducatorii religiosi evrei de aceea astazi nu suntem evrei desi asa ar fi trebuit, caci Domnul le zicea oamenilor care credeau in El sa asculte de preotii lor, care erau cei de pe linia lui Aaron la acea vreme. Insa nu a fost posibil pentru ca prea putini dintre ei au inteles despre ce era vorba, ca atare miscarea s-a desprins din sanul comunitatii.

Cat despre cultul caruia apartin am mai spus-o: am fost botezata ortodoxa de bebelus, am fost atee pana la 17 ani, am ajuns credincioasa printr-o minune legata de rugaciunea Tatal Nostru din Biblie, devenind credincioasa m-am rugat sa inteleg unde se afla Adevarul din atatea biserici si m-am indreptat catre cea Ortodoxa fiind convinsa ca acolo se afla, asa cum mi se spunea. Viata insa mi-a scos in cale o catolica ce mi-a devenit prietena si greseala celor din BO intalniti pana atunci a fost ca imi spusesera neadevaruri despre ce se intampla in BC, si astfel am fost pusa in garda sa sap mai adanc dincolo de aparente. Si tot asa mi s-a continuat viata, fara sa caut eu, ci totul mi s-a servit ca pe tava prin oamenii pe care i-am cunoscut "intamplator", situatii etc.
  #1895  
Vechi 16.08.2011, 14:43:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
..si apropo cum va sluji ea cind e pe ciclu ? mai ales ca stim cu totii ca perioada aia e destul de nasoala pentru multe din ele .. asadar nu sariti calul mai mult decit trebuie ......
mai :)

hmmm...femeie-preot= femeia "cucereste"altarul ....continuam "reforma" , vom milita pentru ridicarea Avatonului, vom intra cu tupeu in Muntele Athos, il vom cuceri ... noua ordine mondiala feminina

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 14:58:18.
  #1896  
Vechi 16.08.2011, 14:54:40
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
mai :)

hmmm...femeie-preot= femeia in altar, deci am putea continua "reforma" , vom milita pentru ridicarea Avatonului, vom intra cu tupeu in Muntele Athos, il vom cuceri ... noua ordine mondiala feminina
si eu imi schimb sexul ca nu mai conteaza in fata lui Dumnezeu si va ajut
gata ... facem o lume NUMAI DE FEMEI .... il detronam pe Dumnezeu sau il operam sa devina femeie si e o lume NUMAI de femei .... cind se va ajunge acolo, nu stiu , poate unele din ele vor sa fie ŽŽ mai barbati ŽŽ decit altele si apoi sa vezi o noua reforma ... femeile se bat intre ele ca unele ŽŽsunt femeiŽŽ din vechea reforma si alte ŽŽ femei-barbat ŽŽ din noua reforma
multa iubire
ps am luat-o pe aratura rau de tot ... imi iau pastila de logica inapoi
multa iubire

Last edited by the_Listener; 16.08.2011 at 14:57:04.
  #1897  
Vechi 16.08.2011, 15:09:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Cine a vorbit de lume NUMAI de femei? Exact asta este rautate. Pentru ca in cazul asta inseamna ca traim intr-o lume NUMAI de barbati desi cel putin jumatate din populatia globului sunt femei. Barbatii au un munte NUMAI pentru ei, unde este si cel al femeii? Au manastiri in care intra DOAR ei, unde sunt si cele ale femeilor? Unde a zis Dumnezeu ca da in stapanire pamantul DOAR barbatilor? Si de unde pana unde faptul ca pamantul apartine SI femeilor, NU NUMAI barbatilor, devine o lume numai a femeii? Cata rautate! Ziceam bine ca toata aceasta opozitie ascunde o lipsa de iubire a femeii chiar si de catre femei abuzate la nivel psihologic sa-si nege valoarea pusa in ele de Dumnezeu. Insa incep sa inteleg mai bine acum opozitia mai ales a femeilor de acest fel, le place pur si simplu abuzul, nu-i de mirare ca apoi se afirma generalitati de genul: "femeile sunt mai rele ca barbatii". Este absolut evident, cine este abuzat, va abuza in acelasi fel pe altii. Si cercul vicios continua iar Domnul Iisus parca ar fi venit si ar fi suferit degeaba.
Imi aduce aminte de o tara musulmana unde se introdusese portul obligatoriu a valului cu fata acoperita, iar la femeile care opuneau rezistenta erau celelalte femei abuzate psihologic cum ca asa ar vrea Dumnezeu, cu fata acoperita, si exact acestea erau mai inversunate aruncand cu acid pe fetele consoartelor. Incredibil cata rautate se propaga in lume in numele divinitatii.
Sau cazul in care femeile luate ostatic de jefuitorii armati au inceput sa le ia apararea acestora spunand ca politaii care incercau sa ii prinda si sa le scape erau "baietii cei rai".
Tipic abuzul psihologic la femeie, cu grade diferite de manifestare. Atunci cand se incearca eliberarea ei de abuz, se impotriveste considerand abuzul normal pentru ca altfel socul celor indurate ar fi si mai mare in momentul acceptarii adevarului despre cele ce le-a suportat.

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 15:33:48.
  #1898  
Vechi 16.08.2011, 15:15:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Barbatii au un munte NUMAI pentru ei, unde este si cel al femeii?
De muntele lui Venus ai auzit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #1899  
Vechi 16.08.2011, 15:20:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De muntele lui Venus ai auzit?
noua nu ne trebuie un munte, noi avem toata lumea :)Din iubire si consideratie unele femei respecta decizia barbatilor de a se izola pe un munte (Athos), altele le acuza pe primele ca-s abuzate psihologic pentru ca accepta aceasta "discriminare" :))) incredibil cat egosim din partea unora.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 15:38:18.
  #1900  
Vechi 16.08.2011, 15:45:03
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
noua nu ne trebuie un munte, noi avem toata lumea :)Din iubire si consideratie unele femei respecta decizia barbatilor de a se izola pe un munte (Athos), altele le acuza pe primele ca-s abuzate psihologic pentru ca accepta aceasta "discriminare" :))) incredibil cat egosim din partea unora.
Nu-i adevarat Ioanna, si eu respect decizia unora de a se izola de femei. Nu asta-i problema ci problema apare atunci cand nu i se permite SI femeii de a se izola de barbati. Acesta este egoism!! Faptul ca eu sunt obligata sa merg la barbat pentru nevoi spirituale se numeste abuz. Barbatul nu este obligat sa mearga la femeie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38