Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1241  
Vechi 04.03.2017, 22:06:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Adrian iti marturisesc ca macar eu, prefer sa citesc prostiile pe care le scriu marturisitorii decat sa citesc abrevierile alea ale tale. Ti-am mai spus sa te stapanesti, nu-i normal sa vorbim aici ca in spatele blocului ( desi foarte multi dintre noi nu vorbim asa nici acolo ). Nu inteleg de ce iti este asa de greu sa renunti la anumite expresii si cuvinte care nu isi au locul intr-o discutie in public.
Reply With Quote
  #1242  
Vechi 05.03.2017, 12:43:57
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

lasand la o parte fobia colegului nostru fata de multi asceti, vreau doar sa mentionez ca un monhism social e posibil si la noi.
Vezi St. Maria a Parisului, sau anumite calugarite si calugari de la noi.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #1243  
Vechi 05.03.2017, 13:05:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu inteleg de ce iti este asa de greu sa renunti la anumite expresii si cuvinte care nu isi au locul intr-o discutie in public.
Vezi că iar își închide contul și se ascunde-n munți...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1244  
Vechi 05.03.2017, 13:15:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ca ala din Seinfeld care fugea in parc, sapa o groapa si se ascundea acolo.

Pe cuvant daca inteleg cum de nu se poate abtine sa scrie chestii de astea. Ii barfim pe unii care nu s-ar spala si miros dar la noi put pana si cuvintele pe care le scriem.
Reply With Quote
  #1245  
Vechi 05.03.2017, 14:58:30
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Back on-topic

Gata, ma opresc cu limbajul colorat.
Am modificat, gata, ajunge!
Uite, a propos de sinaxa de debara a alora, Hamsterul din Pireu si stapinul sau, Serafim, autointitulat "leul ortodoxiei", iar s-au dat/se vor da in spectacol cu prostiile lor:

http://sinodultalharesc.tk/pseudo-si...ca-ortodoxiei/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1246  
Vechi 05.03.2017, 17:55:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Gata, ma opresc cu limbajul colorat.
Nu te cred, dar am notat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1247  
Vechi 05.03.2017, 20:13:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai eu credeam ca hamsterul e mitropolitul. :)
Reply With Quote
  #1248  
Vechi 05.03.2017, 21:59:00
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai eu credeam ca hamsterul e mitropolitul. :)
Nu. Nu ai vazut ca popa Matei din portul Pireului are o mecla simpatica, de hamster gras? La un concurs de halit, asta ma bate clar, ceea ce e...mare lucru.
Bine, eu sint gourmand, asta nu stiu ce haleste si cit, glumeam, dar ce face cu adevarat nasol este instigarea la nepomenire.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1249  
Vechi 05.03.2017, 22:15:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit ascultati si va minunati de ierarhii nostrii

ierarhia si patriarhia sapa de mai demult la temelia bisericii ortodoxe,alungind pe preotii intreprinzatori din locasurile ctitorite de ei pe motive neintemeiate,adica pt.zeul banului!Vinzarea facuta la Creta este doar cireasa de pe tort,adica picaturile care au umplut paharul pt.crestinii ortodocsi .O biserica administrativa atee,daca de inchina la bani , e si antihristica.DOAMNE FERESTE-NE!....rau am ajuns ,cine ne conduce spiritual ..cica!

http://inpremiera.antena3.ro/reporta...nului-372.html

va asigur ca merita audit totul .
__________________
Reply With Quote
  #1250  
Vechi 05.03.2017, 22:33:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hai lăsați flecăreala și citiți ce zice un alt bărbos, Makarios Simonopetritul în "Triodul Explicat", traducere arhid. Ioan Ică jr. :

Macarie Simonopetritul despre Spovedanie: http://www.teologie.net/2016/10/01/i...re-spovedanie/
Exact aceleasi idei protestante de care spune si Parintele Serafim Rose si pe care le impartaseste si parintele Pruteanu.
De remarcat ceva foarte interesant, unde duce aceasta gresita intoarcere la origini. Parintele din interviu spune:
"În Biserica Greacă, nu este obligatorie spovedania înainte de fiecare împărtășire. Deci fiecare merge la preot atunci când simte nevoia, e ceva care ține de pocăința personală. Partea proastă a lucrurilor este că mulți nu se mai spovedesc deloc, chiar dacă se împărtășesc la marile sărbători. Unii au auzit de spovedanie abia când au ajuns în Sfântul Munte, deși aveau păcate mari.

Cred că trebuie să ne întoarcem la vechea practică și să mergem la spovedanie de fiecare dată când avem păcate grave care rup comuniunea noastră cu Dumnezeu, iar criteriul trebuie să fie conștiința noastră."

Deci cei 2-3 reformatori de la noi vor sa schimbe ca in Grecia, iar aia vor sa se intoarca la vechea practica, pentru ca multi nu se mai spovedesc deloc.
Reply With Quote
Răspunde