Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 02.06.2010, 22:03:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit " Tanarul e salbatic "

"Salbatica e tineretea si are nevoie de multi dascali , supraveghetori ,pedagogi , cei ce ingrijesc de hrana etc.-pentru a putea fi <<imblinzita>>dupa truda tuturor acestora cu ea . Asa cum este un cal nedomesticit sau o fiara nestapanita , tot astfel este si tineretea . Daca inca de la inceput , din varsta frageda , ii asezam reguli bune , dupa aceea nu vom mai depune efort mare in etapele de varsta ce urmeaza , caci obisnuinta va deveni lege pentru tineri " ( Sfantul Ioan Gura de Aur )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #402  
Vechi 02.06.2010, 22:22:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cuplu cu probleme-copil cu probleme

Parintele Profirie a spus odata unei perechi tinere ce-l vizitase : "Intrucat voi doi nu va iubiti , copilul vostru care se va naste va avea probleme ". Profetia parintelui s-a adeverit ulterior prin cele ce au urmat . Fireste , el nu a considerat aceasta ca o profetie , ci doar ca o consecinta implicita ce rezulta din raportul celor doi factori : lipsa iubirii intre soti-caracterul problematic al copilului . Parintele a aratat in practica valabilitatea teoriei pedagogice conform careia educatia copilului incepe " chiar din momentul conceperii lui " . ( Konstantinos Yannitsiotis, " Langa Parintele Profirie " ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #403  
Vechi 02.06.2010, 22:28:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Copiii nu sunt cozonaci

" Cei casatoriti nu trebuie sa evite numai contraceptia , dar si programarea copiilor . Sa se lase cu incredere in mainile lui Dumnezeu si sa perceapa sosirea fiecarui copil ca pe un mare dar Dumnezeiesc .Copiii nu sunt cozonaci ca sa-i comandam la cuptor oricand vrem noi si precum vrem . Nu trebuie nicicand , nici o clipa , sa uitam faptul ca omul aducand pe lume copii devine impreuna -creator cu Dumnezeu " . ( Parintele Epifanie , "Garantiile vietii " ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #404  
Vechi 02.06.2010, 22:35:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Frica copiilor

-Ce sa facem cu copilul nostru care este plin de frica si de stari de nesiguranta ? Parintele a raspuns : - Voi purtati intreaga raspundere pentru aceasta . Din pantecele mamei lui i-ati creat toate aceste traume psihice pe care , din pacate , le va purta toata viata , din cauza relatiilor rele dintre voi . ( Kilitos Ioannidis , " Parintele Profirie " ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #405  
Vechi 14.06.2010, 08:44:24
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bun si actual subiect!

Nu te pripi! Sunt mulți care își doresc doar puțină “carne”, poate pentru că ei înșiși nu au mai mult de oferit.

continuarea aici:
http://tainacasatoriei.wordpress.com...ult-de-oferit/







Last edited by eduardd; 14.06.2010 at 09:00:10.
Reply With Quote
  #406  
Vechi 19.06.2010, 21:25:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Vindecarea slugii sutasului

http://www.ierodiaconvisarion.ro/pre...4drusalii.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #407  
Vechi 23.06.2010, 07:55:53
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Oamenii lumesti cauta bucuria in distractii, oamenii duhovnicesti o cauta in discutii telogice, in predici, in carti etc. Dar cand acestea se termina ramane un gol..si se intreaba toti ( si lumesti si teologi) ce vor face in continuare????

Fie ca sunt pacatoase, fie indiferente cele cu care se ocupa, la fel este!!
Implinind dorintele lumesti ale inimii, nu vine bucuria duhovniceasca ci stresul. Bucuria lumeasca nu este permanenta, nu este bucurie adevarata, ci este o bucurie temporara,a acelei clipe. Iar aceasta este o bucurie materiala, nu este duhovniceasca.
Iar bucuriile lumesti nu “umple” sufeltul omului, ci mai degraba il oboseste!! Si il umple cu balast! Atunci cand simtim bucuria duhovniceasca, nu o mai dorim pe cea materiala."
Cuviosul Paisie Aghioritul
Reply With Quote
  #408  
Vechi 23.06.2010, 17:05:46
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Smile Bucurie!

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
"Oamenii lumesti cauta bucuria in distractii, oamenii duhovnicesti o cauta in discutii telogice, in predici, in carti etc. Dar cand acestea se termina ramane un gol..si se intreaba toti ( si lumesti si teologi) ce vor face in continuare????

Fie ca sunt pacatoase, fie indiferente cele cu care se ocupa, la fel este!!
Implinind dorintele lumesti ale inimii, nu vine bucuria duhovniceasca ci stresul. Bucuria lumeasca nu este permanenta, nu este bucurie adevarata, ci este o bucurie temporara,a acelei clipe. Iar aceasta este o bucurie materiala, nu este duhovniceasca.
Iar bucuriile lumesti nu “umple” sufeltul omului, ci mai degraba il oboseste!! Si il umple cu balast! Atunci cand simtim bucuria duhovniceasca, nu o mai dorim pe cea materiala."
Cuviosul Paisie Aghioritul

Multumim, Jenica!

Bucurie!
Reply With Quote
  #409  
Vechi 25.06.2010, 08:12:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cuviosul Paisie Aghioritul

Sa multumim impreuna Batranului parinte Paisie Aghioritul frate drag, mie nu ai de ce sa-mi multumesti!
Mai e un strop si vine ziua cuviosului (25 iulie) sa-l praznuim cu dragoste ca sa primim dragostea lui. Daca nu ai citit inca, cauta si citeste cartile lui. Sant un izvor nesecat de Pace, Bucurie si Intelepciune.
Cel mai mult m-a folosit vol 5 "Patimi si Virtuti".

Eu (asa cum am mai scris la topicul dedicat Batranului Paisie la sectiunea duhovnici) l-am descoperit pe parintele printr-un coleg de scoala, calugar la Sihastria (Stapana sa ii rasplateasca). Stia ca sunt nascuta in aceasi zi cu Gheronda Paisie si mi-a daruit acum ceva ani.. prima sa carte.
Asa..am invatat sa-l iubesc si (nadajduiesc din toata inima mea) sa ma iubeasca. Din mila Stapanei acum 3 ani am ajuns la mormantul sau. Iar sotul meu iubit, mi-a adus o alta mare bucurie din Munte. Mi-a daruit prima icoana a sa pictata de calugarii de la Schitul Lacu.
Am asezat-o langa icoana Stapanei "Acoperamantul" deasupra patului meu.

Iertare pentru aceasta abatere de la subiect dar... Bucuria e mare cand vorbesc despre Batranul Paisie..si am dorit sa o impart cu voi. Am doi batrani iubiti ai Greciei; Batranul Porfirie si Batranul Paisie.
Iertati-ma pentru acest offtopic.
Cuvinte fara de folos...dar pline de bucurie

si trei mici cadouri pentru voi
1. Stapana ( cu bratele Sale iubitoare intinse peste noi toti! Buni sau rai...)
2. Gheronda Paisie Aghioritul
3. Mormantul de la Surotti!
Cand ma gandesc cata lume a ingenuncheat pe covorasul acela rosu..
Attached Images
File Type: jpg CIMG7928.jpg (25,0 KB, 11 views)
File Type: jpg CIMG7929.jpg (23,8 KB, 8 views)
File Type: jpg CIMG1493-1.jpg (64,5 KB, 14 views)

Last edited by eduardd; 25.06.2010 at 09:04:14.
Reply With Quote
  #410  
Vechi 29.06.2010, 19:36:08
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"In filme si reviste "icoana" casatoriei o constituie intotdeauna un cuplu tanar.
Insa, odata, in lumina si caldura unei dupa-amieze de toamna, autorul randurilor de fata a vazut pe o banca dintr-o piata publica doi soti, batrani si saraci.

Stateau mana in mana, tacuti, bucurandu-se in lumina blanda, de ultima caldura a anotimpului

Tacuti, caci toate cuvitele fusesera spuse, pasiunea stinsa, furtunile se linistisera. Intreaga lor viata trecuta era, totusi, in intregime prezenta in aceasta tacere, in aceasta lumina, in aceasta caldura, in aceasta pasnica impletire a mainilor. Prezenta- si gata pentru eternitate, gata pentru bucurie. Pentru mine, aceasta este imaginea casatoriei, a frumusetii ei ceresti."

Schmemann despre “icoana casatoriei”
.



"Bărbatul caută regulile; o femeie cunoaște excepțiile.

Dar viața este o excepție continuă de la reguli. Oriunde există viață adevărată, domnește nu o regulă, ci o excepție.
Bărbatul luptă pentru reguli. Femeia are o experiență vie a excepției.
„Excepția” este profunzimea creștinismului ca viața. In viața creată și dăruită de către Dumnezeu, totul este o excepție, deoarece totul este unic, irepetabil, un izvor ce țâșnește din adâncuri."

Din “Biografia unui destin misionar – Jurnalul parintelui Alexander Schmemann”

Last edited by eduardd; 29.06.2010 at 19:43:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03