Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2010, 16:14:34
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit De ce e necesara jertfirea (martirajul)

Am vazut ca cei mai mari Sfinti si chiar Domnul Iisus Hristos au trebuit sa aiba o moarte cu totul dramatica pentru a indeplini voia Tatalui Ceresc.
In cazul Domnului Iisus inteleg ca asa trebuia sa se intample pentru a avea loc Invierea. Dar ma gandesc ca anumiti Sfinti Apostoli puteau sa fie lasati sa moara linistit. De ce totusi au fost necesare aceste jertfe. Care este semnificatia mistica a jerfei supreme? Un Sfant care este condamnat la moarte pentru marturia lui Iisus Hristos este mai bine vazut in Rai decat unul care moare de batranete?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2010, 16:17:59
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

fiecare trebuie sa ne jertfim. lupta impotriva patimilor, infranarea, postul, privegherea - iata jertfa la care suntem toti chemati.
jertfa ca moarte muceniceasca este o cununa de care nu toti sunt vrednici.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2010, 16:34:11
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
fiecare trebuie sa ne jertfim. lupta impotriva patimilor, infranarea, postul, privegherea - iata jertfa la care suntem toti chemati.
jertfa ca moarte muceniceasca este o cununa de care nu toti sunt vrednici.
Ma intorc iar la intrebarea: un Sfant martir este mai vrednic decat unul care a murit linistit?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2010, 17:03:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intorc iar la intrebarea: un Sfant martir este mai vrednic decat unul care a murit linistit?
Andrei a vrut sa sublinieze ca exista o jertfa in sens mistic- mai ales prin infranare. Cat despre sfintenie, aceasta nu este una uniforma- fiecare sfant participa la Dumnezeu pe masura progresului sau duhovnicesc. Biserica vorbeste despre cete ale sfintilor si mai putin despre o ierarhie a sfintilor- adica un mucenic ar fi mai presus decat un cuvios, etc. Acest lucru il stie Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2010, 17:30:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Matei 5
10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.

Nu e chiar asa simplu cum isi imagineaza unii a-ti da viata pentru credinta in Iisus Hristos. Insa cine o face, nevoit fiind de imprejurari - fericit va fi pentru ca mult a crezut si a trecut prin moartea jertfelnica facandu-se asemenea Mantuitorului.


Tu afirmi ca este necesara jertfa: tocmai, ca nu e. Iata ce este placut Lui Dumnezeu:

Psalmul 50
18. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2010, 17:41:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intorc iar la intrebarea: un Sfant martir este mai vrednic decat unul care a murit linistit?
Asa este cum spune si George. Numai Dumnezeu stie circumstantele fiecaruia si duhovnicia in momentul mortii.
Noi doar presupunem, mai ales ca nu stim, nu am fost acolo, nu cunoastem cu adevarat persoanele respective ci doar din povestiri...iar cu povestirile stim cu totii cum este
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2010, 17:48:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iata ce este placut Lui Dumnezeu:

Psalmul 50
18. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi.
Da Ionut, dar cum ajungi la duhul umilit si inima infrinta?
Crezi ca usor? printr-o dorinta, mintal? Asta asa o credem noi!
Se ajunge tot printr-o jertfa personala chiar si marunta!

Imi place ca la catolici, unde se lucreaza catehism puternic cu copiii, preotii le cer acum in post sa faca si ei o mica-mare jertfa:
-sa renunte la Game-boy-iurile indobitocitoare
-sa nu mai trimita mesaje pe telefon non stop
-sa renunte la tv pentru o saptamina,
samd
si chiar ii intreaba pe ei sa vina cu idei de renuntare in post, pentru a-i face responsabili pentru ce scot pe gura

Mi se pare foaaaarte interesanta si ziditoare aceasta "tehnica"
Bravo lor
..iar noi ce facem, in loc sa invatam si de la ei stam si-i facem eretici si cu ou si otet ca tzatele in piata
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2010, 17:56:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da Ionut, dar cum ajungi la duhul umilit si inima infrinta?
Crezi ca usor? printr-o dorinta, mintal? Asta asa o credem noi!
Se ajunge tot printr-o jertfa personala chiar si marunta!

Imi place ca la catolici, unde se lucreaza catehism puternic cu copiii, preotii le cer acum in post sa faca si ei o mica-mare jertfa:
-sa renunte la Game-boy-iurile indobitocitoare
-sa nu mai trimita mesaje pe telefon non stop
-sa renunte la tv pentru o saptamina,
samd
si chiar ii intreaba pe ei sa vina cu idei de renuntare in post, pentru a-i face responsabili pentru ce scot pe gura

Mi se pare foaaaarte interesanta si ziditoare aceasta "tehnica"
Bravo lor
..iar noi ce facem, in loc sa invatam si de la ei stam si-i facem eretici si cu ou si otet ca tzatele in piata
Pai nu usor, evident ca nu. Asa zice si David, smerenia este o jertfa.

La mine in parohie copiii isi jertfesc timpul facand tot felul de lucrusoare, jucarii care sunt scoase la vanzare pentru a aduna bani care vor ajunge la alti copii nevoiasi. Respect pentru organizatori!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2010, 18:03:54
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da Ionut, dar cum ajungi la duhul umilit si inima infrinta?
Crezi ca usor? printr-o dorinta, mintal? Asta asa o credem noi!
Se ajunge tot printr-o jertfa personala chiar si marunta!

Imi place ca la catolici, unde se lucreaza catehism puternic cu copiii, preotii le cer acum in post sa faca si ei o mica-mare jertfa:
-sa renunte la Game-boy-iurile indobitocitoare
-sa nu mai trimita mesaje pe telefon non stop
-sa renunte la tv pentru o saptamina,
samd
si chiar ii intreaba pe ei sa vina cu idei de renuntare in post, pentru a-i face responsabili pentru ce scot pe gura

Mi se pare foaaaarte interesanta si ziditoare aceasta "tehnica"
Bravo lor
..iar noi ce facem, in loc sa invatam si de la ei stam si-i facem eretici si cu ou si otet ca tzatele in piata
Sa inveti poti de la oricine, important e CE inveti. Evident ca intr-o intreaga biserica nu pot fi doar lucruri negative. Au si ei unele chestii bune, dar au si multe de care trebuie sa ne ferim. Pana la urma cel mai bine e sa ne conducem dupa Sfintii Parinti. Ei pot fi o ancora. Eu asa cred.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2010, 18:08:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Sa inveti poti de la oricine, important e CE inveti. Evident ca intr-o intreaga biserica nu pot fi doar lucruri negative. Au si ei unele chestii bune, dar au si multe de care trebuie sa ne ferim. Pana la urma cel mai bine e sa ne conducem dupa Sfintii Parinti. Ei pot fi o ancora. Eu asa cred.
Pai si unde-i ancora aia, aplicata in practica?
"Copiii" de exemplu. ajung la 30-40 de ani si tot nu pricep o iota din ce se intimpla la Liturghie, trebuie sa vii pe forum sa afli frinturi.
Unde-i catehismul lucrat de preoti? unde-i lucrul cu copiii in Biserica, nu la scoala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O declaratie de bun simt.Romania-R Moldova-o unire necesara iulyaan Generalitati 70 30.07.2011 16:23:54
Oare de ce este necesara rugaciunea? Daniel777 Rugaciuni 16 09.10.2010 11:58:11
intrebare necesara anaily Intrebari utilizatori 7 27.08.2010 18:33:54