Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.06.2010, 00:09:01
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E.M.I. Vezi mesajul
Mda..., nu cred ca trebuie pus accentul grav, pe "virgula", care este pusa inainte sau dupa pauza stabilita de gramatica, in materie de punctuatie, atata timp cat de poate distinge, destul de lesne- as zice eu- motivul, intentia si scopul acestui apel inocent, necesar. Eu vad lucrul acesta un progres, indiferent de cine il face. Insa, unde "scartaie" treaba si unde ar trebui sa se i-a masuri, mai intai de toate, este chiar in ortodoxism, unde situatia imoralitatii, din punctul acesta de vedere, este destul de alarmanta. Mai concis, ar trebui sa se elibereze mai intai de toate sclavia la care sunt supusi calugarii si maicile, in numele poruncitor al "dragostei" lui Dumnezeu. Astefel de persoane devin victimele celor mai vicioase faragelegi. Sa nu ne mai uitam la "lumea a III-a" amintita, in parte, mai sus, de catre autorul acestui apel, adica la "paiele" altora, ci, mai bine am face daca ne-am uita mai intai la "barnele" noastre si sa incercam sa ni le recunoastem si apoi sa ne straduim sa le indepartam, chiar daca este dureros.
cei ce fac acest lucru il fac de bunavoie,e sf.ascultare si nu e treaba ta sa schimbi ceva care nu te afecteaza in vriun fel.cred ca la tine nu sunt toate puse bine si te bagi in curtea altuia sa faci ordine dezordine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.06.2010, 13:25:49
E.M.I. E.M.I. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.06.2010
Mesaje: 8
Arrow Graba, strica treaba!

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
cei ce fac acest lucru il fac de bunavoie,e sf.ascultare si nu e treaba ta sa schimbi ceva care nu te afecteaza in vriun fel.cred ca la tine nu sunt toate puse bine si te bagi in curtea altuia sa faci ordine dezordine.

Giblian, imi pare rau ca trebuie sa-i dau dreptate celui care ti-a facut observatie, in ce priveste scrisul si cititul prudent si descifrabil... Am sa-ti spun ceva, legat de facutul acesta "de buna voie". Unui unchi de-al meu, care a incetat din viata cu ceva timp in urma, si care suefrea de metastaza, gradul 4, i s-a recomandat de catre un doctor, urmatorul "regim": "Domnule: oua si carne." Cand tatal meu, a incercat sa-i explice ca, de fapt, aceasta "reteta" avea sa-i agraveze si mai mult starea in care se gasea, i-a reprosat respingator: "Daca docotorul mi-a recomandat lucrul acesta, el stie de ce !?", a obiectat dansul, lasandu-i de inteles, tatalui meu ca, sfatul sau, nu putea sa-i confere nici un fel de credibilitate. Adevarul, este ca doctorul stia de ce i-a "recomandat regimul" respectiv(stia ca nu avea sa mai aiba zile multe). Insa la fel de adevarat este ca unchiul meu nu stia DE CE ? Aici a fost marea problema, care l-a adus si mai repede, la tacere pe unchiul meu. Si-acum morala acestei intamplari. Foarte multi oameni fac multe lucruri nefolosituare si daunatoare sufletelor lor si asta pentru ca, cineva cu vaza, o persoana influienta i-a recomandat un regim, insotit de diferite reguli, pe care acesta sa le indeplineasca. La fel ca in cazul unchiului meu, practicantii, de cele mai multe ori NU STIU de ce fac cutare sau cutare lucru! In schimb, cei care le-au facut "reteta", stu destul de bine "DE CE?"! ATENTIE!!! Inanite sa consumi cerintele "retetei", CITESTE CU ATENTIE PROSPECTUL!

Eu am incurajat actiunea acestui thread, facand apel la obiectivism. Nu stiu unde am gresit, de imi vorbesti atat de aspru!?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.06.2010, 20:43:11
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
cei ce fac acest lucru il fac de bunavoie,e sf.ascultare si nu e treaba ta sa schimbi ceva care nu te afecteaza in vriun fel.cred ca la tine nu sunt toate puse bine si te bagi in curtea altuia sa faci ordine dezordine.
oare nu era vorba de calugari si calugarite care au ales de bunavoie{SCLAVIA}si nu inteleg de ce mirenii cu pregatire ortodoxa medie sau deloc fac program acestor fericiti calugari. de ce nu ii lasati in sclavia lor binecuvintata sa desfasioare viata de monah fara hartuielile celor care nu prea le cunosc viata.nu esti un caz singular se cam incearca de mai multa lume neavizata INTRODUCEREA UNUI PROGRAM SPECIAL.de parca aceste manastiri si calugari asteptau aceasta schimbare sa vie de la mirenii.ceia-ce mireni ar trebui sa faca este doar ceia-ce ii intereseaza direct post,rugaciune,spovedanie,impartasanie dupa merit,frecventarea bisericii,milostenie,s.a.m.d.si-apoi nu mai atrageti atentia asupra gramaticii din moment ce pricepeti ce scriu nu va mai ocositi cu scolile voastre ca voi aveti lipsuri mari la ortodoxie si vreti sa fiti uni' mari calauzitori ducind la ripa pe cel ce il sfatuiti.smeritiva si vedeti lucrurile alt-fel!!.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.06.2010, 15:46:59
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Citat: ,,sa sedem blanzi ...''

Citat:
În prealabil postat de lucianionescu Vezi mesajul
Cautam crestini care sa impartaseasca ideea creerii unei asociatii crestine si impreuna sa luam atitudine impotriva satanismului,homosexualitatii,darwinismului,New Age-ului,si ecumenismului,deoarece credem ca biserica ortodoxa nu mai reprezinta demult spiritul ortodoxiei crestine,pactizand cu vremelnicia politicului.De aceea vrem sa ne supunem doar lui Dumnezeu,sa incercam sa gasim valorile crestine,si impreuna s ail preamarim doar pe Dumnezeu in tot ceea ce a existat,exista si va exista.De asemeni ne dorim sa organizam un festival de muzica religioasa crestina, dezideratele noastre fiind slujirea Domnului Iisus Hristos ca Unic Fiu al lui Dumnezeu ,nerecunoasterea in cadrul comunitatilor crestine a comunitatilor de gay ,de lesbiene,a masonilor,a New-Age-ului,refuzul de a recunoaste teoria darwinista,refuzul de a accepta pasapoarte biometrice,si posibilitatea infiintarii unor scoli crestine in care cuvantul lui Dumnezeu sa fie calauza.De asemenea posibilitatea creerii unor emisiuni cu adevarat crestine in mass media, care sa arate pericolul imoralitatii la care s-a ajuns odata cu Globalizarea Mondiala.De asemenea refuzul de a renunta la valorile spirituale crestine ,refuzul de a renunta la valorile culturale si spirituale legate de limba si obarsie,posibilitatea de a putea edita manuale scolare pentru copiii nostri dupa spiritul si legea lui Dumnezeu.Odata ce Sodoma si Gomora au fost distruse de catre Dumnezeu,nu putem accepta in spiritul nostru ca homosexualitatea masculina sau feminina,transexualitatea ,adulterul,avortul,divortul si celelalte pacate,sa fie declarate ca apartinand normalitatii creatiei lui Dumnezeu.Nicaieri in Biblie,Dumnezeu nu a creat barbatul care sa se impreune cu barbatul sau femeia care sa se impreune cu femeia.Daca preacurvia dintre un barbat si o femeie sau adulterul dintre un barbat si o femeie sunt considerate fapte imorale si sunt infierate de catre Dumnezeu,oare cum vor fi considerate legaturile dintre barbat si barbat ,femeie si femeie,operatiile de schimbare de sex,adoptarea unor copii de catre aceste comunitati?Invierea Domnului Iisus Hristos inseamna recuperarea noastra din moarte,adica tocmai din pacat.Noi trebuie sa luptam impotriva pacatelor din noi pt a putea fi salvati de la moarte de catre Domnul Iisus Hristos.Numai prin lupta impotriva pacatelor,noi putem ajunge la cununa vietii vesnice.Ori prin acceptarea pacatului ca facand parte din normalitatea creatiei lui Dumnezeu,noi murim odata cu cei pacatosi si mai mult,distrugem si viata copiilor nostri ,lasandu-le sufletul invadat de aceste invataturi satanice. Cerem ca in paralel cu libertatile pe care aceste minoritati le au,si noi sa avem aceleasi libertati in care sa exprimam dezacordul fata de incalcarea cuvantului lui Dumnezeu,in care sa militam pt educarea copiilor nostri,separat de modelul Darwinist sau cel al libertatilor sexuale.Pentru detalii contactati-ne la email-ul: vioreldog@yahoo.com sau la numarul de telefon 0761 48 13 48.
Si fara binecuvantarea bisericii Ortodoxe crezi ca vei reusi?
Pai mai mare ratacire decat asta nici ca iti mai trebuie, poate chiar mai mare decat ratacirile pe care vrei sa le combati (macar alea sunt la lumina si sti ca-s rele).

Puiut, sa sedem blanzi - asa cum bine zice un distins user si frate al acestui site (scuze, pe baza de repede nu-mi vine in minte ID-ul) si sa consultam duhovnicii mai intai. Exista ce-i drept unele prilejuri de sminteala, dar daca deja fugi....eu personal m-asi intreba despre mine si nu despre biserica pe care vreau sa o combat.

Si daca chiar vrei munca si implicare ce zici de asta: http://www.basilica.ro/ro/stiri/comu...conomicab.html luat de pe acest forum?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte catre toti anirod Stiri, actualitati, anunturi 6 22.10.2009 10:13:26
Rugaminte catre toti anirod Generalitati 5 30.09.2009 22:18:23
intrebare catre adevaratii crestini... paraschevaiasi Generalitati 25 21.08.2007 04:08:41
ANUNT CATRE BRASOVENI laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 1 01.03.2007 21:43:49
anunt catre oamenii din brasov laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 0 27.02.2007 10:44:36