Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.02.2009, 13:16:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ascult si de parintele Gabriel si de parintele Iustin. Pe parintele Iustin il stie toata lumea, are mai multa credibilitate, caci are si o varsta si un trecut care-l onoreaza. Iar daca ma indoiesc de justetea declaratiei parintelui Iustin referitoare la parintele Gabriel, stiu ca ii supar putin pe cei care cred ca numai unul dintre ei are dreptate. E o situatie complicata si nu stiu daca e bine sa spun acum tot ce stiu.

Cine a citit dezmintirea data pe blogul lui Bogdan Stanciu si-a dat seama ca si parintele Iustin e in primul rand om, iar ca om poate sa si greseasca. Va dati seama ca toata lumea stia ca parintele Tanase fusese caterisit din cauza unei carti publicate despre parintele Gabriel, iar parintele Tanase habar n-avea de asta. Oamenii disperati trimiteau mesaje in apararea parintelui Tanase si urgiseau de zor pe ,,ereticul'' parinte Gabriel Nicu.

Parintele Iustin sustine ca nu stia de existenta acestei carti. Ba stia cu mult inainte, caci acelasi ieromonah Teognost,care-i este si fiu duhovnicesc, semneaza si cateva carti care sunt dedicate parintelui Iustin. Si acelasi parinte Iustin ii incurajeaza pe crestinii parintelui Gabriel sa continue sa-i cinsteasca memoria. Drept urmare, au mai aparut si alte carti despre parintele Gabriel, dar nimeni n-a mai fost interesat sa le stopeze difuzarea, caci nu contin marturii deranjante. V-am spus ca situatia e complicata si va mai dura pana se vor descalci itele.

Tin cont de parerile voastre, dar nu pot trece dintr-o extrema in alta si sa iau de bun absolut tot ce spune parintele Iustin. N-am ascultat orbeste nici de parintele Gabriel. Discernamantul e absolut necesar, mai ales in zilele noastre cand sunt atatea capcane pe care cel rau le intinde si celor alesi. Rugati-va pentru mine sa ma ierte Dumnezeu daca totusi gresesc.
  #72  
Vechi 03.02.2009, 20:11:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CIUDAT CE SPUI, IN PLUS UNELE VORBE DE-ALE TALE SE BAT CAP IN CAP CU ALTELE, cele referitoare la parintele Iustin Parvu.
  #73  
Vechi 03.02.2009, 23:08:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Grava eroare !

Razvan, eu ma straduiesc intr-un fel sa aplanez totul. Iar P.S Galaction, episcopul Teleormanului, care-l cunoaste bine pe parintele Gabriel Nicu, a dat binecuvantare pentru o carte care a aparut ulterior. Crezi ca acest episcop chiar nu-si cunoaste preotii de care raspunde si da binecuvantari aiurea? Inteleg ca-l admiri pe parintele Iustin, dar cred ca am prezentat destule argumente ca s-a produs o grava eroare.

Cineva a vrut sa-i inmormanteze si imaginea. Trist, dar adevarat! Iar dac-o fi adevarat c-a fost ,,ajutat'' sa mearga in lumea dreptilor, apoi este mucenic si sunt de plans cei ce-l ponegresc si nu se pocaiesc de acest pacat. Tu, in aceasta problema, nu te lua dupa cateva fraze spuse in nu se stie ce imprejurari de parintele Iustin. Un om duhovnicesc drege busuiocul cu usurinta pe cand un om de rand judeca si-si agoniseste pacate. Aici e diferenta.

Da cautare ,,parintele Nicu Gabriel" si verifica ce-am scris in postarea anterioara. Incearca sa intelegi ca ai gresit titlul acestui topic. Asta e. Se mai intampla... Sustine-l cu pace pe parintele Iustin, dar nu in aceasta problema! Aici a gresit binecuvantatul. Si n-o spun eu, ci o spun doi pustnici mai in varsta decat dumnealui. Asta e! Se mai intampla...
  #74  
Vechi 04.02.2009, 03:16:58
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Draga Antonia,te rog sa citesti cu atentie!!

Draga Antonia chiar daca P.S Galaction a binecuvantat aceea carte nu inseamna ca e buna,desi marea majoritate sunt bune.El nu are timp sa le citeasca cap coada pe toate si din moment ce a vazut dansul ca este scrisa de un preot ortodox si ca pare bine ce scrie a aprobat-o.Eu am acasa o carte scrisa cu binecuvantarea P.S Galaction si este ecumenista.Tocmai pt ca pare buna la inceput dar daca stai sa o citesti cap coada gasesti multe scrieri ecumeniste.Cartea se cheama "Rsicul de a fi ortodox" poti sa o cauti si sa citesti si ai sa te convingi.

Acum revenind la parintele Nicu,iata doua din multele marturii despre "minunile" parintelui de la cei care l-au cunoscut:

[COLOR=darkred],,Aflându-se pe un munte înalt, însoțit de fratele N și sora S., Părintele a călătorit cu ei pur și simplu pe calea aerului! A luat-o pe panta cea mai abruptă și în câteva secunde au fost cu toții la poalele muntelui. (S. și F., Buzău)”[/COLOR]


[COLOR=darkred]„De Paște, la Gresia, 30 de persoane au mâncat dintr-un singur pește. Părintele l-a înmulțit astfel încât fiecare a primit câte o bucată mare.” (Sora R., București)[/COLOR]

Iata ce zice Parintele Cleopa(citeste cu atentie pana la capat te rog si unde vezi scris cu rosu se face referire exacta la practicile parintelui Gabriel):

Deci sa nu credeti in descantece, in tot felul de vraji, in cei ce cauta in bobi, in cafea, in palma; cei ce sting carbuni, cei care deschid carti sfinte, cei care descanta cu numele lui Hristos si pomenesc sfintii. Toti sunt impotriva lui Hristos ! Toti sunt in slujba satanei !

[COLOR=darkred]Nici o vedenie sa nu primiti. O vedenie care-i de la Dumnezeu, v-am spus ca nu se supara Dumnezeu daca nu o primesti, ca El stie ca tu te temi sa nu primesti lup in loc de pastor.[/COLOR]

Vedenia, stiti care este ? Ai auzit care-i vedenia noastra ? Care o spune Sfantul Efrem Sirul : Asa, Doamne, imparate, daruieste-mi ca sa-mi vad pacatele mele, sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti !

Si iarasi ceea ce spune Duhul Sfant prin Proorocul David : Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu, inaintea mea este pururea ( Psalm 50, 4 ).

Sa ne vedem pacatele, nu vedenii. Ca Sfantul Isaac Sirul spune : De mii de ori mai fericit este cel ce-si vede pacatele, decat cel ce vede vedenii; ca vedeniile pot fi draci si te duc la pieire vremelnic si vesnic.

Sa ne vedem pacatele noastre, sa petrecem in smerenia mintii si a inimii si sa nu ne socotim vrednici ca putem vedea vedenii, ca asta este cea mai mare mandrie si cutezanta.

Daca de pe acum crezi in vedenii, cand va veni Antihrist, ce-ai sa faci atunci ? Ca spune la II Tesaloniceni, cap. 9, despre venirea lui Antihrist : a carui venire este intru toata puterea satanei, [COLOR=darkred]facand semne si minuni mari, de va putea sa insele si pe cei alesi[/COLOR][COLOR=darkred].[/COLOR]

Sfantul Andrei al Cezareei, in talcuirea Apocalipsei, spune : " [COLOR=darkred]Cand vor veni ucenicii lui Antihrist, vor face pe femei si barbati sa zboare pe sus[/COLOR] ".

Ai sa vezi tu atunci ! [COLOR=darkred]Cand vei vedea ca din paie uscate de grau iti face paine proaspata si, din vita uscata de vie, iti face sa curga vinul cel mai bun.[/COLOR]

Inca odata sa vezi asemanarea mai clar:

[COLOR=#8b0000],,Aflându-se pe un munte înalt, însoțit de fratele N și sora S., Părintele a călătorit cu ei pur și simplu pe calea aerului! A luat-o pe panta cea mai abruptă și în câteva secunde au fost cu toții la poalele muntelui. (S. și F., Buzău)”[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]

Sfantul Andrei al Cezareei, in talcuirea Apocalipsei, spune : " [COLOR=darkred]Cand vor veni [COLOR=red]ucenicii[/COLOR] lui Antihrist, vor face pe femei si barbati sa zboare pe sus[/COLOR] ".

[COLOR=#8b0000]„De Paște, la Gresia, 30 de persoane au mâncat dintr-un singur pește. Părintele l-a înmulțit astfel încât fiecare a primit câte o bucată mare.” (Sora R., București)[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]

Ai sa vezi tu atunci ! [COLOR=darkred]Cand vei vedea ca din paie uscate de grau iti face paine proaspata si, din vita uscata de vie, iti face sa curga vinul cel mai bun.[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]

[COLOR=black]Inca ti se pare greu de crezut?Am sa continui:[/COLOR]

Vor face [COLOR=darkred]multe minuni[/COLOR] cu puterea satanei, incat cei care [COLOR=darkred]nu sunt intemeiati in credinta[/COLOR] vor zice : " Mai, astia sunt de la Dumnezeu !"

Una din multele minuni facute de Gabriel Nicu:

[COLOR=darkred]„În ziua de Rusalii 2004 slujea Sfântul Maslu afară și niște nori furioși prevesteau începerea ploii. Părintele a ridicat mâna dreaptă spre cer și o mișca încet din stânga spre dreapta, în timp ce rostea o rugăciune, și în ziua aceea n-a mai plouat.” (Sora R., București)[/COLOR]

Nici Noe nu a putut opri potopul si il opreste parintele Gabriel Nicu?
Cel ce a oprit ploaia a fost Sf Proroc Ilie si de atunci nici unul si acest parinte ar fi al doilea?Hai sa continuam:

Luati aminte ! [COLOR=darkred]Sa nu credeti in proorocii mincinosi, ca fac minuni cu puterea satanei si pe cei slabi in credinta o sa-i insele.[/COLOR] Ei lucreaza cu satana, iar noi suntem cu Hristos ! Atunci ce-ai sa faci, daca incepi a crede de pe acum in vraji, in descantece si in ghicitorii de tot felul ?

Eu umblu prin credinta, [COLOR=darkred]nu prin vedere.[/COLOR] Asa ne invata Biserica in Simbolul Credintei. [COLOR=darkred]N-am nevoie sa vad[/COLOR]. Ca zice Hristos : [COLOR=darkred]Fericiti cei ce n-au vazut[/COLOR], si au crezut ! ( Ioan 20, 29 ). Asa este.

Toti cei care cred in acest parinte cred pentru ca facea multe minuni VIZIBILE ca:

[COLOR=darkred],,Într-o vară, sătenii din Borănești asistau neputincioși la pagubele pricinuite de secetă. Deodată s-a format un norișor și toți au crezut că în sfârșit va ploua. Mare le-a fost uimirea când au văzut că a plouat numai în grădina Părintelui.” (Sora A., București)[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]

[COLOR=black]A plouat numai in gradina lui desi seceta producea pagube si celorlalti sateni.Adica uitati,la mine ploua ca-s "sfant" si la voi nu,asa hai sa-mi slujiti mie ca uite ce minuni fac![/COLOR]

Alta minune:

,,Mergeam de mai mult timp la Părintele Gabriel, fiindcă eram atras de frumusețea predicilor Sfinției Sale, de glasul îngeresc cu care cânta, de înalta ținută morală și de acel paraclis modest în care, deși stăteam cu picioarele direct pe pământ, mă simțeam parcă mai aproape de cer.
[COLOR=red]Îmi doream să trăiesc, însă, și eu o minune.[/COLOR][COLOR=black]....... "[/COLOR]

Ce ne spune acest marturisitor?Ca isi dorea sa traisca si el o minune,ce treaba are credinta orotdoxa cu minunile,ma repet acum dar iata ce zice Parintele Cleopa:

Eu umblu prin credinta, [COLOR=darkred]nu prin vedere.[/COLOR] Asa ne invata Biserica in Simbolul Credintei. [COLOR=darkred]N-am nevoie sa vad[/COLOR]. Ca zice Hristos : [COLOR=darkred]Fericiti cei ce n-au vazut[/COLOR], si au crezut ! ( Ioan 20, 29 ). Asa este.

O alta minune:

[COLOR=darkred]„Într-o seară niște oameni răi au închis porțile cu lanțuri și lacăte, iar eu și Părintele trebuia să ieșim cu stupii. Când am mers să văd cum s-ar putea deschide, lacătele au căzut ca și cum ar fi fost prinse cu niște fire de sârmă subțire.” (Fratele I., Slatina)[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]

[COLOR=black]Asta se cheama vrajitorie curata.Spune-mi Antonia ce legatura are aceasta minune cu credinta ortodoxa?[/COLOR]


Citat:
"Sustine-l cu pace pe parintele Iustin, dar nu in aceasta problema! Aici a gresit binecuvantatul. Si n-o spun eu, ci o spun doi pustnici mai in varsta decat dumnealui. Asta e! Se mai intampla... "

Parintele Iustin nu are nevoie sa faca minuni ca sa creada lumea in el,nu e vanzator de iluzii si tricuri ieftine,din contra sta treaz si nopatea si ziua,doarme foarte putin si mananca la fel de putin.Ziua primeste vizitatori iar noaptea se roaga,un om cu adevarat smerit si credincios.

Sper sa fi inteles ceva din ce ti-am scris,si asta pentru ca vreau sa te ajut,Doamne ajuta!
  #75  
Vechi 04.02.2009, 10:37:10
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Draga Antonia chiar daca P.S Galaction a binecuvantat aceea carte nu inseamna ca e buna,desi marea majoritate sunt bune.El nu are timp sa le citeasca cap coada pe toate si din moment ce a vazut dansul ca este scrisa de un preot ortodox si ca pare bine ce scrie a aprobat-o.
Pai acordarea binecuvantarii nu echivaleaza cu acordarea unei garantii? Daca binecuvantarile se dau aiurea, fara a se citi materialul respectiv, de unde sa mai aiba credinciosii incredere in scrierile crestine, cand pe deasupra li se mai si spune sa cumpere numai cartulii cu binecuvantarea lui X si lui Y?

"Cumparati Biblii aparute numai cu binecuvantarea lui XYZ! Toate celelalte sunt pagane si contin schimbari subtile (o virgula, o prepozitie), dar periculoase pentru traditia crestin-ortodoxa!" Asa se spune credinciosilor. Iar tu vii si ne spui aici cu nonsalanta ca de fapt acest proces de certificare, de garantare, de binecuvantare, este ceva facut in graba ca de o secretara plictisita?

Atunci sistemul de binecuvantari este egal cu zero, este inutil. Ierarhul respectiv nu are timp sa citeasca tot? Se grabeste undeva? Ce este mai important? Sa iasa pe piata carti multe si proaste sau putine si bune?

Uneori aveti un talent sa le gasiti scuze, ceva de speriat.
  #76  
Vechi 04.02.2009, 12:14:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"scrabble", eu nu cred ca PS Galaction a dat binecuvantare pentru o carte care contine invataturi contrare celor vestite de Biserica. Daca exista o astfel de carte, atunci sigur cei care au redactat-o au mentionat ca are binecuvantarea, doar pentru a se vinde in voie. In astfel de cazuri e de dorit sa fie informat consilierul episcopiei in cauza, pentru a inlatura tulburarea produsa.
  #77  
Vechi 04.02.2009, 15:17:20
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Sfantul Macarie cel Mare l-a tinut pe langa el ca ucenic pe Evagrie Ponticul. Bunatatea Sfantului a mai micsorat rautatea ereticului care mult rau ar fi facut daca ar fi locuit in alta parte.
Sfantul Alexandru al Constantinopolului s-a rugat cu Sfantul Iacob de Nisibe sau sa moara ei sau Arie. Aceste lucruri au legatura ,pentru cine stie s-o faca, cu faptul ca 2 preoti au fost osanditi inca din viata de unii de la Petru Voda. Ghelasie Gheorghe si Gabriel Nicu erau pe lista neagra de cand traiau si nimeni nu a incercat sa-i determine sa se pocaiasca. Probabil si eu sunt mai sporit decat Sfantul Alexandru de stiu sigur cine se mai poate mantui si cine ajunge la tatuca lui Borcanosul.
  #78  
Vechi 09.02.2009, 16:21:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea sa stiu ce scuza, motiv sau vina a invocat patriarhul Alexei al Rusiei pentru a-l caterisi pe episcopul Diomid. Si acel episcop era cumva eretic? Da, sfintii vor fi biruiti, de aceea nu ma mira ca unele minuni ale parintelui Gabriel Nicu sunt gresit intelese. Si Sfanta Teodora se ridica in aer prin puterea rugaciunii, iar sfantul Marcu de la Atena primea hrana de la ingeri si ar fi putut muta chiar si muntele din loc. Or fi fost si ei vrajitori?

Daca anul trecut , cand a aparut cartea parintelui Gabriel, parintele Iustin ar fi stat de vorba cu crestinii parintelui Gabriel si ar fi semnalat aspecte pozitive si negative, l-as fi crezut. In cartea respectiva se accentuau multe aspecte reale cu care ne confruntam acum. Hotararea cu care si-a exprimat parerea despre parintele Gabriel, negandu-l ca om duhovnicesc, mi-a starnit dubii. La negat si atat. Fara alt argument decat numele Sfintiei Sale.

Demersul actual al parintelui Iustin ar fi avut sorti de izbanda daca ar fi fost initiat anul trecut, atunci cand a aparut cartea sau imediat dupa aceea. Fiind initiat abia dupa ce au inceput sa se distribuie documente cu microcip, am MARI REZERVE si pana la proba contrarie nu mi le spulbera nimeni!

Credinciosii ,,ereticului" parinte Gabriel n-au acceptat nici carduri, fiindca au fost informati la timp.
  #79  
Vechi 11.02.2009, 09:59:00
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faptul care ramane, conform parintelui Nicolae Tanase de la Valea Plopului, Gabriel Nicu a fost caterisit cu cateva luni inainte de moarte de BOR. Deci, la momentul mortii nu mai era preot, ci simplu mirean. De aceea nici nu folosesc titulatura de 'parintele Gabriel Nicu', ci doar Gabriel Nicu, caci era simplu mirean cand a murit. Sinodul BOR stia ca Gabriel Nicu era eretic cu mult inainte ca parintele Iustin Parvu sa vorbeasca in termeni nu tocmai elogiosi despre cartea 'Parintele Gabriel - un om...". Aceasta este situatia si n-ai cum s-o mai schimbi.

R.
  #80  
Vechi 11.02.2009, 10:56:48
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Sinodul Bor nu stie nici daca Ilie Lacatusu este sfant sau nu. Poate doar Teodosie de la Constanta si Serafim din Europa stiu, caci ei au citit rugaciunile de dezlegare la moastele Sfantului. Eu cred ca a fost bine ca l-au caterisit pe Ilie Lacatusu, i-a dat un plus de sfintenie. Impotriva lui Gabriel Nicu aveau ceva unii de la Petru Voda, nu toti, inca de cand traia. Unde e dovada ca interesa pe vre-un episcop de Gabriel Nicu? Eu nu-l am la evlavie pe Gabriel dar nu inteleg siguranta lui razvan cand afirma ratacirea lui Nicu. Daca as avea evlavie l-as numi Gavriil , Gabriel nu-mi suna bine , nici calugareste. Cum mie nu mi-a facut nici bine ,nici rau ,sunt neutru fata de el.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cartea ortodoxă între cenzura patriarhală și pretențiile librăriilor moderne Remus Generalitati 32 17.05.2010 09:36:13
Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII andrei_im Generalitati 49 15.01.2010 01:01:10
Articol de contine erezii in ziarul Lumina mihailt Biserica Ortodoxa Romana 7 23.09.2008 14:13:45