Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.02.2010, 20:20:18
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit wow!

Iar calul zise: Trebuie s-o las mai moale cu iarba!...
Haideți să vă zic un banc, să vă mai descrețiți frunțile:

2 fantome se plictiseau nevoie mare... La un moment dat, să mai facă și ele ceva conversație, una o întreabă pe cealaltă: Auzi, tu crezi în oameni??...
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2010, 20:34:39
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

silverstar bine ai revenit.
chiar ma intrebam de ce nu ai mai postat.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2010, 21:20:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

A manca usturoi in noaptea Sfantului Andrei mi se pare lipsa de credinta! Eu nu cred ca exista strigoi si niciodata nu am mancat usturoi cu scopul de a fugi strigoii de mine si iata-ma vie! Exista in schimb diavolul care cred ca se amuza foarte tare cand vede ca se poate juca cu mintile oamenilor si ca unii chiar ii fac jocul! Diavolul poate lua chipul unui raposat drag, sau vocea lui, sau poate aparea inger, viclenia lui merge pana intr-acolo incat poate aparea precum Maica Domnului dar pe cei care nu se cred vrednici de asemenea aratare si se insemneaza cu Semnul Crucii nu ii convinge!
Cel putin eu nu cred in strigoi si consider ca cei care cred in astfel de manifestari are grija diavolul sa ii intareasca in asemenea "credinta" cu diverse aparitii...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2010, 12:47:21
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Ciudat cum Halloweenul este criticat in timp ce aceste traditii, inclusiv cele in care incerci sa aduci ploaia cu o papusa, nu. Acum mi se va spune ca sunt traditii Romanesti deci sunt bune, ca vin de la sat unde este "viata curat-crestina" si ca sunt datini stramosesti, dar nu prea vad diferenta intre unele traditii si ritualurile vrajitoresti.
Iar in ceea ce priveste persoanele care au probleme cu fantomele, spune-le sa stea linistite, nu sunt fantome, sunt demoni care isi bat joc de superstitia lor.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2010, 17:14:58
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
spune-le sa stea linistite, nu sunt fantome, sunt demoni care isi bat joc de superstitia lor.
Ai cu totul si cu totul dreptate, dar ma amuza teribil chestia asta, stai linistit, nu sunt fantome, sunt demoni :))))))
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2010, 17:24:50
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Negroponte, spune-mi, te rog tu, nu altcineva, ce si cum ar trebui sa fac, sa scriu ca sa nu mai judeci si sa nu ma mai judeci? Cum crezi tu ca eu, ca filolog, ca om de litere, poftim! nu cunosc diferenta dintre superstitie si traditie? Acuma ai sa spui ca ma impaunez, ca ma falesc! Ei si?
Nu sunt filolog si nici intr-ale creditei expert, dar cred ca aici cuvantul cheie nu este "traditie" (elemnte trasmise prin viu grai), ci adjectivul care insoteste cuvantul traditie: traditie populara sau sfanta traditie. Mai departe cred ca sti sa faci diferenta mai ales ca si Negroponte a spus multe de folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citirea din psaltire, noaptea.. onyx235 Generalitati 96 07.09.2015 17:48:27
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Noaptea nuntii Solveig Nunta 208 29.10.2011 00:47:41
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28