Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2011, 14:20:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Face parte din ritualul respectiv sa se ceara in mod expres numele "posedatorului"..?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.07.2011, 14:30:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

După rugăciunile și practicile inițiale de exorcizare (acelea din Ritual), are loc adesea un dialog între demon și exorcist. La dialog pot fi prezenți și alții (cu aprobarea exorcistului), dar sunt obligați să asiste în cea mai deplină tăcere. Evident, acest dialog este liber. Exorcistul caută să afle detalii despre dușman: nu numai numele lui, dar și de cât timp e acolo, dacă mai sunt și alții, cine l-a trimis, etc. Desigur, răspunurile trebuie luate sub titlu de inventar. Depinde de harul și experiența exorcistului de a deosebi ce e adevărat și ce nu din ceea ce aude.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.07.2011, 14:59:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Am citit cu interes cam tot ce ati scris pe acest topic. Parerea mea personala e ca acele rugaciuni citite de preotul exorcist au efect doar daca persoana in cauza are inclinatii mistice, iar mediul familial al sau este unul receptiv la superstitii. Da, atunci s-ar putea sa reactioneze la cuvintele preotului, daca aceasta are vocatie de psiholog (adica sa stie cum sa vorbeasca, ce intonatie sa foloseasca) , si sa iasa dintr-o anumita stare. In caz contrar, tot la psihiatru ajunge sau mai bine spus, acolo ar trebui sa mearga in primul rand.

E dificil sa te aventurezi sa etichetezi pe un om ca fiind posedat, mai ales ca granita dintre boala psihica si posesiunea diavoleasca e destul de fragila. Azi , psihiatria si psihologia, recunosc multe fenomene patologice, ce in trecut intrau la suspiciunea de "posesiune", insa s-au gasit corespondente naturale cu cauzalitate explicabila, numite de perceptia extrasenzoriala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2011, 15:02:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
...In caz contrar, tot la psihiatru ajunge sau mai bine spus, acolo ar trebui sa mearga in primul rand.
...
Păi acolo se și merge dacă e să vorbim de o exorcizare serioasă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde