Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.05.2012, 15:53:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
..eu stiam de 3 ani jumate
Și eu la fel...dar poate primim o explicație.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.05.2012, 21:58:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă nu știm ziua Judecății, de ce am ști ziua venirii lui Antihrist.
Nu am scris nicăieri că 21-12 ar fi acea zi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.05.2012, 22:00:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu am scris nicăieri că 21-12 ar fi acea zi.
Florine nu te mai framanta.
Du-te fa carnati cu Dragos si sa vezi ce bine trece si ziua aia!!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.05.2012, 22:02:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de lore86
..eu stiam de 3 ani jumate

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și eu la fel...dar poate primim o explicație.
Eu am citit că vor fi trei ani jumate de domnie antihristică în care el va rezolva problemele economice globale, criza șamd, fiind aaceptat de lumea întreagă ca un salvator sau mîntuitor.

În următorii trei ani jumate își va da arama pe față, prigonind creștinii în mod declarat și mai știu eu ce va mai face atunci.

Nu mai știu unde am citit, dar a fost demult, mult înainte de criza economică de acum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.05.2012, 22:41:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu crede nimeni de pe acest forum [sper] că ziua Judecății de Apoi este 21 decembrie anul ăsta. Se știe că de la venirea lui Antihrist pînă la sfîrșitul lumii vor trece 7 ani - și el nu a venit încă la putere.

Doar merge vorba că atunci, pe 21, va începe o nouă eră artificial indusă omenirii, o perioadă de confuzie generală, de haos și anarhie, de necredință șamd. A se înțelege că ziua aceea de vineri va presupune sfîrșitul normalității (așa cum este înțeleasă astăzi normalitatea, nu cum ar trebui să fie).
Este prima data cand intalnesc aceasta interpretare a discontinuitatii calendarului maias.Sfarsitul normalitatii nu se produce intr-o zi ci este un proces indelung pregatit care se manifesta pe decursul mai multor generatii(vezi perceptia sociala vizavi de moral/imoral in ultimii 200 de ani).

Initial a aparut in discutii sfarsitul legat de ciocnirea cu planeta fantoma Nibiru,apoi doarece predictiile au fost un zero barat prin inceputul lui 2000,mai tarziu au aparut si celebrele calendare mayase iar acum le-au legat unele de altele: profetii mayase+profetii sumeriene.
Deci logic,lumea se sfarseste candva si aici aduc argumentele calendarului mayas iar conjuctura sfarsitului se clarifica prin profetiile sumeriene,care aduc motivul planetei Nibiru,planeta X.

Despre calendarul antic mayas nu as dori sa ma lansez in speculatii insa unde este planeta Nibiru? Iata suntem in mai 2012 si nici un alt corp ceresc nu s-a apropiat de Pamant?Ar fi trebuit sa apara de dupa colt in ultimii 10 ani...


In rest speculatii,speculatii,speculatii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.05.2012, 22:51:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Atunci nu e dezlegare nici la vin, dar mai la bere?
Ups,nici n-am realizat Eh,vad eu ce o sa fac,in niciun caz n-o sa tremur de teama ca vine 'al rau si ma ia

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ești în căutare?
Hmm... da si nu prea

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Succes!
Multumesc!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu crede nimeni de pe acest forum [sper] că ziua Judecății de Apoi este 21 decembrie anul ăsta. Se știe că de la venirea lui Antihrist pînă la sfîrșitul lumii vor trece 7 ani - și el nu a venit încă la putere.

Doar merge vorba că atunci, pe 21, va începe o nouă eră artificial indusă omenirii, o perioadă de confuzie generală, de haos și anarhie, de necredință șamd. A se înțelege că ziua aceea de vineri va presupune sfîrșitul normalității (așa cum este înțeleasă astăzi normalitatea, nu cum ar trebui să fie).
In cel mai rau caz sunt si eu partial deacord cu ce ai scris. Adica nu zic ca pe 21 decembrie o sa fie sfarsitul lumii,in niciun caz,insa nu e exclus sa fie vreun eveniment de proportii globale: razboi,cutremur etc.
Repet,nu sunt vreun fricos care traieste cu teama asta,insa e ceva plauzibil. Gen proiectul BlueBeam. 21 decembrie ar fi cea mai oportuna data de a-l pune in aplicare,nu?

Oricum noi sa fim sanatosi.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.05.2012, 22:54:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de lore86
..eu stiam de 3 ani jumate



Eu am citit că vor fi trei ani jumate de domnie antihristică în care el va rezolva problemele economice globale, criza șamd, fiind aaceptat de lumea întreagă ca un salvator sau mîntuitor.

În următorii trei ani jumate își va da arama pe față, prigonind creștinii în mod declarat și mai știu eu ce va mai face atunci.

Nu mai știu unde am citit, dar a fost demult, mult înainte de criza economică de acum.
Si eu am citit tot asa,3 ani si 6 luni de lapte si miere perioada in care va bulversa lumea cu personalitatea charismatica si cu solutiile pt toate problemele,apoi inca 3 ani si 6 luni de haos si cataclisme inainte de sfarsit.
Numai ca Ovidiu si Loredana intrebau daca aceasta informatie are un suport biblic ?!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.05.2012, 23:18:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si eu am citit tot asa,3 ani si 6 luni de lapte si miere perioada in care va bulversa lumea cu personalitatea charismatica si cu solutiile pt toate problemele,apoi inca 3 ani si 6 luni de haos si cataclisme inainte de sfarsit.
Numai ca Ovidiu si Loredana intrebau daca aceasta informatie are un suport biblic ?!
La Daniel 7 și în Apocalipsă 13 scrie de trei ani jumate. Aceștia sînt anii de domnie antihristică și de prigoană declarată împotriva Bisericii. Probabil că tranziția lui către putere va fi una relativ lentă și amăgitoare, tot de trei ani jumate, dar informația asta nu știu de unde provine.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Antihrist - căutați la Chiril al Ierusalimului

Pentru început, el va simula blândețe, luciditate și dragoste de oameni, asemenea unui om învățat și cu stăpânire de sine.” „După ce va înșela astfel pe evrei, prin acele semne și minuni magice, ca să creadă că el este Christosul așteptat, se va face cunoscut prin tot felul de nelegiuiri și fapte inumane, depășind pe toți cei nedrepți și infami care l-au precedat. Va manifesta față de toți oamenii și, în special față de noi creștinii, un spirit ucigaș, crud și neîndurător. Trei ani și jumătate va domni astfel, după care va fi distrus la a doua venire glorioasă a Fiului lui Dumnezeu, Domnul și Mântuitorul nostru, adevăratul Christos care va veni din cer ( 2 Tesaloniceni 2:8).”

Am găsit un singur link depre cei șapte ani, dar cert e că nu aici am citit despre ei prima oară:

http://ortodoxie.3x.ro/diverse/Carti...tihrist/12.htm
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.05.2012, 23:27:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Florine nu te mai framanta.
Du-te fa carnati cu Dragos si sa vezi ce bine trece si ziua aia!!
Nu mai consum carne de ceva vreme. Afară de pește, rar.

Nu mă frămînt. Iată că am urmat sfatul lui Ovidiu și ne-am spovedit și mîine mergem la împărtășit. Ce-o fi să fie nu putem noi opri, noi însă trebuie să fim pregătiți în fiecare zi de întîlnirea cu Hristos Cel înviat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.06.2012, 11:44:21
cristi_1993 cristi_1993 is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

e clar, imi iau liber si eu. Nu de alta, dar vrea sf. lumii sa ma prinda acasa cu familia si cei dragi, nu la lucru, muncind pentru unu. Ca vorba aia, ce rost mai au banii in al 12-lea ceas?:P:))
__________________
Jocuri 3d
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41