Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 12.10.2013, 02:35:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Si este bine sau nu este bine? Protectia Copilului o sa actioneze sau va dormita ca pana acum ?
Reply With Quote
  #152  
Vechi 12.10.2013, 12:09:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Legea este cam aiurea. Nu este clara.
Ce face un om daca isi pierde serviciul, sau daca i se intampla o nenorocire si nu mai are nici el din ce trai?
Daca nu poate plati? Bun, lucreaza acele ore din luna si este platit pentru asta, sau banii aia se duc direct la copil?
Cat inseamna ca valoreaza acele ore? Cat se plateste pe ora pentru muncile alea?
Sau poate ca o fi asa cum spunea Paraschiva - e vorba numai de pedeapsa.
Si daca omul este bolnav si nu poate munci?

Pentru unul care are bani si nu vrea sa plateasca exista lege - judecata.

Pentru unul care ar vrea sa plateasca, dar nu are din ce, mai bine l-ar ajuta sa-si gaseasca de lucru. Sau ar putea sa stea el/ea cu copilul in timp ce lucreaza celalalt parinte, sa se ocupe de el. Contravaloarea pensiei alimentare se plateste in serviciul de baby-sitter.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #153  
Vechi 12.10.2013, 12:23:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu consider ca un animal de casa ar fi absolut necesar. Mai ales daca nu avem curte si daca copiii sunt mici.
Apoi nu cred ca toti copiii omoara gandaci si fluturi ptr. ca sunt rai, ci ptr. ca sunt curiosi si nu cunosc ce este aia moarte. De multe ori am vazut copiii care plang dupa ce au omorat fara sa vrea o gandanie.

Pai si daca avem insectar la biologie, ce facem, nu mai culegem gandacii si fluturii? Sau cand avem disectie pe peste sau broasca, nu mai facem? In unele cazuri pestii pot fi inca vii. Tin minte cand am facut disectie pe pesti si unii colegi nu aveau pesti morti, ci pe moarte.

In rest, sunt de acord. Nu ar trebui sa chinuim si sa omoram animelele, iar copiii pot fi invatati sa iubeasca si sa aprecieze natura. Insa sa nu cadem in extreme.
1. Depinde mult de educatia primita in familie - daca familia este din aia care uraste animalele, asa vor invata si copiii.
Daca este o familie care iubeste animalele va sti sa invete copilul sa se poarte cum trebuie cu ele.

2. Disectii pe animale vii???? N-am auzit de asa ceva. Nu se faceau. Plansile sunt suficiente.
Insectar - nici de ala n-am avut. (Vorbesc la general, pe vremea noastra). Exista unele cu scop stiintific. Ma rog, se poate face. Insecte exista milioane de exemplare.
Ierbarul este mai interesant.

Exact, nu trebuie sa cadem in extreme si ce am citit pe alte fire chiar sunt extreme. Si ma intreb mereu ce o sa invete copiii de acum din asta? Peste ani o sa aprecieze, sau o sa condamne. Si vor invata si ei sa omoare?

Spunea cineva undeva despre veterinarii care nu vor sa faca eutanasie. Ei sunt medici ca sa trateze si salveze animale. Nici sa castreze aiurea nu au voie. Cel putin aici asa explica unul (medic veterinar) la televizor. Ci trebuie sa vada mai intai utilitatea actiunii.

Se spunea la televizor ca peste 90% din speciile de animale de pe glob sunt pe cale de disparitie. Trist.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #154  
Vechi 12.10.2013, 20:50:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Legea este cam aiurea. Nu este clara.
Ce face un om daca isi pierde serviciul, sau daca i se intampla o nenorocire si nu mai are nici el din ce trai?
Daca nu poate plati? Bun, lucreaza acele ore din luna si este platit pentru asta, sau banii aia se duc direct la copil?
Cat inseamna ca valoreaza acele ore? Cat se plateste pe ora pentru muncile alea?
Sau poate ca o fi asa cum spunea Paraschiva - e vorba numai de pedeapsa.
Si daca omul este bolnav si nu poate munci?

Pentru unul care are bani si nu vrea sa plateasca exista lege - judecata.

Pentru unul care ar vrea sa plateasca, dar nu are din ce, mai bine l-ar ajuta sa-si gaseasca de lucru. Sau ar putea sa stea el/ea cu copilul in timp ce lucreaza celalalt parinte, sa se ocupe de el. Contravaloarea pensiei alimentare se plateste in serviciul de baby-sitter.
Sophia,majoritatea celor care NU platesc pensie alimentara se fofileaza pentru a nu plati deoarece nu ma doresc sa se implice intr-o relatie care apartine trecutului.
Unii barbati s-au mutat in alte orase sau alte tari,pt a-si pierde urma,altii care lucreaza la negru aduc adeverinte ca nu au venituri si iarasi scapa de plata printre birocratie,magarii si aranjamente.In timp,ce mamele neputincioase raman sa se descurce cum pot cu niste copii pe care nu I-au facut singure.
Intelegi situatia?

Mie imi place noua lege,practic nu au mai nici o sansa sa se fofileze pe langa plata pensiei alimentare.Daca nu au destule venituri atunci sa lucreze in folosul comunitatii,nu sa faca copii si sa-i lase la mila altora!
Orice barbat care face asta este un monstru!
Sa nu spuneti ca este un porc,porcul este un animal foarte simpatic si sociabil.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 13.10.2013, 20:09:17
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Si mie mi se pare buna legea. In urma cu 2 ani, cand baietii mei cei mari au facut figuratie intr-un film, am avut ocazia sa vad copii realmente exploatati...
Reply With Quote
  #156  
Vechi 14.10.2013, 16:24:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am inteles totusi ce spuneti voi. Mai cititi o data mesajul Ekaterinei.
Acolo se pun anumite intrebari. Orele astea prestate sunt contraventionale, sau banii se duc in pensia alimentara?

Adica daca fac acele in folosul comunitatii se rezolva problema? Este in locul
pensiei alimentare? Sau cum?

Pensia alimentara ar trebui platita ani de zile pana la 18 ani sau 25 ani (in cazul in care copilul studiaza). De aceea spun ca este mai util sa le gaseasca de lucru acestor oameni. Un loc de munca permanent. Nu 20 ore pe luna.

Ce are totusi munca in folosul comunitatii cu pensia alimentara?

Asta cu "daca nu au venituri sa nu mai faca copii" este incendiara. Or sa-ti sara in cap pe aici ca si cei saraci trebuie sa faca copii si etc.

Exista mai multe aspecte. Nu stiu, probabil ca in tara oamenii gandesc altfel. Dar tu acolo, Yasmina?

1. Ce saraci (someri, cazuri sociale) sunt luati in evidenta si nu li se cere sa plateasca. Mamele sunt ajutate de stat.

2. Cei care pot plati si se sustrag: am mai spus, exista tribunale.
Sunt cazuri in care dispar tatii si nu-i poti urmari/gasi.
Crezi ca munca in folosul social ii aduce inapoi? Sau cum? Ba dimpotriva, o sa fuga mai dihai de frica acestor ore de munca.

Mamele nu sunt abolvite de niste obligatii prin legile astea. Mai intai sa aibe grija cu cine fac copii. Pe urma sa nu divorteze pentru orice prostie.
Pe urma, da exista si situatia ca vrei sa inchizi o usa, sa lasi in urma o experienta urata. Se poate intampla si la barbat si al femeie.
Ori inchizi aceasta usa si nu mai ai treaba cu acel om, te descurci in alt mod, ori alegi sa te bati toata viata pentru cateva sute de lei.

Problema cea mai grea in cazurile de despartire nu este pensia alimentara ci relatia tatalui cu copiii. Acestia sufera sufleteste.

Divortul este o mare problema pentru ca un parinte va lipsi. Pentru copii este o trauma, indiferent de ce bani au sau nu in casa.
Pentru partenerul ramas este o alta drama. Si asta se prelungeste ani de zile, cand dorind sa ajuti copilul este nevoit(a) sa vada acel om tot timpul in jurul sau. E doar tatal copiilor sai.
De multe ori mamele aleg sa interzica pur si simplu contactul. Nu le trebuie nici macar banii. Isi refac viata, familia si gata.

Eu nu stiu cum este mai bine. Dar cineva va suferi mereu.

Iar cateva ore in folosul comunitatii nu stiu ce ar trebui sa rezolve.

Partea cu exploatarea copiilor.
Nu stiu ce bani primesc copiii talentati in tara.
Dar atunci ma intreb cum au facut pana acum si cum fac de exemplu parintii sportivilor de performanta, de ex. gimnastele noastre campioane.
Au fost ele exploatate, sau sau dus de placere si de buna voie?
Adica trebuie analizat pun pic.

De unde pana unde este placere si sprijinire a talentului si de unde pana unde exploatare. Trebuie vazut asta mai intai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #157  
Vechi 17.10.2013, 04:45:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

What Babies Want - An Exploration of the Consciousness of Infants part 1

http://www.youtube.com/watch?v=Nl1zi_mjzIs


*
Formula Fed America Official Theatrical Trailer

http://www.youtube.com/watch?v=1pW93kKZYMM


*
Reply With Quote
  #158  
Vechi 17.10.2013, 04:47:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

STUDIILE ARATĂ CĂ MIROSUL NOULUI NĂSCUT CREEAZĂ LEGĂTURI FOARTE PUTERNICE LA NIVELUL CREIERULUI MAMEI

Linda Carroll
TODAY contributor
24 Septembrie 2013

“Mmm, miroși atât de frumos încât îmi vine să te mănânc!” Orice părinte care și-a strâns la piept noul născut a simțit puterea sentimentului dat de mirosul proaspăt și cald al micuțului. Un nou studiu al Universității din Montreal explică de ce un nou născut miroase atât de delicios.

Din momentul în care și-a tinut în brațe noul născut, Diana Flower a fost captivată de mirosul acestuia. A intrat în mintea acesteia și a rămas cu ea pe oriunde a mers, chiar și atunci când a reînceput să lucreze cu jumătate de normă.

“Nu aș putea spune exact cum miroase” a spus Flower. “Dar s-a întipărit în memoria mea. Îmi pot reaminti acest miros când nu sunt cu ea și îmi dă un sentiment fericit, de relaxare. Este visceral, aproape ca și cum ai lua un relaxant muscular. Ca și cum ar elibera un fel de drog.”

Oamenii de știință au descoperit că mirosul unui nou născut ajunge chiar în cele mai profunde colțisoare din creierul unei femei, chiar dacă este vorba despre propriul copil sau despre copilul unei alte femei. Noile descoperiri au fost descrise într-un studiu recent publicat în revista Frontiers in Psychology.

“Acestea sunt zone ale creierului care sunt activate atunci când îți este foarte foame și în sfârșit mananci ceva sau dacă ești dependent de droguri și în sfârșit iei drogul pe care îl pofteai”, spune co-autorul studiului, Johannes Frasnelli, un cercetator postdoctoral și lector în cadrul departamentului de psihologie al Universității din Montreal.

“Se pare că natura ne-a oferit un instrument care ne ajută la stabilirea legăturii între mamă și noul ei născut. Este foarte puternic.”

Pentru a vedea cum mirosul unui nou născut afectează creierul, o echipă internațională de oameni de știință a studiat un număr de 30 de femei, dintre care 15 născuseră în urmă cu 3 până la 6 săptămâni. Celelalte 15 femei nu avuseseră niciodată copii.

În timp ce femeile se aflau într-un aparat care le scana creierul, oamenii de știință le-au prezentat fie parfum de nou născut, fie doar aer curat. Cercetătorii au captat “esența de nou născut“ luând tricouri pe care bebelușii le-au purtat timp de două zile și le-au înghețat în pungi de plastic până când mirosul a fost necesar pentru experiment.

În timp ce toate femeile au raportat că mirosul de nou născut a fost plăcut, s-a observat o diferență între măsurătorile creierelor mamelor care născuseră recent și ale celor care nu au născut niciodată: de îndată ce mirosul de nou născut a fost detectat, centrul plăcerii tuturor acestor femei a emis un semnal, însa la proaspetele mame acest semnal a strălucit mult mai puternic.

Frasnelli spune că suntem, cel mai probabil, condiționați să răspundem în acest mod deoarece nașterea unui copil zguduie lumea oricărui nou părinte. Copilul neajutorat are nevoie de o modalitate prin care să atragă purtarea de grijă a adultului.

“O mamă care are primul copil trece dintr-odată de la viața de cuplu la faptul că trebuie să poarte grija unei ființe mici care plânge ori de câte ori are nevoie de ceva și după care este nevoită să curețe. Este o mare, mare tulburare. Ar putea fi vazută aceasta ca ceva neplăcut și totuși majoritatea părinților o fac cu plăcere.”

Cercetătorii nu au privit la impactul pe care mirosul noului născut îl are asupra taților, însă Frasnelli suspectează că, de asemenea, creierul acestora ar reacționa.

“Din punctul meu de vedere personal, mirosul corpului de bebeluși este ceva ce și mie îmi place foarte mult”, spune el. “Când îi iei în brațe și te apropii de ei, miros foarte frumos.”

„Face destul de mult sens faptul că suntem programați să răspundem la mirosul de copil în acest fel”, spune Diane Sanford, un psiholog care este specializat în domeniul sănătății maternale și co-autor al cărții “Viața nu va fi niciodată la fel: Ghid de supraviețuire postpartum al mamei adevărate.”

”În acele prime câteva luni, bebelușii au nevoie în mare parte doar să fie îngrijiți și nu primim prea mult feedback pozitiv din partea lor”, spune Sanford. “Deci, faptul că centrele de plăcere ale creierului sunt activate, face mai plină de satisfacții activitatea de părinte într-un moment în care aceasta este foarte intensivă și epuizantă. Receptorii noștri se activează și avem sentimente plăcute care compensează toată munca grea și oboseala.”

Sanford spune că acest parfum special menține părinții la “linia de plutire” până când copilul are alte plăceri de oferit.

“Este minunat că bebelușii încep să zâmbească pe la două luni, când majoritatea părinților sunt obosiți și nu primesc prea multe lucruri pozitive înapoi”, explică ea. ”Apoi copilul începe să zâmbească și, o, Doamne, devine cel mai frumos lucru din lume.”

Sanford bănuiește că ceva se schimbă pe durata sarcinii și a nașterii, ceea ce explică faptul că proaspetele mămici răspund mult mai puternic stimulilor (ce țin de mirosul noului născut) decât mamele care nu au dat naștere încă.

Așa s-ar putea explica și experiența proprie a lui Flower.
Înainte să i se nască primul ei copil, nu a fost în mod special îndrăgostită de copiii prietenilor săi.

“Îmi plăceau copiii, însă, după ce îi țineam în brațe o vreme, mă loveau mirosurile lor și doream să îi returnez“, își amintește avocata din zona St. Louis în vârstă de 37 de ani. “Îmi făceam griji despre ce se va întâmpla când voi avea propriul meu copil. Însă cu ea nu este nimic de genul acesta. Este îmbătător.”
*********************

Sursa articol: New baby smell creates ‘very strong’ bond in mom’s brain, study finds
Reply With Quote
  #159  
Vechi 17.10.2013, 04:49:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit „Ba se poate!”

De vorbă cu o mamă din America despre renunțarea la televizor

Din rândul nevoilor fundamentale pentru a trăi – cum sunt, de pildă, aerul, apa, mâncarea – televizorul nu face parte. Ba dimpotrivă. Am putea chiar spune că, pentru a trăi, televizorul trebuie dat la o parte. O alegere pe care mulți au făcut-o în ultimii ani, și încă nu cunoaștem pe nimeni care să o regrete. În cele ce urmează vă prezentăm mărturia Melaniei Apostoiu, o mamă cu trei copii, emigrată în America, pentru care viața a început să capete din nou substanță din momentul în care a înlocuit cablul TV cu „cablul” rugăciunii…


complet aici:http://www.familiaortodoxa.ro/2013/10/05/ba-se-poate/
Reply With Quote
  #160  
Vechi 17.10.2013, 19:28:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ce nu le-a spus nimeni gravidelor despre ochelarii de soare, ojă, deodorante și șampon

Femeile care au un nivel ridicat de bisfenol A în sânge prezintă cu 80% mai multe riscuri de a suferi un avort spontan, potrivit rezultatelor unui nou studiu, realizat de cercetătorii de la Universitatea Stanford din California, informează dailymail.co.uk.

Bisfenolul A (BPA) este o substanță care se găsește în recipientele de plastic, bonuri de casă și ochelari de soare, iar ftalații sunt prezenți în lacul de unghii, produse de machiaj, deodorante și șampon.

Cercetătorii au spus că femeile însărcinate ar trebui să evite produsele alimentare la conservă, încălzirea alimentelor în recipiente de plastic și chiar contactul cu bonuri de casă, imprimate cu tuș ce conține BPA.

"Până la noi studii, femeile ce s-au confruntat cu avorturi inexplicabile ar trebui să evite expunerea la BPA, pentru a se înlătura orice factor de risc potențial. Evitați gătirea alimentelor sau încălzirea acestora în recipiente de plastic, deoarece aceste substanțe chimice se eliberează mai ușor la temperaturi mai mari", avertizează medicul Ruth Lathie, coordonatorul studiului, prezentat duminică la Conferința Societății Americane pentru medicină reproductivă din Boston.

Cercetările se înscriu în inițiativa Organizației Mondiale a Sănătății de a interzice ftalații și bisfenolul A, după ce au apărut suspiciuni că acești compuși provoacă leucemie, cancer mamar, astm și malformații congenitale. (sursa: gandul.info)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si eu sunt copilul Lui ixlucian Intrebari utilizatori 1 31.10.2012 21:36:43
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 16:50:22
5 ore pe zi cu familia Ionelaangel Generalitati 2 02.02.2007 17:59:09
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 17:09:42