Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 10.01.2014, 14:51:48
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Stiu , stiu , dar aceia sunt cei adevarati !
Iertati sfintia dvs. !
Amin! Sa dea Dumnezeu sa ma sfintesc si eu, printre toti ceilalti care Dumnezeu ii va sfinti, in zilele noastre.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 10.01.2014, 14:55:07
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Daca, prin rugaciuni,mi s-a relevat adevarul despre acest Parinte si sunt convinsa, atunci nu trebuie sa fac altceva decat sa ma rog sa i se descopere adevarul, si fratelui, ca mult poate rugaciunea cand este facuta in duh pentru celalalt.
In schimb, daca nu mi s-a relevat adevarul si n-am cercetat cu atentie Sf Scriptura si din tot ce se poate culege din invataturile Sf Parinti, dar m-am multumit sa-mi intaresc parerea din convingerile altora, fara sa-mi pun intrebarea daca convingerile lor sunt solide, atunci trebuie sa ma gandesc ca pot fi eu, cea inselata.
Dragă Iulita,

din tot ce ai scris eu am înțeles că tu ai cercetat foarte bine Scriptura și scrierile sfinților părinți, și pe această bază te pronunți împotriva părintelui Argatu ba chiar împotriva unor alți membri, în viață, ai BOR... S-ar mai putea înțelege că tu te-ai rugat să ți se reveleze adevărul ....

Oricum, deși ne legăm de exactitatea exprimării, cred că pozițiile adoptate de participanții la acest topic sunt destul de clare.

Pe mine nu ați reușit să mă convingeți.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.01.2014, 14:55:29
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Va multumesc din suflet!
Cu dragoste
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.01.2014, 15:13:16
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dragă Iulita,

din tot ce ai scris eu am înțeles că tu ai cercetat foarte bine Scriptura și scrierile sfinților părinți, și pe această bază te pronunți împotriva părintelui Argatu ba chiar împotriva unor alți membri, în viață, ai BOR... S-ar mai putea înțelege că tu te-ai rugat să ți se reveleze adevărul ....

Oricum, deși ne legăm de exactitatea exprimării, cred că pozițiile adoptate de participanții la acest topic sunt destul de clare.

Pe mine nu ați reușit să mă convingeți.
Da, ati facut bine ca ati redat postarea mea, de unde ati inteles ca m-a luminat Dumnezeu.
Nu este intentia mea sa va conving, dar dati-mi doar prilejul sa ma apar ca sa va pot explica confuzia creata de mine, in postarea mea. Prin frazele din postarea mea:

" Daca eu am o parere foarte frumoasa despre practicile Pr Argatu, si vine un frate care contesta ca gresesc in a aprecia practicile Parintelui, primesc. Daca, prin rugaciuni,mi s-a relevat adevarul despre acest Parinte si sunt convinsa, atunci nu trebuie sa fac altceva decat sa ma rog sa i se descopere adevarul, si fratelui, ca mult poate rugaciunea cand este facuta in duh pentru celalalt.
In schimb, daca nu mi s-a relevat adevarul si n-am cercetat cu atentie Sf Scriptura si din tot ce se poate culege din invataturile Sf Parinti, dar m-am multumit sa-mi intaresc parerea din convingerile altora, fara sa-mi pun intrebarea daca convingerile lor sunt solide, atunci trebuie sa ma gandesc ca pot fi eu, cea inselata".
Nu am facut referire la persoana mea, la experientele mele. Am spus "mie", cum as fi spus "cuiva". Cred ca acum, inteleg si aluziile lui Cristi, ca "doar pe mine m-a luminat Dumnezeu", daca si el s-a referit la aceasta postare a mea.
Imi cer umil iertare!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.01.2014, 15:49:51
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Va rog sa ne luminati si pe noi , si sa ne spuneti care sunt cei care ne duc in inselare ?
Uite ca judec eu. De ex. Ilarion Argatu i-a dus si ii duce pe multi in inselare. Simbolistica si perioadele se folosesc asa cum invata Biserica nu cum vrea fiecare. Mai multi s-au oprit asupra rugaciunii de la inceputul topicului si nu au gasit nimic rau in ea. (cu toate ca este raul in ea). Dar chiar si asa daca treceati mai departe si va uitati la celelalte practici si invataturi ale Pr. Argatu (dat particele acasa, spalat cu aghiazma pe picioare etc.) vedeati cum sta treaba. Dar mai bine asa, voi sa nu judecati pe nimeni. Sa nu-i judecati pe cei prin care diavolul baga tot felul de inselari intre crednciosi. Sa nu-l judecati nici pe diavol, fiti de acord cu el.

Multi din sinodul B.O.R. sunt indolielnici in frunte cu Patriarhul Daniel. ( spun "indoielnici" ca sa nu folosesc cuvinte prea dure).
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.01.2014, 16:19:40
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Uite ca judec eu. De ex. Ilarion Argatu i-a dus si ii duce pe multi in inselare. Simbolistica si perioadele se folosesc asa cum invata Biserica nu cum vrea fiecare. Mai multi s-au oprit asupra rugaciunii de la inceputul topicului si nu au gasit nimic rau in ea. (cu toate ca este raul in ea). Dar chiar si asa daca treceati mai departe si va uitati la celelalte practici si invataturi ale Pr. Argatu (dat particele acasa, spalat cu aghiazma pe picioare etc.) vedeati cum sta treaba. Dar mai bine asa, voi sa nu judecati pe nimeni. Sa nu-i judecati pe cei prin care diavolul baga tot felul de inselari intre crednciosi. Sa nu-l judecati nici pe diavol, fiti de acord cu el.

Multi din sinodul B.O.R. sunt indolielnici in frunte cu Patriarhul Daniel. ( spun "indoielnici" ca sa nu folosesc cuvinte prea dure).
Sf Scriptura si Invataturile Sfintilor Parinti, sunt SFINTE, pentru tot crestinul care nu vrea sa cada in inselare.
Cu dragoste
Reply With Quote
  #117  
Vechi 10.01.2014, 19:48:56
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Fratilor, nu asa ar trebui sa avem un dialog, daca macar intentionam sa ramana ceva ziditor. Cristi, a lua aparatea "mai marilor bisericii" e bine, zic eu, dar nu cred ca are rost sa ne exitindem catre ironii mai mut sau mai putin subtile. Sa ramanem totusi in limita unui dialog strict legat de ierarhia actuala, pe care colega noastra o blameaza, fara sa ne dea amanunte concrete daca se refera la cineva anume, sau asa a auzit. Daca un ierarh anume nu mai merita increderea noastra, care este acela si care sunt acuzatiile. Ma intreb insa, daca cel ce vine cu astfel de "fitile", isi sustine aceasta parere si in fata duhovnicului. Daca nu, ce sens are sa aruncam petarde intr-un loc in care unii chiar ar putea... "orbi"? De aceea am fost extrem de revoltat, nicidecum ca ar fi vorba de ceva personal. Dintre cei vechi de pe forum, nu mai e cazul sa amintesc faptul ca intotdeauna am avut o astfel de reactie cand auzeam "barfe de cartier" la adresa celor care mijlocesc pentru noi si din mainile carora, unii se impartasesc iar altii se sfintesc prin hirotonie. Despre mine poate oricine sa spuna ce-l taie capu'. Nu-mi pasa si nu ma deranjeaza, dar nu despre cei care reprezinta Sfanta Biserica. Daca sunt sau nu rataciti, nu-i treaba mea. Cel ce-i pastoreste este Preafericitul Partiarh. Inca ma incred in buna lui pastorire.
Sunt convins ca pozitia mea bulverseaza in foarte mare masura, fiindca in general sunt considerat un pacifist. NU SUNT!!! Cand un sectar imi bate in usa, ii ofer tot timpul de care dispun, pentru a lamuri cu calm lucrurile si chiar s-a intamplat ca cel care abia intrase in bratele sectarilor, sa se intoarca de a doua zi in sanul Bisericii Ortodoxe pe care nu apucase s-o cunoasca inca. Dar s-a intamplat sa primesc vizita unui prieten vechi care isi zice crestin ortodox, si care sa deschida un subiect de barfa asemanator cu acesta. Si pentru ca eram prieteni, l-am sfatuit sa renunte cel putin sub acoperisul meu la astfel de subiecte. In momentul in care a continuat, m-am ridicat si l-am poftit afara. Si pentru ca ma mustra totusi constiinta, am mers in primul moment sa am o discutie cu preotul de la biserica unde merg, sa-mi cer iertare daca m-am pierdut cu firea, cand poate ar fi trebuit sa-i spun "Tu zici!" si sa depasesc in mod diplomat momentul. Si totusi, preotul mi s-a parut mult mai revoltat decat mine, spunandu-mi ca am procedat corect. Acelasi subiect l-am marturisit duhovnicului, care il stiam cu si mai multa blandete... Si totusi a sustinut ca nu exista compromis in fata celor care ponegresc Sfanta Biserica, iar atitudinea mea este una fireasca. In continuare vorbesc cu persoana respectiva, dar i-am sugerat ca pana nu-si reconsidera pozitia fata de preotii nostri din mana carora primim Sfanta Impartasanie si prin mijlocirea carora nadajduim sa ne mantuim, in casa noastra nu mai este bine-primita!
Consider ca si aici este un caz similar!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 10.01.2014, 21:13:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Celor care bârfesc Biserica și preoții le poți cere ca, din respect față de tine, în prezența ta, să nu dezbată asemenea subiecte.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.01.2014, 21:16:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Maica Ecaterina ce-i drept este "posedata de cip".
As vrea sa stiu despre cine poti sa spui un cuvant de bine.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.01.2014, 21:24:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ore când ne scutești și pe noi de obsesiile tale (sectare) anti-cip?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 16:56:15