Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2016, 11:58:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Camasa lui Cristos

Relicva majora a crestinatatii, camasa lui Cristos (sau Sfanta Tunica) va fi expusa spre venerare in aceasta primavara. Este vorba de o ostesiune exceptionala, in mod normal Camasa lui Cristos este expusa o data la cincizeci de ani.

In ultimele douasprezece secole, Sfanta Tunica a stat in grija Manastirii din Argenteuil, Franta.
Initial necusuta, Sfanta Tunica este, astazi, cusuta pe un suport textil. Abatele care o avea in grija a taiat-o in bucati la Revolutie, de teama sa nu fie profanata, asa cum s-a intamplat cu alte relicve. Fiecare bucata a fost incredintata unui enorias cunoscut pentru credinta sa. Dupa ce revolutionarii si-au mai potolit setea de sange si distrugeri, a fost reconstituita pe suport textil, dar unele bucati nu au mai fost aduse inapoi, fiind facute pierdute...

De notat ca, in urma expertizei din 1986, urmele de sange de pe Sfanta Camasa (aflate in dreptul umerilor si spatelui, unde Domnul nostru si-a purtat Crucea) apartin grupului sanguin AB. Acelasi grup sangvin a fost gasit si in urmele de sange din Giulgiul din Torino, precum si pe Orarul din Oviedo. Nu este altul decat grupul gasit, de fiecare data, cu ocazia miracolelor euharistice, cand are loc Prefacerea vizibila.

Imi amintesc ca am invatat ca acest grup de sange, AB, este grupul "primitorilor universali". Intamplare sau mai mult decat atat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2016, 12:10:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Imi amintesc ca am invatat ca acest grup de sange, AB, este grupul "primitorilor universali". Intamplare sau mai mult decat atat ?
Ar fi fost mai interesant daca ar fi fost grupa O, caci ei pot da sange tuturor :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2016, 18:05:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Relicva majora a crestinatatii, camasa lui Cristos (sau Sfanta Tunica) va fi expusa spre venerare in aceasta primavara. Este vorba de o ostesiune exceptionala, in mod normal Camasa lui Cristos este expusa o data la cincizeci de ani.

In ultimele douasprezece secole, Sfanta Tunica a stat in grija Manastirii din Argenteuil, Franta.
Initial necusuta, Sfanta Tunica este, astazi, cusuta pe un suport textil. Abatele care o avea in grija a taiat-o in bucati la Revolutie, de teama sa nu fie profanata, asa cum s-a intamplat cu alte relicve. Fiecare bucata a fost incredintata unui enorias cunoscut pentru credinta sa. Dupa ce revolutionarii si-au mai potolit setea de sange si distrugeri, a fost reconstituita pe suport textil, dar unele bucati nu au mai fost aduse inapoi, fiind facute pierdute...

De notat ca, in urma expertizei din 1986, urmele de sange de pe Sfanta Camasa (aflate in dreptul umerilor si spatelui, unde Domnul nostru si-a purtat Crucea) apartin grupului sanguin AB. Acelasi grup sangvin a fost gasit si in urmele de sange din Giulgiul din Torino, precum si pe Orarul din Oviedo. Nu este altul decat grupul gasit, de fiecare data, cu ocazia miracolelor euharistice, cand are loc Prefacerea vizibila.

Imi amintesc ca am invatat ca acest grup de sange, AB, este grupul "primitorilor universali". Intamplare sau mai mult decat atat ?
cand a fost copil citisem cartea Camasa lui Cristos scrisa de Lloyd C. Douglas. O carte superba, pe care o recomand. Nu stiam ca mai exista acesta relicva
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2016, 19:48:02
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Imi amintesc ca am invatat ca acest grup de sange, AB, este grupul "primitorilor universali". Intamplare sau mai mult decat atat ?
Ar fi fost mai interesanta grupa 0.
A "donatorilor universali".
Deoarece Hristos Si-a varsat sangele pentru mantuirea tuturor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2016, 23:51:46
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

O camasa este la Trier. Se pare ca o bucata, care a fost pe urma reconstruita.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2016, 23:56:47
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Imi amintesc ca am invatat ca acest grup de sange, AB, este grupul "primitorilor universali".
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ar fi fost mai interesanta grupa 0.
A "donatorilor universali".
Deoarece Hristos Si-a varsat sangele pentru mantuirea tuturor.
Interesant...foarte interesant!


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intamplare sau mai mult decat atat ?
Va ganditi la ceva anume?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2016, 05:05:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cand a fost copil citisem cartea Camasa lui Cristos scrisa de Lloyd C. Douglas. O carte superba, pe care o recomand.
Desi mama(Dumnezeu s-o odihneasca!) a insistat ani de zile sa o citesc cat eram copil, am citit-o muult mai tarziu, cand ma socoteam "inteligent"(fara s-o dovedesc); cand am terminat-o, am ramas cu privirea pierduta si gandeam: "poate ca Dumnezeu nu exista, dar Acesta nu se poate sa nu fi fost aici".
Totusi, din moment ce eram inteligent, la fel de dezinvolt pacatuiam si apoi...

Este o mare pierdere, ba chiar un handicap, sa nu fie citita. E extraordinara.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2016, 15:54:09
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ar fi fost mai interesanta grupa 0.
A "donatorilor universali".
Deoarece Hristos Si-a varsat sangele pentru mantuirea tuturor.
Eu am grupa 0..:) In facultate o colega imi zicea mai in gluma mai in serios ca sufar de complex mesianic..si asta fara sa stie ce grupa sanguina am.
Tin minte cand mi-am facut analizele la sange pt buletin (ca pe vremea aia, la 14 ani,erau obligatorii), mi-au repetat testul de 2 ori..Din incrucisarea grupelor sanguine a parintilor mei,exista o probabilitate f mica sa rezulte o progenitura cu grupa 0.Uite ca am fost eu..:)
in fine revenind la mine si la caracterul meu...totdeauna am simtit nevoia sa ajut, sa-l salvez pe cel disperat, sarac , singur sau in nevoie,sa-l ridic pe cel cazut.Cateodata dorinta de-l ajuta pe celalalt era mai puternica decat focalizarea pe propria mea persoana...Ce pot spune, am avut si am in continuare satisfactia de a ajuta, a salva pe oamenii care merita, care intr-adevar cereau o mana intinsa dar am avut si deazamagiri crunte in viata...
Datorita lor am devenit mai cerebrala, mai sceptica..dar in mine inca mai exista blandetea, finetea de caracter, mila innascuta pt aproapele meu si dorinta de a ajuta.Doar ca am acum trec prin filtrul ratiunii cine merita sau nu sentimentele, timpul, energia, nervii mei...
Desi toti cer sa fie salvati, nu toti merita.Si oricat as incerca, nu am cum sa-i ajut pe toti..de limitele mele mi-am dat seama, destul de tarziu si cu un gust amar.
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2016, 21:16:52
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Ortodoxia are acest cult, al venerarii obiectelor atinse de Hristos?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2016, 23:11:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Relicva majora a crestinatatii, camasa lui Cristos (sau Sfanta Tunica) va fi expusa spre venerare in aceasta primavara. Este vorba de o ostesiune exceptionala, in mod normal Camasa lui Cristos este expusa o data la cincizeci de ani.

In ultimele douasprezece secole, Sfanta Tunica a stat in grija Manastirii din Argenteuil, Franta.
Initial necusuta, Sfanta Tunica este, astazi, cusuta pe un suport textil. Abatele care o avea in grija a taiat-o in bucati la Revolutie, de teama sa nu fie profanata, asa cum s-a intamplat cu alte relicve. Fiecare bucata a fost incredintata unui enorias cunoscut pentru credinta sa. Dupa ce revolutionarii si-au mai potolit setea de sange si distrugeri, a fost reconstituita pe suport textil, dar unele bucati nu au mai fost aduse inapoi, fiind facute pierdute...

De notat ca, in urma expertizei din 1986, urmele de sange de pe Sfanta Camasa (aflate in dreptul umerilor si spatelui, unde Domnul nostru si-a purtat Crucea) apartin grupului sanguin AB. Acelasi grup sangvin a fost gasit si in urmele de sange din Giulgiul din Torino, precum si pe Orarul din Oviedo. Nu este altul decat grupul gasit, de fiecare data, cu ocazia miracolelor euharistice, cand are loc Prefacerea vizibila.

Imi amintesc ca am invatat ca acest grup de sange, AB, este grupul "primitorilor universali". Intamplare sau mai mult decat atat ?
Citind viata sfintei Nina ,cea intocmai cu apostolii si crestinatoarea poporului georgian am aflat ca sfanta camasa se afla in Georgia ,ingropata in mormantul unei evreice care a murit de indata ce a primite aceasta camasa ,nu la mult timp dupa rastignirea Mantuitorului.

Last edited by anita; 24.03.2016 at 15:03:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare