Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.08.2011, 00:45:54
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Crestin e cel ce a trecut de moarte la viata; e cel care, plin de Duh Sfant, se hraneste cu Hristos, devenind fiu al Tatalui ceresc.
E cel ce spune, precum Apostolul, plin de bucurie mare: Nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste intru mine!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.08.2011, 14:55:42
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Un crestin ADEVARAT, nu trebuie sa scrie "multa iubire" ci sa arate in concreto ca are mare iubire fata de fratii sai, apoi ar trebui sa se intrebe cine este mai intelept, cel care se crede "mare" si il considera pe fratele sau "mic" sau cel care aparent mic stie sa ramana "mare" prin spiritul sau...Un crestin trebuie sa intelega ca nu e unul veritabil cata vreme are ura, judeca cu lipsa de bun simt si culmea, nu se vede pe sine in oglinda..Crestinul adevarat da slava lui Dumnezeu prin respectarea poruncii, "iubiti-va unii pe altii" capitol la care chiar cei mai vajnici chipurile aparatori ai ortodoxiei de aici, au cazut repetat si indecent examenul...Dar sunt "cazutii" nostri , ii iertam ca pana la urma lut sunt si ei ca si noi !
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.08.2011, 15:27:45
radugabriellucian radugabriellucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 10
Implicit Parerea mea!

Putem fi inselati si impinsi spre pacat fiind amagiti cu nimic.

Daca sta omul bine sa se gandeasca, satana ne ispiteste si cu ceea ce nu avem si cu ceea ce nu e de la noi. Vrea sa fim mandri pentru ceea ce avem sau pentru ceea ce suntem . Dar de fapt tot ceea ce avem avem de la Dumnezeu. Ceea ce suntem , suntem cu ingaduinta lui Dumnezeu. Direct sau indirect Dumnezeu ne imbogateste cu fel si fel de daruri. Iar noi nu trebuie sa cadem in plasa intinsa de satana aceea de a ne mandri.
Am sanatate si putere de munca, inseamna ca voi munci si o sa am cele necesare vietii. Dar nu trebuie cazut in subtilul pacat al mandriei si sa spun " Aaa am muncit si pe urma muncii mele am ajuns unde am ajuns". Dar de fapt daca Dumnezeu nu dadea sanatate sau putere de munca nimic nu avea omul. Sau "aa sunt inteligent , am invatat mult , toate cate stiu le-am invatat singur. Sunt un om care stie multe. " Dar de fapt in spatele acestui lucru sta capacitatea de asimilare care ne este data de Dumnezeu, plus posibilitatea de a studia este data tot de dumnezeu. De fapt tot ce avem pe lumea asta este un dar de la Dumnezeu.
Dupa ce am prezentat mai sus posibilitatea de a cadea foarte usor in pacatul mandriei cu toate ca pe ceva ce nu este al nostru. Daca analizam in profunzime noi putem deveni mandri pe ceva ce nu avem de fapt. Iar de aici plecam usor privirea la ce nu are vecinul sau aproapele nostru. Si apare apoi judecata. Judecata impletita cu mandrie. " Aa vecinul nu are ca e lenes. Sau: Aa cutare nu are ca nu l-a dus capul sa caute un serviciu mai bun sau nu e in stare sa invete." Si exemplele pot continua. Si in acest mod satana cel rau vrea sa ne faca sa pacatuim. Iar pacatul este moarte. Pentru ca pacatul este despartire de Cuvantul lui Dumnezeu. Iar ce nu este in Dumnezeu este mort.
Cum putem sa ne ferim? Simplu . Mereu sa zicem "multumesc Doamne Preasfinte pentru tot ceea ce mi ai dat." Si al doilea lucru : Din ceea ce ti a dat Dumnezeu da si la cel ce n-are. Dar tot asa nu te mandri ca ai dat celui ce n-are. Pentru ca si aceasta posibilitate de a da celui amarat , tot Dumnezeu ti-a dat-o. Si tot Dumnezeu incearca sa te aduca pe calea Vietii . Noi intre noi trebuie sa ne ajutam sa ducem o viata buna cu multumiri catre Dumnezeu. Atunci vom fi crestini.


Oglinda.

Stau si ma intreb oglinda de ce exista? Un raspuns ar fi ca sa ma uit in oglinda si sa ma vad pe mine. Daca stam putin si ne gandim cand ne uitam in oglinda ne simtim bine ne vedem pe noi insine. Vedem o imagine a noastra.Nu este ceva strain. Totusi daca ne gandim ca sufletul omului este tot ca o oglinda , atunci ar trebui sa reflectam mai mult la situatia sufletului nostru. De acum incolo in acest paragraf ii voi spune sufletului meu : oglinda.
Cum este oare oglinda mea? Este curata sau este murdara? Cum lumina se reflecta in oglinda , facand-o si pe aceasta luminoasa prin reflexie, asa este si cu Lumina cea fara de inceput care dupa iesirea sufletelor noastre din aceste trupuri se va reflecta in oglinda. Dar ma intreb o oglinda murdara de noroi mai poate reflecta lumina si sa devina stralucitoare? Cu siguranta nu. Deci stau si ma mai intreb o data oglinda mea e oare murdara de mocirla si noroiul pacatelor? Si daca o sa mor asa in pacate nu voi putea niciodata sa fiu reflexie a Luminii Adevarate a Celui Viu. Acuma aici si azi trebuie sa scap de noroiul pacatelor. Dumnezeu ne-a dat in marea Lui mila posibilitatea de a ne curati de acest noroi. Spovedania in fata Lui avand ca martor pe duhovnic, aceasta taina este taina spalarii de pacate.
Dumnezeu ne-a facut dupa Chipul si Asemanarea Sa. Dar noi nu mai stralucim pentru ca ne-am manjit sufletele(oglinzile) noastre cu pacate.
Ce trebuie facut? Trebuie sa alergam la duhovinic si sa ne spovedim si Dumnezeu ne va spala pacatele prin iertare.Dar sa nu mai intram in mocirla.
Poate unii au noroiul uscat de multa vreme pe oglinda lor. Si trebuie intai inmuiat acel noroi ca sa se spele bine si sa straluceasca din nou.
Dar oglinda fara lumina nu poate sa straluceasca si ea. Lumina cea Adevarata este Cea care ne lumineaza pe toti. Lumina cea Adevarata este Dumnezeu. Iar la Dumnezeu nu ajungem decat prin Dumnezeu-Omul Fiul lui Dumnezeu Tatal adica prin Iisus Hristos Mantuitorul. Mare si multa mila ne-a dat Domnul Dumnezeu . Pe Fiul Sau Preaiubit L-a dat spre jertfa. Hristos a facut si mai mult. Se jertfeste tainic la fiecare Sfanta Liturghie. Si asta prin taina Sfintei Impartasanii. Acum revenind la "oglinda" noastra , dupa ce a fost spalata prin Taina Sfintei Spovedanii , ca sa lumineze trebuie sa fie luminata de Taina Sfintei Euharistii. Impartasania cu Iisus Hristos Dumnezeu Cuvantul Fiul Tatalui Lumina din Lumina si Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat , Acela este Lumina care trebuie sa se reflecte in oglinda sufletului nostru. Iar daca te-ai impartasit cu Iisus Hristos atunci ca sa reflecti Lumina si sa fii oglinda stralucitoare trebuie sa faci ceea ce a facut si DomnulIisus Hristos. Cum ? Respectand Cuvantul Lui. Caci El ne spune ca ceea ce spune spune de la Tatal. Iar Tatal a spus la schimbarea la fata a Mantuitorului nostru.
"Acesta este Fiul Meu Cel iubit, în Care am binevoit; pe Acesta ascultați-L" . Deci noi daca ascultam tot ce a zis Mantuitorul atunci inseamna ca ascultam si ceea ce a zis Tatal Ceresc. Si nu ne va fi rusine sa spunem rugaciunea Tatal Nostru. (" faca-se voia Ta precum in Cer asa si pe pamant.." ).
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.08.2011, 20:45:14
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Smile

o sa spun si eu ,daca-mi permiteti, cum cred ca ar trebui sa fie un crestin adevarat (in imaginatia mea),pe linga lucrurile din carti.Trebuie sa fie intruna zimbitor,bucuros si multumit si sa stie a iubi cu desavirsire,sa procedeze corect,indiferent de ce va zice lumea despre el,sa stie sa riste cu ce are mai scump pentru cineva ,indiferent cine e-suntem frati,fii ai Tatalui Ceresc,sa-I urmeze lui Hristos,sa nu judece pe altii,sa fie CURAJOS...uneori ma gindesc ca ar trebui sa fie nebun,in sensu frumos al cuvintului,asa cum.de exemplu,am citit in vietile sfintilor nebuni pentru Hristos.si am gasit o poezie care sper sa va placa(pe mine personal m-a impesionat)

----E bine să-nțelegi... ------
Tu, omule blagoslovit, chip al lui Dumnezeu și purtător al slavei Sale,
Tu, frate bun, al lui Hristos și-al meu, pribeag pe-a lumii cale...
Tu, sclipire vie din Lumina Vieții și fiu al Celui necuprins,
Tu, aprig luptător, cu răul, cu durerea și-al patimilor foc nestins,
Tu, prietene iubit și împreună-mergător cu noi spre Patria Cerească,
De vrei să fii desăvârșit și Domnul să te mântuiască,

E bine să-nțelegi...
Ca totu-n lumea asta-i trecător și timpul nostru e puțin,
Viața-i licărire, ale noastre clipe sosesc lin
Și-apoi se scurg degrabă, dar înapoi nu vor, nu vin...
Doar fapta bună și dragostea ne țin
Pe drumul nostru sfânt spre țarmul cel divin.

E bine să-nțelegi...
Că omul e vrednic de-nțeles și de iubit,
Că fiecare este în ochii Domnului neprețuit,
Și când vorbești cu el sau te-ntâlnești și cu privirea-l vezi,
Îmbrățișează-l cu dragoste, cu drag, căci mâine s-ar putea să-l pierzi...

E bine să-nțelegi...
Că nu-i de preț ce-ai dobândit lumesc în viață sau ce anume faimă,
Ci pe cine poți, prin sacrificiu și iubire, s-aduci în preajmă,
S-ajuți, s-alini, să mângâi și să păstrezi mereu cu tine,
Vreun suflet de copil, vreo mamă-ndoliată sau pe orișicine.

E bine să-nțelegi...
Că foarte important nu-i ce-ai zidit în piatră,
Nici ce-ai agonisit material, ci ce-ai zidit în inima zdrobită!
Și nu contează de unde și de ce vin suferințe în viața omului,
Importă doar ce faci tu să ștergi măcar o lacrimă din ochiul lui.

E bine să-nțelegi...
Că suferi-vei poate însuși tu și vei întinde mâinile spre cineva...
Cerând o mângâiere, o-mbrățișare, o-ncurajare sau altceva,
Și-o altă suferință mai mare vei avea, când, sfâșiat, vei constata,
Că nimeni nu se va opri în loc pentru durerea ta...

E bine să-nțelegi...
Că-atunci vei fi adânc mâhnit și-înlăcrimat,
Vei cauta în jur prietenii și cei pe care tu i-ai ajutat,
Dar nu vor fi, nici unul nu va alerga la patul tău,
Și, părăsit de toți fiind, nu blestema, nu zi de rău!

Dar rabdă singur, tu și Dumnezeu...
Și din rabdare vei putea să ierți, să uiți și să continui drumul tău...
E bine să-nțelegi...
Că tu ești bun, dar nu-i vei face pe toți să te iubească,
Te vor iubi puțini sau poate că nici unul să-și dorească,

Dar tu nu judeca, gandește-te că, poate...
Sunt oameni care te iubesc, dar nu știu s-o arate.
Nu renunța la binele din tine, mergi mai departe...
Și-așa vei fi erou al vieții și-L vei lua și pe Hristos în ale tale biruințe,
Eroi sunt doar cei care fac ce trebuie, indiferent de situație și consecințe!

E bine să-nțelegi...
Acestea toate... și-aminte să-ți aduci mereu,
Așa vei fi curat și bun, neabătut din drumul tău,
Si când a vieții efemeră clipă se va topi și nevăzut va trece,
Tu vei păși ușor, senin și plin de har, ca adierea serii prin ferestre.

Te vei înălța dincolo de nori, spre Casa Tatălui Ceresc,
Te vei întoarce la ai tăi, uitând ce-i pământesc,
Vei fi din nou în Casa Veșniciei, vei reveni Acasă...
Și-așa vei dăinui pe veci în dumnezeiasca slavă!

DOAMNE AJUTA! cer scuze pentru indrazneala
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.08.2011, 16:23:00
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radugabriellucian Vezi mesajul
Putem fi inselati si impinsi spre pacat fiind amagiti cu nimic.

Daca sta omul bine sa se gandeasca, satana ne ispiteste si cu ceea ce nu avem si cu ceea ce nu e de la noi. Vrea sa fim mandri pentru ceea ce avem sau pentru ceea ce suntem . Dar de fapt tot ceea ce avem avem de la Dumnezeu. Ceea ce suntem , suntem cu ingaduinta lui Dumnezeu. Direct sau indirect Dumnezeu ne imbogateste cu fel si fel de daruri. Iar noi nu trebuie sa cadem in plasa intinsa de satana aceea de a ne mandri.
Am sanatate si putere de munca, inseamna ca voi munci si o sa am cele necesare vietii. Dar nu trebuie cazut in subtilul pacat al mandriei si sa spun " Aaa am muncit si pe urma muncii mele am ajuns unde am ajuns". Dar de fapt daca Dumnezeu nu dadea sanatate sau putere de munca nimic nu avea omul. Sau "aa sunt inteligent , am invatat mult , toate cate stiu le-am invatat singur. Sunt un om care stie multe. " Dar de fapt in spatele acestui lucru sta capacitatea de asimilare care ne este data de Dumnezeu, plus posibilitatea de a studia este data tot de dumnezeu. De fapt tot ce avem pe lumea asta este un dar de la Dumnezeu.
Dupa ce am prezentat mai sus posibilitatea de a cadea foarte usor in pacatul mandriei cu toate ca pe ceva ce nu este al nostru. Daca analizam in profunzime noi putem deveni mandri pe ceva ce nu avem de fapt. Iar de aici plecam usor privirea la ce nu are vecinul sau aproapele nostru. Si apare apoi judecata. Judecata impletita cu mandrie. " Aa vecinul nu are ca e lenes. Sau: Aa cutare nu are ca nu l-a dus capul sa caute un serviciu mai bun sau nu e in stare sa invete." Si exemplele pot continua. Si in acest mod satana cel rau vrea sa ne faca sa pacatuim. Iar pacatul este moarte. Pentru ca pacatul este despartire de Cuvantul lui Dumnezeu. Iar ce nu este in Dumnezeu este mort.
Cum putem sa ne ferim? Simplu . Mereu sa zicem "multumesc Doamne Preasfinte pentru tot ceea ce mi ai dat." Si al doilea lucru : Din ceea ce ti a dat Dumnezeu da si la cel ce n-are. Dar tot asa nu te mandri ca ai dat celui ce n-are. Pentru ca si aceasta posibilitate de a da celui amarat , tot Dumnezeu ti-a dat-o. Si tot Dumnezeu incearca sa te aduca pe calea Vietii . Noi intre noi trebuie sa ne ajutam sa ducem o viata buna cu multumiri catre Dumnezeu. Atunci vom fi crestini.


Oglinda.

Stau si ma intreb oglinda de ce exista? Un raspuns ar fi ca sa ma uit in oglinda si sa ma vad pe mine. Daca stam putin si ne gandim cand ne uitam in oglinda ne simtim bine ne vedem pe noi insine. Vedem o imagine a noastra.Nu este ceva strain. Totusi daca ne gandim ca sufletul omului este tot ca o oglinda , atunci ar trebui sa reflectam mai mult la situatia sufletului nostru. De acum incolo in acest paragraf ii voi spune sufletului meu : oglinda.
Cum este oare oglinda mea? Este curata sau este murdara? Cum lumina se reflecta in oglinda , facand-o si pe aceasta luminoasa prin reflexie, asa este si cu Lumina cea fara de inceput care dupa iesirea sufletelor noastre din aceste trupuri se va reflecta in oglinda. Dar ma intreb o oglinda murdara de noroi mai poate reflecta lumina si sa devina stralucitoare? Cu siguranta nu. Deci stau si ma mai intreb o data oglinda mea e oare murdara de mocirla si noroiul pacatelor? Si daca o sa mor asa in pacate nu voi putea niciodata sa fiu reflexie a Luminii Adevarate a Celui Viu. Acuma aici si azi trebuie sa scap de noroiul pacatelor. Dumnezeu ne-a dat in marea Lui mila posibilitatea de a ne curati de acest noroi. Spovedania in fata Lui avand ca martor pe duhovnic, aceasta taina este taina spalarii de pacate.
Dumnezeu ne-a facut dupa Chipul si Asemanarea Sa. Dar noi nu mai stralucim pentru ca ne-am manjit sufletele(oglinzile) noastre cu pacate.
Ce trebuie facut? Trebuie sa alergam la duhovinic si sa ne spovedim si Dumnezeu ne va spala pacatele prin iertare.Dar sa nu mai intram in mocirla.
Poate unii au noroiul uscat de multa vreme pe oglinda lor. Si trebuie intai inmuiat acel noroi ca sa se spele bine si sa straluceasca din nou.
Dar oglinda fara lumina nu poate sa straluceasca si ea. Lumina cea Adevarata este Cea care ne lumineaza pe toti. Lumina cea Adevarata este Dumnezeu. Iar la Dumnezeu nu ajungem decat prin Dumnezeu-Omul Fiul lui Dumnezeu Tatal adica prin Iisus Hristos Mantuitorul. Mare si multa mila ne-a dat Domnul Dumnezeu . Pe Fiul Sau Preaiubit L-a dat spre jertfa. Hristos a facut si mai mult. Se jertfeste tainic la fiecare Sfanta Liturghie. Si asta prin taina Sfintei Impartasanii. Acum revenind la "oglinda" noastra , dupa ce a fost spalata prin Taina Sfintei Spovedanii , ca sa lumineze trebuie sa fie luminata de Taina Sfintei Euharistii. Impartasania cu Iisus Hristos Dumnezeu Cuvantul Fiul Tatalui Lumina din Lumina si Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat , Acela este Lumina care trebuie sa se reflecte in oglinda sufletului nostru. Iar daca te-ai impartasit cu Iisus Hristos atunci ca sa reflecti Lumina si sa fii oglinda stralucitoare trebuie sa faci ceea ce a facut si DomnulIisus Hristos. Cum ? Respectand Cuvantul Lui. Caci El ne spune ca ceea ce spune spune de la Tatal. Iar Tatal a spus la schimbarea la fata a Mantuitorului nostru.
"Acesta este Fiul Meu Cel iubit, în Care am binevoit; pe Acesta ascultați-L" . Deci noi daca ascultam tot ce a zis Mantuitorul atunci inseamna ca ascultam si ceea ce a zis Tatal Ceresc. Si nu ne va fi rusine sa spunem rugaciunea Tatal Nostru. (" faca-se voia Ta precum in Cer asa si pe pamant.." ).
Sa fie slavit Dumnezeu...care da intelepciune fiilor oamenilor...si ne impartaseste cu harul Sfantului Duh..
Imi place foarte mult ce ati scris, si cum ati scris. Mai scrieti cand aveti timp...
Doamne-ajuta !
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.08.2011, 01:08:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ce ar trebui sa faca un crestin adevarat in aceste vremuri ,cum ar trebui sa se comporte la modul ideal?
Sa fie om , sa-si formeze in jurul sau un scut al seninatatii si al iubirii pentru intreaga creatie ,sa aiba o gandire verticalizata spre lumina cereasca a cunostintei.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.08.2011, 01:33:19
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Crestnul

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Propun in acest topic sa spunem ce credem noi ca ar caracteriza mai bine un crestin? Ce ar trebui sa faca un crestin adevarat in aceste vremuri ,cum ar trebui sa se comporte la modul ideal?
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++
Multumim lui Dumnezeu pt ca mai are oameni ca fratia ta preocupati de cum sa fie cei care se numesc cu numele de crestin.


Crestinul dupa puitna mea Intelepciune si cunostinta ar trebui sa fie.

Implinitor ale porunculor lasate de Dumnezeu adica a ceor 10 porunci.
UrmInd pilda cea adevarat care este Hristos ascultInd ce spune El MINTUITORUL.

CInd pacea veti Iubio purui si va fi dragoste-ntre voi atuncea lumea va cunoaste ca sunteti ucenici mei adica calcInd pe urmele pasilor MINTUITORULUI sa fim pilde vii de urmat sa fim lumina orbilor si frati orfanilor si vaduvelor si celor In nevoi atuncea sa lasam sa ne caracterizeze El Domnul.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++


Si una mai aspra putin dar nu din rautate sau sa jignesc pe nimeni .

Atunci cInd nu va mai fi mIndrie si ambitie si fala si mai presus de toate trufia si ura aici pa acest Sf. forum Cnd se va discuta cu dragoste si nu se va mai Impunge unul pe altul cu vorba siind In sinea lui fiecare care este porunca MIntuitorului Iubitiva uni pe alti precum si Eu vam Iubit pe voi .
Oare nu toti avem acelasi Dunezeu .
Oare Hristos sa rastignit pe cruce numai pt pacatele unora
Oare nu ne Invata SF. Scriputra sa nunumim necurati pe numeni
Noi ce facem ?????
de si cunoastem ca suntem plini de pacate si chear mai multe ca acei pe care noi Ii certam nu ne rusinam nici de oameni care nu ne stiu dar nici de Dumnezeu care nu va lasa ne descoperit si judecat drept totul .
Slavit sa fie Domnul in veacul veacului amin aminamin

Last edited by ioan_strainul; 08.08.2011 at 01:36:21.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 08.08.2011, 15:19:57
radugabriellucian radugabriellucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 10
Implicit Intelepciunea nebunilor.

Nebunii sunt mai intelepti decat mine. Poate cu mult mai mult. Ca eiŽnu au nici o vina . Ei merg pe cararea nebuniei lor. Dar eu netrebnicul stiu Calea , am aflat Adevarul si tot pe calea pierzarii merg. Si marea nebunie a mea este ca o fac de buna voie. Nu m-a legat nimeni ci eu singur m-am legat. Cine e pana la urma nebun ? Eu sau nebunii? cine e oare mai intelept eu sau nebunii? Si mai stiu si cuvantul zis de Mantuitor : Cel ce a stiut si nu a facut cu mai multe lovituri va fi batut. Si eu mai stau si in aceasta lene constienta? Vai dar oare ce fac ? Trebuie intai sa ma opresc in fata fiecarei actiuni sa ma intreb Doamne ce fac?

Omul aceasta fiinta sensibila si slaba , poate urca deasupra ingerilor sau dedesuptul demionilor sa se coboare.
Pai cum? Simplu prin ceea ce face. Si dar oare ce scuza am eu? Nici una.
Cel mai clar exemplu ca oamenii pot ajunge (OBLIGATORIU CU SMERENIE) deasupra ingerilor este dat de Preasfanta Pururea Fecioara Maria Nascatoarea de Dumnezeu. Caci de aceea se si marturiseste: "Ceea ce esti mai marita decat heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat serafimii.. " . Si aici exemplele continua.
Dar pe de alta parte oamenii pot sa ii intreaca pe multi demoni prin comportamentul si faptele lor.
Uneori si satana se minuneaza de ce pot face anumiti oameni.

Ei dar sa nu ne pierdem niciodata speranta si sa nu deznadajduim. DAR Obligatoriu trebuie sa incepem lucrarea de mantuire a noastra. Dumnezeu stie ca suntem pacatosi dar El vede cu adevarat fiecare inima si stie daca cineva vrea sa se inderpte cu adevarat. UN LUCRU sa tinem minte. Nimeni nu il pacaleste pe Dumnezeu.
Dar Dumnezeu ne da si timp de mantuire. Fie dragi frati si surori crestini sa incepem sa punem inceput bun in vietile noastre.
Trebuie sa luptam si sa ne ridicam de fiecare data.


2 Dulce-i somnul bune e vinul. Bate-l vina.

Pe buna dreptate se spune ca rugaciunea si postul scot demonii din om.
Acum in cazul meu cand vreau sa ma rog asa imi vine un somn dulce, asa casc, asa imi vin alte ganduri si mintea fuge. E clar ca atunci sunt impanzit de demoni. Vai ce sa ma fac eu pacatosul?
Tare e bun un pahatr de vin seara, te relaxeaza. Al doilea te face sa te simti si mai bine , al treilea moale, de la al patru-lea pana nu stiu al catelea nu mai conteaza ca apoi orice as vrea sa fac nu mai conteaza. Asa de bine s-au impletit betia si fumatul , exact ca o funie groasa bine impletita. Numai ca aceasta funie am facut-o eu singur si satana doar m-a legat cu ea. Mai roaga-te seara daca esti ametit de alcool. Se mai poate? Mai e primita rugaciunea sau dimpotriva se adauca si jignire adusa Domnului?
Seara e asa de placut! Joaca dracii ca m-au prins , se gudura toti si se veselesc. DE CE ? Pentru ca sunt rai si pentru ca ei stiu ca daca Dumnezeu imi cere sufletul atunci voi fi pierdut. Caci adevarat se spune : " In ce te voi gasi in aia o sa te judec." Deci 1-0 pentru draci.
Dar asta e o seara.Stau si ma gandesc pana acuma cat la zero este pentru ei?2000 - 0 ?
Mai mult? Doar marea si multa mila Domnului m-a ajutat alaturi de rugaciunile Preacuratei Maicii Domnului Fecioara Maria si cu ale tuturor sfintilor.
Dar aici vine alt drac periculos tare. Mai tare decat jumate din ei toti laolalta. Vine si zice: Lasa ca de maine te lasi. Azi e ultima zi. Dumnezeu e mare si te va milui pana maine. Dar de maine te vei lasa. EIIII si azi asa maine asa si la un moment dat o sa vina momentul greu al mortii. Si stiu unde o sa ajung.
Deci cine este mai intelept? Eu sau nebunii?

Feriti -va de orice rau si cum spunea cel mai bine parintele Arsenie Papacioc intai de cel mai apropiat pacat si apoi de celelalte. Atentie insa nu orice om e acelasi si satana stie slabiciunile fiecarui om si acolo ataca. Deci sa ne cunoastem intai slabiciunile si sa ne aparam.
Singuri suntem de ras in fata lui satan. Chiar de ne-am aduna toti laolalta sa rezistam lui nu am putea nici o secunda. DAR Domnul a zis: Fara de Mine nimic nu puteti. Deci haideti si inarmati-va cu rugaciunea. Rugaciunea lui Iisus, rugaciune spre Maica Domnului , cu Tatal Nostru , apoi cu post si in plus peste CU SMERENIE si cu HAR (bineinteles in Biserica la Sfanta Liturghie si la celelalte Taine Sfinte) . Dumnezeu sa ne ajute pe toti.

Apropo LUPTATI PENTRU VOI SI PENTRU CEILALTI VII SAU TRECUTI DINCOLO: FACETI MILOSTENIE SI SCRIETI VA RUDELE RAPOSATE LA LITURGHIE LA MORTI SI PE CELE VII LA VII . Domnu sa va ajute pe voi si pe mine preanebunul si pacatosul. Amin
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.08.2011, 17:36:30
radugabriellucian radugabriellucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 10
Implicit De ce trebuie sa pacatuim?!?

Cand eram mai mic obisnuiam sa imi pun intrebarea: De ce trebuie sa sufere oamenii ca Adam si Eva au cazut din Rai? Ca doar ei erau de vina ! Nu? CE GANDURI DIAVOLESTI AVEAM ATUNCI. Dar eu de ce pacatuiesc? Multi se uita in urma si spun ca Adam si Eva au pacatuit si de aceea e raul asta in lume. Nu fratilor nu de aceea este raul in lume. Din cauza pacatelor noastre este raul in lume. e foarte usor sa analizezi pe altul dar pe tine e foarte greu. Mereu se gaseste ceva atenuant , o circumstanta , o scuza ceva. Dar ei saracii au gresit o data si au pierdut raiul. Pai eu care pacatuiesc zilnic si constant ce pierd?!????? La cate pacate am oare de cate ori nu pierdeam raiul zilnic? Deci aici fratilor e vorba de asumarea propriei greseli. Eu am contribuit la lumea asta sa fie si mai pacatoasa prin exemplul negativ si prin sminteala care am raspandit-o in lume.
De aceea trebuie sa ne pocaim. La inceput macar o mana de oameni si sa inmultim talantii primiti.
De ce s-au mantuit Adam si Eva? Pentru ca s-au cait ( lucru evident ca pe urma au cunoscut greseala ce au facut-o si mai ales lipsa de asumare a raspunderii) dar in deosebi datorita jertfei supreme pe care a facut-o PreaSfantul nostru Dumnezeu Iisus Hristos Fiul Tatalui , jertfa cu propriul Sange. De aici Dumnezeu Tatal in marea Lui iuibire a dat Judecata Fiului si a facut ca lumea sa vina la El Prin Preaslavitul Sau Fiu. Iar lucrarea Sfintei Treimi este continuata cu mare intelepciune de catre Duhul Preasfant ce purcede de la Tatal si pe Care , Domnul Iisus L-a promis oamenilor. Dupa cum la inceput Preasfanta Treime a zis: SA FACEM OM DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA NOASTRA. Deci au lucrat impreuna pentru a-l crea pe om. Omul a fost facut din Iubire pentru a se bucura de Slava Sfintei Treimi si de bunatatile pe care le-a primit de la Aceasta. Din nefericire satana a vrut sa continue cu omul ceea ce facuse cu o parte din ingeri. Adica sa il faca sa cada. Si atunci a reusit. Satana de ce a vrut sa l faca pe om sa cada? Pai daca ne gandim un pic, satan a fost izgonit din Cer si stia ca nu se mai poate indrepta. De aceea in rautatea lui ca oricum direct nu se putea uita nici la Dumnezeu , pentru ca Acesta i se arata infricosator, a zis ca poate sa Il faca pe Dumnezeu sa sufere prin Om. Omul Il face pe Dumnezeu sa sufere foarte mult. Cum ? Prin pacat. Pacatul inseamna neascultare de Cuvantul Domnului. Ce au facut Adam si Eva? Neascultarea poruncii. Rezultat caderea din starea cea dintai. Adica despartire de Dumnezeu. Totusi Dumnezeu nu l-a parasit pe om . Dincontra chiar la inceput le-a facut si haine lui Adam si Evei. (" Sa ne aducem aminte de: Fara de Mine nu puteti face nimic." ). Dar Domnul Dumnezeul nostru in Atotputernicia Sa si in marea Lui milostenie si intelepciune a lasat usita de scapare deschisa.Va intrebati de ce? Va spun de ce: Pentru ca asa de mult a iubit Dumnezeu omul , incat L-a dat pe singurul Sau Fiu ... . Deci (aici doar parerea mea , ca de altfel toata este parerea mea) concluzionand Dumnezeu stiind ca exista posibilitatea ca omul sa cada l-a creat cu doua caracteristici imbinate: trup si suflet. Iar cand i-a zis lui Adam sa nu mananci din pomul acela ca in clipa aceea vei muri nu a mintit cu nimic. Pentru ca sunt doua morti: prima este a trupului , iar a doua este a sufletului. Trupul moare mai repede sau mai incet in timp iar sufletul daca moare atunci e vesnic pierdut precum au fost ingerii care au cazut. Pai o sa ma intrebati unde este usita de salvare? Pai calea de salvare este Cel Viu care a rupt moartea a doua cea a sufletului. A rupt moartea infinita(moartea=despartirea de Dumnezeu- sau chinurile vesnice cum vreti sa le spuneti). a omorat-o chiar. Doar prin El se poate scapa de moartea a doua. Si chiar El ne invata si ne povatuieste sa scapam de moartea cea de a doua. El e Calea Adevarul Si Viata. Si stiti de ce ? (Revin: Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu oamenii .... ). Cata lucrare divina cata Iubire.DAR nu e numai atat Dumnezeu Fiul , Cuvantul Tatalui s-a facut pe Sine Dumnezeu-Om ca sa ne faca pe noi dumnezei dupa har. Deci mai mult decat erau Adam si Eva inainte de cadere. Cata bucurie , cata iubire si cata dragoste pentru om. Si cata pedeapsa in acelasi tim si rusinare pentru satana. Satan a vrut sa se asemene cu Dumnezeu si a cazut. Si l-a fel a ispitit-o si pe Eva spunandu-i ca: "Aproximativ: Daca veti manca din pomul cunostintei binelui si raului veti fi ca Dumnezeu" . Deci cu aceeasi ispita i-a cazut si pe oameni. Dar ca sa il rusineze pe satana , ca sa rascumpere pe pacatosi , Dumnezeu i-a Rascumparat pe oameni. Si mai mult e scris: " Citez: Cel ce face Voia Mea, face voia Tatalui Meu , si fii Tatalui se vor chema" . Mentionez fii cu "f" mic. Plus cand era pe Sfanta Cruce I-a zis Preasfintei sale Mame : Femeie acesta este fiul tau. (aratand spre unul dintre apostoli deci cei care respectau Cuvantul Domnului) si spre om i-a zis: Omule Aceasta este Maica ta. Deci la ce valoare nici nu ne dam seama ne-a ridicat Dumnezeu. Pai si atunci ce treaba am eu cu Adam si Eva? Nu trebuie ca si eu sa ascult de cuvantul Domnului? Si atunci voi avea viata vesnica pentru ca imi va da Viata adica Dumnezeu. Pai daca prin ispita omul a cazut din rai prin ispita (logic ca numai prin Cuvantul Domnului dar rezistand ispitelor sarpelui) sa intre omul inapoi . Prin femeie s-a facut caderea (Eva) si tot prin Femeie a venit mantuirea (Preacurata Fecioara Maria Nascatoarea de Dumnezeu) . Deci vedeti dragi frati si surori ce valoare are sufletul? De aceea trubeaza sarpele cel vechi caci si cu "ajutorul lui " ajungem sa ne apropiem de Dumnezeu. Totul este sa fim mereu ageri. Ca vorba aia si satana e mereu ager. Si in plus Iisus Hristos ne cheama. Pe toti . Cititi vietile Sfintilor, luati exemple inmagazinati-va memoria cu poruncile Domnului si aplicatile din ce in ce mai des sio mai mult. Adaugati neaparat smerenie si rugati-va Lui. Mergeti si pomeniti-L pe Dumnezeu impartasindu-va cu obligatoria curatire la spovedanie. Traiti ortodoxia. De vorbit vorbim toti. Cu vorba nu intram in viata traita adevarat ortodoxa. Nu zic ca e rea vorba despre lucruri sfinte. Dar numai cu vorba nu traiesti crestineste. Va doresc numai bine si cu totii sa intrati pe calea pocaintei.
Doamne ajuta sa intru si eu.
PS: Trebuie sa fim atenti la vorba parintelui Arsenie P. " E smerit mandruletzul "

PS2 In fundu iadului si in burta lui sunt acum . Ca stiu si nu fac. Pe mine cine ma intareste?!?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 11.08.2011, 18:06:41
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow De ce trebuie sa pacatuim

Nu trebuie sub nici o forma, sa acceptam sa se cuibareasca placerile acestei lumi si pacatul in adincul inimilor noastre.
Nu ne Invata SfInta scriptura sa ne rugam neincetat ca nu stim ceasul cInd vine judecatorul .
Si In alt loc spune dac veti avea pacate cIt nisipul mari si va veti Intoarce cu cainta toate vor fi iertate.
Iar uni Sfinti Parinti spun ca de cIte ori cade omnul si se intoarce la Dumnezeu cu cainta tare i -se iarta lui , truda noastra este mare dar de cadem de omie de ori de o mie de ori sa ne ridicam si ne caim ca Dumnezeu dupa cum spui si fratia ta asa de mult a iubit omul creatia mIinilor Lui In cIt a trimis pe unicul sau FIU sa ne mIntuiasca si sa ne scoata din mIna deavolului.
Doamne daruieste noua sarmanilor minte si Intelepciune ca facem voia ta si sa urmam calea poruncilor TALE, amin amin amin
Slavit sa fie Domnul In veacul veacului amin amin amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 20:56:31
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ? L.sorin Generalitati 78 25.01.2009 14:38:01
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05