Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.03.2015, 09:36:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Daca nu ne mantuim noi ,nici altii nu se vor mantui in jurul nostru.
Mai mult face rugaciunea pentru cel pierdut decat pisalogeala la nesfarsit a unui eretic.
Ai grija sa nu iti risipesti energia fara rost.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.03.2015, 10:13:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Întocmai, pentru că ne îndoim de propria noastră mântuire.
Dar noi, eu cel puțin, sunt 100% convins că ne mântuim, tocmai de aceea spun tuturor, să vină Acasă, pentru că îmi pasă de ei. Sunt ferm convins, și promit solemn, jurământ dau în scris, semnat cu sânge, dacă trebuie că ortodocșii care trăiesc ortodoxia, se vor mântui garantat. Garantez cu mântuirea mea. Și Dumnezeu știe asta.
Dar nu pot spune același lucru despre aceia care încă mai au ideologia indulgențelor și o practică, a cruciadelor, pe care le fac nedeclarate, în Orient, a purgatoriului, care înseamnă că Hristos a venit degeaba și iadul este gol, și Biblia e mincinoasă, care probabil încă mai au inchiziție, și au primat papal, și alte spurcăciuni.
Pentru aceștia, cum sunt sigur de mântuirea celor ce trăiesc Ortodoxia, la fel sunt sigur că ei chiar dacă trăiesc credința lor, nu se pot mântui. Chiar dacă spun "Doamne Doamne", Hristos le va spune, că nu îi cunoaște pe ei, "Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." (Matei 25, 41)
La fel și cei care nu vor să accepte Sfintele Icoane, Sfintele Moaște, rugăciunile sfinților. Cum se mai pot ei mântui când nu sunt în comuniune cu cei din Rai?

Anita, deci precum vezi, timpul nu este irosit, este câștigat. Fiecare secundă dăruită lui Hristos și mărturisirii lui, este secundă câștigată. Căci precum spune: "Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32-33.

Dacă tu consideri că e energie risipită, atunci ești egoistă, din nou, pentru că consideri că viața ți s-a dat ca să te bucuri tu singură de ea, tu existi ca să te bucuri tu singură de tine. NU! Viața ți s-a dat, ca să te bucuri împreună cu alți oameni de viața ta; tu existi, ca să se bucure și alții de tine. De la o mamă bună, până la o pustnică bună. Vă bucurați unii de alții, știind că vă aveți unul pe altul, în calitate de mamă, și oferi rugăciuni, către Dumnezeu pentru oameni, bucurându-te de existența lor, știind de prezența lor. Păsânduți în ambele cazuri.

Deci dacă Hristos și Sfinții Apostoli, și Sfinții Martiri și Sfinții Părinți și toți Sfinții și Sfintele, nu și-au "irosit energia" și nu s-au culcat pe-o ureche, spunând: eh, lasă că e bine și-așa... Atunci s-ar fi ales praful de creștinism, decând lumea. Cum asta vrea de altfel, să facă ecumenismul: o religie gloablă, mondială.

Deci dacă trebuie, să strigăm de pe acoperișul casei, cum spune Biblia, să mărturisim pe Domnul Puterilor și al Învierii, și al Blândeței, și al Bucuriei, al Răbdării, și al Dragostei, Domnul Dumnezeu Savaot, Treime Iubire. Pentru Acela să murim, fără să atingem fizic pe nici un om. Să murim iubind, toată făptura, tot ce mișcă.

Ce multe aș vrea să-ți mai spun, Anita... Ai grijă de familia ta, mărturisește pe Hristos, cu discernământ, la timpul potrivit, dar neîntârziat, prin cuvânt, prin mers, prin haine, prin zâmbet, prin purtare, prin tot ce faci, tot ce spui, tot ce gândești, să fi conștientă că Dumnezeu Treime, este de față... și iubește cât mai mult posibil. Cât mai mult posibil. Cât mai mult posibil...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.03.2015, 11:11:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu din egoim o spun ci pt ca energia trebuie folosita cu folos ,deci acesti eretici ,odata atentionati trebuie lasati in pace ,mantuirea nu se impune.
Ei sunt mandri si tinuti de diavol bine ca sa ii aiba la el pt vecie.
Avem un adventist care a fost banat de foarte multe ori .Cine ii citeste prostiile?
Nu e o risipa de timp si energie?
El a citit ,de ani de zile vine pe acest forum .Ce se poate face in cazul lui?
Dumnezeu ne lasa liberi sa alegem ,ne da timp in aceasta viata sa ne pregatim pt examenul final.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.03.2015, 16:16:46
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ooooo, preaîntunecimea voastră, "domnule" franc-mason, am onoarea :) Chiar ești mason? Pe bune? Cum e? E ciudat tare, așa-i? În ce grad ești? Care-i misiunea ta pe forum? Sau în general? Când se adună "frații"? În fine, nu-mi spune, nu sunt curios, era o ispită, ca să te cicălesc.

Măi, mânca-te-ar Raiul și pe tine de rătăcit mic, ce tot vorbești acolo? Marea triadă? E marea de prostie din căpșorul tău.

Care verset din Biblie, sau care citat al Sfinților Părinți, sau care Sfânt Sinod Ecumenic din cele 9, spune de triade, pleiade, etc.? :)

Nula. Nada. Niente. Nimic, nici unul, niciunde.
Trăiești în minciună. E alegerea ta. Eu nu mă opun. Dar am datoria să te atenționez, dacă te iubesc.

Când spui că toate sunt căi egale, contrazici Biblia:

"Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi și pe celălalt îl va disprețui; nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona." - Matei 6, 24.
"Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona." - Luca 16, 13.

Dar mai ales, uite ce spune:

"Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." - Matei 24, 24
"Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși." - Marcu 13, 22.

Deci nu pot fi 3 hristoși adevărați. Ci numai Un Hristos, care spune și pune Adevărul, iar ceilalți 2 sau mai mulți, care mint. Deci conform Bibliei, cum ți-am arătat.

Cum să alegi de bună voie, să stai în așa mare nebunie și nerozie, să crezi că oricine se numește creștin, se mântuiește?

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." - Matei 7, 21.

Și în nici un caz, niciodată, o mișcare politică, ca franc-masoneria, nu va spune Adevărul. Că luptă împotriva Lui.

În fine, te compătimesc sincer...

P.S.:

BARSAUMAAAAS ! :)
Aștept răspuns, te rog frumos, la această postare: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=780

Mulțumesc.
Si...apropo, am uitat sa spun: nu numai crestinii se mantuiesc ci si musulmanii,ba si pieile rosii !!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.03.2015, 16:21:31
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Este adevarat ,dar si ei stiu asta ,noi le spunem adevarul odata ,de doua ori ,dar de cate ori ?
Zice si Hristos ca daca nu intelege si de biserica ,de eretic sa te departezi.
Asa ca sa ii lasam in erezia lor.
Propria mantuire trebuie sa ne intereseze , si cand vorbeste ereticul , il atentionam ca sa nu sminteasca si pe cei mai mici caci "mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară și ar fi aruncat în mare, decât să smintească pe unul din aceștia mici"
Punem de-o noapte a sf. bartolomeu ??? (ha,ha,ha!)

Atentie ca din prea mult fanatism orb sa nu esuam in talibanism !!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.03.2015, 16:29:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Punem de-o noapte a sf. bartolomeu ??? (ha,ha,ha!)

Atentie ca din prea mult fanatism orb sa nu esuam in talibanism !!!
aici ai fost rautacios
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.03.2015, 10:44:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Punem de-o noapte a sf. bartolomeu ??? (ha,ha,ha!)

Atentie ca din prea mult fanatism orb sa nu esuam in talibanism !!!
Cred ca nu stii ce s-a intamplat atunci.
Tocmai ca nu este cazul aici ,lasa-i in suferinta lor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.03.2015, 19:41:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Igor, ce faci frate ? Nu mai scrii, mai ? Doar nu te-ai dedat la rugaciune acuma, vinerea ! Fara cuvantul tau intelept, de adevarat traitor al minunatei ortodoxii, topicul nu are niciun schepsis!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.03.2015, 22:01:07
NARBONSIS NARBONSIS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2015
Mesaje: 5
Implicit Romano- catolic sau ortodox

Prima treapta a apropierii de dumnezeu este smerenia.....ceea ce ,draga igor,scuza-ma ....cam lipseste din discursul tau.
Si eu sunt ortodoxa si cred in mesajul clar si decisiv pe care acesta religie il are de spus in istorie,dar sa pretinzi ca toata lumea trebuie sa fie dupa chipul si asemanrea ta,este mai mult decat o trufie ,este necunoastere!
Toate razboaiele religioase din istorie s-au nascut si se nasc dintr-o mentalitate ca a ta:eu sunt cel mai bun....eu merit totul.nu,igor nu doar religia noastra exista pe mapamond si in istorie,ci multe alte variante de spiritualitate.....si stii de ce?pentru ca nu toti suntem la fel,nu toti avem acelasi profil genetic,nu toti avem aceeasi civiliztie......lumea este diversa...iar aceasta diversitate ii confera culoare....
Nu uita ca cei care au dus la rastignirea lui hristos, nu au fost in primul rand romanii....pagani,e adevarat,dar mult mai toleranti, ci extremistii clasei preotesti israelitiene.erau ei urmasii lui avraam?erau!aveau dreptul sa se considere indreptatiti sa poarte un razboi sfant impotriva paganatatii.....?si aici vine marea problema....ce-a spus marele preot ,care a fost principala acuzatie?ca iisus este prieten al romaniilor si,,vor venii romanii si ne vor lua tara.mai bine sa moara un om pentru popor decat sa piara tot neamul".
Scuza-ma ,daca ai fii trait in vremuriile de atunci,nu ai fii fost decat unul dintre acei fanatici....care postesc,se roaga,aduc ofrande ,dar uita un lucru esential:toleranta!
Cum iti permiti sa -ti bati joc de fratii tai din apus,care de-a lungul secolelor au nascut atatea vieti minunate si sfinte ,inchinate lui hristos!atatea pasaje memorabile pe care istoria nu le va uita niciodata.....
Cine esti tu sa iti permiti sa razi de slabiciuniile fratiilor tai......si sa faci
previziuni de tip apocaliptic......numai atata iti spun :daca satana va sta vreodata pe scaunul papal.....stii de ce o va face?
Pentru ca e cel mai pretios dintre toate scaunele preotesti!si asta ti-o spune o ortodoxa convinsa!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.05.2015, 22:39:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu din egoim o spun ci pt ca energia trebuie folosita cu folos ,deci acesti eretici ,odata atentionati trebuie lasati in pace ,mantuirea nu se impune.
Ei sunt mandri si tinuti de diavol bine ca sa ii aiba la el pt vecie.
Avem un adventist care a fost banat de foarte multe ori .Cine ii citeste prostiile?
Nu e o risipa de timp si energie?
El a citit ,de ani de zile vine pe acest forum .Ce se poate face in cazul lui?
Dumnezeu ne lasa liberi sa alegem ,ne da timp in aceasta viata sa ne pregatim pt examenul final.
Draga mea surioară Anita,

Nu am spus că spui ceva din egoism, dar simt că spui din temere și din frică.

Oare și Hristos a vrut să fie "lăsați în pace" ereticii, păgânii, ateii, evreii, și toate neamurile ?
Oare și Sfinții Apoostoli, Sfinții Părinți sau Sfinții Mucenici, au vrut să lase în pace pe cei rătăciți ?

Oare provodăduirea Sfintei Evanghelii, presupune doar rugăciune, fără cuvânt de învățătură, fără să ne pese, fără să-i iubim ?
Dacă "îi lăsăm în pace", oare ne mai pasă de ei ?
Sau crezi tu, surioară preiubită, că rugăciunile noastre au atâta putere să întoarcă ereticii de la întuneric, fără să le vorbim nimic ?
Oare în zadar Hristos, este Cuvântul ? Care a fost la început ?

Uite ce spune Sfântul Aspotol Pavel:
"Cine este slab și eu să nu fiu slab? Cine se smintește și eu să nu ard?" - II Corinteni 11, 29.

Ce ai spus tu mai sus, este pentru că nu cunoști multă teologie, și nu știi să-ți aperi Biserica. Dar nu-i târziu să studiezi cât mai sincer și curat poți. Și vei ști, vei cunoaște Adevărul, El ți se va descoperi și vei vedea lumina, și vei ști să te ferești de întuneric, nu te vei teme ce răspuns vei da, căci Dumnezeu va pune în gura ta, ce vei spune în acel ceas, dacă vei iubi și vei ierta și vei înmulți virtuțiile.

Să mă ierți, draga mea, dacă te-am smintit, sinceritatea ta și curăția inimii tale, pe care le simt, le iubesc foarte mult, ca și pe tine. Să mă pomenești.

Risipă de energie, nu va fi niciodată, tot timpul pe care îl dedicăm lui Hristos, în orice formă.
Călugării, pustnicii, nu pot face risipă de energie, că uite ce spune Hristos:
"cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi." - Matei 10, 39.

La fel și mărturisitorii și toți care cu îndrăzneală, dar și cu smerenie și iubire nemăsurată față de toți ereticii și alți neputincioși, mărturisesc pe Hristos, să ajute, să sprijine, să întărească, să se facă vas al lui Hristos, ca Domnul să lucreze prin el, și acel om, nu va face niciodată risipă de energie.

Părintele Cleopa a zis: "Răbdare, răbdare, răbdare...". De 40 de ori a zis răbdare, răbdare, pe înregistrarea originală. A numărat un prieten al meu, mi-a spus.
Deci când spui, ce se poate face pentru un neputincios, răspunsul este: să avem răbdare, să răbdăm, să ne jertfim mai departe, căci pentru Hristos o facem, pe Hristos și pe aproapele îl slujim.

Ce poate fi mai frumos, și mai înalt, decât o viață dedicată preadulcelui Hristos ?

Putere să-ți dea Dumnezeu, surioară și înțelepciunea cea bună, mântuitoare.

Hristos a înviat !

P.S.: Mihnea Dragomir, Dumnezeu să te ierte...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.05.2015 at 22:44:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare