Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2016, 21:37:00
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Scopul creștinismului este vederea lui Dumnezeu, lui Hristos, prin curăție, luminare și îndumnezeire.
Da, scopul crestinului este mantuirea si nicidecum sa-l caute pe diavol prin sorturi, embleme etc... diavolul nu sta in obiecte si imagini ci sta in sufletul omului pacatos. Pacatul este una dintre etapele posedarii... iar acest lucru ar trebui sa ne ingrijoreze mai mult.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2016, 22:47:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Întrebarea 1: ("romano-catolicii" sau franco-latinii; franco-masonii și relația lor cu masoneria)
Trebuie sa recunosc ca masonii astia se pricep la a face chestii de calitate. Sunt foarte multumit si de gmail si de chrome!


De curiozitate, ce browser folosesti?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2016, 00:11:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Wow..masoneria s-a convertit la Gmail!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2016, 10:06:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Întrebarea 1: ("romano-catolicii" sau franco-latinii; franco-masonii și relația lor cu masoneria)

- Cu ce simbol seamănă simbolul de pe șorțurile francmasoneriei din imaginea de mai jos ? -




a) cu o cârpă;

b) cu un băț;

c) cu simbolul de email de la gmail.




și

Întrebarea 2:

- Cu ce seamănă simbolul de la browserul google chrome ? -




a) cu o scorpie;

b) cu un balaur;

c) cu 666.




--------

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi păcătoșii.

"Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea cea iubită." (Apocalipsa 20, 8-9)

Se zice că Gog și Magog sunt cei mai mari generali ai lui lucifer.

Iar nota de subsol a Î.P.S. Bartolomeu Anania, în Biblia cea autentică, varianta Septuaginta spune:

Gog și Magog: nume preluate din Iez. 38-39, cei doi regi de la miazănoapte care au purtat un război de vârf împotriva lui Dumnezeu, dar care-n cele din urmă au fost înfrânți de armiile lui Israel. Transferați în simbol, ei reprezintă împărățiile lumii care se ridică împotriva împărăției lui Dumnezeu.

Ca și în cazul numărului 666 = Neron (vezi Apoc. 13, 18 și nota), n-au lipsit încercările de a se face pe seama lor identificări istorice ale personajelor concrete. Luând la bază expresia din Iez 38, 2: "Gog din țara lui Magog, regele [ținuturilor] Roos și Mosoh" (în redactarea și grafia Septuagintei) în literatura apocaliptică și rabinică numele celor doi sunt asociate cu sfârșitul lumii, când toate vrăjmășiile organizate împotriva lui Dumnezeu se vor ridica împotriva lui Dumnezeu și vor fi zdrobite.


Iar acest general luciferic Gog, îmi sună suspicios în urechi. Seamănă cu... Google ...

Cine are urechi de auzit să audă ...

Să nu mai folosiți motorul de căutare GOOGLE, nici browserul google chrome, nici emailul gmail de la google, preferabil, să folosiți internetul, cât mai puțin timp din viața voastră sau deloc.

Cât despre mine, am renunțat definitiv la telefonul mobil, facebook sau twiter, nu am avut niciodată, iar noul meu email este: muritor@mail.com (mail, nu gmail)

Hristos în mijlocul nostru.
imbarligate sunt caile internetului
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2016, 17:05:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Episcopul Romei actual, Francisc, poartă mereu la gât, o cruce foarte neobișnuită... Adică asta:



Se observă că pe acea cruce, Hristos nu e răstignit, din contră ține mâinile încrucișate la piept, chipul nu poate observa clar și seamănă izbitor de mult cu un craniu cu două oase dedesubt, -simbolul morții-:



și cu imaginea celebrei organizații secrete, Skull and Bones 322, de la Universitatea Yale, New Haven, Connecticut:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Skull_and_Bones

dar mai ales aduce cu simbolul ofițerilor SS, din partidul nazist:



Doamne ferește, sper să nu aibe vreo legătură, dar acea cruce de la gâtul episcopului Romei, e foarte ciudată și total nepotrivită ca dimensiuni și formă...



Doamne miluiește !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2016, 17:18:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Realizezi ca, pe cruce, este un pastor care cara o oaie, adica oaia pierduta, nu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2016, 17:25:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Dacă ți un miel pe umeri, nu ții mâinile în formă de x, le ți drept, stânga pe umărul stâng și dreapta pe umărul drept, ca să prinzi picioarele mielului, nu?
Așa:


Am încercat și eu să văd asta, dar nu iasă... Ce-i acolo pe crucea aia, nu e un om cu un miel pe umeri...
E altceva... diabolic... așa simt.

Dacă acolo vrea să fie Hristos, nu are aureola de slavă, nu are simbolismul OWN sau WON, adică "Eu sunt Cel ce sunt".

Nu aduce nimic cu Hristos, iar dacă vrea să însemne că poartă un miel în spate, orice om poate să fie cel care are un miel în spate...
Cum știm în Biserică, că un chip, este Hristos? Când e pictat canonic, cu own, sau won.
Cum se dovedește că acolo ar fi Hristos? Nici cer deasupra nu are, cum fac catolicii sfinții lor...
Nu ne putem juca cu lucrurile cele sfinte și mari...

Acolo nu cară nimeni miei în spate... acela e simbolul morții... Și îmi dă fiori...

Sau poate vrea să spună că el, episcopul Romei, e oaia pierdută? Bine-ar fi, dar nu cred că se consideră el oaie pierdută...

E pentru prima dată în istorie când un episcop poartă acele forme la gât... și e cel puțin foarte interesantă și sinistră acea... cruce...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.10.2016 at 17:54:04.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2016, 19:00:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă ți un miel pe umeri, nu ții mâinile în formă de x, le ți drept, stânga pe umărul stâng și dreapta pe umărul drept, ca să prinzi picioarele mielului, nu?
Așa:


Am încercat și eu să văd asta, dar nu iasă... Ce-i acolo pe crucea aia, nu e un om cu un miel pe umeri...
E altceva... diabolic... așa simt.

Dacă acolo vrea să fie Hristos, nu are aureola de slavă, nu are simbolismul OWN sau WON, adică "Eu sunt Cel ce sunt".

Nu aduce nimic cu Hristos, iar dacă vrea să însemne că poartă un miel în spate, orice om poate să fie cel care are un miel în spate...
Cum știm în Biserică, că un chip, este Hristos? Când e pictat canonic, cu own, sau won.
Cum se dovedește că acolo ar fi Hristos? Nici cer deasupra nu are, cum fac catolicii sfinții lor...
Nu ne putem juca cu lucrurile cele sfinte și mari...

Acolo nu cară nimeni miei în spate... acela e simbolul morții... Și îmi dă fiori...

Sau poate vrea să spună că el, episcopul Romei, e oaia pierdută? Bine-ar fi, dar nu cred că se consideră el oaie pierdută...

E pentru prima dată în istorie când un episcop poartă acele forme la gât... și e cel puțin foarte interesantă și sinistră acea... cruce...
Citeste Biblia.

In pilda spusa de Iisus, vorbeste de un pastor, nu ca El personal ar fi protagonistul acelei pilde. Pe crucea papei se afla un pastor. Iar bratele nu sunt inclucisate, ci e ca si cum ar tine toate cele patru picioare ale mielului cu ambele brate. Aici vezi mai bine:
http://www.zieglers.com/blog/the-ori...y-and-meaning/

Nu cred ca este foarte crestinesc sa faci necaz din nimic si sa faci presupuneri false, Igor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2016, 19:15:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Acea sculptură de pe crucea episcopului Romei, să fie oare Hristos?

Mă îndoiesc sincer, cu o mulțime de argumente:

1. Fără aureola slavei.
2. Fără WON scris, care să-l arate și să-L numească pe Domnul.
3. Acel bărbat stă cu spatele la oi... lăsându-le parcă pradă lupilor...
4. Acea pasăre de deasupra, se aruncă parcă ca un vultur peste om.
5. Omul e sculptat parcă să leviteze, fără să stea pe nimic solid.
6. Hristos pe Sfânta Cruce trebuie reprezentat ori în Răstignire, ori în Înviere... Canonic, patristic, după erminie.
7. Nimeni din vechime, de pe vremea lui Hristos, fie bărbat sau femeie, nu umbla cu haine deasupra de genunchi și desculți și mâinile goale, din cauza căldurii, pietrelor, rușinii de a-și descoperi pielea, iritarea și arderea de la foarte mult soare, etc., asta se studiază la Vechiul Testament, despre cultura evreilor...
8. Iar aceea, categoric nu este modalitatea de a ține un miel pe umeri...

Acea cruce are, dacă nu un caracter ascuns demonic, -simbolul morții-, atunci cel puțin ciudat și necreștinesc.

Cu mila Domnului, da, citesc Biblia, iar acea scenă, categoric nu este din Biblie...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.10.2016 at 19:28:46.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2016, 20:01:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Zdrastvuite, Gorea!

Mi-a luat fix 30 de secunde ca sa ma lamuresc, dand o goagla dupa "papal pectoral cross". Uite aici:
http://www.zieglers.com/blog/the-ori...y-and-meaning/

La voi acolo, pe Muntele Athos, nu aveti acces la motoare de cautare ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare