Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2008, 18:53:48
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Erezii moderne in randurile unor preoti, care smintesc multimea

Aceste erezii practicate sub acoperirea Sfintei Credinte Ortodoxe se refera la ghicirea viitorului prin deschiderea Cartii Sfinte [Sfanta Evanghelie], la relatarea unor vedenii [insa Sfintii Parinti [Diodor al Foticeii] recomanda respingerea cu orice chip a vedniilor de tot felul, chiar daca de la Domnul ar veni].
Mai jos este prezentat mesajul arhimandritului Justin Parvu, de la Manastirea Petru-Voda, jud. Neamt, referitor la o carte ce prezinta "invataturile" unui astfel de preot [ ce a fost lansata pe piata in aprilie a.c. si retrasa imediat la recomandarea parintelui Justin]. Este vorba de "Parintele Gabriel [Nicu], un parinte indumnezeit prin har", pe care arhimandritul Justin Parvu recomanda din pricina multelor rataciri care apar pe post de invataturi ortodoxe, ca mai bine sa fie arsa decat sa fie smintita multimea [acum, in majoritatea ei, mai putin credincioasa decat oricand inainte]. Iata mesajul:

[SIZE=3][COLOR=red]Mesaj din partea parintelui Iustin Parvu referitor la o grava impostura si la o mare inselare[/COLOR][/SIZE] [a parintelui Gabriel Nicu, nota mea]




Am primit de la Manastirea Petru-Voda acest mesaj cu o rugaminte careia ii si dam curs:


[COLOR=#000080][COLOR=black]Va rugam mult sa postati acest text pe siteul dumneavoastra. Este dorinta Parintelui Justin sa apara in presa si m-am gandit ca mai intai poate fi postat pe net. Este vorba despre o carte “Parintele Gabriel, un om indumnezeit prin har”, care este ratacita si fara binecuvantarea Parintelui Justin. Mai rau, Parintele Nicolae Tanase era si dansul trecut drept consilier editorial si pentru acest fapt Patriarhia l-a oprit de la slujire o perioada. Dar Parintele habar nu avea despre aceasta carte:[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#000080][COLOR=black]“Nu de multă vreme ne-a parvenit la mănăstirea Petru-Vodă o carte despre viața Părintelui Gabriel, scoasă la Editura Credința strămoșească, carte apărută, chipurile, cu binecuvântarea P.S. Calinic Argeșeanul și ajutorul Părintelui Nicolae Tănase. Am aflat mai târziu că aceste binecuvântări nu au existat și domnul editor nu a făcut decât să se folosească de niște nume de renume spre a-și face reclamă bună. [COLOR=#ff0000]Vrem să atragem atenția tuturor cititorilor de carte duhovnicească, și nu numai, că această carte nu are nici o binecuvântare din partea mănăstirii noastre. Această carte este plină de învățături mincinoase, neortodoxe, fiind rodul unor înșelări drăcești. [/COLOR]Chiar dacă editura Credința strămoșească a editat multe alte cărți de o importanță deosebită în viața bisericească, această carte poate deruta poporul cel credincios și recomand să fie scoasă de pe piață, de la vânzare, iar credincioșii sub nici o formă să nu citească astfel de rătăciri.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#000080][COLOR=black][color=red]Este îngrijorătoare tendința acestei mulțimi ortodoxe care aleargă după minuni, vise și vedenii, preoți care ghicesc viitorul și deschid cartea.[/color] Aceasta denotă că o mare parte din popor este lipsit de credință și de răbdare, care apelează mai degrabă la vrăjitorii de acest fel, în loc să lucreze poruncile evanghelice și așa să aștepte mila lui Dumnezeu. Viața sfântă a unui om se recunoaște, în primul rând, după ceea ce a pătimit, după virtuțile sale evanghelice, nu după semne și minuni, pe care le poate săvârși tot vrăjitorul. Este adevărat că Biserica noastră are mulți sfinți făcători de minuni, dar atât Evanghelia, cât și toată tradiția patristică ne învață să nu căutăm lucruri paranormale, semne și minuni, căci puțin au discernământul de a distinge care sunt de la Dumnezeu și care sunt de la diavol. Calea cea strâmtă și cu chinuri, recomandată de Evanghelie, este singura cale de mântuire. Dar noi, pentru că dorim, o viață cât mai comodă, apelăm la astfel de falși făcători de minuni, care apropie credincioșii mai mult de diavol decât de Dumnezeu.[/COLOR]
[COLOR=black]O carte de acest fel este și [COLOR=#000000]cartea părintelui Gabriel apărută la editura Credința strămoșească, o carte care ar trebui arsă, precum cărțile eretice. [/COLOR][COLOR=#000000]N[/COLOR][COLOR=#000000]ădăjduim ca editura Credința strămoșească să-și recunoască vina de a se folosi, fără acordul nostru, de numele mănăstirii Petru-Vodă și al altor persoane implicate, fără nici un temei - cum ar fi numele părintelui Nicolae Tănase, care de asemenea nu a avut nici o legătură cu această carte -, și să-și retragă cartea de la vânzare, iar pe viitor să fie mai atent în cercetarea materialelor primite[/COLOR]“.[/COLOR]

[COLOR=black]Protos. Justin Parvu[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=black]Nota Razboi intru Cuvant: [/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=black]Nu auzisem pana azi de aceasta carte si despre acest parinte, dar cautand pe internet, am dat peste [/COLOR][COLOR=black]un site intreg [/COLOR][COLOR=black]dedicat acestui asa-zis preot “vazator cu duhul” si “facator de minuni”, Gabriel Nicu, mort in 2004, dar creand deja un fenomen in jurul numelui sau. Sa luam aminte, sa ascultam de avertismentul parintelui Iustin si sa transmitem si altora sa se fereasca de aceasta ratacire![/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Preluat de pe situl www.razbointrucuvant.ro [/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Domnul sa va pazeasca de astfel de rataciri![/COLOR]
[COLOR=#000000]Razvan[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000]Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul![/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]


[/COLOR]
  #2  
Vechi 12.11.2008, 22:26:39
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...se implineste APOCALIPSA usurel usurel... sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte!!!
  #3  
Vechi 13.11.2008, 15:47:50
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...se implineste APOCALIPSA usurel usurel... sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte!!!
In afar de deschiderea Cartii Sfinte si de ghicirea in ea, pe care evident, nu le recunoaste, iata ce relateaza o fiica duhovniceasca a acestui preot inselat, Gabriel Nicu, despre respectivul [erezia o voi sublinia in rosu si o voi combate dupa aceea cu un citat din Patericul egiptean care se refera la o intamplare din viata avvei Agaton]. Citatul:

Citat:
Pe site-ul www.parintelenicugabriel.ro se afla si cateva fragmente audio si video, fotografii in care apare o lumina aparte si o mica parte dintre minunile savarsite.

Spicuiesc cateva dintre cuvintele parintelui Gabriel Nicu:

,,In curand va fi un mare haos. Acest haos va fi in sufletul tau.
[color=red]Iti vor spune vrajitor si fermecator. Mergi si taci, sa n-auzi, nici sa vezi.[/color]
Astazi nu mai exista incredere: a venit rautatea si sminteala pe pamant.
Omul ,,burtii' accepta calea cea larga, cardul, buletinul lui antihrist, si pecetluirea pe frunte sau pe mana dreapta cu 666.

Satana ii spune minciunii adevar si adevarului minciuna.
Pentru ca esti impotriva lui satana, a fortelor intunericului de astazi, vei fi maltratat si inchis.
Si eu voi muri, caci nu vreau sa ma lepad de Hristos al meu pentru burta, ca sa ma ajute francmasonii.

A fi crestin inseamna sa alegi calea cea stramta catre Cer, sa taci si sa rabzi , sa mergi mai departe, chiar daca rade lumea de tine sau daca te bate.
Cu vazul pacatuim atunci cand ne facem martorii unor privelisti pacatoase. Cu auzul pacatuim atunci cand ascultam tot ce nu este pe placul lui Dumnezeu.
Cu mirosul pacatuim atunci cand ne parfumam pentru a atrage spre patimi pe cei din jur.
Cu gustul pacatuim cand mancam prea mult zicand: ,,Vai ce gust bun are!"
Pipaitul de asemenea poate fi un pacat.

Vai de noi, oamenii, caci stim sa imbracam trupul, dat sufletul il lasam gol!
Omul a alungat puterea divina si s-a inchinat propriului trup, facand din el un idol.
Noi L-am batut pe Hristos cu biciul pacatelor noastre.

Azi printre preoti exista multi francmasoni si ce frumoase slujbe fac! Cum ar putea unom simplu sa puna la indoiala cuvantul unui asemenea preot?

Crestinule de astazi, trezeste-te , cat mai e vreme!
Tu esti ucenicul celui pe care l-ai lasat in inima ta.
Fa din trupul tau o fantana adanca plina de intelepciunea lui Dumnezeu!
Supune-te Sfintilor Parinti si urmeaza-le, caci ei te vor duce in Imparatia Cereasca!

Daca vrei sa fie Dumnezeu in tine, atunci lasa-te modelat si sa nu iubesti bogatia trecatoare.
Nu fiti papusile iadului.
Ti-ai ales libertatea de a posti si de a te ruga?
Preotii ar trebui sa fie oglinda , sarea si lumina lumii...

Mergand la vrajitori, te-ai vandut lui Satana.
Mizeria din sufletele noastre nu se scoate niciodata cu mizeria din groapa de intuneric a vrajitorilor care spun doar minciunile ce le sunt dictate de diavoli.

Nu trebuie sa ne fie frica de satana , ci de Dumnezeu!
Toate practicile asiatice care ne-au invadat sunt paganesti. ( Bionergia, radiestezia, necromantia, ghicirea, reincarnarea, acupunctura nu sunt placute lui Dumnezeu.)

Francmasonii au incurajat vrajitorii care s-au inmultit si sunt la fiecare pas.
Daca ai fi statornic in credinta, vrajitorii si fermecatorii nu ar mai avea nicio putere asupra ta.
Plang icoanele din cauza pacatelor si a lepadarii noastre de Hristos, pentru ca mergem la vrajitori si la fermecatori.

Ce este vrajitorul? Un om care chema dracii, adica spiritele raului. Nu va lasati dusi de valul lumii de astazi, de vrajitori si fermecatori!"

Aceasta este o parte din ,, ocultismul" pe care l-am aflat de la parintele Gabriel Nicu.
In afara faptului ca intr-una din pozele de pe situl "dedicat" amintirii lui Gabriel Nicu ii apare in timpul unei slujbe un curcubeu de lumina alba in fata, care este inselatoria prin vedenii, care vine in majoritatea cazurilor de la Lucifer si ceata lui draceasca, vedenii de care Sfantul Diodor al Foticeii ne atentioneaza sa le respingem cu orice chip chiar de ar veni de la Domnul, caci nici in acest caz Mantuitorul nostru nu S-ar supara pe noi, extrag din Patericul egiptean urmatoarea intamplare cu talc, referitoare la viata avvei Agaton:

Citat:
[COLOR=#000000]5. Se spunea pentru avva Agaton, că s-au dus oarecari la dânsul, auzind că are mare dreaptă socotință. Și vrând să-l cerce de a să mânie, i-au zis lui: "Tu ești Agaton? Am auzit pentru tine că ești curvar și mândru". Iar el a zis: "Ei bine, așa este". Și i-au zis lui: "Tu ești Agaton bârfitorul și clevetitorul?" Iar el a zis: "Eu sunt". Au zis iarăși: "Tu ești Agaton ereticul?" Iar el a răspuns: "Nu sunt eretic". Și l-au rugat pe el, zicând: "Spune-ne nouă, pentru ce atâtea câte ți-am zis ție le-ai primit, iar cuvântul acesta nu l-ai suferit?" Zis-a lor: "Cele dintâi asupra mea le scriu, căci este spre folosul sufletului meu. Iar cuvântul acesta eretic este despărțire de Dumnezeu și nu voiesc să mă despart de Dumnezeu". Iar aceia auzind, s-au minunat de dreapta lui socoteala și s-au dus zidiți, adică folosiți.
(Agaton 5)
[/COLOR]


Cu alte cuvinte, daca avva Agaton refuza hotarat sa se faca pe sine eretic, din contra, acest preot, Gabriel Nicu, o tine una si buna: daca esti facut vrajitor [ceea ce-i oricum cu mult mai grav decat sa fii facut eretic], sa mergi, sa taci, sa n-auzi, nici sa vezi, adica sa accepti sa fii facut vrajitor,slujitor al Satanei, tu, preot, si cei care iti iau de bune invataturile tale.


Doamne, ne ajuta prin marea Ta milostivire sa scapam de astfel de rataciri si adu-i pe cei care le propovaduiesc pe calea Ta cea dreapta!

Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #4  
Vechi 13.11.2008, 16:28:01
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vad ca, pe deasupra, acest ratacit Gabriel provoaca tulburare in legatura cu Apocalipsa, ca si toate sectele neoprotestante, cu care de fapt, se aseamana in duh.
  #5  
Vechi 16.11.2008, 21:35:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

din pacate sint destui ,citiva si in vest care practica asa ceva!..si culmea!! e plin de lume ,masini din toate colturile tarii vin si stau la coada .E f.f.grav.dar...asta e realitatea!Ma intreb de ce SE PERMITE SI NU SINT CATERISITI ACEI PREOTI CARE FAC ACEASTA!??
  #6  
Vechi 23.11.2008, 23:16:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe topicul ,,Cine este vizionarul Gabriel?'' am incercat sa aduc cateva lamuriri in legatura cu viata si activitatea parintelui Gabriel Nicu. M-am contrazis tot cu Razvan. Raspunsul corect il detine, bineinteles, Dumnezeu. Un vrajitor sau un eretic nu savarseste minuni si dupa moarte. Dar mai bine sa lasam timpul sa vorbeasca. Oameni care nu l-au cunoscut ,,vor lua atitudine'' crezand ca fac o fapta buna, dar Dumnezeu va arata in timp care este voia Sa si cu parintele Gabriel Nicu si cu fiecare dintre noi.

Nu e important cum il considera cei care nu l-au cunoscut pe acest preot, ci cum il considera Dumnezeu. Poate ca eu, care l-am cunoscut, sunt subiectiva. Bun. Atunci, pentru a lamuri cat de cat lucrurile, n-ar fi rau ca un grup de teologi sa vina mai ales pe 1 iulie, pe 23 septembrie sau de Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil sa stea personal de vorba cu credinciosii la mormantul parintelui aflat in satul Mogosesti, comuna Dragomiresti, judetul Dambovita. Pana atunci, pentru a afla mai multe pareri despre acest preot, dati cautare: Parintele Gabriel Nicu.

Cat am putut, am scris, aducand marturii opuse mesajului parintelui Iustin. Parintele a luat atitudine impotriva ereziilor de orice fel, iar cei care i-au citit cartea cea interzisa au constatat ca acesta contine minuni impresionante si sfaturi ale unui marturisitor ortodox adevarat.
  #7  
Vechi 24.11.2008, 17:15:59
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba-i foarte important, sora, cum e considerat acest preot. Daca-i eretic [prin vrajitoria deschiderii Sfintei Carti, numita si [COLOR=red]ghitie, [/COLOR]si este eretic], Sfintele Canoane ne indeamna sa-l combatem cu virulenta si asprime, ca pe unul ce s-a indepartat de Dumnezeu prin invataturi [COLOR=red]mincinoase[/COLOR][COLOR=black].[/COLOR]

Dupa învatatura [COLOR=red]Sfantului Nicodim Aghioritul[/COLOR], vrajitoria se împarte în mai multe parti si anume: Vrajitoria propriu-zisa, prin care se întelege chemarea diavolilor pentru a descoperi oamenilor comori ascunse, lucruri pierdute si altele de acest fel. Ghicirea, al doilea fel de vrajitorie, prin care unii oameni spun cele viitoare prin semnele din palma, numita chiromantie si prin alte obiecte (bobi, carti de joc, cafea etc). Descântarea, spiritismul, adica chemarea ajutorului diavolilor în camere obscure sau la morminte, pentru a pedepsi pe cei ce suntinviata. Descântatorii pretind ca cheama sufletele mortilor din iad, precum ghicitorii din timpul Proorocului Samuil (I Regi 21,3), pentru a afla cele viitoare sau pentru a se razbuna pe cineva. în zilele noastre se practica descântecul în rândul credinciosilor, precum stingerea carbunilor, rostirea anumitor cuvinte amestecate cu rugaciuni, pentru cei bolnavi, care pretind ca sunt "vrajiti" etc, [COLOR=red]g[/COLOR][COLOR=red]hitia, adica ghicirea sau vrajitoria prin lucruri sfinte, precum ghicirea prin Psaltire, numita astazi deschiderea pravilei[COLOR=black].[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=#000000]Cum osandesc Sfintele Canoane [COLOR=red]vrajitoria[/COLOR] in general si vrajitoria [/COLOR][COLOR=red]ghitiei [/COLOR][COLOR=black]in mod particular? Ia aminte, sora pentru acel Gabriel Nicu al tau al carui suflet se chinuie acum in muncile iadului, pentru ca desi Sfintele Canoane il opreau de la Sfanta Impartasanie un numar de ani pentru "deschiderea Pravilei", presupun ca se impartasea [cu nevrednicie] de mai multe ori pe an:[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=red]Cei ce ghicesc prin deschiderea Psaltirii si a altor carti sfinte, se opresc de împartasanie pâna la 7 ani, pentru ca Psaltirea este o carte sfânta cu multe proorocii în ea, insuflata de Duhul Sfânt si este pentru rugaciune, iar nu pentru ghicit si câstigat bani spre osânda. Acelasi pacat fac si unii preoti care "deschid cartea cum se spune în popor, si cad sub grea osânda, atât ei, cât si cei care cer sa le deschida Sfânta Evanghelie.[/COLOR]

[COLOR=black]Sa ne pazeasca Domnul de vrajitori imbracati in vestminte preotesti![/COLOR]

[COLOR=red][COLOR=black]Razvan[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=#000000]Post cu folos![/COLOR][/COLOR]
[/COLOR][COLOR=red][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=red][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
  #8  
Vechi 25.11.2008, 09:59:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am vazut la acest preot nimic din ceea ce tine de vrajitorie. Imi citea gandurile spontan, fara a deschide nicio carte. Dimpotriva, parintele Gabriel Nicu lua atitudine impotriva celor care deschid cartile sfinte pentru a ghici. Nu stiu cum s-a ajuns la o asemenea deformare a realitatii.

Parintele a adunat in jurul sau un grup de crestini dintre care pe unii i-a vindecat de boli grave, iar pe altii i-a vindecat sufleteste, insuflandu-le o credinta puternica. Existau insa multi crestini care veneau pentru a-si rezolva diverse probleme, apoi plecau. Unii scrasneau din dinti daca problemele nu li se rezolvau si-l acuzau, pe parinte, dar ei nu acceptau sa renunte la anumite pacate pentru a beneficia de ajutorul lui Dumnezeu. Caci parintele le spunea verde-n fata unora sa renunte la anumite pacate pentru a-i impartasi, de exemplu.

Asa cum am subliniat si cu alte ocazii, am incercat sa-l inteleg pe parintele Gabriel, deoarece vedeam ca unii aruncau cu noroi in dumnealui. Il compatimeam uneori pentru necazurile pe care le indura, dar citeam ca multi sfinti au patimit la fel, si imi reveneam. Imi puneam intrebari, comparam, judecam, iar parintele, care imi stia gandurile, intervenea rar, cand vedea ca o iau intr-o directie gresita.

Nu era nevoie sa-i adresez multe intrebari. Era suficient sa ma gandesc la o problema si parintele imi dadea raspunsul cu glas tare in predica, dupa predica sau incet cand ma miruia. Predicile erau constructive, fiecare fraza tintea un pacat, si fiecare ,,vinovat'' rosea, crezand ca lui i s-a adresat. Astfel, desi era tanar, avea o intelepciune duhovniceasca pe care greu o intalnim. Urmarea progresul duhovnicesc al fiecaruia, tinuta, privirea, rugaciunea, starea sanatatii, comportarea in familie si in societate nu cu mestesuguri vrajitoresti, ci cu Darurile pe care Dumnezeu i le-a dat. Stia ca voi scrie aceste lucruri.

Nu eram obligata sa merg la slujbele parintelui tocmai la Gresia, adica intr-un sat de langa Rosiorii-de-Vede, nu ma presa acut nicio problema si totusi, mergeam aproape saptamanal. Citeam carti scrise de sfinti, iar la Gresia auzeam de asemenea cuvinte de folos spuse cu o convingere in stare sa miste si muntii din loc. Si misca din loc muntii necredintei si ai pacatoseniei. Acolo au venit multe feluri de pacatosi care, au acceptat sa vietuiasca altfel, sa incerce o schimbare. Cred cu tarie ca parintele Gabriel Nicu m-a asezat pe o cale mantuitoare, si Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale la timpul potrivit.
  #9  
Vechi 25.11.2008, 13:03:43
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici eu nu l-am vazut pe pr. Ilarion Argatu deschizand Cartea Sfanta pentru a ghici din ea, dfar de vreme ce nepotul acestuia, pr. Ioan V. Argatu citeaza din invatatura sa cum ca "dupa trei zile de post negru poti sa-l rogi pe preot sa te lase sa deschizi Sfanta Carte, dar sa nu interpretezi tu textul, caci oricat de credincios ai fi nu-l poti interpreta, ci roaga-l pe preot sa-l interpreteze.".. Oare asta nu este ghitie, adica vrajitoria ghicirii prin deschiderea unei Carti Sfinte? Este. De aceea, il consider pe Ilarion Argatu eretic si iesit din randurile Bisericii Celei Uneia Sfinte, sobornicesti si Apostolesti. Daca, Pr. Arhimandtrit Justin Parvu sugereaza ca pr. Gabriel Nicu deschideas cartea pentru vrajitoria ghicirii, mai ales ca e fiu duhovnicesc al lui Ilarion Argatu, inseamna ca este eretic.

Citat:
Citat:
Deschiderea Sfintei Carti.

Se face numai dupa trei zile de post negru.
Stai in genunchi,te inchini,saruti Sfanta Evanghelie si spui : "Doamne arata-mi mie pacatoasa… " (spui dorinta pe care o ai ) ,apoi te rogi de preot,dupa ce ai deschis cartea si ai auzit ce ti-a cazut sa-ti spuna ce trebuie sa faci dupa citirea Evanghelie la care ai deschis.
Nu o talmacesti singura,ca nu ai darul acesta oricat de intelept ai fi sau ai crede ca esti.
Sursa: http://www.gid-romania.com/Articol.asp?ID=2144

Nu-i infricosator de eretic ceea ce spune Ilarion Argatu despre deschiderea Sfintei Carti? Daca Gabriel Nicu a fost fiul duhovnicesc al unui duhovnic orb dpdv al invataturii ortodoxe, atunci nu are cum sa fie altfel decat tot eretic, adica orb duhovniceste.

Iar asa-zisele minuni de la mormantul lui care se intampla in anumite zile sunt minuni pe care cel rau [diavolul] le poate de asemenea infaptui.
  #10  
Vechi 25.11.2008, 14:05:48
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Constantin Galeriu - despre sfintenie:

"Sfintenia nu inseamna sa mergi pe ape, nu inseamna sa zbori prin vazduh, nu inseamna sa inviezi mortii. Cea mai mare virtute a sfinteniei la care poate ajunge un om in zilele noastre este sa se invieze pe sine, din propriile pacate."

ADICA, nu tot soiul de "minuni" pe care orice diavol prin vrajitori le poate face, ci INVIEREA DE SINE, VINDECAREA DE SINE DIN PROPRIILE PACATE.

Daca a zburat prin vazduh, s-a teleportat [teleportarea e un fapt diavolesc in sine] dintr-un loc in altul, a facut un peste sa ajunga pt. 30 de oameni, ii aparea un curcubeu de lumina alba in fata la slujbe, nu inseamna ca este sfant, ci s-a curatit el [Gabriel Nicu] de propriile pacate?
Sa nu uitam indemnul din Pateric: "Doctoore, vindeca-te intai pe tine si dupa aceea vindeca-i pe altii!", adica un preot pt. a fi un bun duhovnic trebuie sa se lepede de propriile pacate si dupa aceea sa-i tamaduiasca si pe altii, ceea ce Gabriel Nicu cu a lui ghitie evident ca n-a facut, fiind eretic vrajitor.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cartea ortodoxă între cenzura patriarhală și pretențiile librăriilor moderne Remus Generalitati 32 17.05.2010 09:36:13
Parintele Steinhardt - CRESTINISMUL RESPINGE PROSTIA SI PASIVITATEA LAȘĂ CA PE EREZII andrei_im Generalitati 49 15.01.2010 01:01:10
Articol de contine erezii in ziarul Lumina mihailt Biserica Ortodoxa Romana 7 23.09.2008 14:13:45