Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2008, 13:26:16
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Cum e mai bine?

Cum e mai bine sa tii postul in ziua de azi.....traditional?...ca pe timpul bunicii?....sau sa te folosesti si de produsele din comert pe care scrie:"de post"?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2008, 13:34:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Cum e mai bine sa tii postul in ziua de azi.....traditional?...ca pe timpul bunicii?....sau sa te folosesti si de produsele din comert pe care scrie:"de post"?
Sa fiu cinstit, cel mai indica ca pe vremea bunicii, cu toate ca eu insumi am incalcat de cateva ori ce-ti spun, adica am luat si pateu vegetal si cascaval Grecia de soia. Dar cel mai sigur este cel al bunicii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2008, 13:46:56
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Am pus intrebarea ptr ca in pateul vegatal poti gasii botulism....unui preot i s-a tras moartea de la o conserva cu ingrediente vegetale....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2008, 16:05:27
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Am pus intrebarea ptr ca in pateul vegatal poti gasii botulism....unui preot i s-a tras moartea de la o conserva cu ingrediente vegetale....
botulism poti gasi si in conservele de peste si in carnea infestata de porc si in fasolea cu costita la conserfva samd
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2008, 16:45:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact,botulism nu poti gasi in pateul de post,probabil acel preot era in post,si.....ce era sa zica!?
Insa,intr-adevar,pateurile si preparatele de post,chipurile pe baza de soia,sunt foarte nocive,le-am incercat si eu impreuna cu sotul si,efectiv,ni s-a facut rau,la un moment dat de la ele.Cred ca este mai indicat postul traditional,decat toate "rahaturile"astea menite sa aduca profit in perioada postului,si nu sa satisfaca aceasta categorie de clientela.
Sunt o gramada de retete de frupt care pot fi adaptate perioadei postului,adica inlocuite ingredientele cu unele de post.Sun ciupercile foarte bune,mai ales cele de padure.
Pacat ca la noi nu se consuma algele,caci ar fi foarte bune in post si foarte sanatoase,sunt spirulina aceia care se afla in medicamente sub forma transformata.
Orez,oameni buni,consumati orez,acesta poate fi gatit in fel si chip,nu doar dupa traditionalul pilaf romanesc.La noi in casa se consuma foarte mult orez,eu nu cumpar niciodata o punga de orez,ci un bax,folosesc si in loc de paine,orez fiert.Dar este fiert la un robot special,nu iese moale si cu zeama.
Se poate gati cu multe legume,orezul...cu peste,cu ton,cu porumb dulce,cu brocoli....mazare,pastai,si este si foarte bun la gust si sanatos.
Oricum,nimic nu se compara cu mancarurile traditionale,atunci cand este post,si sunt destul de diverse,personal,mie-mi plac mai mult sarmalele de post,decat cele de dulce(nu mananc niciodata carne tocata din comert).Ceea ce nu se stie pe la noi,ca aproape in toate sosurile si mancarurile se pune foarte putin zahar si usturoi,pentru gust,fara a da gust clar de dulce sau de usturoi.
Stiti ce ma intriga,mai ales,tocmai am vazut pateul de sibiu,cel vegetal de 200 de gr.costand 47 de mii.Pai,cum vine asta???!!!Dupa ce ca,numai Dumnezeu stie ce este in el,mai costa si o gramada...mai bine o lasati balta!Am vazut eu,merge odata asa,dar organismul cam incepe sa-l respinga dupa ce-l consumi mai mult,este plin de altceva,numai de alimente nu.
Odata cu propaganda aceasta economica in favoarea consumarii produselor romanesti,ar trebui sa se faca mai degraba una pentru consumarea mancarurilor ecologice,fara a se ajunge la snobismul produselor de lux(cica,ecologice).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2008, 16:58:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cel mai ushor este sa tzi post asha cum ne-a invatzat Hristos,

iar dansan de pe forum, nemultzumit fiind de noi ca doar ne facem ca postim zicea ca defapt a posti inseamna sa nu mananci shi sa nu bei nimica... tipul asta era un ortodox foarte ironic shi distrat, dar aici a avut dreptate, ca shi la aer trebuie sa tzi post...

de exemplu, uite, ma duc azi intr-o incapere, ca trebuia sa instalez ceva, shi dau de un miros extraordinar, esha ceva n-am mirosit niciodata, era un miros dulceag de bomboane de praf dulceag, de arome miraculoase, ceva ce itzi patrundea direct in suflet shi te gadila dulce pe acolo... ceva irezistibil shi automat intrai in transa de-tzi venea sa-l lauzi, atat mirosul cat shi placerea paroxistica shi foarte placuta... de-mi venea sa me lepad de Hristos pentru ea, dar cautand in mine ce placere este, am constatat ca gura mea era purtata de placerile trupeshti, caci simtzeam mirosul acesta ca pe un gust, prin piept, prin suflet, prin carne ca o gadilitura a dulcelui... parca ash fi mancat roua de bomboane, de praf dulce, ceva extraordinar shi imposibil de alungat... dar constatand ca e o amagire trupeasca am plecat zambitor... parea parca un parfum amestecat cu praf dulce de cafea, cacao, sau cum le spune la alea din plic, foarte gustoase shi aromate.... zambeam ca era clar, era tot o trupfie a gustului, o mireasma a placerilor sangelui shi carnii, deci iata ca shi aerul trebuie sa-l posteshti daca nu vrei sa cazi in ispita, deci nu numai lichidele shi aluaturile ci shi mirosurile, si ele te duc in ispita consumului de cafea sau ness sau expresso sau cum le spune mirodeniilor astea ale delicateselor.

Deci postul imi pare ca este a nu manca shi a nu bea nimic, nici paine, nici apa, nici ispita, intrarea in ea...

Asha este cel mai ushor sa luptzi cu rautatzile dracilor, cu necredintza ta, cel mai simplu shi cel mai ushor, ca insushi postul lupta cu ei shi eshti pazit mult mai bine fara nici un efort, deci de aia se posteshte ca e mai ushor, mult mai ushor te opui, te lashi in voia de a nu face rau, de a nu primi slava de la oameni, din aia de la dreapta...

Acuma fireshte ca nu se face o intrecere, o grozavie care posteshte mai mult, caci trebuie sa lashi mila Domnului sa aiba mila de tine shi nu sa fi sadic cu tine, dar cu tine shi nu cu pofta ta shi iubirea ta de tine care zice mereu iarta-ma dar fara sa se indrepte ci pacatuieshte shi in timp ce spune iarta-ma shi dupa aia, adancindu-se mereu in iubirea shi mila de sine.

Deci mai bine este asha un post negru, ca un post al mortzii, adica nici apa, nici aluat shi nici miresme, nimic nimic daca se poate, shi cat mai mult, cat mai mult, dar fara sa fi sadic cu tine ci sa ceri de la Dumnezeu mila ca nu cumva sa-tzi faci rau shi sa te incapatzanezi daca cineva ar dori sa-tzi dea ceva de mancare... sa nu te incapatzanezi in sadism pentru slava de la oameni, ca nu faci altceva decat sa urashti slava de la oameni dar tot pentru slava de la oameni....

asha ca bine ne-a invatzat Domnul Hristos shi dansan, colegul cu nume ce suna a chinezi, coleg exmatriculat de pe forum ...

trebuie exagerat mereu, putzin cate putzin, pas mic shi inca un pas mic, dar sa nu cumva sa cazi in indreptarea shi indreptatzirea de la dreapta, ca e mai rau ca pacatele de la stanga... fiindca s-ar putea sa capetzi o ravna grozava.... care te va face sa te arunci in fantana sau sa cautzi experientza cunoashterii... aventura pacatelor... patima desfranarii...

Dar fara rugaciune shi uitarea raului cum ne-a invatzat Jenica, nu vei capata decat conshtiintza fiarei, deci bine ne-a invatzat Monahul Dobzeu, ca sa ne rupem de fiara pe care cineva, un sfant, o vedea in vedenie, plutind pe deasupra shi conectatzi cu ea shi pe ea erau multzi arhierei, calugari, preotzi, shi ei credeau ca slujesc lui Dumnezeu.... sarmanii inshelatzi.... daca pe ei ii inshala, atunci ce o sa faca cu puishorii adica cu ashtia care nici macar n-au facut inca ochishori... ce?

dar e mai ushor un post de nimic, post negru, fara saduchei, fara farisei, cu rugaciunea aia saraca shi cu firmituri, cu coji, cu posmegi uscatzi, dar fiecare atat cat se incumeta sa asculte de sf Biserica...

o rugaciune shi un post de o clipa shi s-ar putea sa cashtigi veshnicia...

cu cat mai infometat cu atat mai bine.... fiindca e mai ushor sa nu faci shi sa te inhaitezi cu cel rau.... cel mai ushor.

eu asha cred ca e mai bine, cu conditzia sa fii conshtient ca mai binele este dushmanul binelui! dushmanul lui de moarte! prin lepadare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2008, 17:19:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cu cat mai infometat cu atat mai bine.... fiindca e mai ushor sa nu faci shi sa te inhaitezi cu cel rau.... cel mai ushor.

fraza asta trebuia sa fie scrisa asha:

cu cat mai infometat cu atat mai bine.... fiindca e mai ushor sa nu faci rau sa nu inhaitezi cu cel rau.... cel mai ushor.

iar daca ne gandim ca Hristos vorbeshte in fericiri despre o foame shi o sete de dreptate.... asta cine shtie ce mai poate sa insemne? ca nu este niciintr-un caz starnirea nemultzumirii shi a revoltei.... caci doar a zis: "Mi-e sete!" rastignit fiind pe cruce.... deci ce o fi insemnand ca asta nu mai shtiu deshi de explicat ash fi in stare... dar trebuie sa marturisesc fain frumos ca nu shtiu ce a vrut sa zica in fericiri...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2008, 17:25:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cu cat mai infometat cu atat mai bine.... fiindca e mai ushor sa nu faci rau shi nici sa inhaitezi cu cel rau.... cel mai ushor.

abea acuma am nimerit-o... sper.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2008, 18:08:54
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Cum e mai bine sa tii postul in ziua de azi.....traditional?...ca pe timpul bunicii?....sau sa te folosesti si de produsele din comert pe care scrie:"de post"?
Iddea de baza a psotului este infranarea de la orice are gust bun. Daca mancam prajituri de post si "carne" de post si "branza" de post si facem mancaruri sofisticate de post, ne furam singuri caciula. Cam asa spun parintii, si cei mai sporiti si cei mai putin sporiti.

Bogdan.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2008, 21:27:35
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Va multumesc tuturor....am invatat si astazi cate putin de la fiecare....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bine de stiut camy_d Biserica Romano-Catolica 18 20.03.2012 18:27:44
Cat de des e bine sa ne spovedim ? Diaaana Pocainta 50 27.05.2011 00:08:02
e bine? mina94 Generalitati 5 23.09.2008 16:20:47
e bine ? dulcineea Secte si culte 3 03.12.2007 14:58:02