Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2009, 11:46:32
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Invatamantul teologic romanesc, putin astmatic

In vremurile cand vesmintele ierarhilor erau tocite de slujire, candidatul la invatatura teologica trecea doar printr-un singur examen: duhovnicesc.

Dar nu trebuie nici sa deznadajdum, inca se mai pot vedea urmele acelor vremuri. Dumnezeu ne poate reactualiza si pe noi, daca vom avea credinta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2009, 13:46:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Inca exista profesori si studenti cu viata sfanta in invatamantul teologic. Este impresionant cum in facultati neteologice am intalnit vieti sfinte, greu comparabile cu ale multora din scolile teologice. Slava lui Dumnezeu pentru aceste marturii vii.


Nu exista padure fara uscaciuni. Esential este a nu ne usca si noi.
"Nu judecati, ca sa nu fiti judecati." Plus ca fiecare va cadea in cele judecate, de nu se va milostivi Dumnezeu spre el.
Sa luam aminte, caci si eu sunt ispitit a judeca pe teologi (calugari, preoti, studenti).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Halloween romanesc Hartford Generalitati 117 21.10.2014 22:51:48
Invatamantul teologic respira greu dora_popa71 Intrebari utilizatori 11 11.10.2011 11:10:46
templul iudaic și biserica creștină (raportul teologic) ioanna Iudaismul 5 31.07.2011 00:34:17
Problema pentru liceu teologic Dragoshel Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 17.02.2011 18:52:12