Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.10.2006, 21:19:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Intai, faceti-va Dvs. o analiza. Ce-ati facut, unde ati gresit, cu ce l-ati suparat? Si fiica este de partea lui? Eu stiu ca, in general, soacrele se inteleg bine cu ginerii. Nu-l acuzati pe el. Vedeti unde ati gresit si ce-ati putea face sa ajungeti, daca nu la iertare si impacare, macar la un compromis. Pentru inceput si asta e de acceptat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.10.2006, 21:36:47
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eli_mgd
Salut tuturor , bine v-am gasit
Iubirea de Dumnezeu rezolva toate problemele , asa se zice si cred si eu ca asa,e.
Probabil ca trebuie sa ai multa , rabdare si iubire de Dumnezeu si de aproapele tau
sa vezi ca se rezolva "problemele" :
ce pot sa fac daca ginerele meu imi interzice sa-mi vad nepotii si fata ? Au trecut
4 ani ,primul nepotel are 6 ani iar pe al doilea 8 luni.
ce ziceti ?
multumesc anticipat
Draga doamna, eu cred ca sunt cu vreo 20 de ani mai mica, deci nu pot sa va dau sfaturi, va spun numai o parere. Analizati de ce ginerele va interzice sa va vedeti fata si nepotii. Poate au fost niste fapte pe care le-ati facut si el v-a simtit ca un pericol pt familie, in sensul ca nu mai aduceati liniste in casa lor, ca ii vorbeati fiicei urat despre sotul ei, ca ii subminati autoritatea ginerelui, etc. Nu cunosc situatia, dar incercati sa analizati. Iar daca va gasiti cu "musca pe caciula", incercati sa indreptati situatia, nemaifacand asa ceva. Discretia totala e excelenta. Dati sfaturi cand vi se cer, atat. Va spun asta, fiindca am vazut multe soacre care vor sa faca propria voie in casa copiilor lor.

Apoi rugaciune, rabdare, iubire si Dumnezeu va va ajuta. Daca va iubiti intr-adevar familia, cel mai mare dar pe care puteti sa-l faceti pt ei e sa-i pomeniti in rugaciuni si sa nu aveti pacate care sa se repercuteze asupra lor. Dorinta de a-i vedea tine de neputinta noastra, dar nu e necesara pt a va arata iubirea. Eu sunt intr-o alta tara si singura la parinti, asa ca va dati seama ca nu e usor. Dar stiu si simt ca ei ma iubesc, ei la fel ca eu ii iubesc, deci lipsa prezentei fizice nu e chiar asa o problema. Dar m-ar durea intr-adevar sa stiu ca ei sunt departe de Hristos, asta da, foarte mult m-ar apasa, ca n-ar mai fi comuniune.

Deci, daca nu-i vedeti aici, asigurati-va ca va intalniti cu ei in vesnicie. :)
Elena

Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2011, 00:35:30
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb cale spre pace interioara

Mut si surd in fata furiei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citat ortodox pentru invitatie FlorinaM Nunta 7 26.03.2012 12:43:01
Ce vrea sa spuna acest citat prin "intrupam"? cred_cu_adevarat Generalitati 2 13.10.2011 23:11:36