Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1561  
Vechi 12.03.2011, 20:33:41
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In Vechiul Testament harul Duhului Sfant era exterior, dupa venirea lui Iisus harul il putem avea interior, prin Sfintele Taine. Aceasta e diferenta, se putea citi in articolele ortodoxe.
O explicatie mai clara o gasim la Sfantul Serafim de Sarov: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ea_duhului.htm

"Apoi, au pierdut acest dar nepretuit al harului Duhului lui Dumnezeu, pentru ca, pana la venirea in lume a lui Dumnezeu-omul, Iisus Hristos, "inca nu era (dat) Duhul, pentru că Iisus încă nu fusese preaslăvit" (Ioan 7:39)."
"Totusi aceasta nu inseamna ca Duhul lui Dumnezeu nu era in lume deloc, ci doar ca prezenta Sa nu era atat de vadita. Se manifesta doar exterior, si doar semnele prezentei Sale in lume au fost cunoscute de oameni."
"Astfel, de pilda, multe taine legate de mantuirea ce va veni a neamului omenesc i-au fost descoperite atat lui Adam cat si Evei, dupa caderea lor. Lui Cain, in ciuda lipsei de cinstire si a neascultarii sale, i-a fost usor sa inteleaga vocea care purta harul si dumnezeirea, in cuvintele acuzatoare. Noe a vorbit cu Dumnezeu. Avraam L-a vazut pe Dumnezeu si ziua Sa si s-a bucurat (in Ioan 8:56). Harul Duhului Sfant lucrand exterior se mai reflecta in toti proorocii Vechiului Testament si in sfintii Israilului."
"Cu toate ca nu cu aceeasi tarie ca la poporul lui Dumnezeu, prezenta Duhului lui Dumnezeu a lucrat totusi si in paganii care nu-L cunosteau pe adevaratul Dumnezeu, pentru ca, chiar si printre acestia, Dumnezeu a gasit oamenii alesi. De pilda, au existat fecioarele-prorocite pe nume sibile, care si-au inchinat fecioria unui Dumnezeu necunoscut, dar lui Dumnezeu, Ziditorul lumii, atotputernicul ocarmuitor al universului, asa cum era conceput El de pagani. Cu toate ca filosofii pagani au ratacit si in intunericul necunoasterii lui Dumnezeu, totusi, ei au cautat adevarul, care este iubit de Dumnezeu. Din pricina acestei cautari placute lui Dumnezeu, ei s-au putut bucura de Duhul Domnului. Se spune ca neamurile care nu-L cunosc pe Dumnezeu indeplinesc din fire cerintele legii si fac ceea ce este placut Lui (cf. Romani 2:14). Domnul lauda astfel adevarul, caci spune El insusi despre acesta, prin Sfantul Duh: "Adevarul din pamant a rasarit si dreptatea din cer a privit." (Psalmul 84:12[85:11])."

"Dar cand Domnul nostru Iisus Hristos a implinit intreaga lucrare a mantuirii, dupa Invierea Sa, a suflat asupra Apostolilor, a restaurat suflarea de viata pe care o pierduse Adam, si le-a dat lor acelasi har al Prea Sfantului Duh al lui Dumnezeu de care s-a bucurat Adam. Dar asta nu a fost tot. Le-a mai spus ca este mai bine, pentru ei, ca El sa mearga la Tatal, pentru ca daca nu s-ar duce, Duhul n-ar mai veni in lume. Dar daca El, Hristosul, se duce la Tatal, Il va trimite pe Acesta in lume, si El, Mangaietorul, ii va indruma pe ei si pe toti ceilalti ce le vor urma invataturile intru deplinatatea adevarului, si le va aminti tot ce le-a spus El pe cand era inca in lume. Ce a fost apoi fagaduit a fost "har peste har" (Ioan 1:16)."
"Apoi, in ziua Rusaliilor, El le-a trimis in mod solemn, intr-un vant puternic, Sfantul Duh, in chipul unor limbi de foc, care i-au luminat pe fiecare dintre ei, au intrat intru ei si i-au umplut de puterea arzatoare a harului dumnezeiesc, care sufla ca si cu roua si lucreaza cu bucurie in sufletele care iau parte la puterile si faptele sale (Fapte 2). Si acest har arzator al Sfantului Duh, care ne este dat noua tuturor, celor credinciosi in Hristos, prin Taina Sfantului Botez, este pecetluit prin Taina Mirungerii pe partile osebite ale trupului nostru, dupa cum este randuit de catre Sfanta Biserica, pastratoare vesnica a acestui har. Se spune: "Pecetea darului Sfantului Duh."
"Prin Sfintele Taine ni se da mantuirea vesnica si nebiruita ca o incredintare spre viata vesnica, ca un raspuns bun la infricosatoarea Sa Judecata si ca un inlocuitor de pret dincolo de intelegerea noastra, pentru acel rod al Pomului Vietii de care ar fi vrut sa o lipseasca potrivnicul omenirii, Lucifer, cel cazut din ceruri."

Astfel a zis marele Sfant Serafim de Sarov. Cum sa nu te indragostesti de ortodoxie si sa cauti adevarul in alta parte?
Deci, Duhul Sfant era in lume si lucra in lume, dar spune sfantul ca acest Duh Sfant era exterior. Ce inseamna exact acest lucru nu explica, sau mai bine zis intrebarea mea este: cum Duhul Sfant care era exterior ii facea pe prooroci sa deschida gura si sa zica proorocia? Proorocii erau ca un fel de marionete care vorbeau la actiunea unui Duh exterior lor?

Apoi, zice ca Iisus le spune apostolilor ca El trebuie sa mearga la Tatal pentru a putea trimite Duhul Sfant. Dar tocmai a spus Sfantul ca Duhul Sfant era deja in lume. Cum atunci il trimite daca El era deja? Singurul lucru care se poate intelege pentru ca totul sa aiba noima, este ca Duhul Sfant care era in lume intr-o forma exterioara va fi trimis in inima oamenilor, intr-o forma interiorizata, motiv pentru care Imparatia Cerurilor nu mai trebuie cautata in afara noastra ci in inima noastra, motiv pentru care Templul in care se jertfeste mielul pentru pacatele noastre nu mai trebuie cautat in afara noastra ci inauntrul nostru, noi suntem Templul in care se jertfeste mielul atunci cand luam Impartasania etc. Deci din aceasta perspectiva, totul are sens.

Care este insa conditia ca Duhul Sfant sa treaca din forma exterioara in forma interioara? Este Botezul in Duhul Sfant asa-i? Omul se scufunda in apa, iar Duhul Sfant patrunde in om.
Acum va intreb, daca aplicati Botezul unui pagan care nu crede in Iisus Hristos, Duhul Sfant care este exterior tuturor paganilor, va deveni interior si acestuia care nu crede, si Imparatia Cerurilor se va afla chiar si in inima acestui om chiar daca el nu crede o boaba? Au fost pagani care s-au convertit la crestinism cand crestinii au pus mana pe putere si au inceput sa ii discrimineze pe pagani la functii mai importante, asa cum se intampla acum in lumea araba unde musulmanii ii discrimineaza pe crestinii si unii dintre crestini se convertesc in musulmani pentru a scapa de discriminare. In cazul acestor convertiti fara credinta, Duhul Sfant ramane exterior sau se interiorizeaza si la ei si devin crestini pe bune? Sunt tare curioasa ce raspundeti :)
  #1562  
Vechi 13.03.2011, 20:46:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci, Duhul Sfant era in lume si lucra in lume, dar spune sfantul ca acest Duh Sfant era exterior. Ce inseamna exact acest lucru nu explica, sau mai bine zis intrebarea mea este: cum Duhul Sfant care era exterior ii facea pe prooroci sa deschida gura si sa zica proorocia? Proorocii erau ca un fel de marionete care vorbeau la actiunea unui Duh exterior lor?

Apoi, zice ca Iisus le spune apostolilor ca El trebuie sa mearga la Tatal pentru a putea trimite Duhul Sfant. Dar tocmai a spus Sfantul ca Duhul Sfant era deja in lume. Cum atunci il trimite daca El era deja? Singurul lucru care se poate intelege pentru ca totul sa aiba noima, este ca Duhul Sfant care era in lume intr-o forma exterioara va fi trimis in inima oamenilor, intr-o forma interiorizata, motiv pentru care Imparatia Cerurilor nu mai trebuie cautata in afara noastra ci in inima noastra, motiv pentru care Templul in care se jertfeste mielul pentru pacatele noastre nu mai trebuie cautat in afara noastra ci inauntrul nostru, noi suntem Templul in care se jertfeste mielul atunci cand luam Impartasania etc. Deci din aceasta perspectiva, totul are sens.

Care este insa conditia ca Duhul Sfant sa treaca din forma exterioara in forma interioara? Este Botezul in Duhul Sfant asa-i? Omul se scufunda in apa, iar Duhul Sfant patrunde in om.
Acum va intreb, daca aplicati Botezul unui pagan care nu crede in Iisus Hristos, Duhul Sfant care este exterior tuturor paganilor, va deveni interior si acestuia care nu crede, si Imparatia Cerurilor se va afla chiar si in inima acestui om chiar daca el nu crede o boaba? Au fost pagani care s-au convertit la crestinism cand crestinii au pus mana pe putere si au inceput sa ii discrimineze pe pagani la functii mai importante, asa cum se intampla acum in lumea araba unde musulmanii ii discrimineaza pe crestinii si unii dintre crestini se convertesc in musulmani pentru a scapa de discriminare. In cazul acestor convertiti fara credinta, Duhul Sfant ramane exterior sau se interiorizeaza si la ei si devin crestini pe bune? Sunt tare curioasa ce raspundeti :)
Draga Adriana, da, cred ca ai inteles bine. Pana sa Il trimita Iisus, Duhul Sfant era exterior, acum Il putem avea prin Sfintele Taine. De fapt harul, care este energia necreata, ca Duhul Sfant e o Persoana.
Botezul e doar inceputul, pe urma acest har e reinnoit prin Sfanta Impartasanie. De aceea daca cineva ar avea doar credinta si chiar si fapte nu ar fi suficient, pentru ca se spune ca fiecare om e pacatos, greseste. Astfel cineva care nu prea exceleaza ba chiar mai are si greseli de invatatura crestina dar e ortodox are posibilitatea mantuirii pentru ca exista har in Biserica ortodoxa prin Sfintele Taine. Dar cineva care are si fapte si credinta (atat cat ar avea) dar e in alt cult nu poate beneficia de Sfintele taine si nu prea are mari posibilitati de mantuire.
Botezul e doar primirea harului, dar acesta nu ramane asa tot timpul, l-ai primit si gata. Poate fi pierdut si este aproape la toti, dar apoi iar poate fi primit si tot asa. Sfantul Serafim de Sarov ne spune ca scopul vietii e dobandirea si pastrarea harului. El nu numai ca spune, dar la finalul discutiei ii si arata acelui credincios harul emanand lumina harului.
  #1563  
Vechi 14.03.2011, 00:03:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si asta poate fi adevarat, ca unii din ei sa vorbeasca in limbi vechi (unii doar). Stim din posedari si de la mediumi ca ingerul cazut are o predilectie pentru limbi vechi, mediumul sau cel posedat vorbesc in limbi vechi precum latina, egipteana, etc. Deci exista si la inselari de la vrajmasul aceste fenomene.
Daca nu se inteleg limbile zici ca-s de la satan ca nu se inteleg, daca se inteleg, tot de acolo, ca e medium. Sa nu cumva sa zici ca ar fi de la Dumnezeu, ca n-ai mai fi tu insuti. Cum sa calci pe tine in asemenea hal? :))

Oricum , oamenilor cu astfel de idei nu prea ai ce sa le povestesti. Oricate dovezi le-ai aduce ei o stiu pe a lor: "satana!"

Nu te-ai gandit si tu ca satan nu spune rugaciuni si nu Il lauda pe Dumnezeu? Satan, prin definitie si cu toata fiinta, este contra lui Dumnezeu si-L uraste.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 14.03.2011 at 00:07:00.
  #1564  
Vechi 14.03.2011, 11:39:31
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pavel77 Vezi mesajul
Sunt impresionat de experienta dumneavoastra.
Cred ca Dumnezeu este cel care v-a cerut sa ramaneti in Biserica Ortodoxa si Îl slavesc pentru aceasta.

Totusi in ceea ce priveste motivul, este posibil sa va inselati.
Poate si sa aratati greseliele, dar mai degraba nu. Parerea mea.

Mai degraba eu cred ca Biserica Ortodoxa are o nevoie imperioasa de oameni care au experienta cu Dumnezeu, oameni care citesc Scripturile, oameni care sa faca ucenici si sa-i intoarca la Dumnezeu pe ortodocsii cu numele.

Dumnezvoastra sunteti in interior. Dumnezeu va poate folosi intr-un mod in care nu ma poate folosi pe mine.

Sunt extrem de multi ortodocsi care sunt departe de invataturile Bibliei, departe de trairea crestina, departe de biserica.
Pentru ei Dumnezeu va vrea in Biserica Ortodoxa. Nu pentru a le arata greselile ci pentru a le arata dragostea lui Dumnezeu si Voia Lui revelata in Scripturi.
Da, intr-adevar trebuie sa fie cum spuneti. Si tocmai am gasit o postare foarte frumoasa care arata si modul in care trebuie procedat, este vorba despre o postare de a lui nutucutu:

"Eu am vazut ca sfintii vad in orice om o icoana a Lui Dumnezeu. Am sa dau exemplul sfintului Ioan Bosco, care, printre altele, mergea in puscariile din Torino pentru a salva vietile puscariasilor din mina diavolului. La vederea puscariasilor el nu simtea repulsia fata de niste oameni rai, violenti sau vulgari, simtea doar durerea ca acele suflete nu-L mai au pe Dumnezeu ca si calauza. Pentru asta varsa lacrimi de durere si compasiune. Cred ca adevaratii sfinti care traiesc pe pamint nu mai judeca pe nimeni. Ei doar incearca sa-i ajute pe ceilalti. Daca nu pot cu fapta, o fac cu rugaciunea. "

:)

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=235
  #1565  
Vechi 14.03.2011, 13:49:07
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Adriana, da, cred ca ai inteles bine. Pana sa Il trimita Iisus, Duhul Sfant era exterior, acum Il putem avea prin Sfintele Taine. De fapt harul, care este energia necreata, ca Duhul Sfant e o Persoana.
Botezul e doar inceputul, pe urma acest har e reinnoit prin Sfanta Impartasanie. De aceea daca cineva ar avea doar credinta si chiar si fapte nu ar fi suficient, pentru ca se spune ca fiecare om e pacatos, greseste. Astfel cineva care nu prea exceleaza ba chiar mai are si greseli de invatatura crestina dar e ortodox are posibilitatea mantuirii pentru ca exista har in Biserica ortodoxa prin Sfintele Taine. Dar cineva care are si fapte si credinta (atat cat ar avea) dar e in alt cult nu poate beneficia de Sfintele taine si nu prea are mari posibilitati de mantuire.
Botezul e doar primirea harului, dar acesta nu ramane asa tot timpul, l-ai primit si gata. Poate fi pierdut si este aproape la toti, dar apoi iar poate fi primit si tot asa. Sfantul Serafim de Sarov ne spune ca scopul vietii e dobandirea si pastrarea harului. El nu numai ca spune, dar la finalul discutiei ii si arata acelui credincios harul emanand lumina harului.
Sunt deacord ca, pentru dobandirea Harului, trebuie credinta si participarea la Sfintele Taine ca si roade a acestei credinte, trebuie sa existe fapte ca si roade a acestei credinte, si o lupta toata viata pentru a pastra Harul primit.

Intrebarea era in sens invers: un om care participa la Sfintele Taine fara insa a avea credinta, ci participa pentru ca este obligat, primeste si el Harul?

Si iata si alte intrebari:

Spuneti ca Biserica Ortodoxa nu are greseala in dogme. Mai exact, ce intelegeti prin dogme? Ca sa fiu sigura ca vorbim despre aceleasi lucruri. Pentru ca eu ma refeream la practica bisericii de a da iconomii acolo unde incalca Cuvantul lui Iisus, Cuvant care nu poate fi incalcat pentru simplul motiv ca lumea asta va trece dar cuvantul Lui nu. Un divortat care se recasatoreste comite pacatul adulterului, acesta este atat cuvantul lui Iisus cat si a marilor sfinti. Si iata ca Biserica de astazi, in loc sa ii invete pe oameni sa nu comita adulter, deci sa evite recasatoria, ea face pe dos, ii recasatoreste chiar in Biserica si astfel, oamenii acestia nici macar nu mai stiu ca sunt adulteri.

Despre posedatii care vorbesc limbi vechi: spun ei rugaciuni lui Dumnezeu, inclusiv Doamne miluieste? Eu consider periculoasa o astfel de gandire, a spune ca un om se roaga lui Dumnezeu cu putere de la Satana, pentru ca si evreii ii ziceau lui Iisus ca face minunile cu puterea celui rau, si iata ca aceasta afirmatie era pacatul impotriva Duhului Sfant, sa se spuna despre lucrarea Duhului Sfant ca ar apartine necuratului.
  #1566  
Vechi 14.03.2011, 13:51:01
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
eu tot nu inteleg unde a fost Adriana si ce a vazut.
Dupa cum am scris, nu eu am vazut ceva, ci am o prietena care a vazut o persoana care vorbea in limbi, persoana care nu intelegea niciodata ce zicea atunci cand vorbea. Iar cand prietena mea a vazut-o/auzit-o vorbind, in preajma se afla o alta persoana care a inteles ce zicea vorbitoarea in limbi, si ceea ce zicea erau rugaciuni, inclusiv "Doamne miluieste". Pentru mine a fost o mare surpriza sa descopar ca vorbitorii in limbi exista de-adevaratelea, pentru ca si eu fusesem indoctrinata ca ei nu mai exista si ca cei de astazi bolborosesc cuvinte fara sens. De fapt se intampla exact ca pe vremea apostolilor, oamenii sunt suspiciosi fata de vorbitorii in limbi.
  #1567  
Vechi 14.03.2011, 19:42:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca nu se inteleg limbile zici ca-s de la satan ca nu se inteleg, daca se inteleg, tot de acolo, ca e medium. Sa nu cumva sa zici ca ar fi de la Dumnezeu, ca n-ai mai fi tu insuti. Cum sa calci pe tine in asemenea hal? :))

Oricum , oamenilor cu astfel de idei nu prea ai ce sa le povestesti. Oricate dovezi le-ai aduce ei o stiu pe a lor: "satana!"

Nu te-ai gandit si tu ca satan nu spune rugaciuni si nu Il lauda pe Dumnezeu? Satan, prin definitie si cu toata fiinta, este contra lui Dumnezeu si-L uraste.
Doar Adriana a spus ca a cunoscut un caz, penticostalii nu au spus asa ceva. De altfel o limba se cunoste ca e limba, chiar daca e necunoscuta, pe cand niste sunete nearticulate sau fara sens nu se numesc limba.
Nu stiu ce a auzit Adriana, poate era cineva care spunea si cate o fraza in vreo limba din asta veche.
Dovada e ca la voi nimeni nu stie ce limba vorbesc cei de acolo, de aceea sunt un fel de traducatori. Dar traudcatorii aceia nu traduc din limba respectiva, ci spun ce au inteles si ei.
Voi nu cunoasteti deosebirea duhurilor, cea mai importanta preocupare in ortodoxie. In Sfanta Scriptura (femeia cu duh pitonicesc care striga ca apostolii sunt ucenicii lui Dumnezeu), in vietile sfintilor si paterice putem citit nenumarate inselari ale celor care se rugau mult. De asemenea, ingerul cazut face si bine, indeamna chiar la a face bine sau la rugaciune pe moment, doar ca sa aiba lumea incredre in ei.
Nu stii povestirea aceea pe care a auzit-o un calugar, in care demonii se sfatuiau care e cea mai mare inselare. Cea mai mare nu era sa ii spuna ca nu exista Dumnezeu, sau sa il faca sa nu se duca la Biserica, ci sa ii spuna ca exista Dumnezue, sa il sfatuiasca sa mearga si la biserica, dar sa ii spuna ca sa faca si alte lucruri, ca are timp sa se pocaiasca.
  #1568  
Vechi 14.03.2011, 19:50:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sunt deacord ca, pentru dobandirea Harului, trebuie credinta si participarea la Sfintele Taine ca si roade a acestei credinte, trebuie sa existe fapte ca si roade a acestei credinte, si o lupta toata viata pentru a pastra Harul primit.

Intrebarea era in sens invers: un om care participa la Sfintele Taine fara insa a avea credinta, ci participa pentru ca este obligat, primeste si el Harul?

Si iata si alte intrebari:

Spuneti ca Biserica Ortodoxa nu are greseala in dogme. Mai exact, ce intelegeti prin dogme? Ca sa fiu sigura ca vorbim despre aceleasi lucruri. Pentru ca eu ma refeream la practica bisericii de a da iconomii acolo unde incalca Cuvantul lui Iisus, Cuvant care nu poate fi incalcat pentru simplul motiv ca lumea asta va trece dar cuvantul Lui nu. Un divortat care se recasatoreste comite pacatul adulterului, acesta este atat cuvantul lui Iisus cat si a marilor sfinti. Si iata ca Biserica de astazi, in loc sa ii invete pe oameni sa nu comita adulter, deci sa evite recasatoria, ea face pe dos, ii recasatoreste chiar in Biserica si astfel, oamenii acestia nici macar nu mai stiu ca sunt adulteri.

Despre posedatii care vorbesc limbi vechi: spun ei rugaciuni lui Dumnezeu, inclusiv Doamne miluieste? Eu consider periculoasa o astfel de gandire, a spune ca un om se roaga lui Dumnezeu cu putere de la Satana, pentru ca si evreii ii ziceau lui Iisus ca face minunile cu puterea celui rau, si iata ca aceasta afirmatie era pacatul impotriva Duhului Sfant, sa se spuna despre lucrarea Duhului Sfant ca ar apartine necuratului.
Sfanta Imapartasanie de exemplu nu se da oricui, iar cine o ia cu nevrednicie e mai rau pentru el.
Dogme inseamna invatatura de credinta, Crezul si toate celelalte invataturi. Canoanele sunt reguli bisericesti, nu sunt chiar dogme. Acestea nu sunt la intamplare, toate au fost stabilite de catre sfinti.
Recasatorirea a fost stabilita de sfinti, nu e chiar adevarat ca sfintii au spus altceva. Sfantul Vasile cel Mare spunea despre casatoira a doua si a treia , dar doar ca cei care fac asta sa nu cada in desfranare, sa ramana sub ocrotirea Bisericii.
Despre cum se fac minunile trebuie sa citesti mai mult literatura ortodoxa. Exista minuni de la Dumnezeu si de la ingerul cazut, nu toate sunt de la Dumnezeu. Iar ingerul cazut nu face doar rau, face chiar si vindecari. Am mai scris despre astea.
  #1569  
Vechi 14.03.2011, 20:07:15
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfanta Imapartasanie de exemplu nu se da oricui, iar cine o ia cu nevrednicie e mai rau pentru el.
Dogme inseamna invatatura de credinta, Crezul si toate celelalte invataturi. Canoanele sunt reguli bisericesti, nu sunt chiar dogme. Acestea nu sunt la intamplare, toate au fost stabilite de catre sfinti.
Recasatorirea a fost stabilita de sfinti, nu e chiar adevarat ca sfintii au spus altceva. Sfantul Vasile cel Mare spunea despre casatoira a doua si a treia , dar doar ca cei care fac asta sa nu cada in desfranare, sa ramana sub ocrotirea Bisericii.
Despre cum se fac minunile trebuie sa citesti mai mult literatura ortodoxa. Exista minuni de la Dumnezeu si de la ingerul cazut, nu toate sunt de la Dumnezeu. Iar ingerul cazut nu face doar rau, face chiar si vindecari. Am mai scris despre astea.
Sunteti sigur ca Sfantul Vasile cel Mare vorbea de recasatorirea la DIVORTATI? Sau el vorbea de de fapt la recasatorirea la VADUVI? Caz in care nu este pacat pentru ca adulter se face doar cat timp celalalt este in viata.

Crezul contine mai multe dogme, foarte bine, iar referitor la Botez spune ca se face spre iertarea pacatelor. Iar Sfantul Ioan Gura de Aur invata ca un copil nu are pacate si ca nu pentru spalarea pacatelor s-ar face botezul la copil, desi in Crezul marturisim Botezul spre iertarea pacatelor, asa cum l-a instituit de fapt Domnul. Cine apoi a introdus ideea ca de fapt copilul ar avea pacatul originar, adamic? A devenit aceasta idee dogma sau nu? Pentru ca dogma nu poate fi modificata ci este un Adevar de credinta mereu valabil, ori daca pe vremea Sf. Ioan Gura de Aur s-a spus ca nu au pacate copiii, inseamna ca ideea pacatului originar cu care s-ar naste copiii este doar o parere, si nicidecum dogma.

Despre cum se fac minunile - am citit tot felul de povestioare dar pe mine nu m-au convins pentru ca, cel care stabileste care minune a fost de la diavol si care de la Dumnezeu, de unde stie ca la randul lui nu este si el inselat de diavol? Minunile se pot cunoaste doar prin credinta, asa cum in timpul lui Iisus unii vedeau minunile si ziceau ca vin de la Dumnezeu iar Iisus este Mesia, pe cand altii vedeau aceleasi minuni si ziceau ca vin de la Satana. Primii era "prostimea" credincioasa, iar cei din urma erau fariseii si invatatorii, cei care trebuiau sa decida daca o minune este de la Dumnezeu sau nu, si iata ca tocmai ei se inselau pentru simplul fapt ca nu aveau credinta. Asa ca, in recunoasterea minunilor, credinta in Iisus este cheia, cine crede in Iisus nu este lasat de acesta sa piara inselat de cel rau. Cum insa credinta omului nu se poate masura, in povestioarele cu pricina nu dau amanuntul cel mai important: cat era credinta omului de mare...
  #1570  
Vechi 14.03.2011, 22:11:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Recasatorirea a fost stabilita de sfinti, nu e chiar adevarat ca sfintii au spus altceva.
Adevarul, in opinia dumneavoastra, si mai ales atunci cand discutam despre o problema in care Mantuitorul si Scriptura se exprima clar, este de mai multe grade ? Adevarat, mai adevarat, nu chiar adevarat, ba chiar adevarat etc. ?!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10