Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2006, 21:42:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2006, 16:54:30
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este o miscare absolut exagerata asa cum sunt si ucenicii ieromonahului Visarion Iugulescu,care au format in Bis.Ortodoxa o alta miscare habotnica iesita cu mult din tiparele canonice.
Daca asa zisa oaste a domnului o intalniti mai mult in zona ardealului pe ceilalti ii veti gasi mai mult in Bucuresti si sunt foarte usor de reperat pt ca au o atitudine absolut similara cu a sectantilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2006, 15:25:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Eu n-asi crede ca este o miscare exagerata, de ce este exagerata? pt ca traieste mai intens invatatura Scripturii si a Bisericii? pentru ca se da inapoi de la chefuri si betii? sau pt ca incearca sa-L vesteasca pe Domnul Iisus Hristos celor nepasatori? de asta este exagerata? sau de ce?, singura problema a Oastei Domnului este ca in multe adunari se vede clar influenta cultica protestanta, dar sant si adunari ale Oastei in multe parohii conduse chiar de preot, se poate face usor o comparatie intre parohiile care au OD si intre cele care n-au, asta daca vrem sa fim realisti, Oastea Domnului este o binecuvantare pt Ortodoxie, daca mai multi preoti s-ar sti folosi de ea, parohiile lor ar fi mult mai "imbelsugate" sufleteste, Domnul sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2006, 00:13:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Eu n-asi crede ca este o miscare exagerata, de ce este exagerata? pt ca traieste mai intens invatatura Scripturii si a Bisericii? pentru ca se da inapoi de la chefuri si betii? sau pt ca incearca sa-L vesteasca pe Domnul Iisus Hristos celor nepasatori? de asta este exagerata? sau de ce?, singura problema a Oastei Domnului este ca in multe adunari se vede clar influenta cultica protestanta, dar sant si adunari ale Oastei in multe parohii conduse chiar de preot, se poate face usor o comparatie intre parohiile care au OD si intre cele care n-au, asta daca vrem sa fim realisti, Oastea Domnului este o binecuvantare pt Ortodoxie, daca mai multi preoti s-ar sti folosi de ea, parohiile lor ar fi mult mai "imbelsugate" sufleteste, Domnul sa ne lumineze!
Este exagerata pentru ca se considera aparte, se considera superiori celorlalti frati ortodocsi. Ai auzit vreodata predicatori de ai lor? E mai ceva decat la neoprotestanti. Daca Oastea Domnului si-ar vedea de treaba si ar inceta sa creada ca ei sunt cei neprihaniti, lucrurile ar sta altfel, ca nu sunt ei modelul suprem de viata crestina. Daca e asa cum spui tu, de ce nu trec toti in Oastea Domnului? De parca noi n-am fi din oastea lui Hristos, noi suntem de pe alte fronturi??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2006, 20:36:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Vreau sa te contrazic, cei din OD nu se cred superiori, nici neprihaniti, faptu ca nu sunt ca ceelalti te deranjaza? ca nu sunt intr-o oala cu toti? sa sti ca pentru multi preoti ei sunt un real ajutor in misiunea pe care o au, si ce este mai bine; un sat plin de cazane cude tuica unde oamenii sunt mai mult ametiti decat treji? si astea au biserica si preot, dar e cam degeaba! In oastea lui Hristos suntem cei care umblam alaturi de El, toti cu siguranta nu santem! Da am auzit predicatori de ai lor, ar putea fi un exemplu pt multi preoti care nu-si implinesc misiunea, eu nu vreau sa judec ca nu sant in masura, dar trebuie sa fim realisti, nu sa ne ascundem si sa zicem, "nu-i treaba noastra,ca de aia este preot" nu uita, suntem datori sa-l vestim pe Domnul, asa pe limba ortodoxa nu ca protestantii, dar sa-l vestim! Si singura mea durere cu privire la OD ramane aceea ca exista in ea foarte multe influiente protestanta, de astea trebuie sa ne ferim, nu de oaste in sine! Domnul Sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2006, 22:18:30
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Vreau sa te contrazic, cei din OD nu se cred superiori, nici neprihaniti, faptu ca nu sunt ca ceelalti te deranjaza? ca nu sunt intr-o oala cu toti? sa sti ca pentru multi preoti ei sunt un real ajutor in misiunea pe care o au, si ce este mai bine; un sat plin de cazane cude tuica unde oamenii sunt mai mult ametiti decat treji? si astea au biserica si preot, dar e cam degeaba! In oastea lui Hristos suntem cei care umblam alaturi de El, toti cu siguranta nu santem! Da am auzit predicatori de ai lor, ar putea fi un exemplu pt multi preoti care nu-si implinesc misiunea, eu nu vreau sa judec ca nu sant in masura, dar trebuie sa fim realisti, nu sa ne ascundem si sa zicem, "nu-i treaba noastra,ca de aia este preot" nu uita, suntem datori sa-l vestim pe Domnul, asa pe limba ortodoxa nu ca protestantii, dar sa-l vestim! Si singura mea durere cu privire la OD ramane aceea ca exista in ea foarte multe influiente protestanta, de astea trebuie sa ne ferim, nu de oaste in sine! Domnul Sa ne lumineze!
Asa o fi cum zici tu, ca adevart nu putem judeca, desi eu am avut de-a face cu unii si m-au convins ce fel priveau pe ceilalti. Dar poate experienta mea nu este reprezentativa pentru atitudinea lor generala. Cat priveste predicile, sunt mia ceva decat neoprotestantii. IN rest, imi place faptul ca sunt mai activi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2006, 21:43:18
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Dupa cate stiu,oastea Domnului nu are binecuvantare,deci e in afara Bisericii..Siii...cu ce e cineva mai ostas decat altzii in dreptmaritoarea noastra Biserica decat mine sau dacat altzii?Mi am dat seama de viclenie,in toata sinceritatea unora dintre ei,atunci cand un neoprotestant s-a laudat ca cei din oastea Domnului de la nu stiu care biserica s-au botezat la ei...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2006, 18:25:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Oastea Domnului, despre care vorbesc eu, cea infintata de Parintele Iosif Trifa, are binecuvantarea Sf Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane si exista si un reprezentant , P S Calinic, intradevar exista si alti "ostasi" dar nu ai Domnului, acestea se folosesc de nume dar sunt cu totul protestanti, poate tu pe acestea ii cunosti, cei pe care ii cunosc eu, participa la Sf Liturghie, se impartasesc si adunarile le tin tot in biserica inainte de Vecernie! Mai ostasi decat alti, putem fi! cei care il urmam cu adevarat pe Hristos, crezi ca un betiv , desfranat, ucigas etc, este Ostas a lui Hristos? nu, si-a pierdut de mult solda, numai ca acest Comandant, ne mai asteapta sa ne "recruteze"
in Oastea Lui, nu neaparat in organizatia "Oastea Domnului", ci in marea oaste a Bisericii!, ok sper ca ai inteles ce am vr sa zic, Domnul sa ne ajute!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2006, 19:03:38
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Daniel!ai dreptate,are binecuvantare din 1920,dar apropo,despre betzii,ca te tzii cu dintzii de ele:Parintele Arsenie Boca spune ca daca vedem un preod vrodata rupt de beat prin santzuri,sa-l ridicam,ii sarutam mana dreapta,il conducem acasa,si dimineatza ne spovedim dumnealui...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2006, 19:35:45
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Nu vreau sa contest sincreitatea ideilor Oastei Domnului de la infiintzare.Dumnezeu sa-il odihneasca pe parintele Gheorghe Calciu,dupa cate stiu a suferit in gulagul romanesc 20 de ani si facea parte din Oastea Domnului,si adormit acum,in ziua Intrarii Maicii Domnului in templu.Sper din suflet canonizarea lui,in viitor,dar a cui mana este aceasta fosta,actuala si viitoare trecere la neoprotestantzi in masa?Eu zic ca a vicleanului..Cu toate ca Iosif Trifa a fost ampotriva acestei iesiri din biserica!A spus-o clar!Asa ca...hai sa lasam adunarile cele de acasa,cum fac neoprotestantzii.Inca nu e cazul,nu e prigonita Maica noasta,Biserica.
De fapt,dupa cate stiu,nici Luter,parintele protestntzilor nu a avut deloc idei rele(oprirea groaznicei inchizitii,taxele mari percepute de Vatican credinciosilor...).La fel le-a spus si el,sa nu se lepede de biserica
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48