Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 14:10:41
sososoreeena sososoreeena is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Mesaje: 1
Implicit spune nu homosexualitatii

nu inteleg de ce unii cred ca au alte inclinatii sexuale deoarece nu este adevarat,noi trebuie sa ramanem oameni NORMALI-asa cum nea lasat DUMNEZEU,nu sa facem exact ce LUI nui place.daca ar fi dupa mine nu ar mai fi asfel de persoane
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2009, 18:22:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sososoreeena Vezi mesajul
nu inteleg de ce unii cred ca au alte inclinatii sexuale deoarece nu este adevarat,noi trebuie sa ramanem oameni NORMALI-asa cum nea lasat DUMNEZEU,nu sa facem exact ce LUI nui place.daca ar fi dupa mine nu ar mai fi asfel de persoane
Este totusi adevarat ca unii au inclinatii homosexuale. De unde vin ele nu se stie - exista ipoteza nedovedita ca ar fi cateodata ceva genetic, exista teorii psiholoigice, ca ar fi din cauza unor traume din copilarie sau a problemelor parintilor de a se situa ca femeie si barbat respectiv ca tata si ca mama.
Mai toti autorii crestini seriosi recunoasc astazi lucrul asta.
Asa ca inainte sa ii condamnam prea usor pe acesti oameni zicand ca ei au ales sa fie asa, sa stam putin si sa ne rugam cu dragoste pentru ei.
Este ca un fel de boala, poate.

Am citit ca exista unii medici care incearca la dorinta lor sa ii 'vindece' si ca sansele de reusita sunt cam unu la trei.

'Normali' nu suntem nici unul de la cadere, pacatuim nu este normal sau natural in general.
Sa multumim lui Dumnezeu noi care nu avem inclinatia asta ca nu ne-a dat aceasta cruce de purtat.. Biserica le cere sa ramana abstinenti daca sunt homosexuali, caci nu se pot casatori. Ori asta de o vocatie rara.. Trebuie sa fie foarte greu. Numai cu rugaciune si credinta mare se poate.
Biserica le cera atunci sa traiasca in
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2009, 22:13:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este totusi adevarat ca unii au inclinatii homosexuale. De unde vin ele nu se stie - exista ipoteza nedovedita ca ar fi cateodata ceva genetic, exista teorii psiholoigice, ca ar fi din cauza unor traume din copilarie sau a problemelor parintilor de a se situa ca femeie si barbat respectiv ca tata si ca mama.
Mai toti autorii crestini seriosi recunoasc astazi lucrul asta.
Asa ca inainte sa ii condamnam prea usor pe acesti oameni zicand ca ei au ales sa fie asa, sa stam putin si sa ne rugam cu dragoste pentru ei.
Este ca un fel de boala, poate.

Am citit ca exista unii medici care incearca la dorinta lor sa ii 'vindece' si ca sansele de reusita sunt cam unu la trei.

'Normali' nu suntem nici unul de la cadere, pacatuim nu este normal sau natural in general.
Sa multumim lui Dumnezeu noi care nu avem inclinatia asta ca nu ne-a dat aceasta cruce de purtat.. Biserica le cere sa ramana abstinenti daca sunt homosexuali, caci nu se pot casatori. Ori asta de o vocatie rara.. Trebuie sa fie foarte greu. Numai cu rugaciune si credinta mare se poate.
Biserica le cera atunci sa traiasca in
Fără nici o îndoială, lumea a fost plămădită bine, dar libertatea între a alege dintre bine și rău, dintre cele bune și mai puțin bune, dintre cele firești și cele nefirești, a alterat-o în timp din ce în ce mai mult. Nefirescul a devenit atât de firesc în multe cele , încât ne-am obișnuit cu el, îl tolerăm, precum am trece nepăsători ani de zile, pe lângă o groapă, un gunoi sau mai știu eu ce. A ne bucura că nu suntem noi acea "groapă" sau "gunoi", nu rezolvă problema și denotă si puțin cinism. A căuta explicații "științifice" sau pur medicale, mi se pare iar o mare tâmpenie . Curve și homosecsuali au fost, sunt și vor fi, probabil cât va mai fi astă lume, precum au fost, sunt și vor fi, criminali, violatori și tâlhari. Important este nu în a ne frământa de ce sunt ci în a stopa creșterea fenomenului în sine. Cum ? Tot credința și frica adevărată de Dumnezeu le poate rezolva, măcar parțial. Vom afla odată și odată de ce, ce și cum, dar până atunci să aducem la credință pe câți mai mulți !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2009, 22:38:24
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sososoreeena Vezi mesajul
nu inteleg de ce unii cred ca au alte inclinatii sexuale deoarece nu este adevarat,noi trebuie sa ramanem oameni NORMALI-asa cum nea lasat DUMNEZEU,nu sa facem exact ce LUI nui place.daca ar fi dupa mine nu ar mai fi asfel de persoane
..si ce ai face tu ca sa dispara "astfel de persoane" ??
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2009, 23:14:49
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

http://www.homosexualitate.ro/stiinta.html#cum

Unele persoane tot caută să promoveze aici o versiune mai apuseană a ortodoxiei, cum că și homosexualitatea este așa și pe dincolo, și că parcă ar fi bine să fi homosexual. Acești oameni sunt re-educați în legea celei ce s-a înpreunat cu taurul (Evropa) într-un fel de pseudo-creștinism denumit de ei ca fiind ortodox și acum încearcă să ne prostească și pe noi.
Nu este nici o coincidență că temele despre masturbare sunt în același forum cu cele despre homosexuali, pt că homosexualitatea este rezultatul direct al masturbării, este același păcat, un păcat foarte mare care aduce moartea înainte de vreme.
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2009, 23:31:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Foarte corect

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
http://www.homosexualitate.ro/stiinta.html#cum

Unele persoane tot caută să promoveze aici o versiune mai apuseană a ortodoxiei, cum că și homosexualitatea este așa și pe dincolo, și că parcă ar fi bine să fi homosexual. Acești oameni sunt re-educați în legea celei ce s-a înpreunat cu taurul (Evropa) într-un fel de pseudo-creștinism denumit de ei ca fiind ortodox și acum încearcă să ne prostească și pe noi.
Nu este nici o coincidență că temele despre masturbare sunt în același forum cu cele despre homosexuali, pt că homosexualitatea este rezultatul direct al masturbării, este același păcat, un păcat foarte mare care aduce moartea înainte de vreme.
Singura soluție : credința adevărată și dorirea Impărtășirii cu Trupul și Sângele Mântuitorului nostru, ce numai prin îndreptare și multă voință se poate face. Multe patimi au fost învinse astfel. Cale de mijloc nu există ! Mulți caută calea de mijloc, dar ea nu există decât în planul vrăjmașului nevăzut.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2009, 23:37:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
http://www.homosexualitate.ro/stiinta.html#cum

Unele persoane tot caută să promoveze aici o versiune mai apuseană a ortodoxiei, cum că și homosexualitatea este așa și pe dincolo, și că parcă ar fi bine să fi homosexual. Acești oameni sunt re-educați în legea celei ce s-a înpreunat cu taurul (Evropa) într-un fel de pseudo-creștinism denumit de ei ca fiind ortodox și acum încearcă să ne prostească și pe noi.
Nu este nici o coincidență că temele despre masturbare sunt în același forum cu cele despre homosexuali, pt că homosexualitatea este rezultatul direct al masturbării, este același păcat, un păcat foarte mare care aduce moartea înainte de vreme.
Draga Cosmin, daca cumva vrobesti despre mine, sa stii ca
1) nu este adevarat ce spui
2) nu ai inteles ce am vrut sa zic.

Eu NU am zis ca homosexualitatea nu ar fi pacat sau chiar ca ar fi 'bine'.
Sunt de acord ca este pacat si ca nu este normala.

Am zis doar ca este o diferenta intre cineva care ar incerca intentionat sa fie homosexual, ca sa incerce senzatii tari (sunt si din astia) si cei care au aceasta slabiciune sau deformatie sau cum sa-i zicem din nastere sau din copliarie, cum s-a vazut acum ca au unii. Pentru ca cine postase mai intai parea sa spuna asta. Este o diferenta care este importanta dpdv pastoral.
Am zis chiar ca uneori se pot schimba, dar nu intotdeauna.
Si am zis si repet ca Biserica le cere atunci sa se abtina. Dar este greu si trebuie sa avem compasiune si sa ne rugam pentru ei.

Ce este atat de apusean si pseudoortodox in asta? Este crestin ortodox sa dam cu parul in semeni si sa vrem sa 'dispara'?

Cristiboss, ai si tu dreptate. Dar cand am zis insa ca sa ne bucuram ca noi nu suntem homosexuali am vrut sa zic sa-i multumim lui Dumnezeu ca n-avem crucea asta de purtat, si sper ca am zis-o fara cinism. Mie mi-e mila de homosexuali. Imi pare rau de ei, ca trebuie sa fie greu daca sunt crestini.

Cand crezi ca gresesc, Cosmin, spune-o deci direct si cu argumente. Sunt gata sa recunosc ca gresesc daca sunt corectata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.05.2009, 00:09:17
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Am înțeles bine ce ai vrut să zici, dar nu m-am exprimat eu prea corect. Sunt de părere că nimeni nu se naște homosexual, pt că homosexualitatea este doar un simptom al unei vieți dedicată 100% păcatului. Și nu ar trebui să avem milă sau să ne rugăm pt ei, uite de exemplu eu cu bătaia m-am vindecat de tutun, chiulit, desenat prostii etc. și sunt de părere că așa se poate vindeca și homosexualitatea, desigur dacă și ei vor să fie vindecați.
Cazurile celor care se nasc homosexuali sunt doar la apuseni și la păgâni, deci trebuie să fie un fel de influență a satanei în primele luni de viață (sau în pântece).

Și nimeni nu vrea ca asemenea creaturi(homosexuali) să dispară, ci doar să plece undeva cât mai departe posibil să nu spurce lumea. Asta-i doar părerea mea.
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2009, 00:39:15
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Fani71, am uitat să specifit, din pricină că ai stat prea mult în vest, unele lucruri le vezi ca fiind normale, pt. majoritaea românilor ele sunt anormale.
Uite de exemplu Biserica se bucură de o încredere foarte mare în Rusia, aceasta fiind cea mai ortodoxă țară din lume. O contribuție mare a faptului că tot mai multă lume se îndreaptă spre Iisus sunt tocmai problemele sociale și economice de acolo, lumea nu mai este interesată de a avea cât mai multe obiecte și se concentrează pe averea sufletului.
Sunt împotriva "civilizației" ce ne este impusă cu forța. Nu văd nimic bun în asta, și am vizitat câteva țări nord-vestice dar nu am adunat decât nervi, unii au văzut catedrale, arhitectură și bogăție, eu am văzut case de pariuri, cârciumi, bordele, camere de supravegheat, o nesimțire și o destrăbălare generală. Dar poate și eu sunt mai altfel, uite vara decât să merg la plajă prefer să merg la țară undeva să stau la poartă cu lumea de acolo.
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2009, 11:07:40
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Și nu ar trebui să avem milă sau să ne rugăm pt ei, uite de exemplu eu cu bătaia m-am vindecat de tutun, chiulit, desenat prostii etc. și sunt de părere că așa se poate vindeca și homosexualitatea, desigur dacă și ei vor să fie vindecați.
Vezi ca Noua Dreapta are nevoie de romani verzi, tineri vajnici ca tine si semeti ca brazii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 15:45:04
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 09.10.2011 00:10:57
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 05.07.2010 00:14:35
Cand Dumnezeu spune : Nu ! cristiboss56 Eutanasia 8 21.01.2009 12:05:01