Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.05.2009, 23:16:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb fara ura

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Mersi pentru sfaturi...si sa stii ca am intrat si pe site-ul islamic....si am avut parte de pareri pro si contra,ele venind chiar din partea musulmanilor.si nici unul nu mi-a zis ca ar trebui sa ma convertesc,cum se sugereaza pe forumurile de aici...ca daca vreau sa fiu cu un musulman sau cu un catholic acesta trebuie sa isi schimbe religia de dragul meu.chestia asta cu convertirea se face numai in cazul in care chiar iti doresti asta,din dragoste fata de Dumnezeu,nu pentru un baiat sau o fata.zic asta pentru ca am citit mai devreme cateva din cazuri si in majoritatea asta se sugereaza: schimbarea religiei.Eu una religia nu mi-as schimba-o pentru nimic in lume,pentru ca atata timp cat m-am nascut in ea,vreau sa mor tot ca crestina.si el nu ma va forta sa imi schimb religia,imi cunoaste parerea foarte bine.si ei ca si noi cred doar intr-un singur Dumnezeu,chiar daca ei ii zic Allah,iar noi Dumnezeu.Chioar nu inteleg de ce atata ura contra musulmanilor...nu ii apar..dar daca ai avut o experienta proasta cu un musulman..asta nu inseamna ca toti sunt la fel..nici noi nu suntem toti buni..fiecare padure are si uscaciunile ei...eu personal cunosc 2 familii de genul asta si se inteleg destul de bine.Inca o data spun,nu depinde de religie,casta,nationalitate,,depinde de caracterul fiecaruia.si sa nu imi spui tu mie ca daca esti crestina,respecti Biblia cuvant cu cuvant si esti fara de pacat.pentru ca nu exista un astfel de om.Si daca am apelat la acest forum."CRESTIN-ORTODOX"(ai scris cu caractere mari de parca eu nu as fi crestina ca si voi,ci vreo musulmanca),e pentru ca ma bucur ca l-am gasit si am sperat ca pot comunica cu voi si ca imi voi face prieteni pe acest forum.Si sincer te intreb,daca un musulman ar intra pe forumul asta cum ai vorbi cu el? Ca sunt convinsa ca l-ai trata de parca ar avea ciuma.Ceea ce pe forumul islamic nu am intampinat ostilitate,fiind ne-musulmanca,din contra,chiar sunt chiar foarte prietenosi.Nu vreau sa crezi ca ma cert,dar chiar nu inteleg atata ura contra lor...si sper ca poate ma vei ajuta sa intelg asta....
---------------------------------------------------------------------------------------

Toti cei care ti-au raspuns nu ti-au dat sfaturi rautacioase! Traiesc in Franta, am colegi musulmani in Universitate care nu sunt macar buni musulmani. Respecta femeia, dar nu din convingere, ci din conventie sociala, ceea ce e departe de miezul simtirii din inima lor. Dar nu pe aceasta idee vreau sa insist, ci pe diferentele care vor iesi in evidenta mai tarziu, draga mea! De Bunavestire ma bucuram, nu doar in taina, de sarbatoare... I-am spus unui coleg musulman ca este o zi importanta pentru inima mea si i-am povestit momentul biblic. Din iubire pentru Sfanta Fecioara nu pot reproduce aici raspunsul lui...
Dialogul, convetia sociala, prietenia sunt altceva decat trairea crestina! Roaga-te sa te lumineze Domnul , si sa se faca voia Lui, iar nu voia ta!

Cat despre intrebarea ta, stai linistita, nu ai nimic de facut! Cununie religioasa nu poti avea decat alaturi de un crestin, si acela trebuie sa fie musai ortodox... Altfel, nu! Ori trece amicul tau la ortodoxism si gata, problema e rezolvata spre salvarea amandurora! ... Acelasi Dumnezeu, cum spui, dar mantuirea doar prin Mantuitor, si Acela este unul singur, Iisus Hristos care a patimit pe cruce pentru eliberarea noastra!
  #92  
Vechi 07.05.2009, 01:02:36
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
Mersi pentru sfaturi...si sa stii ca am intrat si pe site-ul islamic....si am avut parte de pareri pro si contra,ele venind chiar din partea musulmanilor.si nici unul nu mi-a zis ca ar trebui sa ma convertesc,cum se sugereaza pe forumurile de aici...ca daca vreau sa fiu cu un musulman sau cu un catholic acesta trebuie sa isi schimbe religia de dragul meu.chestia asta cu convertirea se face numai in cazul in care chiar iti doresti asta,din dragoste fata de Dumnezeu,nu pentru un baiat sau o fata.zic asta pentru ca am citit mai devreme cateva din cazuri si in majoritatea asta se sugereaza: schimbarea religiei.Eu una religia nu mi-as schimba-o pentru nimic in lume,pentru ca atata timp cat m-am nascut in ea,vreau sa mor tot ca crestina.si el nu ma va forta sa imi schimb religia,imi cunoaste parerea foarte bine.si ei ca si noi cred doar intr-un singur Dumnezeu,chiar daca ei ii zic Allah,iar noi Dumnezeu.Chioar nu inteleg de ce atata ura contra musulmanilor...nu ii apar..dar daca ai avut o experienta proasta cu un musulman..asta nu inseamna ca toti sunt la fel..nici noi nu suntem toti buni..fiecare padure are si uscaciunile ei...eu personal cunosc 2 familii de genul asta si se inteleg destul de bine.Inca o data spun,nu depinde de religie,casta,nationalitate,,depinde de caracterul fiecaruia.si sa nu imi spui tu mie ca daca esti crestina,respecti Biblia cuvant cu cuvant si esti fara de pacat.pentru ca nu exista un astfel de om.Si daca am apelat la acest forum."CRESTIN-ORTODOX"(ai scris cu caractere mari de parca eu nu as fi crestina ca si voi,ci vreo musulmanca),e pentru ca ma bucur ca l-am gasit si am sperat ca pot comunica cu voi si ca imi voi face prieteni pe acest forum.Si sincer te intreb,daca un musulman ar intra pe forumul asta cum ai vorbi cu el? Ca sunt convinsa ca l-ai trata de parca ar avea ciuma.Ceea ce pe forumul islamic nu am intampinat ostilitate,fiind ne-musulmanca,din contra,chiar sunt chiar foarte prietenosi.Nu vreau sa crezi ca ma cert,dar chiar nu inteleg atata ura contra lor...si sper ca poate ma vei ajuta sa intelg asta....
Bănuiesc că scopul tău este obținerea de cetățenie pt domnișorul bronzat, ci nu păstrarea religiei ortodoxe. Păi asta se rezolvă legal, sau ai nevoie de aprobarea familiei și te folosești de biserică ?

Încă ceva, ei zic Alah, noi zicem Dumnezeu, dar nu e același lucru, Dumnezeul nostru s-a jertfit pt mântuirea noastră, iar Ilahul lor este inventat de un moș pedofil.
Să nu crezi că are cineva ceva cu musulmanii, dar trebuie să cauți să aflii istoria lor. Am prieteni turci, dar nu cred că ei sunt reprezentativi pentru această religie din moment ce vrei bărbat din cu totul altă cultură. Sunt curios dacă o să se abțină el cât o să fi tu însărcinată, sau în zilele de post de peste an.
  #93  
Vechi 04.06.2009, 02:53:15
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Am prieteni turci, dar nu cred că ei sunt reprezentativi pentru această religie din moment ce vrei bărbat din cu totul altă cultură.
Atata timp cat prietenii turci sunt musulmani, cred ca nu ar strica sa ne impartasesti si noua cate ceva despre ei.Avand in vedere ca in Turcia, peste 90% din polulatie este musulmana, restul de 10% fiind constituit din crestini si evrei,consider ca turcii sunt mai mult decat reprezentativi ptr aceasta religie!!!
  #94  
Vechi 12.07.2009, 04:51:22
morena morena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Mesaje: 6
Angry

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Bănuiesc că scopul tău este obținerea de cetățenie pt domnișorul bronzat, ci nu păstrarea religiei ortodoxe. Păi asta se rezolvă legal, sau ai nevoie de aprobarea familiei și te folosești de biserică ?

Încă ceva, ei zic Alah, noi zicem Dumnezeu, dar nu e același lucru, Dumnezeul nostru s-a jertfit pt mântuirea noastră, iar Ilahul lor este inventat de un moș pedofil.
Să nu crezi că are cineva ceva cu musulmanii, dar trebuie să cauți să aflii istoria lor. Am prieteni turci, dar nu cred că ei sunt reprezentativi pentru această religie din moment ce vrei bărbat din cu totul altă cultură. Sunt curios dacă o să se abțină el cât o să fi tu însărcinată, sau în zilele de post de peste an.
Mda, imi pare rau sa vad atata lipsa de cultura a unor crestini,eu sunt tot ortodoxa dar nu ma avant cu capul inainte pentru a trage concluzii fiind lipsita de surse sigure.
In legatura cu cu Allah de care vorbiti voi hai sa facem niste traduceri:
Allah=Dumnezeu=God= Dios si asa mai departe, de ce nu va luati si de englezi ca spun God in loc de Dumnezeu,voi vorbiti de musulmani de parca crestinii sunt mai buni,iar dak acesti musulmani exista este voia LUI,voi care cunoasteti cuvantul lui DUMNEZEU ar trebui sa fiti mai cu bagare de seama cand va barfiti aproapele,ce ziceti?
Vazand ca nu cunoasteti continutl quranului adik sa va explic ce inseamna: ;O carte unde sunt mentionati si preamariti toti profetii incepand de la facerea lumii si unde scrie in special atat de frumos si cu mult respect de Fecioara Maria si nasterea lui IIsus Hristos;
In caz ca nu stiti si asta mai mult ca sigur si musulmanii asteapta venirea lui IIsus Hristos
Mai documentati-va si voi inainte sa ajungeti cu totii in RAI!!!!!!
  #95  
Vechi 12.07.2009, 14:02:07
nicolletta nicolletta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit morena,

Fara a contesta cauzele violentei islamiste, expuse anterior, consider totusi ca una din cauzele majore al luptelor din acest spatiu este si cea religioasa. Mohamed insusi este pomenit a fi "un mare luptator si un comandant militar dibaci", lucru care evident nu se poate afirma despre Iisus sau despre Buddha.

Coranul este plin de versete care incita la lupta, chiar daca lupta la care se referea atunci Mohammed era cea impotriva quraishitilor. Sa amintim cateva dintre aceste versete, lucru care ne va elucida enigma de ce sunt atat de usor de fanatizat musulmanii in raport cu celelalte religii contemporane.

"Luptati-va pentru calea lui Dumnezeu impotriva celor ce voiesc sa se lupte cu voi. Omorati-i oriunde ii gasiti si goniti-i de acolo, de unde v-au gonit pe voi, caci ispita este mai rea decat omorul, insa nu luptati impotriva lor langa templul sfant, doar daca se lupta ei acolo impotriva voastra; omorati-i, caci aceasta este rasplata celor necredinciosi." (Sura 2, 186-187).

Evident aici este vorba de lupta pe care o duceau medinezii impotriva armatei trimise de catre cei din Mekka. In acest context, Mohammed isi "orienteaza" viziunile lui spre antrenarea luptatorilor pentru cauza islamului. Evident in acest caz toate revelatiile primite din cer prin arhanghelul Djabrail sunt incatatoare la lupta si nu orice fel de lupta, ci una de exterminare totala: "omorati-i oriunde ii gasiti". Deci ideea de clementa este aproape exclusa. "Ispita este mai rea decat omorul", adica nu este important cate vieti dispar, ci doar daca flamura islamului se impune in lume. Iar afirmatia " omorati-i caci aceasta este rasplata pentru cei necredinciosi" a fost argumentata de multe ori in istoria islamului.

"Cine va ataca pe voi, atunci atacati-l si voi pe el, intocmai cum v-a atacat pe voi" (Sura 2, 190), este o lege a talionului in limbaj islamic. Cu alte cuvinte nimic nu trebuie sa ramana fara. rasplata in lumea musulmana. Departe de ei ideea "daca te loveste cineva peste obrazul drept, intoarce-l si pe celalalt" (Matei 5, 39). Ar fi un semn al slabiciunii religiei lui Mohamed si nu al smereniei, despre care vorbeste Hristos.

Expresia "razboiul va este oranduit" (Sura 2 212) pare un testament al Profetului fata de o noua religie si un nou imperiu, care se va cladi pe rauri de sange, care vor umezi pamantul din India pana in Spania si din Rusia pana in Sudul Africii.
  #96  
Vechi 12.07.2009, 15:47:22
morena morena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Mesaje: 6
Implicit nicolletta

Citat:
În prealabil postat de nicolletta Vezi mesajul
Fara a contesta cauzele violentei islamiste, expuse anterior, consider totusi ca una din cauzele majore al luptelor din acest spatiu este si cea religioasa. Mohamed insusi este pomenit a fi "un mare luptator si un comandant militar dibaci", lucru care evident nu se poate afirma despre Iisus sau despre Buddha.

Coranul este plin de versete care incita la lupta, chiar daca lupta la care se referea atunci Mohammed era cea impotriva quraishitilor. Sa amintim cateva dintre aceste versete, lucru care ne va elucida enigma de ce sunt atat de usor de fanatizat musulmanii in raport cu celelalte religii contemporane.

"Luptati-va pentru calea lui Dumnezeu impotriva celor ce voiesc sa se lupte cu voi. Omorati-i oriunde ii gasiti si goniti-i de acolo, de unde v-au gonit pe voi, caci ispita este mai rea decat omorul, insa nu luptati impotriva lor langa templul sfant, doar daca se lupta ei acolo impotriva voastra; omorati-i, caci aceasta este rasplata celor necredinciosi." (Sura 2, 186-187).

Evident aici este vorba de lupta pe care o duceau medinezii impotriva armatei trimise de catre cei din Mekka. In acest context, Mohammed isi "orienteaza" viziunile lui spre antrenarea luptatorilor pentru cauza islamului. Evident in acest caz toate revelatiile primite din cer prin arhanghelul Djabrail sunt incatatoare la lupta si nu orice fel de lupta, ci una de exterminare totala: "omorati-i oriunde ii gasiti". Deci ideea de clementa este aproape exclusa. "Ispita este mai rea decat omorul", adica nu este important cate vieti dispar, ci doar daca flamura islamului se impune in lume. Iar afirmatia " omorati-i caci aceasta este rasplata pentru cei necredinciosi" a fost argumentata de multe ori in istoria islamului.

"Cine va ataca pe voi, atunci atacati-l si voi pe el, intocmai cum v-a atacat pe voi" (Sura 2, 190), este o lege a talionului in limbaj islamic. Cu alte cuvinte nimic nu trebuie sa ramana fara. rasplata in lumea musulmana. Departe de ei ideea "daca te loveste cineva peste obrazul drept, intoarce-l si pe celalalt" (Matei 5, 39). Ar fi un semn al slabiciunii religiei lui Mohamed si nu al smereniei, despre care vorbeste Hristos.

Expresia "razboiul va este oranduit" (Sura 2 212) pare un testament al Profetului fata de o noua religie si un nou imperiu, care se va cladi pe rauri de sange, care vor umezi pamantul din India pana in Spania si din Rusia pana in Sudul Africii.
Ai dreptate cand spui ca era vorba de un razboi care era in plina desfasurare in timpul profetului Mohamed insa cu afirmatia:' Departe de ei ideea "daca te loveste cineva peste obrazul drept, intoarce-l si pe celalalt" (Matei 5, 39). Ar fi un semn al slabiciunii religiei lui Mohamed si nu al smereniei, despre care vorbeste Hristos." nu ai nimerit-o bine pentru ca dak stai sa gandesti la rece in vietile noastre cotidiene nimeni nu iti intoarce celalalt obraz chiar si crestin fiind dak stii ce a vrut sa zica IIsus Hristos ca sa nu mai vorbim de razboi cum era in zilele lui Mohamed,In cate razboaie crestine sau nu ai auzit tu ca una dintre partile implicate ar fi asteptat sa fie ucisi pentru ca au intors si "celalalt obraz" in loc sa riposteze cu aceasi moneda? Afirmatia lui IIsus Hristos exista doar in biblia pe care toti o citim dar putini o intelegem.
  #97  
Vechi 12.07.2009, 23:25:58
nicolletta nicolletta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit morena,

iarta-ma daca te-am suparat dar sa stii ca nu ai inteles si nici nu poti intelege in starea in care esti, aparator iubitor al religiiei musulmane.
e ca si cum ai cere unui alcoolic sa vorbeasca clar si concret despre alcool. nu va putea sa si schimbe opinia pozitiva in privinta consumului de alcool.
tu zici ca, coranul vorbeste despre un razboi al lui mohamed ce l-a avut el in trecut dar nu e asa.
coranul pentru ei este activ prezent zi de zi.
ei il citesc zi de zi, il cintesc zi de zi.
si ce ii invata coranul?
ochi pe ochi, dinte pe dinte .
ba mai mult cine nu i de al lor vine eliminat.
pentru ca asa mohamed ii rasplateste
cine nu i de al lor ajunge in iad.
ei sunt cei mai corecti, cei mai buni, cei mai destepti.
femeia pentru ei nu are suflet, nu are importanta, e considerata un nimic.
esti de acord sa te anulezi asa suflete a lui Dumnezeu.
stii ce faceau fetele nostre in timpul lui Stefan Cel Mare, cand erau furate de turcii musulmani? se aruncau de pe stanci ca sa nu fie pangarite.
si astazi ce fac ?
- hai musulmanule, vin-o si ma ia din ograda mea frumos luminata de razele curate si dulci ale ortodoxiei si al mai marelui Dumnezeului meu care ma invata sa nu mananc la aceeasi masa cu cei din alte religii, dar eu nu -l ascult, vin-o musulmane si ma ia ca am chef sa-mi pun broboada si sa mi ascund chipul meu frumos unic si ortodox,
hai musulmane si ma ia si pune-ma la cratita inchisa in casa, pe alti sa nu pot vedea.
or fi si musulmani mai moderni dar ideea e asta
anularea femeii.
anularea celor ce nu sunt de o credinta cu ei.
iti place cum gandeste coranul lor?
ei il citesc si l venereaza
daca e alb pe negru ca ii manipuleaza in rau, tu nu. o tii pe a ta.
tin-o fata mamii dar cand o sa te intrebe Iisus Hristos:
-de ce nu ai ascultat invataturile bisericii ortodoxe, bisericii incare te ai botezat?
ai sa spui , Doamne dar nu suntem toti ai Tai?
tu ai fost nascuta in dreapta credinta, ortodoxia
ortodocsii vor fi judecati aspru pentru ca ortodoxia e complexa e ampla, iti deschide ochii prin Puternicele Sfinte Liturghii.
musulmanul nu are nici o vina ca e nascut musulman, in schimb coranul nu-i deschide ochii cum face la noi Sfanta Scriptura.
musulmanul o tine pe a lui. ceea ce il invata religia lui care e diferita. la judecata Iisus Hristos Fiul LUI DUMNEZEU va judeca pe musulman intr un fel si pe tine in alt fel.
tie pentru ca ti a deschis ochii pin Sfintele Scripturi iti va cere mult mai mult decat musulmanului caruia nu i-a deschis ochii intratat de mult.
musulmanul nu va vrea sa auda de ortodoxie, nu va vrea sa si deschida ochii, in schimb tu cica, nu vei vrea sa auzi de religia lui, dar ce convieturire e asta?
sa nu uniti religia?
nu are binecuvantare pentru ca e ca si cum ai uni uleiul cu apa.
nu se amesteca, nu sunt compatibile, nu sunt unite chiar daca stau unul langa altul.
asa si tu una e sa fii langa el si alta e sa fii unit si spiritual cu el.
de ce sa ti pierzi timpul sa nu lucrezi gospodareste in viata asta scurta.
marea e plina de pesti, roaga-te Sfantului Neculai pentru ati gasi un sot ortodox curat si luminat ca si tine. sa pute ti merge impreuna la Sfanta biserica cu sufletele voastre unite intru Domnul. sa va iubiti crestineste ca sa puteti cunoaste si iubirea Lui Dumnezeu.
  #98  
Vechi 13.07.2009, 02:18:50
morena morena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Mesaje: 6
Cool nicolletta

Toti musulmanii sunt criticati datorita religiei nu datorita a ceea ce sunt ca oameni,atat va mai laudati cu barbatii ortodoxi,de parca ei sunt mai buni,sincer as prefera sa stau imbrobodita si la cratitza decat sa stau batuta langa un barbat betziv si afemeiat ortodox,cu ce sunt mai buni barbatii ortodoxi?sau ce se aude la stiri atatea cazuri de violuri,incesturi,crime,droguri, furt,inselaciune,proxeneti in toate discotecile de peste tot,divorturi,copii abandonati astea nu se mai pun doar ca sunt ortodoxi si sunt binecuvantati? atunci unde e dragostea aia mare fatza de Dumnezeu si de cuvantul Lui? musulmanii cel putzin citesc cartea lor si o respecta oricum ar fi cum zici tu,ortodoxii cat la suta fac asta?ce sa ne mai ascundem atat? lumea de pe forum vorbeste de ortodoxi cu atata evlavie chiar daca ei vad altceva afara,aici pe site totul se vede in roz nu? si cat respectam noi biblia? cat facem noi ce e scris in ea?pomeni la morti?=bani ; lumanari la morti si vii=bani;inmormantarile=bani,bani,;spovedania=bani ,maslu=bani te rog arata-mi in biblie unde scrie ca trebuie sa practicam lucrurile acestea daca tot va laudati ca noi urmam Sfanta Scriptura! Cuvantul Sfant=fara de pacat cum zice preotul ortodox si tot el ne zice ca nu exista om fara de pacat afara de IIsus Hristos dar noi ortodoxii avem mii de Sfinti in calendar pana si imparatii Constantin si Elena sunt trecuti ca sfinti,mai ales ca pentru crestinii ortodoxi zilele sfintilor sunt transformate in onomastice adik un motiv de a bea in plus sau un motiv de a merge la biserica de a da de pomana unuia care are numele a unui Sfant cu toate ca nu are nici o legatura cu respectivul. Dupa Sfanta Scriptura ceea ce si eu cred,IIsus Hristos a fost si este Sfant nu?insa ortodoxii atribuie preotilor "Prea Sfintitul si Prea LUMINATUL etc,acel preot inainte sa devina preot a avut o viata cotidiana obisnuita,discoteci;cluburi;femei;bautura zic asta ca am prieteni la teologie,doar o simpla facultate i-a facut sa devina prea sfintiti? poate nu cunosti preoti in particular,sau cei care apar la tv si fac ce fac ma intelegi,daca nu se descoperea te duceai si-ii pupai mana nestiind ce face el,sunt multe oricum,toti de pe forum ne indreapta spre ortodoxie adica spre calea cea dreapta spun ei,eu va zic mai bine indreptati-va spre biblie daca tot va e teama sa nu va pierdeti sufletele. Legat de broboada sa cauti in vechiul Testament daca e nevoie te ajut si eu acolo unde scrie: O femeie cu capul neacoperit e o femeie cheala in fata lui Dumnezeu.Itzi zic eu ca noi femeile din zilele noastre suntem libere datorita democratiei nu datorita religiei,adu-ti aminte ce scrie in Sfanta Scriptura cum erau femeile in fatza barbatului si anume nesemnificative pana la Fecioara Maria si Maria Magdalena ca sa nu mai zicem ca bigamia era permisa dupa cum bine stii iar femeile erau intr-o situatie asemanatoare cu a femeilor musulmane si uita-te in filmele biblice cat de clar se aseamana portul femeilor din trecut pe vremea cand se stia ce e respectul si rusinea cu portul femeilor musulmane de azi. Eu zic ca ar trebui sa deschidem toti ochii si sa intelegem biblia si cu inima
  #99  
Vechi 13.07.2009, 09:08:08
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
Toti musulmanii sunt criticati datorita religiei nu datorita a ceea ce sunt ca oameni
Intr-adevar,nu se cuvine sa ii punem pe toti intr-un ceaun maaaare, mare si sa facem ciulama din ei.. insa marea lor majoritate... ma refer strict ca oameni, nu ca religie.... sunt cel putin "ciudati".. asta asa ca sa ma exprim mai elegant....
Cred ca pe aceasta tema, s-au tocit destul tastele keyboard-ului !! Majoritatea musulmanilor, nu au respect fata de nevasta, pe care NU O CONSIDERA NICI PE DEPARTE EGALUL LOR!SI NICI NU O VOR CONSIDERA VREODATA!! Asta o au in sange, in cultura..poate ti se pare greu de inteles, dar asa este!



Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
as prefera sa stau imbrobodita si la cratitza decat sa stau batuta langa un barbat betziv si afemeiat ortodox
Mai trist este atunci cand stai si imbrobodita, si la cratita, si batuta de un afemeiat musulman!!!!


Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
cu ce sunt mai buni barbatii ortodoxi?
Sa iti raspund eu cu ce cred ca este mai bun barbatul ortodox in traire???
Aveti aspiratii comune... bucurii comune... chiar si tristeti comune...traiesti impreuna cu el Calvarul din Saptamana Patimilor si bucuria triumfatoare din Noaptea Invierii...te are in rugaciunile lui atunci cand esti la ceas de cumpana... si iti va oferi mereu o cana cu ceai fierbinte atunci cand febra tinde sa "sparga" termometrul...mana lui o vei simti mereu intr-a ta, la fiece Liturghie, si nu vei privi niciodata cu jind si insingurare la familiile crestine venite si ele la slujba...
Alaturi de el, de barbatul ortodox in traire, vei fi incununata, vei avea privilegiul de a canta "Isaie dantuieste"...
Alaturi de el copiii tai vor primi SFANTUL BOTEZ!!!!!!!!!!!
Alaturi de el, zilele insorite le vei vedea stralucitoare, iar pe cele"innourate" le vei percepe ca fiind in cel mai rau caz "gri" dar nu negre!
Alaturi de el, desaga casniciei nu ti se va mai parea o povara atat de coplesitoare, ptr ca el va fi mereu acolo ptr a sustine cel putin jumatate din greutatea ei.

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
musulmanii cel putzin citesc cartea lor si o respecta oricum ar fi
Presupun ca ai fi absolut dezamagita sa afli ca in lumea musulmana sunt o gramada de barbati non religiosi.. si care nu respecta Qur'an-ul

Citat:
În prealabil postat de morena Vezi mesajul
pentru crestinii ortodoxi zilele sfintilor sunt transformate in onomastice adik un motiv de a bea in plus sau un motiv de a merge la biserica de a da de pomana unuia care are numele a unui Sfant cu toate ca nu are nici o legatura cu respectivul
.
Sa dai de pomana unui amarat mi se pare un fapt ce tine de omenie... si crede-ma, sunt o multime de crestini ortodoxi pentru care ziua onomastica inseamna ceva mai mult decat a umfla burdihanul cu niscaiva alcool etilic... oricat de ciudat ti se poate parea, mai exista crestini care de ziua numelui lor sunt prezenti la Sfanta Liturghie, si nu doar formal, ptr ca asa trebuie, ci ptr ca ei chiar asta simt! Poti intelege asta??

Last edited by MarinaAlca; 13.07.2009 at 11:06:31.
  #100  
Vechi 13.07.2009, 15:34:43
morena morena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Mesaje: 6
Red face marina

"oricat de ciudat ti se poate parea, mai exista crestini care de ziua numelui lor sunt prezenti la Sfanta Liturghie, si nu doar formal, ptr ca asa trebuie, ci ptr ca ei chiar asta simt! Poti intelege asta??"
In sfarsit am inceput sa ne intelegem,afirmatia ta este adevarata,da mai exista si sa recunoastem ca persoanele de a III-a varsta nu?cand li se apropie sfarsitul atunci crestinii se apropie de Dumnezeu sau cand dau de un impas in vietile lor,tinerii in schimb?
Eu nu inteleg cum va mintziti singuri chiar daca sunteti constienti si vedetzi ce se intampla in spatele usilor!Cat la suta din Crestini nu-si serbeaza onomastica? hai sa fim seriosi,chefurile se tzin in lant.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14