Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #921  
Vechi 15.08.2009, 16:22:01
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Iar povesti adventiste de doi bani. Vsinec-litanu-mariann s-a reincarnat sub numele de mititelu si vrea sa ne convinga de adevrurile lui. Ce om enace.
In general, demonizatul perfect e acela care crede ca Dumnezeu lucrează prin el ca să-i aducă pe oameni la "adevărurile" sectei lui.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #922  
Vechi 20.08.2009, 12:10:44
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vasinec;87848]Nici asta nu este adevarat. Adventistii nu cred ca numai ei vor fi mantuiti. La judecata, nimeni nu va merge cu vre-o eticheta lipita pe frunte, pe care sa scrie "ortodox", sau "catolic" sau "adventist", etc. Dumnezeu va judeca cu dreptate pe fiecare, dupa cunostinta si inima lui.

Adventistii neaga viata trupului sau a sufletului, pe perioada mortii (de la moarte, pana la inviere). De aceea cred cu putere in inviere, la revenirea Domnului Iisus Hristos.[/quote]


Adventistii reprezinta o grupare mai mare de secte, toate procupate de cea de a doua venire a Domnului -de unde si numele lor derivat din latinescul "adventus"- si in special de stabilirea acestei date pe baza profetiilor.
In urma esecului profetiilor lui Miller, -intemeietorul sectei,conform carora a doua venire a lui Hristos ar fi trebuit sa fie in anul 1843-s-a provocat o mare tulburare in randul adeptilor; in dorinta de a-i salva onoarea, S.Snow, un ucenic al lui Miller, a recalculat data venirii a doua ,ca fiind pe data de 10 Octombrie 1844; noaptea de 9 spre 10octombrie i-a aflat pe adventisti intr-o sala mare din Boston, asteptand cu mari emotii trambita ingerului ce avea sa vesteasca a doua venire a Domnului;ea a trecut insa ca si celellalte nopti, spre mare adezamagire a aventistilor care au parasit in masa secta.Miller a marturisit public ca a gresit, sfatuindu-i pe adepti s atreaca la baptisti; acestia nu i-au primit si a urmat scindarea adventistilor in numeroase grupari: (fiecare continuand sa fie preocupati de noi calcule in vederea aflarii celei de a doua veniri, ignorand cuvantul Mantuitorului, dupa care nimeni nu poate afla si nu poate sti ziua aceasta, nici chiar Fiul Omului): Adventistii Evangheliei,Crestinii Adventului,Unirea Adventului, Adventisti de ziua a saptea, adventisti reformisti,etcAdventistii de ziua a saptea o au de profetesa pe Hellen White care reinterpreteaza profetiile lui Miller si Snow, sustinand ca de fapt ele nu au avut in vedere a doua venire a Domnului ci curatirea templului ceresc de pacatele fiilor lui Dumnezeu, insa previziunile si fixarea datei au continuat, fiind propusi pe rand anii:1845,1849,1851, iar printr-o "viziune cereasca" a profetesei, adventistii au preluat serbarea sambatei de la baptistii de ziua a saptea in 1860.
Ufff, incurcate mai sunt caile Domnului!
In Romania, adventistii au patruns la sfarsitul secolului trecut, print-un preot greco-catolic, Mihail Czehovski si mai apoi conducerea a fost preluata de catre fostul student in medicina Petre Paulini.Secta a castigat teren printr-o inversunata campanie de denigrare a Bisericii Ortodoxe si a clerului sau, folosind in acest scop cele mai murdare mijloace
  #923  
Vechi 20.08.2009, 17:48:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Multe inexactitati in postarea dvs. Am sa ma refer doar la cateva dintre ele:

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Adventistii de ziua a saptea o au de profetesa pe Hellen White care reinterpreteaza profetiile lui Miller si Snow, sustinand ca de fapt ele nu au avut in vedere a doua venire a Domnului ci curatirea templului ceresc de pacatele fiilor lui Dumnezeu, insa previziunile si fixarea datei au continuat, fiind propusi pe rand anii:1845,1849,1851
De la infiintarea Cultului (nu secta) Biserica Adventista de Ziua a Saptea in 1863 si pana astazi, nu s-a fixat nici o data , ba chiar se specifica intr-unul din punctele de doctrina ca nu se poate cunoaste data cand va avea loc revenirea Domnului.


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
In Romania, adventistii au patruns la sfarsitul secolului trecut
Poate ati vrut sa scrieti cu un secol inante. Secolul trecut a fost XX, nu XIX.

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
print-un preot
fost preot

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
greco-catolic
catolic

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Mihail Czehovski
Mihail Czechowski


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Secta a castigat teren printr-o inversunata campanie de denigrare a Bisericii Ortodoxe si a clerului sau, folosind in acest scop cele mai murdare mijloace
"Secta" intr-adevar a castigat teren, insa "inversunata campanie de denigrare" a venit tocmai din partea bisericii oficiale care nu s-a dat in laturi sa foloseasca orice mijloace pentru a stopa raspandirea adevarului printre romani. Efectul a fost invers fata de cel scontat. In ciuda sicanelor, persecutiei, batailor (din post in post cu jandarmii instigati de preotul local), cei ce predicau Evanghelia aveau audienta si tot mai multi romani se pocaiau, in unele locuri chiar sate intregi...

Am sa dau un singur exemplu de "campanie" si de "mijloace": Pastorala episcopului Dunarii de Jos, Nifon de la 1910, tiparita in 20.000 de exemplare si raspandita in toata tara cu privire la "secta adventistilor". In aceasta se spunea ca cei care vor lua la goana pe adventisti si-i vor pedepsi vor merita inalta binecuvantare arhiereasca. Aceasta instigare oficiala la violenta impotriva adventistilor, nu a facut altceva decat sa faca cunoscuta aceasta biserica in randurile romanilor ortodocsi ce nici nu auzisera pana atunci de o asemenea biserica, facandu-i curiosi sa-i cunoasca invatarurile. Rezultatul a fost o raspandire fara precedent a membrilor bisericii, care pana atunci numara doar 400 de suflete. Duhul lui Dumnezeu lucreaza cu si mai mare putere in prigoana.
  #924  
Vechi 20.08.2009, 19:47:32
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Nu se spune nicaieri ca, dupa moarte, sufletele merg in rai sau in iad.
Ca sufletele dupa moarte merg in rai sau iad o spune insusi Mantuitorul in Pilda cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar.
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
  #925  
Vechi 20.08.2009, 19:56:21
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Ca sufletele dupa moarte merg in rai sau iad o spune insusi Mantuitorul in Pilda cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar.
Pilda bogatului nemilostiv este o parabola prin care Mantuitorul ne invata ca "daca nu asculta de Moise si proorocii nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti" (Luca 16:31 - finalul si concluzia parabolei).

Sunteti sigura ca in pilda bogatului nemilostiv era vorba despre sufletele celor morti? Daca erau suflete, atunci de ce aveau parti trupesti (degete sau limba) si aveau suferinte trupesti? Daca luati acea parabola literar pierdeti din vedera invatatura pe care voia sa ne-o dea Mantuitorul si ajungeti la o mare incurcatura de idei. Mai bine citi concluzia din finalul parabolei.
  #926  
Vechi 20.08.2009, 22:23:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Pilda bogatului nemilostiv este o parabola prin care Mantuitorul ne invata ca "daca nu asculta de Moise si proorocii nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti" (Luca 16:31 - finalul si concluzia parabolei).
Vad ca tot subliniati finalul care e important, nu neg, dar atunci restul pildei este de prisos? Hai sa-ti spun un lucru pe care nu cred ca-l cunosti: Lazar este singurul nume prezentat in parabolele din NT, ceea ce dovedeste ca e vorba de o istorioara, de un fapt real, povestit asa cum a fost. Mai mult, numele de "Lazar" inseamna in ebraica "cel ce face voia Domnului". Nimic nu e intamplator in Sfintele Scripturi.

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Sunteti sigura ca in pilda bogatului nemilostiv era vorba despre sufletele celor morti? Daca erau suflete, atunci de ce aveau parti trupesti (degete sau limba) si aveau suferinte trupesti? Daca luati acea parabola literar pierdeti din vedera invatatura pe care voia sa ne-o dea Mantuitorul si ajungeti la o mare incurcatura de idei. Mai bine citi concluzia din finalul parabolei.
Da, haideti sa taiem niste versete care nu convin si sa pastram unul singur care ne place - cam asa ceva. Aici ni se da de inteles ca patimile omului transcend moartea si ca in iad betivului ii va fi sete, lacomului ii va fi foame, cel care uraste va avea parte de ura colegilor de suferinta, lenesul va fi muncit samd. A inmuia degetul in apa pentru a uda limba este evident un mod de exprimare, felul de a vorbi al bogatului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #927  
Vechi 20.08.2009, 23:12:17
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, haideti sa taiem niste versete care nu convin si sa pastram unul singur care ne place - cam asa ceva. Aici ni se da de inteles ca patimile omului transcend moartea si ca in iad betivului ii va fi sete, lacomului ii va fi foame, cel care uraste va avea parte de ura colegilor de suferinta, lenesul va fi muncit samd. A inmuia degetul in apa pentru a uda limba este evident un mod de exprimare, felul de a vorbi al bogatului.
Mie imi plac toate versetele. Dar, imi place sa le inteleg in contextul Sfintei Scripturi, nu sa le scot pentru a servi unei teologii sau unor idei preconcepute.

Din cate inteleg, vorbesti despre o rasplata pe care omul o primeste imediat dupa moarte (vorbim de moartea intaia, nu despre moartea a doua). Adica, omul dupa ce moare, o mparte a sa merge in rai (unde este bine) sau in iad (unde este rau). O astfel de teorie contrazice ceea ce ne spune insusi Mantuitorul si Judecatorul nostru:

"Iata, Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui." (Apocalipsa 22:12) Se pare ca ati luat-o inaintea Domnului Iisus Hristos si ati hotarat ca, deja omul isi primeste rasplata, fara sa aiba loc revenirea Domnului si judecata Sa.

"Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata a lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata pentru binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup." (2 Corinteni 5:10)

Ati sarit peste cateva etape prezentate de Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli. Ca omul sa-si primesca rasplata este necesara revenirea Domnului, invierea mortilor si judecata.

Conform teologiei dvs., acestea (revenirea, invierea si judecata) nu-si mai au rostul. Ati trecut direct la partea finala: rasplata.

P.S. Stiam ca pilda bogatului nemilostiv este singurul caz in care se folosesc nume.

Am o intrebare: ce erau bogatul si Lazar: suflete cu degete si limba sau trupuri (asta inseamna ca de fapt nu murisera sau fusesera inviati)?
  #928  
Vechi 20.08.2009, 23:58:46
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Pilda bogatului nemilostiv este o parabola prin care Mantuitorul ne invata ca "daca nu asculta de Moise si proorocii nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti" (Luca 16:31 - finalul si concluzia parabolei).
Cine sa nu asculte ? Cei 5 frati ai bogatului nemilostiv ?

Citat:
Sunteti sigura ca in pilda bogatului nemilostiv era vorba despre sufletele celor morti? Daca erau suflete, atunci de ce aveau parti trupesti (degete sau limba) si aveau suferinte trupesti? Daca luati acea parabola literar pierdeti din vedera invatatura pe care voia sa ne-o dea Mantuitorul si ajungeti la o mare incurcatura de idei. Mai bine citi concluzia din finalul parabolei.
....
Că ziua și noaptea s-a îngreunat peste mine mâna Ta și am căzut în suferință când ghimpele Tău mă împungea. ( Psalmul 31:4 )

Ochii Domnului spre cei drepți și urechile Lui spre rugăciunea lor. ( Psalmul 33:14 )

...conform ratiunii tale despre suflete,ar insemna ca nici Dumnezeu nu exista!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #929  
Vechi 21.08.2009, 00:18:00
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Cine sa nu asculte ? Cei 5 frati ai bogatului nemilostiv ?!
In pilda se face referire la cei 5 frati ai bogatului. Dar, invatatura este valabila pentru toti. Fapt demonstrat chiar de o intamplare cu adevarat reala din Sfanta Scriptura :cati s-au pocait la invierea lui Lazar (fratele Martei si Mariei)?

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul

...conform ratiunii tale despre suflete,ar insemna ca nici Dumnezeu nu exista!
Nu am inteles prea bine ce vrei sa spui. Poate vrei sa cauti o asemanare intre sufletul omului si Dumnezeu. Eu am sa-ti ofer o deosebire esentiala, legata de subiectul in discutie: sufletul moare, doar Dumnezeu este nemuritor. O spune Sfanta Scriptura:
"Sufletul care pacatuieste acela va muri" (Ezechiel 18:20).
"Singurul care are nemurirea" (se spune despre Dumnezeu in 1 Timotei 6:16)

Incearca sa explici ce ai vrut sa spui. Ce nepotrivire este intre ratiunea mea despre suflete si credinta in existenta lui Dumnezeu?

Poate teologia voastra anuleaza unele actiuni ale lui Dumnezeu sau ale Domnului Iisus Hristos. Conform teologiei voastre , revenirea Domnului Iisus Hristos, invierea mortilor si judecata nu-si mai au rostul.
  #930  
Vechi 21.08.2009, 01:20:16
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
In pilda se face referire la cei 5 frati ai bogatului. Dar, invatatura este valabila pentru toti. Fapt demonstrat chiar de o intamplare cu adevarat reala din Sfanta Scriptura :cati s-au pocait la invierea lui Lazar (fratele Martei si Mariei)?



Nu am inteles prea bine ce vrei sa spui. Poate vrei sa cauti o asemanare intre sufletul omului si Dumnezeu. Eu am sa-ti ofer o deosebire esentiala, legata de subiectul in discutie: sufletul moare, doar Dumnezeu este nemuritor. O spune Sfanta Scriptura:
"Sufletul care pacatuieste acela va muri" (Ezechiel 18:20).
"Singurul care are nemurirea" (se spune despre Dumnezeu in 1 Timotei 6:16)

Incearca sa explici ce ai vrut sa spui. Ce nepotrivire este intre ratiunea mea despre suflete si credinta in existenta lui Dumnezeu?

Poate teologia voastra anuleaza unele actiuni ale lui Dumnezeu sau ale Domnului Iisus Hristos. Conform teologiei voastre , revenirea Domnului Iisus Hristos, invierea mortilor si judecata nu-si mai au rostul.

Citat:
Sunteti sigura ca in pilda bogatului nemilostiv era vorba despre sufletele celor morti? Daca erau suflete, atunci de ce aveau parti trupesti (degete sau limba) ?
....concluzia ta ar fi aici ca nu este vorba despre suflete.

Similar,daca conform psalmilor,se vorbeste de mina,ochii,urechile lui Dumnezeu...atunci nu ar fi vorba despre Dumnezeu.

Si sufletul,ca si Dumnezeu,care este duh...aude,vede,vorbeste,se roaga,etc...este fiinta vie...numai ca altfel sint si urechile,ochii,mina...nu precum cele trupesti,la care te gindesti tu.

Daca tu ai fi in rugaciune,cu ochii inchisi sa zicem,si nu ai simti durerea...s-ar putea ca cineva sa-ti desprinda miinile,picioarele,ba intregul corp ( si sa te conecteze totusi la ceva aparate,de circulatie a singelui si aerului )...si tu nici macar sa-ti dai seama sau sa simti vreo imixtiune in rugaciunea ta sau viata mintii tale...dupa care sa ti le puna la loc.

Sau ia-i pe oamenii batrini,trupul lor aproape ca nu mai poate nimic...iar ei pot lua premii Nobel,crea arta,sint intelepti ...adica pe masura ce omul din afara,trupul adica...moare,cel dinlauntru....sufletul,mintea...se intelepteste,innoieste.
Tot ce am scris este aproximativ,si cu multe greseli....ideea e sa prinzi ideea.

Citat:
"Sufletul care pacatuieste acela va muri"
Ezechiel 18:20).

Exista o moarte a trupului,care inseamna descompunerea lui in elementele care il alcatuiesc...si o moarte a sufletului,care inseamna nu descompunerea lui,ca nu se poate,ca este simplu si duh (cum omori tu un duh ?)...ci moartea sufletului inseamna despartirea lui fizica de Dumnezeu.

Daca un suflet viu este unul luminos,lumina proprie plus Lumina lui Dumnezeu ( Lumina in lumina )...un suflet mort nu inseamna un suflet care nu mai exista,ci unul din care Lumina sau Duhul Sfint a plecat,iar el s-a intunecat,si-a pierdut si propria frumusete sau lumina.

Toate sufletele,duhurile,ingerii....indiferent daca sint luminosi (vii) sau intunecati ( morti ) isi continua existenta pentru ca si-o primesc in mod continuu de la Dumnezeu.Daca ar fi sa creez o imagine,aceasta ar fi a unui Soare cu infinite raze de lumina care cad pe toate fiintele,daruindu-le acestora in mod dinamic existentele.Toate fiintele sint legate in mod existential de Dumnezeu,precum copilul in pintecele mamei sale...prin cordonul ombilical.Numai ca Dumnezeu are miliarde si miliarde de "cordoane ombilicale" care mai sint si vesnice...

Sper ca am scris cit de cit bine...

Exista o judecata particulara a sufletului,la desprinderea acestuia de trupul care a murit....si o judecata generala,universala,a omului intreg,trup si suflet...despre care ai scris tu.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17