Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2012, 00:05:55
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Relatiile dintre Biserica ortodoxa din Moldova si cea din Transilvania

M-ar interesa relațiile dintre cele două Biserici de-a lungul istoriei, mai ales pentru perioada dinainte de 1918 . Poate mă ajută cineva cu ceva sugestii bibliografice ( o carte, un studiu, etc.), exceptând Istoria B.O.R. a părintelui Păcurariu despre care știu .
Mulțumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2012, 08:29:13
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca s-a scris o carte strict despre relatiile dintre Biserica din Transilvania si cea din Moldova. Poate daca citesti despre ortodoxia din Moldova si cea din Transilvania de-a lungul timpului, vei gasi ceva. Si eu am citit ce a scris Pr.Păcurariu. Foarte interesante informatiile. Poate gasesti ceva si aici:

Preot Profesor DUMITRU STANILOAE: UNIATISMUL DIN TRANSILVANIA--INCERCARE DE DEZBINARE A POPORULUI ROMAN

In atasament este putina istorie despre Biserica din Moldova si problemele ei cu Bizantul. Am sa mai caut sa vad poate gasesc pana la urma ceva mai concret.

De ce doresti sa aflii relatiile ortodoxe dintre Transilvania si Moldova, daca imi permiti sa intreb?
Attached Files
File Type: rar Singura Mitropolia Moldovei.rar (149,7 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2012, 22:05:38
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Multumesc ! Am de făcut o lucrare și nu prea dispun de timp.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2012, 22:15:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
Multumesc ! Am de făcut o lucrare și nu prea dispun de timp.
Din ce stiu Nicolae Iorga a mai scris cate ceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2012, 07:15:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am aflat ca Sfantul Paisie de la Neamt nu prea accepta in manastire calugari veniti din Transilvania. Din cauza influentei catolice.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2012, 17:58:56
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Referitor la aceasta tema am avut ocazia sa citesc cartea RAZBOIUL SI BIBLIA-Nicolai Valimirovici. Mi se pare ca abordeaza in mare parte ceea ce se discuta aici; o recomand ca sursa de documentare!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2012, 14:01:31
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Dihotomie

Despre dihotomie
Printre primele lucruri pe care ni le insusim in copilarie este deprinderea de a cunoaste si intelege lumea (si pe noi insine) intr-un mod dual; orice exista e de doua feluri sau are doua parti, distincte si ireductibile (bine/bun si rau, frumos si urat, drept si nedrept, adevar si minciuna, etc). Convingerea ca tot ceea ce ne inconjoara este polarizat intr-un mod fundamental se formeaza in planul emotional la o varsta la care nu suntem in masura s-o gandim si analizam. Si ramane acolo, ascunsa, toata viata.

Regasim doctrina polarizarii in invatatura crestina: Bine si Rau sunt cateorii disjuncte, alb sau negru, cu foarte putine nuante de gri la mijloc. Exista Dumnezeu si Satan, intelepciune divina si intelepciune seculara, credinciosi (adica „noi”) si eretici/necredinciosi/alte religii (adica „ei”).
Dihotomia nu e numai tehnica. O congregatie crestina, oricat de mult s-ar implica in programe sociale si oricat ar incerca sa-l iubeasca pe cel de „aproape” , membrii ei vor ramane profund convinsi ca relatia lor cu viata se defineste altfel, ei sunt inauntru si salvati, iar ceilalti sunt in afara si condamnati.

Intr-un plan diferit, dualismul crestin imparte lumea in natural si supranatural. Pe de o parte sunt lucrurile pe care le vedem si cu care interactionam. Pe de alta parte exista realitatea cu care ne vom intalni dupa moarte. Distinctia e clara, cele doua taramuri sunt separate, chiar daca unii pot avea darul de a trece granita in ambele sensuri.

Dincolo de felul in care ne raportam la lume, efectele polarizarii ne afecteaza intr-un mod profund individual, creeaza in noi o personalitate duala. Pe de o parte, suntem antrenati sa intelegem vointa lui Dumnezeu si pastram legatura cu El. Ne bazam pe parintii spirituali pentru a se pronunta asupra a ce-i bine si ce-i rau. Aceasta parte a personalitatii noastre rejecteaza descoperirile stiintei atunci cand se opun invataturii si credintei si accepta ca in anumite circumstante legile naturii pot fi suspendate.
Pe de alta parte, avem o personalitate de zi-cu-zi, care ne caracterizeaza cand traim intr-un mediu ne-religios. Ne bazam pe stiinta ca sa intelegem lumea si pe inteligenta, bun-simt, harnicie si noroc pentru a ne asigura traiul. Desi stim ca Isus si Petru au mers pe apa, rejectam ideea ca fiind o varianta viabila in caz de inec. Aceasta parte a personalitatii noastre e condusa de gandul „Dumnezeu ii ajuta pe cei ce se ajuta singuri”. Cealalta, cea ce se bazeaza direct pe Dumnezeu, revine numai in caz de criza.

Dualismul va fi parte din noi, cat va fi lumea. Si ce daca?!

Si totusi, polarizarea nu e solutia nici unei probleme; poate fi un mod de a intelege intrebarea, o metoda de analiza, dar nu raspunsul. Analiza e importanta, identifica partile intregului si ne permite sa intelegem cum functioneaza ele. Grecii au analizat modele de gandire, crestinii doctrina, fizicienii natura, medicii corpul uman.
Analiza e buna pana la un punct. Pentru ca dezmembrand intregul in partile componente dispar fortele ce le tineau impreuna, partile apar polarizate si polii in conflict - un conflict ce nu exista cand vedem intregul. Dihotomiile de tip substanta (materie, structura, cantitate) vs. forma (model, ordine, calitate) produc conflicte false.
Dihotomia ne face sa interpretem gresit opozitia aparenta a partilor, atunci cand sunt izolate si scoase din intreg. Daca impartim oamenii in albi si negri, ne alegem cu un conflict fals. De fapt, diferentele dintre indivizi (sau dintre generatii, parinti si copiii) sunt mult mai importante decat cele dintre albi si negri.

Secolul XX se remarca printr-o deplasare catre intreg, ca patern in gandire. Proprietatile partilor nu mai sunt vazute ca proprietati intrinseci ale intregului ci sunt intelese diferit in contextul intregului. Asa cum fizica cuantica ne arata (dramatic), nu exista parti componente! Ceea ce numim parte nu e decat o retea de relatii imposibil de separat.

Dihotomia ne ajuta sa intelegem lumea pana la un punct si implica riscuri. Cand partea devine o entitate absoluta, mai importanta decat intregul, conflictele false si adesea fatale sunt inevitabile, mergand uneori pana la distrugerea intregului. Cand tot ceea ce e in jurul e polarizat si in lupta cu sine, cand oamenii sunt impotriva oamenilor cu toata durerea si distrugerea ce insotesc lupta lor, poate ca in astfel de cazuri dualismul ar trebui evitat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2012, 14:15:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, deși ar trebui să fiu obișnuit cu deraieri de topicuri, continui să mă mir: ce legătură este între panseurile asta și tema topicului ? Aici, noi vorbim despre pereți, iar dv ați socotit potrivit să vă plasați nuca.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2012, 17:40:45
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Despre utrenie și sensul ei în sfănta biserică

u trenia este una din cele șapte Sfinte laude sau sljube ale Bisericii prin care preamărim pe Dumnezeu, Îl lăudăm și-I mulțumim pentru darurile Sale cele bogate, rugându-L ca în ziua ce începe să binecuvânteze lucrul nostru spre a ne fi nouă de mare folos și a ne împlini cu prisosință rostul nostru.

Se numește utrenie fiindcă se săvârșeșite în cipele dimineții, când toată făptura tresaltă de bucurie la apariția Dumnezeiescului dar al lumii, proslăvind pe Cel ce a zis ''să fie lumină" pe pământ (Facerea, 1,3), pe Cel ce se îmbracă ''cu lumina ca și cu o haină'' (Ps. 103,2), ''căci lumina este dulce și plăcută înaintea ochilor să privească soarele" (Eccl. 11,7).

În rânduiala ei la acest ceas de început al zilei stă mai presus de toate gândul Sfânt de cinstire în cântări de slavă pe Cel ce a răsărit, acum pentru mântuirea noastră, pe "soarele dreptății" (Maleahi, 3,20), pe Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos, care tot faptul dimineții, "când se lumină de ziuă" (Mat. 28,1) a biruit moartea și prin strălucita Sa Înviere a răscumpărat neamul omenesc.

Pe aceste temeiuri biblice stând și din aceste gânduri duhovnicești izvorând, utrenia este într-adevăr slujbă de laudă și de cântări de biruință, așa cum cu veacuri înainte, spusese Proorocul Maleahi (3,20) că"va răsări pentru voi ... Soarele dreptății cu tămăduire venind în razele Lui și veți zburda".

Întru ajungerea acestui scop, în bogatul și variatul ei cuprins, sunt rânduite rugăciuni, psalmi ai Proorocului David, cântări și imne duhovnicești, pericopele evanghelice și viețile Sfinților de peste tot anul. Toate sunt culese din Sfânta Scriptură sau au fost alcătuite sub inspirație biblică de Sfinții Părinți. Prin ele Sfânta Biserică desfășoară înaintea fiilor săi duhovnicești toate faptele și măririle lui Dumnezeu de la începutul mântuirii din Dumnezeiasca viață a Mântuitorului nostru Iisus Hristos și a Prea Sfinte Sale Maici, virtuțile Sfinților bineplăcuți Domnului, cum și neîncetate și stăruitoare chemări și îndemnuri de îmbunătățire, duhovnicească prin rugăciune, pocăință, credință, iubire de Dumnezeu și de oameni.

De aceea, cu Sf. Simeon al Tesalonicului, îndemnăm pe bunii noștri credincioși ca să ia parte cu râvnă sporită la acestă slujbă, să învețe o parte din înălțătoarele ei cântări, pentru că sunt "și mărturisire și grăire despre Sfânta Treime", despre întrupare, răstignire și înviere și despre toate tainele și faptele mântuirii. Atunci vom putea grăi cu vrednicie, împreună cu Sf. Biserică: "Slavă Ție Celui ce ne-ai arătat nouă lumina".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Relatiile dintre preoti dorinastoica14 Preotul 12 29.03.2010 13:01:59
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52