Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 29.04.2011, 09:28:50
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Revenind la curat/murdar..nici preotul nu atinge Evanghelia daca s-a taiat la deget deci...
Reply With Quote
  #452  
Vechi 29.04.2011, 15:40:18
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, pentru cei mai documentati. In Romania stiu ca se obisnuieste ca femeile aflate in perioada lunara sa nu mearga la biserica si sa nu se atinga de cele sfinte. Eu am trait cativa ani in Buenos Aires, Argentina si acolo mergeam la o biserica antiohiana pentru ca romanii nu aveau biserica ortodoxa, era doar o misiune greco-catolica. La antiohieni am vorbit cu un preot despre asta ai mai ca nu a ras de mine, de unde am dedus ca ei nu au aceasta regula, desi sunt tot crestini orotodocsi si una din bisericile primare.

Intrebarea mea ar fi ce trebuie si ce nu are voie sa faca femeia in perioada lunara, si pentru cat timp/ cate zile. Multumesc.
Unii preoți spun că femeia poate să intre în biserică, să se spovedească, dar nu se poate împărtăși, alții spun că se și poate împărtăși. Mi se pare absurd să desparți pe cineva de Hristos, deoarece avem nevoie de EL. Cum vom putea sta fără Harul Sf. Duh? Dacă trebuie ca femeia să se împărtășească, nu știu, dar sunt sigură că ea trebuie să vină la Liturghie.
Reply With Quote
  #453  
Vechi 29.04.2011, 21:11:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Problema s-a discutat pe multe topicuri și a fost examinată pe toate fețele. Dacă acest canon este în vigoare în Biserica dv, atunci este posibil ca laicii, în deplin respect față de autoritatea sacerdotală, să depună cereri formale spre a fi schimbat. Până la schimbare, trebuie respectat, deoarece canoanele cer ascultare chiar și atunci când (sau: mai ales atunci când) nu suntem de acord cu ele, ori ni se par absurde. Este, până la urmă, un aspect al smereniei și a spiritului de submisiune față de autoritatea legiuită.

De exemplu, mie personal mi se pare absurd ca un preot, odată hirotonit, să nu poată să spovedească oamenii, ci să fie nevoie de o altă investitură specială din partea episcopului. Și este doar unul dintre lucrurile care mi se par absurde în Biserică. Dar, vor fi având vreun rost al lor, care scapă înțelegerii mele limitate. Până ce se vor schimba, trebuie să le respect și să le urmez, refuzând tentația, de exemplu, de a cere unui preot care nu are hirotesire să spovedească să facă o excepție cu mine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #454  
Vechi 16.07.2011, 17:08:18
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, pentru cei mai documentati. In Romania stiu ca se obisnuieste ca femeile aflate in perioada lunara sa nu mearga la biserica si sa nu se atinga de cele sfinte. Eu am trait cativa ani in Buenos Aires, Argentina si acolo mergeam la o biserica antiohiana pentru ca romanii nu aveau biserica ortodoxa, era doar o misiune greco-catolica. La antiohieni am vorbit cu un preot despre asta ai mai ca nu a ras de mine, de unde am dedus ca ei nu au aceasta regula, desi sunt tot crestini orotodocsi si una din bisericile primare.

Intrebarea mea ar fi ce trebuie si ce nu are voie sa faca femeia in perioada lunara, si pentru cat timp/ cate zile. Multumesc.
Gasesti informatii pe acest site care trateaza tocmai problema asta: http://www.ortodoxia.md/articole-si-...curie-i-curire
Reply With Quote
  #455  
Vechi 02.07.2012, 16:15:06
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

Am gasit in Ziarul Lumina(pe internet) un articol in care se spune ca femeia care a nascut sau cea aflata la menstruatie este necurata, deoarece, avand un corp slabit, apartine unei sfere inferioare.
De asemenea, am citit ca femeile care au o alimentatie vegana nu au niciodata menstruatie(mucoasa lor uterina, cand nu mai este necesara, se absoarbe, nu se elimina), iar animalele salbatice care mananca numai hrana complet naturala, nu au deloc menstruatie, fata de cele domestice care primesc mancare din mana omului.Menstruatia nu este altceva decat rezultatul unui mod de viata care foarte greu se poate schimba, mai ales in zilele noastre, cand toti mancam foarte multe alimente din magazine si din ce in ce mai putine cruditati (care sunt cele mai recomandate).Asadar, nu trebuie sa ne smintim de faptul ca suntem considerate necurate in acea perioada, zicand ca asa ne-a creat Dumnezeu.Din ceea ce am scris mai sus, se conchide ca nu astfel stau lucrurile.
Va las mai jos linkurile cu sursele mele de inspiratie:http://www.ziarullumina.ro/articole;...-necurata.html
http://www.friendship-energy.com/mag...sara-_126.html
http://venus.org.ro/index.php/ro/san...si-normalitate
Si inca un articol pe care l-am descoperit chiar azi:
http://www.bodyalchemist.ro/content/...a-a-femeii.htm
Consider ca tot ce scrie in aceste articole(pe care va rog sa le cititi ca sa puteti intelege mai bine ceea ce va spun) este foarte adevarat, deci noi, oamenii moderni, avem o viziune gresita asupra acestui fenomen biologic.Faptul ca in aceasta perioada avem dureri, ne simtim mai obosite, etc. ar trebui sa ne faca sa ne punem intrebarea daca intr-adevar este un fenomen biologic normal sau, mai ales, necesar.
Este foarte probabil ca articolul din Ziarul Lumina sa-l fi citit si dumneavoastra, deci nu ar fi ceva nou, dar de ceea ce scrie in celelalte articole nu cred ca ati mai auzit .Totusi, mie mi se pare mult mai logica aceasta viziune, decat ceea ce ni s-a predat la scoala sau ceea ce invata mass media.
Va rog sa ma iertati daca v-am smintit!
Reply With Quote
  #456  
Vechi 02.07.2012, 17:11:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Am gasit in Ziarul Lumina(pe internet) un articol in care se spune ca femeia care a nascut sau cea aflata la menstruatie este necurata, deoarece, avand un corp slabit, apartine unei sfere inferioare.
De asemenea, am citit ca femeile care au o alimentatie vegana nu au niciodata menstruatie(mucoasa lor uterina, cand nu mai este necesara, se absoarbe, nu se elimina), iar animalele salbatice care mananca numai hrana complet naturala, nu au deloc menstruatie, fata de cele domestice care primesc mancare din mana omului.Menstruatia nu este altceva decat rezultatul unui mod de viata care foarte greu se poate schimba, mai ales in zilele noastre, cand toti mancam foarte multe alimente din magazine si din ce in ce mai putine cruditati (care sunt cele mai recomandate).Asadar, nu trebuie sa ne smintim de faptul ca suntem considerate necurate in acea perioada, zicand ca asa ne-a creat Dumnezeu.Din ceea ce am scris mai sus, se conchide ca nu astfel stau lucrurile.
Va las mai jos linkurile cu sursele mele de inspiratie:http://www.ziarullumina.ro/articole;...-necurata.html
http://www.friendship-energy.com/mag...sara-_126.html
http://venus.org.ro/index.php/ro/san...si-normalitate
Si inca un articol pe care l-am descoperit chiar azi:
http://www.bodyalchemist.ro/content/...a-a-femeii.htm
Consider ca tot ce scrie in aceste articole(pe care va rog sa le cititi ca sa puteti intelege mai bine ceea ce va spun) este foarte adevarat, deci noi, oamenii moderni, avem o viziune gresita asupra acestui fenomen biologic.Faptul ca in aceasta perioada avem dureri, ne simtim mai obosite, etc. ar trebui sa ne faca sa ne punem intrebarea daca intr-adevar este un fenomen biologic normal sau, mai ales, necesar.
Este foarte probabil ca articolul din Ziarul Lumina sa-l fi citit si dumneavoastra, deci nu ar fi ceva nou, dar de ceea ce scrie in celelalte articole nu cred ca ati mai auzit .Totusi, mie mi se pare mult mai logica aceasta viziune, decat ceea ce ni s-a predat la scoala sau ceea ce invata mass media.
Va rog sa ma iertati daca v-am smintit!
Nu am avut rabdarea sa citesc decit ultimul link , unde am descoperit un sac si jumatate de prostii si de speculatii cu care se poate manevra lumea ignoranta, chiar daca in text sunt trecute nume de savanti sau de universitati asa-zis celebre .
Daca vreti sa discutam acest subiect puneti-mi intrebari tintite din acest link si eu va voi raspunde .
Si ca sa nu aveti idei contrariante despre mine va spun ca eu sutn ... zugrav , dar ma pricep la medicina populara !
Una este descoperirea stiintifica si alta este manipularea ei . Sa nu uitati nici o data ce a spus I. Creanga despre ce este scoala in ziua de astazi : curat mestesug de prosteala ! Tocmai datorita prostiilor pe care le invata intentionat si a ruperii ei cu totul de invatatura lui Dumnezeu !
Si fizicienii sfirsitului de secol XIX si secol XX au desoperit radioactivitatea , dar intrebuintarea ei negativa, speculata, manevrata, prost speculativa, a dus la bomba atomica si la catastrofe in rindul omenirii si mai putin la avantaje , desi este o descoperire epocala !
Va spun ca alaturi de om , primatele , maimutele, au ciclu lunar indiferent de vegetalele pe care le maninca ... adica vreau sa spun ca maninca numai vegetale . Ia sa probati pe dvs. o jumatate de an sa vedeti va dispare menstra !?
De asemenea , capacitatea de procreere nu depinde numai de ovulatie , sau in mare masura de ovulatie ! Daca zigotul (oul uman) nu are posibilitatea sa se fixeza intro mucoasa uterina special pregatita , apoi poti sa ovulezi pe tava , la comanda, ca tot degeaba .
Dar nu mai lungesc vorba , intrebati-ma ce nu va este clar si eu in functie de culorile din vopselele mele de zugravit am sa va raspund !

Dar vreau sa va spun cu totul altceva : credeti dvs. femeia cum 'oti vrea , dar ea tot necurata ramine cind este la menstra ! De ce asa ? Pt. ca asa tolereaza Dumnezeu . Asa o considera Dumnezeu insusi .
Omul curat , imaculat, nepatat de nimic, neintinat nici trupeste dar nici sufleteste , este familia primordiala: Adam si Eva.
Omul zilelor noastre este omul cazut in pacat, omul care nu a facut ascultare, omul care a vrut el singur si fara de Dumnezeu sa fie cineva , omul care dupa caderea in pacat a suferit nenumarate transformari trupesti si sufletesti , omul care s-a murdarit, omul care este cu totul si cu totul altceva fata de creatia pura a lui Dumnezeu .
Acest om este ingaduit de Dumnezeu asa cum este el dar nu este creatia lui originara . Originea noastra este la Rai , de acolo provenim si acolo trebuie sa ne intoarcem . Putem astazi sa ne intoarcem la Rai datorita impacarii cu Dumnezeu a speciei umane, prin mortea pe cruce a fiului sau . Dar pt. a intra in Rai trebuie sa ne curatim de toata mizeria trupului si a sufletului , adica sa tindem catre aceiasi stare adamica . Calea a fost deschisa dar trebuie sa fim apti pt. aceasta !
Corpul initial , al omului care cu adevarat era curat, al omului adamic , este cel cu care a inviat Hristos insasi , si el are o serie de caracteristici pe care corpul uman cazut , intinat, mizerabil, nu le mai are : capacitatea de a trece prin orice medii naturale (Hristos trece prin usa incuiata la apostoli , prin stinca de la gura mormintului fara sa o dea laoparte) fara sa le strice , capacitate numita "subtilitate"; va avea deasemenea posibilitatea sa parcurga distante f. mari in timpi extrem de scurti , adica sa fie aproape instantaneu in doua locuri diferite , capacitate numita "agilitate" (asa cum Iisus a fost cind la Ierusalim cind pe drumul de Emaus la f. mic interval de timp); deasmenea , capacitatea de a nu mai afi atins de suferinte fizice , trupesti si nici de imbatrinire -adica de trecerea timpului- asa cum Hristos a poruncit lui Toma sa-i atinga coasta si miinile fara ca El sa mai sufere (capacitate numita "impasibilitate") si inca o calitate, cea prin care inafara trupului uman se va vedea si sufletul din noi , asa precum in mod anticipat , Hristos a aratat apostolilor pe muntele Tabor, la schimbarea la fata , cind tot trupul stralumina !

Deci, stiti cumva dvs. vreun trup din zilele noastre care sa aibe asemenea calitati , afara de sfintii care au dobindit anumite harisme inca din viata aceasta ? Nu, pt. ca trupul omului de astazi este unul intinat, cazut , nemaisemanind cu cel zidit initial de Dumnezeu !

Trupul omului de astazi , reprezinta ceea ce el insusi, omul, a facut din el dupa ce Dumnezeu l-a zidit impecabil . Este rezultatul caderii in pacat, in necuratie, in mizerie , in procreerea sexuala si nu harica precum a ingerilor, in aripa mortii .
Dar , Dumnezeu nu a lasat zidirea sa nici asa cazuta cum a reusit omul sa o faca , ci a tinut legatura cu el tot timpul , ghidindu-l si aratindu-i la vreme potrivita ce are de facut !
Probabil ca si cunoasteti zicatoarea : cutare sau cutare ... este raiul pe pamint !
Aceasta zicatoare nu este o vorba aiurea, spusa din rarunchii pacatosi ai omului ce este o luminare divina . De ce asta ? Pt. ca in mod adevarat Raiul pe pamint este numai Sf. Liturghie , este momentul in care oamenii slujesc impreuna cu ingerii si il preasmaresc pe Dumnezeu .
Dar ca omul acesta cazut , pacatos , intinat , sa poata intra in locul special ales numit "biserica" si sa poata ridica slava si rugaciuni el trebuie sa aibe o mica stare de curatie in intinarea sa generala .
Astel femeia trebuie sa fie inafara perioadei de necuratie (care este legata de modul de inmultire a omului, legat la rindul lui de caderea in pacat si de pierdera capacitatii de inmultire harica) iar barbatul sa nu aibe intinare de noapte , sa nu fie nici unul nici altul dupa sex , cel putin 3 zile, sa fie imbaiat trupeste , etc. Si astfel pregatit poti merge la intilnirea cu Dumnezeu si la intrarea in casa Lui speciala !


Deci fara tagada, omul zilelor noastre este un om intinat, cazut , iar in anumite momente si mai intinat , datorita propriei distrugeri prin neascultarea care a facut-o cind era in Rai .
Nu Dumnezeu a zidit pe om asa de la inceput , dar acum il ingaduie astfel !


In rest , daca aveti intrebari tintite , putem dialoga !

NB: dar pina atunci am eu o intrebare : ce este alimentatia vegana ; care este etimologia acestui cuvint ???
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 02.07.2012 at 17:26:53.
Reply With Quote
  #457  
Vechi 02.07.2012, 23:38:36
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Raspuns clar si foarte concis......"cine are urechi sa auda".....
Reply With Quote
  #458  
Vechi 03.07.2012, 00:35:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
dar pina atunci am eu o intrebare : ce este alimentatia vegana ; care este etimologia acestui cuvint ???
S-ar putea să fie vorba de alimentația din Las Vegas. Nu chiar valabil pentru toți locuitorii, ci pentru subpopulația care a pierdut toată agoniseala în cazinourile de acolo, spre a nu lăsa nimic moliilor și ruginei. Fără mijloace de subzistență, aceste persoane din Las Vegas se hrănesc cu rodul copacilor, de aici denumirea de alimentație vegană. Unele femei, din cauza subnutriției, au ajuns la amenoree, de aceea există autori care au stabilit o legătură între alimentația vegană și suspendarea menstruației.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #459  
Vechi 03.07.2012, 01:03:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

@Fratele Zaharia:
Termenul de veganism(vegan) vine din lb.engleza si face referire la alimentatia 100%vegetariana,in care lipsesc produsele de origine animala,existand persoane care promoveaza chiar si interzicerea de a folosi si alte produse de origine animala,nu numai alimentare(piele,blanuri,parfum).Uneori,fenomenul este asociat cu consumul alimentelor vegetale crude,care ne numeste raw vegan.

Exista o confuzie de termeni intre romanescul vegetarian=consumator de prod.vegetale,exclus cele animale si englezescul vegetarian=consumator de produse vegetale+produse lactate,oua(uneori si peste si crustacee).
Spun asta deoarece,gasindu-ma cu ceva treburi prin alt oras,pe timp de post,am intrat la vremea mesei intr-un mall sa caut la zecile de restaurante ceva simplu,de post.Cand in sfarsit am gasit un menu care zicea ca este prietenos cu vegetarienii,am comandat o supa si niste paste cu legume.Toate erau gatite cu smantana,unt si branza !
Cand m-am aratat mirata de felul mancarii si am vorbit cu ospatarul,acesta mi-a spus triumfator:"aaahhh,pai dvs nu sunteti vegetariana,sunteti vegana!!Nu avem nimic vegan!"

In lb.romana insa avem pt vegan ,termenul vegetarian,iar pt cei care sunt vegetarieni cu consum de oua=ovo-vegetarieni;vegetarieni cu consum de prod.lactate=lacto-vegetarieni(nu cunosc termenul pt cei care sunt vegetarieni cu consum de peste;in engleza acest termen fiind pescetarian).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #460  
Vechi 03.07.2012, 01:08:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
S-ar putea să fie vorba de alimentația din Las Vegas. Nu chiar valabil pentru toți locuitorii, ci pentru subpopulația care a pierdut toată agoniseala în cazinourile de acolo, spre a nu lăsa nimic moliilor și ruginei. Fără mijloace de subzistență, aceste persoane din Las Vegas se hrănesc cu rodul copacilor, de aici denumirea de alimentație vegană. Unele femei, din cauza subnutriției, au ajuns la amenoree, de aceea există autori care au stabilit o legătură între alimentația vegană și suspendarea menstruației.
Adevarat graiti!
Femeile care se supun subnutritiei,in mod voit sau pe fond patologic,in timp ajung la amenoree.Insa nu exista corelatie intre veganism si amenoree ci numai intre subnutritie si amenoree!.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15