Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2007, 18:36:20
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

Daca si rasul e pacat, atunci inseamna ca dumnezeu isi doreste o planeta populata de roboti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2007, 19:15:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

rasul? nu e pacat, cum nici plansul nu e pacat, nici ranjitul, nici zambritul, nici hlizitul, nici zacutul, nici lividul pielii, nici inrositul obrajilor. Te potzi mantui razand? Da. Te potzi mantui plangand? Da. Te ptzi mantui fiind un fel de robot de piatra insensibil? Da. Potzi sa le faci pe toate ca un habotnic versat si sa nu te mantui? Da.

"Iar daca credintza si dragoste ... la ce-tzi foloseshte sa cashtigi lumea toata? si daca sufletul tau merge spre gheena, degeaba mai curetzi toata casa si curtea si strada si orashul... " citat foarte aproximativ cu care sper ca v-am lecuit de ras :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.09.2007, 20:06:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Am si eu o intrebare: e pacat sa razi? Din cate stiu Sf. Parinti spun ca rasul e al dracilor sau ca nu are voie calugarul sa rada. Dar totusi? De ce a lasat Dumnezeu rasul? Cunosc unele persoane care au un chip atat de frumos cat sunt pusi pe glume si pe ras ( si cand spun ca sunt pusi pe glume ma refewr la glume nevinovate prin care sa nu jigneasca pe altii ). Uneori mi se intampla cand ma duceam la parintele duhovnic sa-l intrebe unele probleme despre viata duhovniceasca iar cand ma intorceam acasa ma apuca un ras de bucurie. Parca imi venea sa rad de prostia mea in aceste probleme duhovnicesti, de felul in care complicam unele probleme duhovnicesti si parintele meu duhovnic gasea niste raspunsuri atat de simple etc. Era un ras de bucurie si cu greu ma stapaneam sa rad pentru ca sa nu ma creada cei care ma vedeau ca sunt nebun. In acelasi timp se intampla uneori sa rad la spovedanie, un ras dracesc. Imi venea sa rad fara sa vreau sa rad. Parintele meu duhovnic mi-a spus ca rasul este o stare a omului si ca nu e gresit. Poate cand radeam la spovedanie era o problema duhovniceasca din cauza emotiilor. Rasul e bun sau rau? Ce credeti? As prefera sa nu fie abordat acest subiect de crestini care au pareri mai mult sau mai putin eretice fata de ortodoxie si predania Sf. Parintilor pe care suntem datori sa o pastram si sa o imbogatim.
Rasul este chiar sanatos psihicului, dar un ras normal nu dracesc, aiurea , de necontrolat si din orice, patologic. Zambetul si rasul venite dintrun normal, dintro situatie fireasca, amuzanta este cat se poate de normal. Atentionarea trebuie totusi facuta, pentru a nu cadea in pacat , si anume de a nu rade de necazul cuiva, sau de necazul ce l-am pricinuit cuiva cu voie sau fara voie. Ce ne-am face daca rasul ar fi "interzis "? am deveni mici monstrii sumbrii, posaci si uraciosi ! S-ar "interzice" spectacolele de circ, teatru sau cinema ! sa fim cumpatati in toate si sa tinem orice manifestare a noastra sub controlul bunului simt.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2007, 11:35:25
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Si rasul poate deveni pacat bineinteles, chiar daca unii din voi refuza sa creada asta.

Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.10.2007, 18:53:52
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

"Inceputul pieirii monahului este rasul si lipsa fricii. Cand te vezi stapanit de ras, cunoaste-te in adancul relelor si in adancul iadului. Rasul scoate afara fericirea lui Hristos, el nu zideste ci topeste toate virtutile. Rasul intristeaza Duhul, corupe trupul, vatama sufletul, intuneca intelegerea, scufunda in noroi constiinta, inaspreste si impietreste inima, face rugaciunea neprimita. (Rasul este semn de superficialitate, semnul lipsei de reflexie, de neobservare a insuficientelor proprii, a neimplinirii datoriilor fata de Dumnezeu si de altii.) Monahul pricinuitor de ras (glumet) este urat in fata lui Dumnezeu, privit cu scarba de ingeri, gol de toata virtutea, imbracat in rusine, unealta a diavolului si vatra a mortii. Rasul este dusmanul infranarii si prietenul demonilor, desfranarii, rusine, osanda a celui castigat de el. (Rasul nu vede realitatea profunda si grija de-a ramane in unirea cu ea, de a inainta spre ea si in ea.) Rasul risipeste sufletul si aduce caderea grabnica a trupului, dispretuieste pacea si se bucura de lupte intre oameni. Glumetul cauta moartea si doreste pierzarea; el isi pregateste chinurile vesnice si grabnica pieire. (viata redusa la cele ale lumii si la cele placute ei, se simte bine in monotonia lumii, echivalenta cu moartea spirituala; el acopera aceasta monotonie, dar cat timp va putea-o face?) Rasul este tulburarea Bisericii, pricinuitor al rusinii, aduce defaimarea si dispretul, este creatorul minciunii si batjocorirea adevarului. (Rasul nu ia in serios nici o valoare; priveste cu ingaduinta toate relele, orice dezordine sau lupta intre oameni - este deci o arma a diavolului.) Rasul nu recunoaste ceea ce s-a implinit cu adevarat, ci nascoceste minciuna. Rasul goleste sufletul de orice continut, de orice gandire, de orice relatie serioasa cu altii. Rasul opreste simturile de a lua contact cu realitatea. Rasul este pacatul neincetat si un cui in suflet, sabia diavolului si o secera pustiitoare. Rasul este necunoasterea Scripturilor, manie neintarziata, strambarea cuvintelor adevarate, alegerea a ceea ce este nedrept. Rasul este miscarea intre cele rele schimbatoare si cugetarea vicleana; rasul este foc nestins si pedeapsa pierzatoare, cursa multipla si lipsa vietii. (Este lipsa unei vieti adevarate. El nu se adanceste in bogatia vietii, nu simte trebuinta sa o patrunda, sa o cunoasca.) rasul este vietuire amagitoare, navala desfraului, hambar de induri rele si magazie de intelesuri urate. Rasul este lipsit de gandul mortii si de cugetarea la chinurile vesnice. (Daca mila noastra este trezita nu de cel ce rade, ci de cel trist, cu atat mai mult trezeste cel trist si temator mila lui Dumnezeu. Cel ce rade trezeste compatimirea lui Dumnezeu, dar nu mila care-l poate mantui, ci doar compatimirea unita cu constatarea ca cel ce rade se pierde.)"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.10.2007, 16:12:49
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

De folos este sa cugetam la moarte, decat a ne bucura de placeri lumesti. Cela ce are pururea in fata moartea, nu se va intrista de supararea cea mare, nu se va bucura de vreo veste anume. Toate le va primi ca din mana Lui Hristos Dumnezeul nostru!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.10.2007, 16:47:35
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion52
De folos este sa cugetam la moarte, decat a ne bucura de placeri lumesti. Cela ce are pururea in fata moartea, nu se va intrista de supararea cea mare, nu se va bucura de vreo veste anume. Toate le va primi ca din mana Lui Hristos Dumnezeul nostru!
Eu zic sa ne cumparam si un cosciug de pe acum, si sa meditam 12 ore pe zi cu clapa trasa
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.10.2007, 17:00:20
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
...
Eu zic sa ne cumparam si un cosciug de pe acum, si sa meditam 12 ore pe zi cu clapa trasa
Eu zic sa nu glumim cu acestea. Bun cuvant a spus fratele ion, cat despre cosciug nu ar fi chiar asa rau...ca poate ne-am trezi la realitate.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.10.2007, 18:46:55
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

eu chiar n-as vrea sa cunosc vreun ,,anahoret" din asta care considera rasul un pacat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.10.2007, 02:50:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Cred ca una din cele mai frumoase laude aduse unui om este cind ii spui ca "ride ca un copil"

"...fiti ca copiii,...ca a celor ca ei este imparatia cerului"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23