Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 01.10.2007, 21:34:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

". . . . . . .Ci imbracati-va in Domnul Iisus Hristos, iar grija pentru trup sa nu o faceti spre pofte "(Rom. 13, 13-14), spune Sfantul Apostol Pavel. "Cine stie sa faca ce e bine, si nu face, pacat are"(Iacov 4, 17).
Reply With Quote
  #162  
Vechi 15.10.2007, 13:24:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut la cuvioasa lume "pestrita". Daca ar fi sa judec dupa haine probabil m-asi intreba ce cautau acolo? Dar privindu-le ochii..chipul..nu mai indraznaesc sa spun nimic! Intarsesc doar ceea ce spunea vsovoi, imbracati-va IN HRISTOS:) si toate se vor adauga voua..
cu drag jenica
Reply With Quote
  #163  
Vechi 15.10.2007, 14:44:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Am vazut la cuvioasa lume "pestrita". Daca ar fi sa judec dupa haine probabil m-asi intreba ce cautau acolo? Dar privindu-le ochii..chipul..nu mai indraznaesc sa spun nimic! Intarsesc doar ceea ce spunea vsovoi, imbracati-va IN HRISTOS:) si toate se vor adauga voua..
cu drag jenica
Frumos ai spus. Si pentru mine este deja un raspuns. Deci trebuie sa depasim omul exterior si sa-l vedem pe cel interior, poate chiar imbracat in lumina.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 18.10.2007, 16:32:49
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Imbracati-va in asa fel incat sa nu va simtiti voi insiva stingheri in casa Domnului.:) Neoranduiala launtrica este exprimata prin infatisarea exterioara.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 19.10.2007, 22:57:11
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

intocmai gandesc si eu Ion.Decenta ,bun simt.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 21.11.2007, 21:40:56
kassandra498
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar trebui ca sa ne imbracam decent,sa aratam respect fata de Dumnezeu.Nu neaparat batic pe cap dar sa purtam haine care sa nu strige de pe noi:uitati-va la mine!:dozingoff:
Reply With Quote
  #167  
Vechi 22.11.2007, 04:15:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kassandra498
Ar trebui ca sa ne imbracam decent,sa aratam respect fata de Dumnezeu.Nu neaparat batic pe cap dar sa purtam haine care sa nu strige de pe noi:uitati-va la mine!:dozingoff:
Si faptul ca nu porti batic poate striga : uitati-va la mine, nu vreau sa pastrez traditia si ca urmare sa arat ca o taranca de la piata, vreau sa fac dupa capul meu...
Parerea mea este ca in biserica trebuie sa intram cu modestie, recunoscind cit de prosti la cap suntem, si cit de mult avem nevoie de Hristos ca sa ne lumineze,... asta asa in general( nu este adresat nimanui de aici)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 22.11.2007, 13:37:32
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de kassandra498
Ar trebui ca sa ne imbracam decent,sa aratam respect fata de Dumnezeu.Nu neaparat batic pe cap dar sa purtam haine care sa nu strige de pe noi:uitati-va la mine!:dozingoff:
Si faptul ca nu porti batic poate striga : uitati-va la mine, nu vreau sa pastrez traditia si ca urmare sa arat ca o taranca de la piata, vreau sa fac dupa capul meu...
Parerea mea este ca in biserica trebuie sa intram cu modestie, recunoscind cit de prosti la cap suntem, si cit de mult avem nevoie de Hristos ca sa ne lumineze,... asta asa in general( nu este adresat nimanui de aici)
faptul ca nu port batic inseamna pur si simplu ca nu port batic pe cap. Daca vreau sa port o esarfa, fular, o port la gat daca e frig. Pentru cap exista caciuli,bentite, etc.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 19.03.2008, 10:27:54
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Adica eu da ca nu pun batic pe cap fac un pacat?
Reply With Quote
  #170  
Vechi 19.03.2008, 11:32:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui
Adica eu da ca nu pun batic pe cap fac un pacat?
draga pui, uite ce spune Cuvntul Lui Dumnezeu:

"Din lene izvorasc multe pacate. Poruncesc fiilor Mei sa lucreze cu credinta,
ca vor lua plata de la Dumnezeu
aceasta este porunca Mea: sa nu fie între voi nici ura, nici vorba proasta,
nici glume rusinoase, caci nu se cuvin crestinului. Sa nu fiti înfruntatori,
nici rapitori, nici curvari, nici betivi, nici mândri, nici rai, nici lacomi, nici dusmanosi,
nici pizmuitori, nici lenesi, nici hulitori, nici laudarosi,
caci crestini ca acestia nu vor mosteni împaratia cea pregatita de Dumnezeu.
Va poruncesc voua, crestinilor, sa fiti placuti la cuvinte,
ca totdeauna cuvântul vostru sa fie placut si dres cu sare,
ca sa dea mare dar celor ce asculta. Luati seama la toate cuvintele pe care le vorbiti,
ca sa nu fiti oameni care seamana semanatura în vânt, caci cuvintele rele strica si cuvintele bune.
Va spun, voua, femeilor crestine, sa va purtati cu îmbracaminte cuviincioasa, cu sfiala fireasca,
cu mintea întreaga, nu cum se poarta femeile Gomorei si Sodomei, nu cu împletituri de aur pe par,
nu cu flori în par, nu cu cercei, nu cu margele, nu cu inele, nu cu bratari, nu cu scârtâietori la picioare,
nu cu pungile pe mâna, nici cu haine de lux, ci cu fapte bune, asa cum se cuvine femeilor crestine
sa fie cu teama de Dumnezeu. Crestinul care-si îmbraca femeia în lux,
îi scoate marfa de calitate lui satana, si mai târziu o va pierde. "

shi mai zicea undeva ca in parul taiat al femeii sunt mii de draci, shi ca femeia care se roaga fara batic sau acoperamant al capului ei se necinsteshte adica se blesteama razand dracii de rugaciunile ei... shi e vorba de rugaciune shi proorocie nu numai in Biserica ci shi acasa sau intrascuns daca stai la icoana...

deci nu shtiu daca faci pacat, ce-tzi spune inima ta shi conshtiintza?, dar e clar ca ai putea fi socotita de cineva ca itzi necinsteshti capul... iar capul femeii e barbatul, pentru ingerashi, iar al barbatului Hristos. Dar credintza trebuie sa o tzinem in primul rand in fatza lui Dumnezeu shi nu a lumii sau a oamenilor... ca noi creshtinii cu ce masura vom judeca shi cum vom masura asha ne va masura shi noua Dumnezeu, ca a zis sa nu cautam la chipul omului, deci cu atat mai putzin la chipul spurcat al antihristului, ca de acela sa ne ferim shi ferice de cel care nu il va vedea cum apare el asha de frumos, tanar, shi talentata, sanatos shi neimbatranibil, printre shtiri... :(:(???:(:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57