Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2012, 15:43:30
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit Camasa-imbracaminte barbateasca?

Am gasit azi un articol pe internet in care este prezentat un scurt istoric despre cum au ajuns femeile sa poarte camasa (care la inceput era o piesa de imbracaminte exclusiv barbateasca) .Ma intreb daca este aceeasi situatie cu purtatul pantalonilor si , deci, in aceste conditii, este probabil pacat ca noi, femeile, sa purtam camasa.Ati auzit/citit la vreun Sfant Parinte vreo observatie legata de acest subiect?

http://www.e-joy.ro/detalii-articol/...-femeilor.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2012, 21:19:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Am gasit azi un articol pe internet in care este prezentat un scurt istoric despre cum au ajuns femeile sa poarte camasa (care la inceput era o piesa de imbracaminte exclusiv barbateasca) .Ma intreb daca este aceeasi situatie cu purtatul pantalonilor si , deci, in aceste conditii, este probabil pacat ca noi, femeile, sa purtam camasa.Ati auzit/citit la vreun Sfant Parinte vreo observatie legata de acest subiect?

http://www.e-joy.ro/detalii-articol/...-femeilor.html
cred ca astea sunt lucruri care tin de vremelnic,nu de eternitate .Azi e o moda,maine alta .
Cert e ca intre a nu veni deloc la Biserica si a venii in pantaloni scurti,parca prefer varianta a 2 a. Caci usor usor ,acestea se mai pot corecta, prin vocea constiintei.
Nu cred ca a purta camasa e pacat,ca mindria,minciuna,desfrnarea etc.Cel mult sunt recomandari ale unor traitori
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2012, 08:42:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cămașa chiar nu mi se pare "îmbrăcăminte bărbătească", așa cum mi se par pantalonii. Nu am auzit de recomandări "ale unor trăitori" ca femeile să nu poarte cămașă, după cum am auzit să nu poarte pantaloni. Cele două nu sunt de loc comparabile, nu sunt din aceeași categorie. Cămăși (de in, de obicei) cu îmbrăcare pe la deschiderea inferioară purtau, sub denumirea de "ie", și țărăncile până la început de secol XX și chiar și după (eu încă am mai apucat portul iilor, dar ca haine duminicale, de sărbătoare). IIle femeilor nu erau fundamental deosebite de cămășile bărbaților.

Mai e ceva: o îmbrăcăminte specific femeiască e sarafanul. Prin definiție, sarafanul este un fel de rochie care se poartă peste ceva. Întrebare: dacă se renunță la cămașă, atunci peste ce să se poarte sarafanul ? Peste tricou ? Nu dă aceeași notă de eleganță. Peste bluză ? O bluză, pe lângă că seamănă izbitor cu o cămașă (și tot cam acolo ajungem) e concepută, în general, ca să nu se poarte cu ceva peste.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2012, 07:42:20
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt unele rochii formate din doua parti: fusta+bluza,unite prin cusatura.
N-am auzit nici un duhovnic contemporan sau mai vechi care sa spuna ca e pacat sa porti camasa, e ridicol putin. Prea analizam toate detaliile si uitam de esential!

Nu e pacat sa porti camasa ca si femeie. Eu as spune ca ia, camasa ar fi unisex, diferentierea facandu-se la partea de jos, adica partea barbateasca poarta pantalon, partea femeiasa fusta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2012, 10:38:32
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Exista camasi tipic barbatesti asa cum exista si camasi tipic femeiesti, si exista si pantaloni tipic barbatesti si tipic femeiesti asa cum exista si fuste tipic barbatesti si altele tipic femeiesti si asa cum si rochiile sunt unele tipic barbatesti (mai sunt inca purtate de unii africani) iar altele tipic femeiesti. Totul este chestiune de coduri vestimentare stabilite de societate si in general cele tipic femeiest scot in evidenta mai mult sau mai putin formele acestora in timp ce cele masculine fac contrariul, le ascund asperitatile. De aceea atunci cand o vestimentatie masculina este purtata cu acelasi efect pentru forme ca una feminina, respectivul este catalogat ca gay sau macho, si viceversa, cand o tinuta feminina este purtata ca si una masculina respectiva femeie este vazuta ca fiind mai putin feminina. Si exact acest efect de defeminizare il urmaresc cei ce impun astfel de tinute pe motive religioase, in ciuda faptului ca se straduie sa inoculeze ideea ca o femeie in rochii lungi si largi ar fi mai feminina decat una in pantaloni. Si aceasta indoctrinare sociala falsa a facut posibila aparitia tabuului fustei si rochiei la barbati care inainte nu exista, barbatii purtau fuste si rochii specifice lor, dar acum este tabuu pentru ca societatea s-a autoeducat sa creada ca in acest caz barbatul s-ar feminiza. Nimic mai fals.
Si tragand linie, o femeie isi poate permite sa para mai putin feminina caci feminitatea este oricum demonstrata prin maternitate, iar unele societati mai ales religioase obliga la aceasta ascundere a feminitatii; barbatul insa dimpotriva, are teama de a nu fi considerat ca insuficient de masculin pentru ca masculinitatea se defineste greu prin ea insasi, ea s-a definit mereu prin opozitie cu femeia, de unde si greutatea barbatilor de a accepta ca femeile sa faca si ele aceleasi activitati. De aceea barbatul face obiectul unor studii antropologice extrem de interesante.

Last edited by Tartaruga; 31.08.2012 at 11:03:42.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2012, 11:48:00
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi aici vb. din punct de vedere al Bisericii, nu al societatii, caci societatea de cele mai multe ori spune numai prostii. De ce la festivitati femeile mereu se imbraca in rochii si nu in pantaloni? Orice ai zice, o femeie arata mult mai bine in fusta/rochie decat in pantaloni, purtarea pantalonilor fiind introdusa mai ales de miscarea feminista, alta porcarie. In societatea romana veche, costumul popular a inclus mereu nadragii ptr. barbati, peste fiind o camasa pana la genunchi. In Romania, Dacia barbatii nu au purtat rochii. Si eu cred ca Biserica stie ea de ce spune ca femeia trebuie sa poarte fusta, mai ales daca merge la Biserica! Repet, vorbim din punct de vedere duhovniceste, nu social.

Pe mine nu ma intereseaza ce zice societatea, ci ma intereseaza ce spune Biserica! In sfarsit, feicare cu conceptiile sale, dar ar fi bine sa nu amestecam ce spune societatea cu spune Biserica ca o sa iasa un balci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2012, 17:36:48
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Exista camasi tipic barbatesti asa cum exista si camasi tipic femeiesti, si exista si pantaloni tipic barbatesti si tipic femeiesti asa cum exista si fuste tipic barbatesti si altele tipic femeiesti si asa cum si rochiile sunt unele tipic barbatesti (mai sunt inca purtate de unii africani) iar altele tipic femeiesti. Totul este chestiune de coduri vestimentare stabilite de societate si in general cele tipic femeiest scot in evidenta mai mult sau mai putin formele acestora in timp ce cele masculine fac contrariul, le ascund asperitatile. De aceea atunci cand o vestimentatie masculina este purtata cu acelasi efect pentru forme ca una feminina, respectivul este catalogat ca gay sau macho, si viceversa, cand o tinuta feminina este purtata ca si una masculina respectiva femeie este vazuta ca fiind mai putin feminina. Si exact acest efect de defeminizare il urmaresc cei ce impun astfel de tinute pe motive religioase, in ciuda faptului ca se straduie sa inoculeze ideea ca o femeie in rochii lungi si largi ar fi mai feminina decat una in pantaloni. Si aceasta indoctrinare sociala falsa a facut posibila aparitia tabuului fustei si rochiei la barbati care inainte nu exista, barbatii purtau fuste si rochii specifice lor, dar acum este tabuu pentru ca societatea s-a autoeducat sa creada ca in acest caz barbatul s-ar feminiza. Nimic mai fals.
Si tragand linie, o femeie isi poate permite sa para mai putin feminina caci feminitatea este oricum demonstrata prin maternitate, iar unele societati mai ales religioase obliga la aceasta ascundere a feminitatii; barbatul insa dimpotriva, are teama de a nu fi considerat ca insuficient de masculin pentru ca masculinitatea se defineste greu prin ea insasi, ea s-a definit mereu prin opozitie cu femeia, de unde si greutatea barbatilor de a accepta ca femeile sa faca si ele aceleasi activitati. De aceea barbatul face obiectul unor studii antropologice extrem de interesante.
odajdii preotesti tipic femeiesti nu ti-ar subride cumva?te-au mai cuprins asemenea calduri si in trecut cu preotia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2013, 22:38:26
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Am gasit azi un articol pe internet in care este prezentat un scurt istoric despre cum au ajuns femeile sa poarte camasa (care la inceput era o piesa de imbracaminte exclusiv barbateasca) .Ma intreb daca este aceeasi situatie cu purtatul pantalonilor si , deci, in aceste conditii, este probabil pacat ca noi, femeile, sa purtam camasa.Ati auzit/citit la vreun Sfant Parinte vreo observatie legata de acest subiect?

http://www.e-joy.ro/detalii-articol/...-femeilor.html
Nu stiu, dar atata timp cat e decenta, pentru ca o camasa e decenta atata timp cat nu e transparenta. :) nu vad de ce nu am purta. Iar ca sa nu parem prea masculine o purtam cu fusta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre imbracaminte si machiaj oana72 Generalitati 183 19.11.2012 09:59:59
Pelerinaj la Trier, Germania, la camasa lui Iisus Ion Pop Generalitati 156 02.05.2012 19:37:25
Pelerinaj la Trier, Germania, la camasa lui Iisus ANUNT Ion Pop Generalitati 1 30.04.2012 11:26:13
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 13:36:51