Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2007, 12:41:26
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În timpul unei predici în care preotul facea referire la purtarea baticului de catre femei în biserica, o femeie vopsita strident a iesit afara, plictisita.
Dupa slujba, femeia de la pangar a întrebat-o:
- Iertati-ma ca va întreb, dar de ce la unele predici stati la locul dumneavoastra, iar alteori, asa cum s-a întâmplat azi, iesiti?
- Este mai bine pentru mine sa ies, ca sa am osânda mai mica. Oricum, nu voi purta niciodata batic. Si decât sa ascult si sa nu port, mai bine nici sa nu ascult.
- Mai bine stateati si ascultati, ca poate cuvintele parintelui va puneau pe gânduri.
- Ce sa ma puna? Eu stiu precis cât vreau sa traiesc dupa cum învata Biserica si cât vreau sa traiesc dupa cum mi se pare mai bine. Îmi cunosc slabiciunile si pacatele, si ma lupt cu ele atât cât pot, fara sa fortez. Atâta pot, atâta fac.
Femeia de la pangar i-a raspuns:
- Eu cred ca, daca ati vrea sa aflati mai mult, ati putea mai mult si ati face mai mult.
- Nu, nu cred.
- Ba da. Daca va gânditi numai la neputintele care va apasa, fara sa va dati seama ca Dumnezeu va poate da puterea de a le birui, pierdeti tocmai unirea cu Dumnezeu.
- Si ce vreti acum, sa port batic cum purtati dumneavoastra?
- Nu ma întelegeti gresit. Daca ati fi stat la predica, ati fi înteles ca nu acesta a fost rostul predicii, de a convinge unele femei sa poarte si ele batic. Scopul predicii a fost de a ne convinge pe fiecare sa traim asa cum ne cere Dumnezeu. Femeia nu se mântuieste daca poarta batic, nu baticul o mântuieste pe femeie, asa cum nici barba nu îl mântuieste pe barbat. La femeie, baticul nu este o dovada de virtute, este însa o dovada a alegerii unui mod de viata. Când femeia este supusa barbatului sau si traieste astfel încât sa Îi placa lui Dumnezeu, ea nu simte purtarea baticului ca o povara, ca un canon. Îl simte ca o medalie: e un mod de a marturisi o filosofie de viata. Dar când femeia poarta batic, însa traieste cum nu trebuie, baticul nu este decât o dovada de fariseism.
- Ei, daca as fi stat la predica, poate m-ar fi convins si pe mine sa port batic.
- Dar v-am spus ca nu acesta este scopul predicii. Pe viitor ar fi bine încercati sa stati si la predicile care nu vi se par potrivite pentru dumneavoastra, ca poate o sa va schimbati punctul de vedere.
- Ce folos sa stau, daca nu vreau sa renunt la ideile mele?
- Stati, stati, ca poate auzind cuvintele mântuirii o sa vi se mai înmoaie inima. Mai bine sa stati si sa le auziti, daca tot ati venit la biserica, decât sa va plimbati în jurul bisericii. Ca tot auzindu-le, o sa trebuiasca pâna la urma sa va hotarâti: ori ramâneti cu ideile dumneavoastra, si atunci nu are rost sa mai veniti la biserica, ori veniti la biserica, si atunci veti încerca sa pastrati din ideile pe care le aveti numai ce merita pastrat, numai ce va este de folos pentru mântuire. Ca asa, au venit multi pâna la sfârsitul vietii lor la biserica, si cu trupul credeau, dar cu sufletul nu. Si formalismul nu mântuieste.
- Si daca vin si ascult, nu se poate sa ramân tot formalista?
- Ba se poate, normal ca se poate, dar mai mari sanse de îndreptare are cel care asculta cuvintele mântuirii decât cel care sta departe de ele.
:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2007, 21:50:06
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

povestirea asta e adevarata sau e o pilda inventata de teologi? parca prea frumos vorbeste femeia de la pangar(ce-o fi aia pangar?). zici ca e un fel de ioan gura de aur cu batic. mai, mai! nu e veridica. e o povestire cu cheie din vreo revista scrisa de teologi.
si ce , dumneata porti permanent? la batic ma refer.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2007, 06:52:32
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)sursa povestioarei este: Patericul mirenilor de Danion Vasile.
Daca vrei scrie-i pe adresa danionvasile@yahoo.com si intreaba-l,:rolleyes: Sunt sigura ca iti va raspunde, si nu glumesc o pot confirma si altii care i-au scris.
Cat despre intrebarea ta.. permite-mi sa iti raspund in privat. Oricum iti multumesc ca ai citit postarea mea.:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2007, 22:55:58
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu inainte nu-mi luam batic cand mergem la biserica caci ziceam in sinea mea :"Ce rost are sa-l pun cand vin la biserica si cand plec sa-l dau jos?Daca e sa-l port e ori tot timpul ori deloc."Dar odata o calugarita cu o varsta respectabila m-a invatat sa-mi iau batic cand vin la slujbe.Mia dat de inteles ca macar la slujbe daca nu tot timpul.Si de atunci mi-am luat batic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2007, 14:47:10
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Purtam de fiecare data batic in timpul slujbei, pana am descoperit ca tot eu sunt atat cu batic, cat si fara batic. Ma intreb daca baticul imi duce mai mult sau mai putin rugaciunea spre cer... sau daca Hristos ma iubeste mai putin daca am sau nu capul acoperit. Ce ziceti, ma iubeste mai putin?!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2007, 17:18:17
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu Marta, nu te iubeste mai putin dar se bucura cand te vede cu batic:) Faceti cum simtiti, cum va odihniti sufleteste.:rolleyes: Am postat aceasta povestioara pentru ca mi-a placut fff mult, nicidecum ca eu as avea aceasta Virtute!:)
Va rog totusi, sa incercam sa nu afirmam ca NU este bun ceea ce noi Nu putem face, din pricina firii noastre.
cu drag jenica:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2007, 17:27:13
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Sunt multe fete tinere care nu poarta batic din rusine, spunind ca nu le sta bine si din ac. motiv nu isi acopera capul. Eu port esarfe, care sunt frumoase, le asortez cu ce ma imbrac, imi sta mai bine decit cu batic....si am capul acoperit. Modalitati se gasesc, numai sa vrem.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2007, 10:44:16
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Nu am vrut sa ma amestec in aceasta discutie dar nu ma pot abtine sa intreb un singur lucru

"dar se bucura cand te vede cu batic"

De unde stii?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2007, 12:41:10
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Nu am vrut sa ma amestec in aceasta discutie dar nu ma pot abtine sa intreb un singur lucru

"dar se bucura cand te vede cu batic"

De unde stii?
:)Domnul se bucura de tot ceea ce este placut Lui si daca facem lucrurile cum trebuie nu cred ca este trist. :)
Doamne ajuta !
PS: insa e bine sa vedem frumusetea si sa culegem ce e bun...de peste tot. Dar oare de unde stiu ? He.:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2007, 14:13:43
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Dar oare de unde stiu ? He"

Deci de unde stii?
Reply With Quote
Răspunde