Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.07.2015, 12:54:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

@sophia:
Consideri că dacă, prin absurd, s-ar accepta căsătoria homosexualilor în Biserică, asta ar fi o problemă intimă, care îi prives™te doar pe ei? Pentru că la asta m-am referit.

Iar dacă es™ti pentru căsătoria lor în Biserică, ce facem cu Biblia? Scoatem din ea episoadele privind Sodoma s™i Gomora sau versetele în care Sf. Pavel arată că homosexualii (ca s™i cei care persistă în alte păcate) nu se vor mântui? Consfint›im păcatul?

Last edited by CristianR; 07.07.2015 at 13:05:34.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.07.2015, 13:02:26
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Cristian, daca asta s-ar intampla, preotii aia nu ar mai fi preoti. Sau Patriarhul, sau Papa, etc. Ar deveni, de facto, apostati. Sa lasam formalismul organizational: vor/ar cadea din har. Pentru ca sa...sustii incalcarea Decalogului folosind practici bisericesti e mai rau decat pacat de moarte. Si absurd: e ca si cum un preot ar argumenta ateismul!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.07.2015, 13:10:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Bineînțeles
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.07.2015, 13:22:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Cristian, daca asta s-ar intampla, preotii aia nu ar mai fi preoti. Sau Patriarhul, sau Papa, etc. Ar deveni, de facto, apostati. Sa lasam formalismul organizational: vor/ar cadea din har. Pentru ca sa...sustii incalcarea Decalogului folosind practici bisericesti e mai rau decat pacat de moarte. Si absurd: e ca si cum un preot ar argumenta ateismul!
ai dreptate, dar vine homosexualul cu legea in mana (in cazul in care s-ar vota o lege prin care se legalizeaza casatoriile intre persoane de acelasi sex) si zice ca este discriminat, ca vrea si el sa se casatoreasca in Biserica, ca preotul incalca legea...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.07.2015, 13:23:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ai inteles grsit Cristian.

Eu imi (si va) puneam intrebarea cum poate fi controlat un om ca este homosexual?
Da, imi dau seama ca am gresit ceva: la cununie trebuie sa apara amandoi partenerii.

Nu, nu sunt pentru cununia homosexualilor in biserica. Nu stiu insa de ce.
Este o problema foarte complexa.
Ceea ce spui tu acolo mi se pare cam extrem.
Si da, este o problema intima.
Daca s-ar sti cate fac in dormitor si cei casatoriti, heterosexuali (unii), nu s-ar mai casatori (aproape) nimeni in biserica.

Si daca ar fi interdictie la casatorie si pentru alte pacate, ca si la Impartasanie?
Cum ar fi sa nu te poti casatori pentru ca fumezi, sau nu ai fost virgin, sau ca esti mandru, sau alte pacate?
Ma intreb si eu.

Nu stiu, mi se pare ca se ajunge la judecati extreme.
Si asa eu traiesc in credinta cu anumite traume din pacate: femeia, oamenii casatoriti, interdictii de tot felul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.07.2015, 13:23:34
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Nu ma deranjeaza casatoria homosexualilor.
Fuga la Duhovnic sa-ti spuna ce inseamna notiunea/conceptul de casatorie in
viziunea Domnului dar si ce inseamna homosexualitatea in viziunea Domnului.
Ai alte vederi/viziuni nu esti din turma Domnului.Scurt-pe-doi , fara alte discutii,
comentarii.

Citat:
Si in final va atrag atentia din nou ca judecata asta in credinta si dezbinarea mai ales in cadrul crestinismului si a ortodoxiei insasi poate avea mari repercursiuni.

Da, se numeste decantare, sortare.Domnul incepe sa sorteze.Asta inseamna ca se
apropie o vreme (ca multe altele) a secerisului(adica razboaie).

Citat:
Stau unii la cotitura sa ne distruga. Si aia sunt tari si multi si mai ales uniti. Treziti-va! Deschideti ochii si aveti teama!!!! Incetati cu dezbinarea!
De fapt stau unii la cotitura sa se distruga. Asa separa Domnul.
PS:ce dezbinare ? Fiecare crestin este obligat sa-si apere credinta in modul in care
intelege.Dar s-o faca !
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.07.2015, 13:32:02
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai dreptate, dar vine homosexualul cu legea in mana (in cazul in care s-ar vota o lege prin care se legalizeaza casatoriile intre persoane de acelasi sex) si zice ca este discriminat, ca vrea si el sa se casatoreasca in Biserica, ca preotul incalca legea...
Cate vreme Biserica (ca ierarhie) nu recunoaste cu subiect si predicat aglutinarile poponarilor ca fiind cununii incheiate in fata Domnului, nu e problema. Daca insa ierahia bizantinizata si impaciuitoare-cu-statul isi tradeaza preotii, mirenii si monahii, si infinit mai important, pe Dumnezeu Insusi scuipand pe poruncile Sale, atunci ea nu mai este ierahie ci adunatura de apostati, care nu mai au dreptul sa ordone nici macar unui paduche. Exista ceva numit "de facto" pe lumea asta.
Retaliatiunea ar trebui sa conste in gonirea "preotilor" si "episcopilor" lichele din biserici. Iar daca, prin absurd, se decide asa mizerie la nivel sinodal, si se foloseste forta blestemata a represiunii de stat ca sa impuna asa porcarie si Biserica doarme, atunci mitropolitii, patriarhii si/sau Papa si-au castigat dreptul la #CENZURAT#.
Ce nu prea se intelege pe problema este aceasta: ori suntem cu Dumnezeu, ori cu Celalalt! Suntem ori "noi", ori "ei"!

Last edited by Vitiate; 07.07.2015 at 13:40:28.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.07.2015, 13:35:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ai inteles grsit Cristian.

Eu imi (si va) puneam intrebarea cum poate fi controlat un om ca este homosexual?
Da, imi dau seama ca am gresit ceva: la cununie trebuie sa apara amandoi partenerii.

Nu, nu sunt pentru cununia homosexualilor in biserica. Nu stiu insa de ce.
Este o problema foarte complexa.
Ceea ce spui tu acolo mi se pare cam extrem.
Si da, este o problema intima.
Daca s-ar sti cate fac in dormitor si cei casatoriti, heterosexuali (unii), nu s-ar mai casatori (aproape) nimeni in biserica.

Si daca ar fi interdictie la casatorie si pentru alte pacate, ca si la Impartasanie?
Cum ar fi sa nu te poti casatori pentru ca fumezi, sau nu ai fost virgin, sau ca esti mandru, sau alte pacate?
Ma intreb si eu.

Nu stiu, mi se pare ca se ajunge la judecati extreme.
Si asa eu traiesc in credinta cu anumite traume din pacate: femeia, oamenii casatoriti, interdictii de tot felul.
Nu se pune problema controlului altora, nu are nimeni dreptul de a intra în intimitatea altuia. Dar atunci când vrei să intri în intimitatea lui Dumnezeu, ca El să-ți dezvăluie taina Lui, dragostea Lui, Îi dezvălui și tu tainele tale. Îi deschizi inima, așa cum o faci față de omul pe care-l iubești cel mai mult. Și pentru că adesea suntem ignoranți (nepricepuți :), asta o facem cu ajutorul duhovnicului, care este deja un intim al lui Dumnezeu și ne poate spune ce anume din sufletul nostru ne poate ține departe de dragostea Lui, adică ce este păcat și cum să ne eliberăm de el.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.07.2015, 13:45:58
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ai inteles grsit Cristian.
Eu imi (si va) puneam intrebarea cum poate fi controlat un om ca este homosexual?
Dar nici nu trebuie.Lasa-l in pace.
Citat:
Da, imi dau seama ca am gresit ceva: la cununie trebuie sa apara amandoi partenerii.
Dar nu de acelasi sex.

Citat:
Este o problema foarte complexa.
E foarte simpla problema.Ce spune Domnul aia se face.Punct.
Citat:
Ceea ce spui tu acolo mi se pare cam extrem.
In NUMERII, atunci cand Core si cei 250 de barbatii care-l sustineau pe fatza au
adus razvratire in Israel(iar casatoria homo este tot o razvratire) Domnezeu l-a omorat
pe Core si cei 250 de barbatii.Dar Dumnezeu a pedepsit cu moartea inca
14700, caci inca 14700 s-au mai razvratit in plus.Si au fost doar 14700 doarece
Moise a tzipat la Aaron sa-si ia cadelnitza repede sa puna foc de jertfelnic si tamaie
si sa duca in mijlocul obstii si sa se roage pt ea, pana cand nu crapa toti.
Ei faptul ca Aaron a ajuns repede in mijlocul obstii si a facut cum i-a spus Moise, a facut
ca moartea sa inceteze, altfel cine stie.
Si asta pt ca ce facuse Core si acolitii sai in Israel starnise Mania Domnului.Daca nu
intervenea Aaron sa mijloceasca la Dumnezeu, cred ca si-o luau pe coaja foarte multi.

De ce am adus in discutie aceasta intamplare din NUMERII ? Pai simplu.
In ziua de azi, sunt foarte multi "Core" si extrem de putin "Aaroni".
Ce s-ar intampla daca s-ar trece la casatoria homo in Biserica , si aceasta ar umple
paharul si starneste mania Domnului ? Ca nu prea vad nici un "Aaron" ca sa vina
repede sa calmeze mania Sa.

Citat:
Si da, este o problema intima.
Daca s-ar stii cate fac in dormitor si cei casatoriti, heterosexuali, nu s-r mai casatori (aproape) nimeni in biserica.
Da, dar n-o fac in Biserica. Si multi din ei vin la spovedanie, pe cand altii nici nu vor sa
auda.Vezi tu, spovedania este si un mijloc de a calma mania Domnului asupra pacatelor
tale.

Citat:
Si daca ar fi interdictie la casatorie si pentru alte pacate, ca si la Impartasanie?
Cum ar fi sa nu te poti casatori pentru ca fumezi, sau nu ai fost virgin, sau ca esti mandru, sau alte pacate?
Ma intreb si eu.
Te intrebi.Iti recomand sa cauti despre ce inseamna Taina Cununiei.
Citat:
Nu stiu, mi se pare ca se ajunge la judecati extreme.
Si asa eu traiesc in credinta cu anumite traume din pacate: femeia, oamenii casatoriti, interdictii de tot felul.
Este o confuzie aici.A apara si a tine la dreapta credinta nu este o extrema.Insa aceasta
poate pare a fi extrema daca incerci sa fii normal intr-o societata nebuna,haotica,dezaxata,
deoarece intr-o lume nebuna este extrem a fi normal.
Pa.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.07.2015, 14:07:50
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si in final va atrag atentia din nou ca judecata asta in credinta si dezbinarea mai ales in cadrul crestinismului si a ortodoxiei insasi poate avea mari repercusiuni. Stau unii la cotitura sa ne distruga. Si aia sunt tari si multi si mai ales uniti. Treziti-va! Deschideti ochii si aveti teama!!!! Incetati cu dezbinarea!
Aici cred că are dreptate Sophia (și nu neapărat numai aici). Nu ne ajută dezbinarea. Poate de aceea nici nu suntem convingători față de atei sau față de membri ai altor culte, căci între noi nu domnește iubirea, așa cum zice Scriptura:
"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții."
Reply With Quote
Răspunde