Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.08.2008, 09:42:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
Frate vsovi, daca te-ai uitat bine si cu luare aminte, ti-ai fi putut da seama ca "Cuvantul Dlui catre Ierod.Visarion Iugulescu", NU E AUTENTIC!!! Astfel de treburi s-au pus si pe seama a numerosi parinti ai BOR (ex. Rugaciunea de dimineata a Pr.Arsenie Boca - aberatie totala)! Astea chiar sunt de neluat in seama!!! Nu crede tot ce se scrie pe internet, ca aici numai cei "razvratiti" si "marii teologi si critici ai BOR" se semneaza, mai ales in acest forum! Fii cu luare-aminte!
pleaca satana! care l-ai smintit pe fratele geo!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.08.2008, 09:55:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mai bine ai folosi aceasta rugaciune mantuitoare decat sa te indoiaeshti dupa cum bate... vantul... satanei...

Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca

"Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.

Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul.

Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.

Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.

Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.

Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin."

(primita de la Gheorghe Moraru si Maica Eftimia Ciungan, manastirea Hurezu)

am copiat-o de pe site shi pe aici n-am vazut razvratitzi ci doar sarmani shi amaratzi de atatea ispite ale gLumei gLumii...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.08.2008, 23:14:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
In biserica ortodoxa exista canoane care interzic oricui sa fie indrumator!Deci fie iti permiti sa nu tii seama de aceste caoane si atunci esti in afara ortodoxiei fie te supui canoanelor si ramai in ortodoxie.Iisus spune ca vor vorbi multi in numele Lui dar va nefiind trimisi de El nu ii cva cunoaste!se pare ca mereu trebuie sa explic principii de baza ale crestinismului!!!Voi exemplifica cu Origen!Trei sinoade ecumenice l-au considerat in drepta credinta si sfant parinte al crestinismului.Dar pe baza invataturii lui ,dupa sute de ani.s-a dezvoltat o miscare sectara luindu-l pe Origen(scrierile lui)drept indrumator si s-a incercat o departare de autoritatea sinodala>Drept care dupa aproape 300 de ani de cinstire ,Origen si adeptii acestuia au fost anatematizati!Te vei mira si nu vei intelege poate!Dar nu uita ca s-a spus ca pomul se cunoaste dupa roade si ca tot pomul care nu face roada buna se va taia si arunca in foc!Deci pt ca roadele indrumarii lui Origen au fost rele s-a dovedit ca indrumarea sa a fost rea si ca atare biserica a curatit corpul ei de un camcer!
asa si cu voi visarionistii:Incercand singularizatre trufasa in biserica nu puteti sfarsi decat prin condamnare sinodala si il tarati in asa ceva si pe cel pe care il venerati!Daca indrumarea sa a fost buna veti fi una cu biserica ortodoxa .iar de nu, inseamna ca a fost rea!Prin ceea ce faceti voi se cunoaste roada,iar noi nu trebuie decat sa constatam ce faceti si sustineti, pt a avea dovada ca acel ierodiacon a fost bun sau rau!Trebuie insa spus ca comportamentul si mandria ..visarionistilor'arata o indrumare rea!de fapt voi ne obligati sa constatam asa1Singura vina pe care o avem noi crestinii ortodocsi este aceea ca nu suntem fraieri ca sa inghitim tot felul de speculatii bazate pe viata unor sfinti!
Pe de alta parte se pare ca nu mai este nici o binecuvantare canonica acum pt ca Scrierilr lui Visarion sunt editate in ultimul timp fara binecuvantarea cuiva!
Frate stiu ce spui! Inteleg totul perfect! Imi dau seama ca esti chiar dintre Teologi! Te rog arata-mi acele canoane care interzic oricui sa fie indrumator!!! De ce cuviosul Paisie Agioritul a indrumat o seama de maici de la Mrea intemeiata de dansul, langa Thessalonik la Sourotti, nefiind macar diacon? Nu inteleg... Dar eu stiu ca orice diacon sau preot poate predica si numai dintre cei hirotoniti ci si un student teolog sau seminarist, dar cu binecuvantarea ierarhului sau macar a preotului acelei biserici! Parintele Visarion NU spovedea, ci doar arata lumii pacatul si ii invata pe oameni sa nu il mai faca! Daca unii dintre oameni au ascultat indemnurile sale si au tinut sa stea langa dansul, unde e greseala? Stii ca la Sf.Munte sunt stareti pe la chilii care nu-s nici macar diaconi? si ei totusi indruma si dau sfaturi, ca si Cv.Paisie Agioritul!!! Pr.Visarion i-a indrumat pe oameni sa mearga sa se spovedeasca, nu dezlega el NIMIC!!! In urma predicilor sale s-au trezit o multime de oameni la credinta, mai ales dintre straini! Predicile sale se asculta in muuulte manastiri! Dansul are "ucenici" in manastiri, unii stareti sau starete, sau unii sunt ierarhi, altii in Sf.Munte; lasa ca citesc athonitii predicile sale si se folosesc (am fost de trei ori si am vazut)! De ce oare patriarhul Iustinian nu l-a oprit pe Pr.Visarion sa mai predice? de ce nu facut-o macar pr.Arsenie Boca, la care se spovedea, mai ales cand era in armata; si cei din armata il puneau sa le spuna cuvant de invatatura, el citind de mic pe Sf.Parinti din Filocalie s.m.a.! El aduna de mic copii in jurul sau carora le spunea cele duhovnicesti! Ce era gresit in asta? de ce sa nu se fi jucat ca ceilalti? de ce sa fi picatat in tp liber cand putea sa mearga si el ca orice tanar la fete? de ce iubea biserica? de ce Arhiereul Irineu Mihalcescu l-a pretuit enorm si l-a hirotonit diacon? de ce pr.Dumitru Staniloae nu l-a oprit sa predice, el ascultandu-l mereu la patriarhie? de ce nici actualul patriarh nu i-a interzis asta ca s-u cunoscut personal? de ce? de ce mereu guri rele impotriva sa? daca cineva nu accepta ce spune dansul, nu e obligat sa stea langa dansul!! Un crestin adevarat isi vede de treba sa, asa cum pe un monah nu il intereseaza nimic din cele ce nu-l folosesc si daca nu ii ajuta sufletul la mantuire! Asa trebuie sa fim toti crestinii ortodocsi, nu? Sa ne intereseze de mantuirea personala! Noi trebuie sa ii ajutam pe oamenii nestiutori si sa le aratam drumul spre Xc in virtutea preotiei universale, asa cum ne-a lasat Xc!
Spune Dl Xc ca vor vorbi multi in numele Lui, dar sunt aceia care nu au ca scop mantuirea sufletelor oamenilor, ci umbla ca si Simon magul sa "cumpere harul"! Astia sunt cei mai multi dintre preotii si ierarhii de azi!!! de acestia de ce nu se ia nimeni? de ce tre sa se ia lumea numai de cei simpli in duh care invata oamenii sa mearga pe calea Domnului? de ce mereu cei care au in inima lor dorul de mantuire al lor si al celor de langa ei au mereu de infruntat aceste "bariere" de la cei "invatati" care se cred "mari" studiind oleaca di teolgie? cred ei ca stiu totul invatand in 4 ani la facultate? NEVER!!! daca teologia de la scoala nu e impletita cu studiul duhovnicesc cu vieti de sfinti din proloage si cu rugaciune multa si participarea la Sf.Liturgie si prin Sf.Impartasanie, niciodata nu se va ajunge la o mica intelegere din acele taine ale teologiei! Tre sa fii f.duhovnicesc ca sa poti intelege ce spune teologia! Avem 5 Teologi, care doar ei merita acest nume: Sf.Ioan Evanghelistul, sf.Trei Ierarhi Vasile Grigorie si Ioan, si Sf.Simeon Noul Teolog! Adica ei care sunt sfinti sunt numiti de catre Biserica Teologi, iar noi niste prapaditi avem indrazneala sa ne numim teologi! Cata smerenie si sfintenie au avut ei...
Cati parinti ai BOR are atatia "ucenici" ca si parintele Visarion? Care dintre parinti are uncenici care se cunosc intre ei si se ajuta frateste? care parinte are ucenici ce merg in spiatele si daruiesc atat cele de folos sufletesc cat si cele de folos trupesc; merg in orfelinate lunar si duc cele trebuincioase?care parinte are ucenici ce fac rugaciune toti zilnic (fiecare la casele lor la aceeasi ora) atat ptr parintele lor sufletesc cat si ptr a lor? care parinte le-a randuit "ucenicilor" citirea psaltirii zilnic in asa fel incat zilnic se citeste cate 2 - r psaltiri intregi??? ce parinte se poarta cu indiferenta fata de "ucenicii" sai? era plin de dragoste si mila pr.Visarion, asculta pe oricine cu orice problema si le dadea sfaturi folostoare impreuna cu indemnul de a se spovedi si impartasi... era atat de bland si smerit! Niciodata nu s-a suparat ca are atatia care i se impotrivesc si nu a purtat niciodata ura pe cineva, cat a mai fost chinuit de comunisti... cine stie cate a suferit? cine crezi ca a tinut sus steagul ortodoxiei in acele vremuri si urmarit si persecutat in propia casa? cine crezi ca a intors la ortodoxie pe secretarul, mana dreapta a lui Ceausescu si a murit crestin cu lumina pocaintii pe chip? Predicile sale sunt acum si peste hotare si asculta romanii cum mananci painea calda! se intorc strainii la ortodoxie auzind si citind predicile sale... Nu mai spun cate daruri a avut pr.Visarion! Numai familia mea cat a fost binecuvantata prin rugaciunile sale!!! eu personal am fost vindecat de o boala prin rugaciunea sa...
Frate, multi se trezesc si vorbesc, nestiind decat din afara toata situatia, pt ca printre ucenicii pr.visarion au fost si dintre cei "neputinciosi" ce au inteles gresit sau habodniceste invatatura crestina si au aplicat-o prost! De aici multe sminteli in lume! Dar de alti "ucenici" ai altui parinte care fac greseli, nu se ia nimeni, ci toti bat in Pr.Visarion! De alti ieromonahi duhovnici care curvesc din plin cu maicile din propria Mre si apoi savarsesc Sf.Liturghie si se impartasesc nu se ia nimeni! Stau mult in mediul monahal si cunosc N situatii! Cunosc un caz, acel duhovnic "spovedeste" inca si "indruma" maicile si fetele ce se spovedesc la el pe calea "mantuirii"... de ce nu se ia nici o masura impotriva simoniei la ierarhi? nu te poti hirotoni daca nu le dai "plicul"... de ce nu se ia masura impotriva preotilor si ierarhilor beutori si fumatori? pt ca cei ce au aceste patimi le dezleaga numaidecat! Dar un pr.Visarion care a condamnat asta, este luat imediat ca si sectant! Cati preoti isi mai fac datoria azi? De ce daca pr.visarion le-a atras atentia sa se poarte cu atentie cu enoriasii sa nu-i sminteasca ca sa nu-i piarda, este judecat de ei? ca este aspru? nu e, ci spune pacatului pe nume, iar mandria nu lasa pe nimeni sa vada!
Ai spus ca "visarionistii" sunt plini de mandrie, dar fratia ta te-ai uitat la pacatele tale? ai vazut cate ai si cat trebuie sa plangi pt ele? daca ai fi vazut starea ta sufleteasca nu te mai interesa ce fac "visarionistii"!!! degeaba te bati in piept si spui ca tre sa o iei de la capat ca tre spui mereu de "bazele ortodoxiei"! "Baza ortodoxiei" este Domnul IISUS HRISTOS, "piatra din capul unghiului", Care este SMERENIA DESAVARSITA, IUBIREA SI IERTAREA DEPLINA! noi suntem mai "smecheri" decat XC si nu mai iertam pe nimeni, adica Dzeu poate ierta si trece cu vederea orice pacat si greseala, iar noi suntem mai "bazati" decat El si Il "corectam" ca El nu face bine ca Iarta si iubeste pe om; tre sa "judecam" noi in locul lui Xc! ar trebui sa dam si osanda celor care gresesc! Citeste pe Cv.Paisie Agioritul "PATIMI SI VIRTUTI" vol.V si ai sa vezi ce inseamna sa iti vezi pacatele!! tre sa te ingrijesti numa de ele si atunci nu mai ai puterea sa le vezi pe ale aproapelui! il vezi mai bun ca tine! dar, de... suntem teologi ce nu mai vrem sa citim pe sfintii parintii si vietile sfintilor din Proloage sau Paterice si sa imitam pe sfinti atat prin virtuti cat si prin nevointa! Patericele sunt pline de parinti duhovnicesti ce nu erau hirotoniti si totusi aveau N ucenici => erau indrumatori duhovnicesti!
Cine suntem noi sa "constatam" greselile aproapelui? ce suntem noi? CRESTINI sau PAGANI? eu cred ca suntem pagani, pt.ca ei nu stiau de iertare, de iubirea vrajmasilor, asa facem noi "crestinii de azi"! Ne batem in piept cu "canoane" si habar nu avem ce este "smerenia"! Ne batem in piept cu teologia dar habar nu avem sa ne rugam!
Frate, hai sa ne vedem fiecare de pacatele sale si "sa nu osandim pe aproapele", ca sa nu fim judecati de XC!!! Daca tie nu ti-e mila de sufletul tau, mie imi este de al meu si nu vreau sa mi-l pierd pt niste nimicuri din aceasta lume!!! Ne impiedicam de niste treburi nefolositoare sufletului si pt asta aducem zbucium sufletului, inloc sa il odihnim cu rugaciunea si meditatia, cu lacrimile pocaintei, cu mila si iubirea si iertarea catre aproapele! Asa ne aratam implinitori ai poruncilor lui DZ!!!
Legat de Binecuvantarea cartilor tiparite cu predicile pr.Visarion ar trebui sa stii ca sunt tiparite cu Binecuvantarea PS.Galaction, ce il cunoaste pe Pr.Visarion din copilaria sa si i-a fost "ucenic", deci "visarionist"!!!! Datorita pr.Visarion a fost staret la Crasna si apoi ales episcop al BOR!!! deci, te rog, daca nu cunosti o situatie nu te baga in ea, lasa-L pe XC sa lucreze in viata ta, si El iti va descoperi tie cele de folos! Dar asta e, daca noi ne credem mai "destepti" decat Xc...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.08.2008, 23:41:06
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Frate vsovi, iti spun cuvintele IPS.LAURENTIU STREZA, Mitropolitul Ardealului:
"Bai, lasa-ma cu atatea minuni si fapte ale Pr.Arsenie. Au mai scos astia acum o carte cu niste minuni de te doare mintea! Eu l-am cunoscut personal pe Pr.Arsenie si nu era asa cum exagereaza lumea! Eu cunosc personal multe din minunile pr.Arsenie care atunci cand le-am citit in acele carti si am vazut cate prostii sunt spuse, phuuuai, imi venea sa tot fug... Cine tot scrie atatea prstii ca ar fi ale Pr.Arsenie Boca? I-au mai scos si acatist, e plin de aberatii si erori canonice! Nu mai zic de cartile de invatatura scoase pe seama sa... Mai mult de 80% nu sunt autentice acele invataturi! Sa stiti ca singurele invataturi autentice ale Pr.Arsenie Boca sunt cuprinse in 2 carti scrise cu mana sa: "Cararea Imparatiei" si "Cuvinte vii" cartea de predici a pr.Arsenie! Atat, nu cu atatea prostii..."

de aici poate ti-ai dat sema ca IPS are dreptate si nu e sg care spune asta! Chiar pr.Teofil Paraian spune acelasi lucru. De unde stiu? stau aici la Mrea Sambata in fiecare vacanta de la inceput pana la sfarsit (de 8 ani) si cunosc muuuulte legat de pr.Arsenie Boca! Iar lanag IPS stau mai mereu, si am auzit cand spunea aceste cuvinte! De aceea nu cred aceasta rugaciune ca ar fi a pr.Arsenie Boca!!!!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.08.2008, 23:51:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Intrebare pt geo.nektarios:
Ce este sfintenia dupa parerea d-tale1 vad ca vorbesti de ea dar parca nu stii ce este!
Dupa ce facem pocainta pt propriile pacate si nu ne mai intereseaza de "borsul" altuia ce are in blid si ce mananca, si dupa ce ne ostenim cu multa rugaciune si umilinta si smerenie, cu iertarea aproapelui si iubirea lui, in orice situatie ar fi, atunci se salasluieste Duhul Sfant (putem spune ca "am dobandit pe Duhul") si ne umplem de Harul lui XC, ajungem la "asemanarea" cu Dz, adica la desavarsire, la lumina taborica de la Schimbarea la Fata la Dlui Xc!
PS: reciteste Dogmatica I a pr.Staniloae "chip si asemanare"!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 30.08.2008, 00:06:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

De ce nu poate omul sa taca? De ce trebuie ca el sa caute sa vada cu de-amanuntul "greselile" aproapelui sau? de ce nu ia aminte de sine sa isi planga pacatele? de ce se arata el a fi critic si judecator al vorbelor unora, sau al faptelor? de ce nu poate fi intelegere si iubire intre toti oamenii? de ce tre sa fim atat de rai si invidiosi? de ce sa nu-l acceptam asa cum este el pe aproapele nostru? de ce nu cautam sa fim cu "duhul blandetii"? Degeaba ne rugam sau mai degraba irosim energia buzelor de a rosti rugaciunea din Postul Mare a sf.Efrem Sirul!!! "ASA DOAMNE DA SA-MI VAD PACATELE MELE SI SA NU OSANDESC PE APROAPELE MEU!" ce este aceasta oare? o minciuna ce o rostim direct in fata lui XC si adresta direct Lui? degeaba mai rostim "si ne iarta pacatele noastre precum si noi iertam celor ce ne-au gresit" (dupa traducerea din greaca veche la Tatal nostru)!!! ce zice Xc fariseilor: "fata cerului stiti sa o cititi, dar pacatele voastre nu!"
Fratilor, nu fiti ca femeia cu scurgere de sange din Evanghelie ca sa mergeti si sa "furati" vindecarea "de la spate"! oricum Xc ne stie pe fiecare! dar aveti curajul sa mergeti inaintea Lui si sa va spuneti "neputinta" voastra! "Doamne ajuta-ma sa imi vad pacatele si sa nu osandesc pa semenul meu!" Cine zice asa la rugaciune? cine are curajul sa isi marturiseasca lui Xc, chiar de ii este rusine, toate pacatele? De ce tre sa se spele omul pe maini ca Pilat ca este "nevinovat"?
AVEM JUDECATA GREA FRATILOR!!! Mai ales, cei care, se intelege, ca ati "studiat" Teologia! Teologii care tre sa fie LUMINILE SOCIETATII!!! Daca va credeti voi MARI predicatori, iesiti la "interval"!!! Artat-va comoara credintei voastre, DIN TRAIRA PERSONALA!!! nu din carti!!! De batut gura toti suntem buni, dar de rugaciune sau iertare si ingaduinta, NO ONE!!!

UN OM DUHOVNICESC NICIODATA NU SE INTERESEAZA DE ALTA PERSOANA DECAT DE A SA PROPRIE!
Se pare ca "induhovnicitii" de pe acest forum, au muuuuulta experienta duhovniceasca! ar trebui sa fiti voi episcopi si sa indrepti voi greselile si erorile dogmatice!!!
Dar daca mandria nu poate face gura sa taca, atunci vorbesc mainile, batandu-se cu pumnii in piept: "eu-s ortodox si uite ce face ala...!!!!

Ne batem in piept cu "canoanele" dar nu stim sa iertam si mai rostim "Tatal nostru"..., nu stim sa iubim dupa Legea cea Noua... Nici macar nu venim cu ceva concret, adica cu canonul respectiv cu anul, numarul si de la ce sinod este; sau mereu spunem ca "sfintii parinti spun.." dar nu spunem CARE Sf.Pr spune un anumit lucru...!

Fratilor, "cautati mai inatai Imparatia cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.08.2008, 01:25:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

pt TPIVI2810:

dupa numele ce il porti ca ID de forum stiu ce inseamna! M-a bucurat mult cand mi-ai scris "felicitarea", dar nu pt felicitare ci am cunoscut semnifictia ID de forum! Te rog frumos, spune-mi care este numele tau? Tare as vrea sa mai corespondam! eu-s George din BV! poate imi poti lasa adresa de mail sa corespondam! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.08.2008, 12:11:03
Florentina75 Florentina75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Ca diacon(ierodiacon)nu putea fi parinte duhovnicesc!nu poti sa fii Visarionist si crestin!o fi fost acest Visarion ceva. dar nu mantuieste el Sunt crestin pt ca astept mantuire de la ,,Cristos" iar daca esti ..visarionist'astepti mantuirea de la Visarion!Nu este nimic in asta decat un mic amanunt:Visarion nu poate mantui ci trebuie sa implore si el pe ,,Cristos'pt mantuire!Asa ca mi se pare o scranteala sau ratacire sa afirmi ,,sunt visarionist'/Iar daca spui ca mai esti si mandru stiu sigur ca nu de la Hristos vii ci de la cel necurat caci mandria vine de la el!de la Hristos vine smerenia!poate Visarion a fost un bun crestin ,dar ,,visarionistii' nu pot fi crestini pt ca se declara singuri a fi ,,visarionisti'si nu crestini!
In primul rand mai omule nu este Visarion pentru tine... ai putin respect pentru o persoana pe care nu o cunosti si foloseste modul de exprimare cu multa buna cuviinta, daca exista asa ceva ....
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.08.2008, 12:16:19
Florentina75 Florentina75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
Iubite frate dorstor, vreau sa te intreb un lucru: Cv.Paisie Agioritul era PREOT? Avea si hirotesia intru duhovnic? Nu tre sa fii in mod obligatoriu hirotonit sau hirotesit ca sa poti fi "indrumator"! Asta e din experienta vietii, mai ales cand o impletesti cu rugaciunea neincetata si dobandesti o multime de virtuti si te umpli de harul Sf.Duh! Citeste-l pe Pr.Paisie Agioritul si vei vedea o multime de sfaturi duhovnicesti, el nefiind nici macar diacon! Fii cu trezvie si discernamant in toate si fii cu capul plecat inaintea lui XC, ca multi "judecatori" sunt astazi ca sa conteste chiar si sfintenia, asa cum astazi mai multi greci contesta sfintenia vietii Sf.Nectarie de Eghina! Deci dupa ce a fost canonizat si au vazut si citit multe din minunile facute de Sf.Nectarie, au ajuns sa se lase intunecati de satana si sa nu mai vada sfintenia Sf.Nectarie! Astazi multi se cred "mari" indrumatori, ce arata greselile altora chiar pe internet (mai ales pe acest forum", dar ei nu isi vad "barna din ochiul lor"! Roaga-te mai mult cu "Dne Iisuse.." si vei vedea lucrarea ei in inima ta! Atunci vei simti pe XC prezent in tine si iti vezi gresalele si nu mai poti vedea greselile altora, ca a taloe sunt mai mari decat ale lor! Sa ajungem la curatia inimii ca asta e scopul fiecarui crestin - ortodox!!! Fii binecuvantat!!!
In biserica ortodoxa exista canoane care interzic oricui sa fie indrumator!Deci fie iti permiti sa nu tii seama de aceste caoane si atunci esti in afara ortodoxiei fie te supui canoanelor si ramai in ortodoxie.Iisus spune ca vor vorbi multi in numele Lui dar va nefiind trimisi de El nu ii cva cunoaste!se pare ca mereu trebuie sa explic principii de baza ale crestinismului!!!Voi exemplifica cu Origen!Trei sinoade ecumenice l-au considerat in drepta credinta si sfant parinte al crestinismului.Dar pe baza invataturii lui ,dupa sute de ani.s-a dezvoltat o miscare sectara luindu-l pe Origen(scrierile lui)drept indrumator si s-a incercat o departare de autoritatea sinodala>Drept care dupa aproape 300 de ani de cinstire ,Origen si adeptii acestuia au fost anatematizati!Te vei mira si nu vei intelege poate!Dar nu uita ca s-a spus ca pomul se cunoaste dupa roade si ca tot pomul care nu face roada buna se va taia si arunca in foc!Deci pt ca roadele indrumarii lui Origen au fost rele s-a dovedit ca indrumarea sa a fost rea si ca atare biserica a curatit corpul ei de un camcer!
asa si cu voi visarionistii:Incercand singularizatre trufasa in biserica nu puteti sfarsi decat prin condamnare sinodala si il tarati in asa ceva si pe cel pe care il venerati!Daca indrumarea sa a fost buna veti fi una cu biserica ortodoxa .iar de nu, inseamna ca a fost rea!Prin ceea ce faceti voi se cunoaste roada,iar noi nu trebuie decat sa constatam ce faceti si sustineti, pt a avea dovada ca acel ierodiacon a fost bun sau rau!Trebuie insa spus ca comportamentul si mandria ..visarionistilor'arata o indrumare rea!de fapt voi ne obligati sa constatam asa1Singura vina pe care o avem noi crestinii ortodocsi este aceea ca nu suntem fraieri ca sa inghitim tot felul de speculatii bazate pe viata unor sfinti!
Pe de alta parte se pare ca nu mai este nici o binecuvantare canonica acum pt ca Scrierilr lui Visarion sunt editate in ultimul timp fara binecuvantarea cuiva!
Asa cum am mai repetat, mergi de cumpara-ti putina bunacuviinta ca nu te-ai tras de sireturi cu nimeni si mai ales cu Pr. Visarion, nu-l mai numi tu Visarion , ca nu esti de seama dansului.
Cat despre cei care sunt visarionisti si se mandresc... nu am vazut asa ceva , mai degraba vad la tine multa necuviinta in exprimare, oare asa este si in viata de zi cu zi ????!!!
Eu zic sa adopti o abordare mai crestina si sa incerci sa intelegi ce-ti explica geo.nektarios ca scrie foarte clar ...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.08.2008, 13:02:36
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Vad ca se strang destui ucenici care-si apara mentorul.Daca-ar fi ortodoxie curata as subscrie,dar nu este asa.Si iadul este pavat cu bune intentii.Din invatatura parintelui Visarion(asa cum a explicat-o el ucenicilor)reies multe invataturi gresite pe care nu numai parintele David{pe care fara modestie il reduceti la zero)le semnaleaza,ci si alti preoti.De exemplu preotul Simeon Adrian in cartea "Biserica,sectele si fratii mincinosi"
Pr. Adrian Simeon nu este nimeni altul, decit pr. Cleopa. Sub acest pseudonim a publicat mai multe carti. Pacat ca multi dintre noi avem impresia ca am luat-o pe drumul cel bun, dar din pacate mergem spre pierzare...unii au luat-o cu Visarion, altii cu Stefan Popa de la Topraisar, foarte multi merg la pr. Vrajitoru de la Liteni, .........
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 12:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 17:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 16:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 15:56:59