Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.09.2008, 10:28:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Mihai, problema vrajmasilor, a mai fost dezbatuta si la alte topice, precum cej "vrajitoria". Am ajuns la o singura conclzie, de pot spune asa, puterea rugaciunii este imensa si ea are eficacitate maxima ,atunci cand reusim, a ne aduna gandurile, in timp ce ne rugam. PSALTIRA este poate cea mai de folos si spun asta din propria experienta traita din plin.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.09.2008, 12:37:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Doamne,Dumnezeul nostru, pentru noi ai fost batjocorit, batut, si pe cruce rastignit. Pentru patimele Tale milostive Doamne, izbaveste-ne pe noi de ocara dusmanilor nostri vazuti si nevazuti.Doamne, Dumnezeul nostru, care cu ale Tale rani pe noi toti ne-ai vindecat, tamaduieste inimile noastre ranite de sagetile dusmanilor nostri. Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu moartea pe moarte ai calcat si portile iadului ai sfaramat si pe drepti din iad i-ai scapat, scapa-ne si pe noi de cursele vrajmasilor nostri. Doamne, Dumnezeul nostru, pe pamant viata spurcata am urmat si sufletul la intuneric l-am dat; dar acum milostive Stapane izbaveste-ne de robia dusmanilor nostri si ne intelepteste ca sa facem voia Ta. (din Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu la vreme de Necaz sau de Ispita) .
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.09.2008, 12:37:46
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Atunci cand simtzi asha o bucurie cand itzi urashti vrajmashii adica patimashii/pacatoshii din tine, atunci sa shtii ca nu luptzi cu ei ci este pofta de carne shi desfranarea credintzei ce-shi inchipuie ca lupta cu patimile, nu luptzi cu patimile ci doar calci in picioare ascultarea Lui Dumnezeu shi de acolo toata bucuria shi fericirea in deshert... ne-a sfatuit psf Nascatoare de Dumnezeu care este antidotul: "nu mai mancatzi carne, nu mai mancatzi carne, nu mai mancatzi carne",

eu ash mai adauga de la proorocii Ezechil shi Iov:
-nu mai mancatzi balega shi nu mai strangetzi gunoi!

iar iubirea de sine de care vorbeshte maica Siluana este defapt iubirea de mantuire iar iubirea de mantuire incepe de la ascultarea cu sfintzenie shi Iubirea Lui Hristos-Dumnezeu shi a aproapelui, dispretzuindu-te oridecateori o faci pentru slava de la oameni ori pentru dulceatza laudarosheniei din tine ori pentru egoismul strangerii averilor shi prin calea asta pacatuind, imbogatzindu-te cu pacate...

CLD: "...ca ceea ce doritzi aia faptuitzi"

iar daca doritzi sa va facetzi actori, sa jucatzi un rol, ce credetzi ca nu se pun pacatele facute de personajul respectiv? oricerol ai juca trebuie sa faci la fel shi in piele personajului respectiv, la fel sa ascultzi, la fel sa cautzi mantuirea... la fel sa te pocaieshti shi smereshti... dar se intampla sa nu joci nici un personaj, sa fii asha ca o viatza cu persoana shtearsa, asha ca o patima shi restul nimic, shi cum o sa ieshi din ea? ca nu faci altceva decat sa zbori din patima-npatima...
traiesc doar 7 patimi, 8 ganduri ale rautatzii shi jumatate iar eu stau mahnit shi cu inima speriata shi incremenita, ori ingamfat shi fara nici o simtzire sufleteasca, deci patima e vie shi eu sunt mort...

CristiBoss, domnule, chiar sa nu mai fie explicatzii mult mai simple pentru faptul ca nu tzi-am raspuns in perioada in care te ashteptai dumneata?

problema este ca patimile, daca simt ele ca nu vrei sa le mai traieshti shi tzi-ai dat seama ca sunt pacatoshi/pacatoase atunci sa vezi cum le sare mushtarul shi te face ipocrit pana iar itzi potriveshti viatza cu patima, iar apoi se linishtesc, shoptindu-tzi bland shi caldutz, ca asha e bine, ca asha e firesc...

e imposibil de ieshit din patimi, iar ca sa ieshi din ele, ma gandesc ca trebuie sa nu uitzi cine este Mantuitorul... ca sa nu cazi in desfranare cum mai cadea Israel pe vremuri, crezand ca el a reushit sa-i mantuie, sa-i invinga pe unii shi pe altzii, inchinandu-se la chipurile lacomiei, dumnezei straini care nu pot nici sa vada shi nici sa auda shi cu atat mai putzin ca sa mantuiasca oricat superstitzie shi-ar pune cineva in ei...

dar despre dragostea de vrajmashi e vorba... poi vrajmashii sunt shefii, ighemonii, aia care ne obliga la desfranare, dar serios va spun ca prin shefi vin multe lucruri mantuitoare, mie asha mi s-a intamplat... parca Dumnezeu lucreaza mantuirea mai mult prin shefi asha cum a lucrat prin popoarele care asuprea pe Israel, de aceea poate ca spunea sa-i iubim pe vrajmashi, ca prin ei vine mantuirea noastra, iar noi daca ne iubim pe noi inshine atunci obligator trebuie sa iubim mantuirea noastra adica sa ne dispretzuim pe noi inshine ca sa putem asculta shi iubi cat mai sfant... dupa porunca cea noua. :)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.09.2008, 12:44:16
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

CLD: "...ca ceea ce doritzi aia faptuitzi"

citatul este din memorie shi este aproximativa shi aici sensul era sa avetzi grija ce doritzi ca ceea ce doritzi aia savarshitzi... deci nu este un indemn la a-tzi satisface dorintzele ci la paza mintzii, dar scos din context se poate intzelege greshit shi de aia am completat acuma. ???
Reply With Quote
  #65  
Vechi 30.09.2008, 12:47:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Prietenii mei si vecinii mei in preajma mea s-au apropiat si au sezut; si cei de aproape ai mei departe au stat. Si se sileau cei ce cautau sufletul meu, si cei ce cautau cele rele mie graiau desertaciuni si viclesuguri toata ziua cugetau. Iar eu ca un surd nu auzeam si ca un mut ce nu-si deschide gura sa. Si m-am facut ca un om ce nu aude si nu are in gura lui mustrari. CA SPRE TINE, DOAMNE, AM NADAJDUIT; TU MA VEI AUZI, DOAMNE , DUMNEZEUL MEU. (din Psalmul37)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.04.2009, 10:06:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ce inseamna iubirea vrajmasilor daca nu urmarea lui Hristos care l-a iubit pana la capat pe Iuda?! In Ghetsimani, stiind prea bine ce este in inima lui Iuda, El ii spune: "Prietene, pe cine cauti?" Durerilor trupului Sau i s'au mai adaugat si acelea ale pierderii lui Iuda, Apostolul Sau.

Ce inseamna iubirea vrajmasilor daca nu iubirea lui Dumnezeu fata de toti pacatosii din iad, care i'au spus in fata ca nu'L vor si ca nu'L iubesc?! Nu exista om pe care Dumnezeu sa nu'l iubeasca pana in veci. Si sunt atatia care L'au urat si il urasc pe Dumnezeu.

Daca El a putut, si noi putem. Cred ca inceputul e mai greu. Trebuie doar sa vrem.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.01.2012, 05:41:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb urmarea lui Hristos

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu exista om pe care Dumnezeu sa nu'l iubeasca pana in veci. Si sunt atatia care L'au urat si il urasc pe Dumnezeu.

Daca El a putut, si noi putem. Cred ca inceputul e mai greu. Trebuie doar sa vrem.
Da, sa facem si noi un mic efort, sa ne urnim din loc.

PS: cautam de fapt un topic, ceva, despre forum si forumisti. Vad ca toate acelea "istorice" sunt inchise, cu lacat pe ele.

Vroiam doar sa spun ca as vrea sa se intoarca Erethorn inapoi.
Stiu ca asta suna ciudat pentru foooarte multi, dar chiar m-a intristat faptul ca a fost banat.
Ptr admin : De ce, sau mai bine zis, de ce acum?!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.01.2012, 08:52:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil că mesajul care a dus la banarea lui a fost șters.
Totuși, adminul înființase anul trecut un topic numit „banări”, în care explica de ce.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.01.2012, 09:10:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit s-ar putea sa gresesc, dar

s-ar parea ca 2 ani de zile cat s-a impuns cu ortodocsii (cu unii destul de rau), a fost okay. dar acum, ca s-a luat de adventisti, n-a mai tinut figura. ceva e putred in danemarca asta a noastra..
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.01.2012, 15:53:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai si cine a zis ca acest forum e (pur) ortodox?? Doar datorita numelui? Nu tot cel ce zice Doamne-Doamne... stiti voi

A ajuns diavolul pana la patriarh si mitropoliti,credeti ca ii e greu sa "cucereasca" si un site web,care este (auto)intitulat ortodox??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Iubirea vrajmasilor costel Generalitati 13 14.10.2011 07:28:13
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor proaspeti Intrebari utilizatori 0 03.10.2010 16:10:21