Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2011, 14:20:38
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Despre icoane

Care este parerea voastra despre icoane si inchinatul la icoane? Cea de-a doua porunca este: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".
De cand eram mica mi-am pus intrebarea asta insa nu mi-a explicat nimeni concret. Va rog sa ma ajutati

Last edited by alinutzica; 06.04.2011 at 14:23:02.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2011, 15:05:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat din acest link:

,,O icoana este o imagine (de obicei bi-dimensionala) reprezentând pe Hristos, sfinti, îngeri, evenimente biblice importante, pilde sau evenimente din istoria bisericii.
Icoanele ne ridica mintile de la cele pamântesti la cele ceresti. Sf. Ioan Damaschinul a scris, "prin icoane vizibile suntem condusi la contemplarea a ceea ce este divin si spiritual". Prin pastrarea memoriei celor pictati în icoane, suntem inspirati sa-i imitam. Sf. Grigore de Nissa (aprox. 330-395) povestea cum nu putea trece pe langa o icoana cu Avraam care-l jertfea pe Isaac "fara sa verse lacrimi". Într-un comentariu la aceste cuvinte, s-a spus la al Saptelea Sinod Ecumenic, "Daca unui asemenea Doctor imaginea i-a folosit si i-a produs lacrimi, cu atat mai mult ea va aduce cainta si-i va face bine celui simplu si needucat".
Crestinii se roaga în prezenta icoanelor (asa cum evreii se rugau în prezenta icoanelor Templului), dar nu la icoane
Crestinii ortodocsi nu se închina la icoane în sensul în care cuvântul închinare este folosit în limba moderna.
Crestinii ortodocsi venereaza icoanele, ceea ce înseamna ca le respecta pentru ca sunt obiecte sfinte si pentru ca respecta pe cei pe care îi reprezinta. Nu ne închinam icoanelor asa cum nu ne închinam steagului tarii. Respectul fata de steag reprezinta aceaasi atitudine ca si fata de icoane, un fel de venerare. Asa cum nu veneram lemnul sau vopseaua, ci persoana pictata în icoana, tot asa patriotii nu venereaza tesatura si culorile, ci tara reprezentata de steag.
Evreii întelegeau diferenta dintre venerare si închinare (adorare). Un evreu pios isi saruta salul de rugaciune înainte sa si-l puna si saruta Tora înainte sa o citeasca în sinagoga. Cu siguranta Iisus a facut la fel, înainte sa citeasca Scriptura în sinagoga.Primii crestini au înteles si ei aceasta distinctie. În Martirajulul lui Polycarp (care a fost un ucenic al Sfantului Apostol Ioan, si al carui martiraj a fost descris de credinciosii bisericii lui, care au fost martori), ni se spune cum unii au cautat sa-l influenteze pe magistratul roman sa nu le dea voie sa ia trupul Sfantului Martir



Icoana este o reprezentare în picturã a persoanei pe care o cuprinde icoana Mântuitorului nostru Iisus Hristos, a Maicii Domnului, a diferitilor sfinti pe care îi cinsteste Biserica, deci este o aducere în constiinta credinciosilor, prin mijloacele picturii, a persoanei cãtre care ne este cinstirea. Trebuie de precizat de la început si pentru totdeauna, cã noi nu cinstim icoana ca obiect, ci cinstim icoana ca reprezentare, sau nu cinstim propriu-zis icoana, ci cinstim pe cel pe care îl prezintã icoana. Fãrã îndoialã cã nu se poate face abstractie si de icoanã ca obiect, dar noi când zicem cã suntem cinstitori de icoane, ne gândim întotdeauna la cei pe care îi reprezintã icoanele, nu ne gândim la icoana în sine. Cinstim o icoanã, cinstim icoana Mântuitorului, cinstim icoana Maicii Domnului si asa mai departe. Icoana este si un mijloc de legãturã între persoana pe care o prezintã icoana si între credinciosul care stã în fata icoanei cu cinstire, deci icoana nu este realitate în sine, ci ultima realitate este persoana reprezentatã pe icoanã, iar icoana este prima realitate care ne duce la persoana reprezentatã pe icoanã. De pildã, când ne adresãm Mântuitorului nostru Iisus Hristos ca cinstitori ai chipului sãu spunem, vorbind cu Mântuitorul: „Preacuratului Tãu chip ne închinãm Bunule, cerând iertare pentru greselile noastre, Hristoase Dumnezeule", deci avem în vedere chipul Mântuitorului, dar vorbim nu cu chipul Mântuitorului ci cu Mântuitorul Însusi despre chipul Lui. Asa trebuie gândite lucrurile în legãturã cu icoanele, indiferent pe cine reprezintã icoana respectivã. Icoanele ne ridica mintile de la cele pamântesti la cele ceresti. Sf. Ioan Damaschinul a scris, "prin icoane vizibile suntem condusi la contemplarea a ceea ce este divin si spiritual". Icoana este fereastra catre cer spune Sfantul Ioan Damaschin. Se spune ca ceea ce Evanghelia invata prin cuvant, icoana vesteste prin imagine. Regasim in icoane toata istoria mantuirii, precum si marturia concreta a sfinteniei, la care suntem, cu totii, chemati.

Cultul icoanelor

Inchinarea la sfintele icoane ale Mintuitorului, Maicii Domnului, ingerilor si sfintilor este o invatatura de baza a Bisericii Ortodoxe. Astfel sfintele icoane reprezentind pe Mintuitorul au la baza dogma intruparii Fiului lui Dumnezeu. Icoana reprezentind pe Mintuitorul Iisus Hristos este o marturie a faptului ca Fiul lui Dumnezeu s-a intrupat cu adevarat.

Este adevarat ca “pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata” (Ioana 1, 18), dar asa cum explica in continuare Cuvintele Sfintei Scripturi: “Fiul cel Unul-Nascut, care este in sinul Tatalui acela L-a facut cunoscut”. Pe Dumnezeu-Tatal L-a facut cunoscut Fiul Sau prin intruparea Sa. In raspunsul dat de Mintuitorul la rugamintea lui Filip “Doamne arata-ne noua pe Tatal si ne este de ajuns”, El precizeaza: “De atita vreme sint cu voi si nu M-ai cunoscut Filipe? Cel ce M-a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal” (Ioan 14, 9). Intruparea Domnului, asadar, ne-a dat dreptul sa-L pictam in icoane, fara ca aceasta sa insemneze ca despartim trupul Sau de dumnezeirea Sa, pentru ca icoana ortodoxa nu-L infatiseaza numai dupa frumusetea naturala, ci mai ales intr-o forma care sa conduca pe cel ce o priveste la adevarul credintei ortodoxe ca Hristos cel intrupat este Dumnezeu adevarat si om adevartat. Daca n-am infatisat pe Iisus Hristos in icoane ar insemna ca negam firea Sa cea omeneasca, viata Sa pe pamint si rastignirea.

Cele spuse despre sfintele icoane reprezentind pe Mintuitorul sint in strinsa legatura cu cele ce infatiseaza pe Maica Domnului. Daca negam calitatea Maicii Domnului de Nascatore de Dumnezeu, inseamna ca nu primim invatatura Sfintei Biserici despre intruparea Fiului lui Dumnezeu. Maica Domnului n-a nascut pe omul Hristos, cum zicea Nestorie, ci persoana Fiului si Cuvintului lui Dumnezeu. Marturisind pe Maica Domnului Nascatoare de Dumnezeu, marturisim ca Acela pe care L-a nascut este Dumnezeu adevarat si om adevarat. "

Last edited by antoniap; 06.04.2011 at 15:10:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2011, 16:33:44
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Care este parerea voastra despre icoane si inchinatul la icoane? Cea de-a doua porunca este: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".
De cand eram mica mi-am pus intrebarea asta insa nu mi-a explicat nimeni concret. Va rog sa ma ajutati
Am avut si eu, candva, aceeasi nelamurire si, din fericire, un material ca acela pe care l-a postat antoniap (multumesc, Antonia!) m-a lamurit la nivelul intelegerii, la nivelul mintii.
Materiale ajutatoare pentru informare gasesti din belsug daca tastezi pe google cuvinte cheie: icoane ortodoxe, iconoclasm etc.
Partea emotionala, insa, vine pe masura practicii.
Evlavia este un dar care se castiga prin Duhul si prin lucrarea noastra (participind in biserica la slujbe am deprins emotia cu totul aparte a inchinarii in fata icoanelor - ne inchinam la persoana din icoana, la cel sau cea sau la cei de dincolo de materia icoanei).
As mai vrea sa iti spun un detaliu: icoana este considerata si un semn sau simbol. E asemanator cu situatia cand vad desenat un mar, dar nu musc din desen, ci inteleg la ce se refera desenul! Daca un om imi arata cu mana, nu ma uit la mana, ci privesc incotro arata (semnul are un INTELES, altul decat obiectul care doar sugereaza intelesul, serveste ca mijloc sau instrument pentru ceva care nu se vede in clipa aceea).
Asemanator cu icoana, trec peste detaliul vizual mai departe, la ceea ce se afla aratat de semnul care este icoana. (In definitiv si muzica e o icoana, dar oricat ar fi de frumoasa, noi depasim nivelul ei sonor si tindem catre Cel caruia muzica ii este doar vestitor sau ghid, pentru noi, catre El.) Icoana este deci o interfata intre mine si cel reprezentat in icoana, asemanator cu monitorul la care privesc acum pentru a lua legatura cu hard-ul si, prin acesta, plus reteaua internet, cu tine. Scriu aici si vad pe monitor, dar tintesc spre tine, tu esti destinatia finala.

Icoana nu e niciodata destinatia finala a rugatorului! Noi ne rugam la persoane, nu la lucruri!
Comunicam, de pilda, cu Sfantul Serafim de Sarov, iar nu cu obiectul pe care e pictat chipul sau.

In ce ma priveste, dau citatului din Biblie urmatorul sens (nu talcuiesc, nu fac exegeza, imi exprim doar o opinie): e vorba despre egofilie si narcisism - adica, porunca este sa nu iti faci TIE chip cioplit, sa nu te inchini la tine, sa nu te preamaresti pe tine, sa nu fii mandru si orbit de propria persoana, sa nu devii tu insuti idol, deci obstacol, in calea drumului spre Dumnezeu. Ci sa constientizezi cine esti tu, trecator ca floarea campului, si Cine este Dumnezeu, Cel Vesnic, Iubitor si Atotprezent si Atotputernic, slavit fie El in vecii vecilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2011, 16:58:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Care este parerea voastra despre icoane si inchinatul la icoane? Cea de-a doua porunca este: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor". De cand eram mica mi-am pus intrebarea asta insa nu mi-a explicat nimeni concret. Va rog sa ma ajutati
Chipul cioplit, amintit in porunca, are intelesul de idol. Or, inchinarea inaintea sfintelor icoane nu este idolatrie. Noi nu ne inchinam unui zeu inventat, plasmuit de imaginatia noastra, ci lui Dumnezeu, asa cum ni S-a descoperit in istorie, in Hristos (a carui intrupare o marturisim) si in purtatorii de Hristos, sfintii.

Icoana este, in acest sens, acea marturie a prezentei continue a lui Hristos in istorie. Dar, mai mult decat atat, este marturia prezentei lui Hristos in fiecare casa in care o intalnim si in fiecare suflet, ce I se inchina cu credinta. Cu alte cuvinte, icoana este o realitate sfanta si sfintitoare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2011, 17:27:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Alinutza, Hristos e reprezentat in icoana, pentru ca a existat cu adevarat ca om, a avut chip. Icoana isi are temeiul in Intrupare. In icoana vezi chipul lui Hristos, nu alte bazaconii. idolii erau reprezentati in fel si chip, dupa cum isi imaginau oamenii de atunci, ca ar trebui sa arate zeul soarelui, al focului, al apei, dar nu aveau niciun temei pentru asta, era doar o proiectie a imaginatiilor lor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2011, 21:57:19
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Care este parerea voastra despre icoane si inchinatul la icoane? Cea de-a doua porunca este: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".
De cand eram mica mi-am pus intrebarea asta insa nu mi-a explicat nimeni concret. Va rog sa ma ajutati
Am incalca porunca Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor, daca ne-am inchina materiei din care e realizata icoana. Dar, dupa cum au marturisit Sfintii Parinti, cintirea acordata icoanei trece la cel reprezentat in ea.

Noi, prin icoana, ne adresam celui infatisat in ea, intram in legatura cu persoana aceluia.

Eu ma bucur tare mult ca pot privi in icoana chipul Mantuitorului, fata Lui omeneasca, pe care au privit-o cu drag Sfintii Apostoli. Acesta e un mare dar lasat noua de Dumnezeu. Ar fi pacat sa nu ne bucuram de el cum se cade.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2011, 09:04:57
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Care este parerea voastra despre icoane si inchinatul la icoane? Cea de-a doua porunca este: "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor".
De cand eram mica mi-am pus intrebarea asta insa nu mi-a explicat nimeni concret. Va rog sa ma ajutati
În afară de răspunsurile date mai sus, ar mai fi niște aspecte care ar putea să ne dea de gândit. Și mie mi-au dat de-a lungul vremii. Legat de închinarea la icoane este și cultul sfinților, pentru că și ei sunt reprezentați în icoane. Ei, târziu am înțeles, auzindu-l pe Patriarhul Bartolomeu II, vorbind despre sfinți și spunând că Hristos este prezent în sfinții Săi (lucru spus, de altfel, și de Psalmistul David: „Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi”). Asta e realitatea. Sfinții sunt persoane în care viața lui Hristos s-a desăvârșit. Ei au ajuns să trăiască așa cum spune Sf. Pavel: „Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește în mine”. În Duhul Sfânt, desigur. Prin urmare, Hristos însuși a luat chip în acești oameni, pe care noi îi cinstim. Dacă ne închinăm lor, lui Hristos ne închinăm. Pentru că așa a binevoit Domnul: să lucreze prin oameni. De aceea a lăsat apostolii și Biserica.
Pe de altă parte, icoana, spunea Sorin Dumitrescu, se naște, într-un fel, din mâna pictorului, de la Duhul Sfânt. Adică e alcătuită sub inspirația Duhului Sfânt. Adevărații pictori de icoane, cei care se roagă și postesc înainte de a picta, scot acel chip de sfânt nu din imaginația lor, ci de la Duhul. De aceea, nu e important dacă chipul este fidel din punct de vedere fizic originalului, ci din punct de vedere duhovnicesc. Și, în acest fel, chipul din icoană e plin de energiile dumnezeiești de care s-a învrednicit cel reprezentat în ea. Așa s-ar explica faptul că unele icoane sunt făcătoare de minuni. Și tot de aceea nu este deloc greșit a le săruta și a ne închina înaintea lor. Mai mult decât atât, ele sunt sfințite în biserică, atinse, deci, încă o dată, de energiile binefăcătoare pe care Biserica le împrăștie din belșug în toate slujbele ei. Iar izvorul tuturor acestora este, bineînțeles, Dumnezeu - Tatăl cu Fiul și Duhul Sfânt.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2011, 09:51:16
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Uite care e problema, de fapt care sunt problemele:


1. Tineti minte 2 lucruri. In Biblie sunt doua LEGI. Cerintele primei Legi, Sambata si circumcizia si altele nu se aplica LEGII Celei noi. Lui Moise Dumnezeu i-a spus, nu ai voie sa ma vezi caci trebuie sa te omor. In Legea cea NOUA Dumnezeu insusi, IIsus se arata oamenilor.

Prin botez noi devenim copii ai lui Dumnezeu si de aceea ni se cere sa zicem rugaciunea TATAL nostru. Noi ii zicem lui Dumnezeu TATA caci prin BOTEZ Am devenit COPII ai lui Dumnezeu . IN ceruri e Stapanul celor din Vechea Lege si TATAL NOSTRU, AL CRESTINILOR.

Cand un muslman cere ceva lui Dumnezeu el cere stapanului.

TU cand ceri ceva lui Dumnezeu ii ceri lui TATA.

Ioan 1:11
12. Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă FII ai lui Dumnezeu,

Cei sub Legea cea Veche sunt POPORUL lui Dumnezeu si respecta Legea Poporului lui Dumnezeu iar Noi suntem copiii lui Dumnezeu si respectam Legea Copiilor lui Dumnezeu care avem intrare la rai si viata vesnica.

CA SI CRESTIN NU ESTI SUB LEGEA CEA VECHE NNEEMMAANNTTUUIITTOOAARREE, CI SUB LEGEA CEA NOUA. NICI CELE 10 LEGI, NICI CIRCUMCIZIA, NICI SAMBATA NU SE MAI APLICA LA CRESTINI. Nici interdictia de a VEDEA si DESENA Pe DUMNEZEU nu ni se mai aplica.

A doua problema e ca faci confuzie si nu intelegi ce inseamna a te inchina:

1. Sa te inchini cuiva inseamna sa il consideri pe acel ceva egal sau mai presus de Dumnezeu. Cand razesii se inchinau lui Stefan si ingenuncheau sau cand un baiat ingenuncheaza in fata unei fete nu e inchinare. De ce? pentru ca nu considera pe stefan sau fata egal sau deasupra lui Dumnezeu.

2. Cand noi ne inchinam icoanelor , nu consideram icoanele ca pe Dumnezeu , sau deasupra lui Dumnezeu si atunci nu poate fi inchinare in sensul de idolatrie, e inchinare in sensul de veneratie sau respect. Inchinarea in limba romana are 2 sensuri unul de venerare sau respect cum e la icoane .

Noi nu ne inchinam icoanelor in sensul care il zici tu, noi veneram si cinstim icoanele. Este ca si cum ai cinsti poza lui mama.

Iar protestantii care fac atata tam tam fac la poze si la filme, sunt unii din cei mai mari producatori mondiali de filme, Deci nici ei nu respecta o interpretare aiurea a unui citat pe care insa il cer respectat de ortodocsi.

Intrebarea protestanta: Hei, noi avem si poze si filme da uite in legea cea Veche se cere ce se cere, de ce nu respectati voi Legea cea Veche?

Raspuns: Pentru ca crestinii NU SUNT SUB LEGEA CEA VECHE.

Altceva:

http://en.wikipedia.org/wiki/Abgar_V_of_Edessa
Cand a venit IISUS a facut un stergar cu chipul sau si l-a data lui Avgar din Edessa sa se faca bine de LEPRA. Asta e icoana. Sa nu spui ca Dumnezeu nu stie ce face.

Apoi Apostolul LUca a fiost mare pictor de cioane. Sa nu zici ca Apostolul Luca a fost in gresala. http://orthodoxwiki.org/Apostle_Luke Icoana Maica cu Pruncul de acolo vine, picatat de Apostolul Luca si si acum este pastrata intr-o MANSTIRE ORTODOXA.

Last edited by spre_rasarit; 07.04.2011 at 10:17:16.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2011, 11:14:57
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb locul icoanelor

O discutie recenta cu un preot ortodox grec m-a lamurit in privinta plasarii icoanelor : niciodata in camera in care dormi. Doar la bucatarie si in camera unde se serveste masa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2011, 12:24:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inchinarea la idoli presupune si idolatrizarea fiintei iubite. Astfel, ne putem face un idol din copil, sot, parinti, prieteni etc. Iar pe Dumnezeu sa-L lasam ceva mai la coada...

Ies din discutie parerile sectare, cum ca nu e bine sa te inchini Maicii Domnului, pe care ei, sectarii, oricum n-o cinstesc, sau Mantuitorului. Pe aceasta tema a inceput discutia un ortodox, sper cu intentii bune, si mi-as dori sa continue tot in spirit ortodox.

Iisus ne-a lasat chipul Sau zugravit pe mahrama, iar chipul Maicii Domnului a fost pictat prin minune, pentru noi, cei slabi in credinta, ca sa nu ne pierdem cu totul. Sectantii sunt niste victime ale lucrarii diavolesti din lume. Mandria nu-i lasa sa-si vada greseala. Prin urmare, sustin draceste ca au dreptate.

Cel pacatos isi vede greseala si si-o recunoaste, dar cel cazut in inselare nu. Prin urmare, cred ca acest topic ar trebui sa se inchida, pentru a nu se raspandii blasfemii la adresa sfintilor nostri, a Maicii Domnului, a Sfintilor Arhangheli si a Mantuitorului acum in Postul Mare.

Cand vor veni si sectarii sa ne spuna minuni precum cea din linkul urmator, atunci sa ne dea sugestii cu privire la inchinatul la icoane. Caci sfintii mijlocesc pentru noi, iar Dumnezeu, conform Noului Testament, nu se supara daca-L iubim pe El si ne manifestam evlavia prin picturi canonice, menite sa ramana invitatii pictate la rugaciune, pocainta si la slavirea lui Dumnezeu.


placinta Sf Gheorghe.flv

Aici intervine si un alt aspect. Fara o traire autentic crestina, nu prea se pot picta icoane, ci doar portrete ale unor semeni pe care le numim icoane, iaca asa, pentru bani. Pai am vazut in unele brosuri sectare niste ,,portrete'' care-L reprezentau pe Iisus, pictate intr-un mod foarte lumesc. Nici intentia si nici finalitatea nu aveau in vedere evlavia fata de Mantuitor...Icoanele pictate fara o traire autentic crestina, cu chipuri prea lumesti pot crea o reactie de respingere chiar si la ortodocsi.

Eu una prefer litografii, copii dupa icoane care simt ca ma apropie de Dumnezeu.

In concluzie, ,,vinul nou in burdufuri noi''. Iisus a venit sa desavarseasca Legea Veche. Idolii din perioada Vechiului Testament, adica zeii, viteii de aur si altele asemenea au luat infatisari noi in zilele noastre: banul, confortul , apropiatii nostri etc. Iar unii mor de grija noastra ca ne inchinam in fata icoanelor si cinstim pe cei reprezentati in ele. ,,Inapoia mea, satano!''
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvântul întrupat (sau despre Sfintele icoane) DanielDG Dogmatica 0 18.12.2012 21:59:27
O mica intrebare despre icoane cred_cu_adevarat Generalitati 194 30.03.2011 22:35:16
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:55
intrebari despre icoane o_copila Pictura si Sculptura Bisericeasca 21 07.08.2008 21:45:17
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 11:58:01