Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2012, 20:27:54
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Question Cum se cântă cântările din Minei ?

M-ar interesa să aflu cum se cântă stihirile sfinților sau alte cântări de la Vecernie sau Utrenie care nu apar în Anastasimatar. Se menționează în Minei: glas 1, 2...dar care este melodia? Se ia ca model o anumită cântare ( nu mă refer la cele care au specificată o podobie care am înțeles că este o melodie tip) ? Improvizează cântărețul respectând impresia melodică a unui glas ?
Mulțumesc !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2012, 20:55:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
M-ar interesa să aflu cum se cântă stihirile sfinților sau alte cântări de la Vecernie sau Utrenie care nu apar în Anastasimatar. Se menționează în Minei: glas 1, 2...dar care este melodia? Se ia ca model o anumită cântare ( nu mă refer la cele care au specificată o podobie care am înțeles că este o melodie tip) ? Improvizează cântărețul respectând impresia melodică a unui glas ?
Mulțumesc !
De obicei, cântăreții ajung să cunoască foarte bine cele opt glasuri și troparele lor. Pentru ajutorul memoriei există și podobia, dar în cele mai multe cazuri nu e nevoie de ele.
Nu se improvizează, doar se mai falsează câteodată.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2012, 21:59:38
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
M-ar interesa să aflu cum se cântă stihirile sfinților sau alte cântări de la Vecernie sau Utrenie care nu apar în Anastasimatar. Se menționează în Minei: glas 1, 2...dar care este melodia? Se ia ca model o anumită cântare ( nu mă refer la cele care au specificată o podobie care am înțeles că este o melodie tip) ? Improvizează cântărețul respectând impresia melodică a unui glas ?
Mulțumesc !
fiecare glas din cele opt are melodia lui,si difera unele de altele,fiecare luna,a,anului are mineiul ei[este o carte de cintari pe luna respectiva].melodia troparului difera de cea a glasului din ziua respectiva.si podobia se cinta diferit.improvizeaza doar cei ce nu cunosc aceste lucruri,si uneori se mai aude in unele biserici niste frinturi de cintari ce nu seamana nici cu cele de petrecere,dar nici cu cea bisericeasca.
perfectionarea dureaza ceva mai multisor,depinde,de cel de linga tine,ce te ajuta sau te incurca, daca nu da volumul mai la minim si o ia pe linga carare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2012, 22:03:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
M-ar interesa să aflu cum se cântă stihirile sfinților sau alte cântări de la Vecernie sau Utrenie care nu apar în Anastasimatar. Se menționează în Minei: glas 1, 2...dar care este melodia? Se ia ca model o anumită cântare ( nu mă refer la cele care au specificată o podobie care am înțeles că este o melodie tip) ? Improvizează cântărețul respectând impresia melodică a unui glas ?
Mulțumesc !
Majoritatea stihirilor din Minei au indicata podobia dupa care se canta. Sunt insa si stihiri, precum cele de la Litie si "Slavele", care nu au indicata o cantare etalon, uneori aparand doar precizarea: Glas 1, "insusi glasul" etc.

In acest caz, trebuie sa cunoastem scara, formulele melodice si cadentele specifice acelui glas. De obicei, acestea se canta in tactul stihiraric (mai rar).

Legat de podobii, este recomandata cunoasterea lor, insa in limba romana ele nu se pot aplica exact pe text, precum in limba greaca. Textul liturgic a fost tradus in limba romana in proza, pierzand accentele metrice ale originalului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2012, 21:17:59
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Majoritatea stihirilor din Minei au indicata podobia dupa care se canta. Sunt insa si stihiri, precum cele de la Litie si "Slavele", care nu au indicata o cantare etalon, uneori aparand doar precizarea: Glas 1, "insusi glasul" etc.

In acest caz, trebuie sa cunoastem scara, formulele melodice si cadentele specifice acelui glas. De obicei, acestea se canta in tactul stihiraric (mai rar).

Legat de podobii, este recomandata cunoasterea lor, insa in limba romana ele nu se pot aplica exact pe text, precum in limba greaca. Textul liturgic a fost tradus in limba romana in proza, pierzand accentele metrice ale originalului.
Cunosc scara glasului 8 bunăoară (și notația psaltică în general -pot să descifrez o cântare mai simplă), formulele melodice (ni pa vu ni; ni vu di ga vu pa ni- despre asta este vorba nu ?) și câteva cântări în acest glas ( Doamne strigat-am, Troparul Învierii, Troparul Născătoarei, în care apar cred, cadențele specifice ). Dar tot nu înțeleg cum trebuie cântată o stihiră pentru care nu ai note și la care este specificat "glas 8". Scuze că insist dar ar fi nevoie să mai ajute cineva la strană , cântărețul nostru nu cântă după note și aș vrea să învăț corect .

Last edited by STEPHAN; 18.05.2012 at 21:20:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2012, 18:24:11
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEPHAN Vezi mesajul
tot nu înțeleg cum trebuie cântată o stihiră pentru care nu ai note și la care este specificat "glas 8". Scuze că insist dar ar fi nevoie să mai ajute cineva la strană, cântărețul nostru nu cântă după note și aș vrea să învăț corect .
Stefan, asa cum bine ai remarcat invatarea muzicii psaltice presupune prin traditie relatia "maestru-ucenic". Astazi insa, lipsa "maestrului" poate fi compensata, pana la un punct, desigur, de marea cantitate de materiale (cursuri online, carti tiparite, inregistrari audio-video) ce ajuta la deprinderea muzicii psaltice. Cu perseverenta, cu exercitiu, vei putea si singur sa inveti a aplica aceste cantari si a le canta pe note.

Dar nu aceasta este marea provocare adresata cantaretului bisericesc, virtuozitatea pe care o atinge mai devreme sau mai tarziu, ci faptul de a trai cu adevarat cantarea ca rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cantarile Ortodoxiei cristiboss56 Rugaciuni 79 12.09.2013 23:02:06
De ce se canta pricesnele in biserica? tudor2012 Sfanta Liturghie 70 05.02.2013 21:18:20
cantarile de Inviere raisa2006 Muzica Bisericeasca 20 03.05.2012 21:52:08
Va rog sa imi spuneti cn are CANTARILE: PuiMicGeorgiana Muzica Bisericeasca 1 05.11.2010 22:23:15
despre cartile din care se canta slujba NiCcoleta Despre Utrenie 6 21.03.2010 17:54:22