Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2007, 14:17:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, unii amenintza sau judeca sau interzic pe baza de difrite forme de degradare sufleteasca sau biologica cica datorate fumului de tzigara sau al tzigarii in sine sau al altor chestiuni legate de tzigara si de tutun. Parerea mea este ca tzigara sau chiar obiceiul de a fuma nu este un pacat si nu produce traume mai mari sau mai mici ca alte lucruri si obiceiuri chiar daca unii preotzi sfatuiesc in felul intzelegerii lor, iar ca in rai nu intra fumatori este deja mult prea mult. Cand se spune foarte clar ca raiul este plin cu pacatosi care au fost iertatzi din diferite motive si nu se spune nicaieri ca nu e plin de fumatori, de drogatzi sau gurmanzi... Si daca ma mai enerveaza unii binevoitori, s-ar putea sa fumez chiar in biserica doar pentru ochii acelora, se stiu ei care, ... desi m-am dezobijnuit sa fumez...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.04.2007, 19:27:15
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

la un Sfant Maslu, un drac striga dintr-un tanar: "parinte hai acasa sa mancam, uite si oamenii astia s-au plictisit sa stea in genunchi ca fac bataturi. Mai bine la o cafea, la o tigara acasa, picior peste picior ..."
Cand omului ii place pacatul isi va gasi orice scuza spre a-l implini. Una din cele 24 de vami ale vazduhului este pacatul fumatului.
Dar nu iti face griji, nu ajungi pana la vama aceasta, sunt altele la inceput mai grele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.04.2007, 20:17:26
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

eu unul sunt de acord cu vsovi...
sunt constient de faptul ca "tutunul dauneaza grav sanatatii" dar de aici pana la a ajunge in iad e cale lunga. (ca fapt divers, nu fumez si chiar ma deranjeaza fumul de tigara)

nu prea mai am ce adauga dupa ce a spus vsovi, bine argumentat si exemplificat, insa oricand se gasesc speculatorii amatori gata sa te bage in iad pt orice...

Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2007, 23:36:39
Vlad87 Vlad87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 11
Implicit

Foarte multi oameni vorbesc despre ceva ce au facut recent fara a cugeta inainte,iar dupa consumarea faptului,instaurandu-se sentimentul de vinovatie,incearca sa afle raspunsuri de pe unde pot pt a-si linisti sufletul.Raspunsul il poti afla direct de la Dumnezeu.Te temi ca ar putea fi un pacat ca ai fumat narghilea?Cauta in adancul sufltului tau peDomnul si intreaba-l.Daca in tine s-a instaurat teama ca ai pacatuit,alunga prin credinta aceasta teama.Totul tne de atitudinea cu care ai facut acest lucru.Ai gasit in el un lucru cu care ti-ai satisfacut o pofta trupeasca?Ai tanjit la ea?Atunci ai pacatuit in fata ta si a lui Dumnezeu.Trebuie sa fim cumpatati in orice am face.Eu nu judec pe nimeni.Euma judec pe mine.Sunt fumator,amcazut in patima acestui viciu,si mi-e rusine de mine ca am aceasta slabiciune.Dar trbuie sa ne pastram fermitatea.Daca sufletul ne spune ca am pacatuit,trebuie sa ne asumam pacatul si sa ne para rau de el.Nu sa ne mintim singuri,prin tot felul de explicatii absurde ca nu e un pacat,pt a putea continua cu viciul respectiv.Dumnezeu este mare si noi suntem mici,dar marirea Domnului ne mangaie pe toti.Am o mare dragoste pentru Dumnezeu,il simt in inima mea,dar sunt slab si in fata Domnului visez sa ma infatisez plin de vointa si smerenie.Va imbratisez pe toti desi nu va cunosc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.03.2009, 11:48:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut Vezi mesajul
unii oameni abereaza. nu iti fa griji. deschide biblia si cauta "despre fumat". avand in vedre catutunul a ajuns in Europa dupa 1500, nu exista o bibliografie. Sunt, eventual, niste speculatii la limita bunului simt. Acum ca ai fumat e ok, insa in primul rand este nesanatos.
Orice crestin stie faptul ca Sfanta Traditie este de aceeasi valoare cu Sfanta Scriptura. Daca ceva nu se gaseste in Scriptura, dar se gaseste in Traditie, trebuie trait. Nu suntem protestanti ca sa spunem "sola Scriptura" si zero Traditie.

De ce pictam bisericile? De ce punem turla pe biserica? De ce zicem de 40 de ori Doamne miluieste la numite slujbe? De ce clopotnita se pune deobicei in partea de vest (sau nord)? De ce facem acatiste? De ce punem salcie la icoane? De ce stropim casa cu aghiasma? De ce aprindem lumanari? Atatea intrebari care poate nu isi gasesc cuvant de aparare in Scriptura. Insa 2000 de ani de traire crestina si de sfintenie stau ca temelie a toate cele pastrate si marturisite de Biserica.

Trupul este "templu al Duhului Sfant", iar orice lezare a acestuia este o lipsa de dragoste fata de Dumnezeu (lezand ceea ce nu este al nostru, trupul si viata ca dar al lui Dumnezeu), fata de ceilalti (daca ne imbolnavim cadem povara pe capul lor, iar unii inhaleaza fum de la noi, impotriva voii lor) si fata de noi insine (neinteresandu-ne rostul vietii mai mult decat pofta).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.03.2009, 12:25:19
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tutunul pentru narghilea nu contine nicotina si are mult mai putin tar si gudron decat cel din tigarete.

Eu sunt fumator si narghileaua mi se pare o gluma, tocmai pentru ca nu simt nimic cand fumez narghilea. Pentru nefumatori este ceva inofensiv, zic eu.

Narghileaua e la fel de nociva ca o bere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.03.2009, 12:37:13
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Smile ...

voi astia cu fumatul sunteti atat de convinsi ca nu e pacat incat nimeni si nimic n-o sa va schimbe parerea. la voi, chestia cu fumatul e ca si cu urina lui bivolaru... ca doar tot de la noi provine... ce poate fi rau?
stiu ca parintele paisie spunea ca, daca Dumnezeu il facea pe om fumator, ii facea un hogeag deasupra capului ca sa scoata fumul pe acolo...
e clar ca, dupa toate studiile, fumatul duce spre moarte. si atunci nu inseamna sinucidere? sau poate o sa ma convingeti ca nici sinuciderea nu e un pacat...
apropo, m-am lasat acu 10 ani de fumat...
Doamne ajuta si voua!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2009, 13:50:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

fumatul e cel mai mare pacat, daca ajungi sa fii robit de el cum am fost shi eu... dar mai mare e cafeaua, cafeaua negra sau nechezolul... caci la imbierea ei fierbinte, in ibricul acela plin de szmoala... acolo se invatza cele mai spurcate lucruri, acolo se va arata chipul marshav shi spurcat al antichristului ce se va arata printre shtiri la rubrica noutatzi pe uneltele ademenitoare pe care omul le va pune shi le va folosi in locul icoanei in casele lor... dar cafeaua e nociva asha cum un curent de 66 de voltzi este nociv unui motorash ce merge cu integrate la curentzi de 6 ori 12V cu curentzi de finetze, caci cafeaua are darul de a juca rolul lui petrica din povestea aia cu petrica shi lupul, te pune la curent inalt, te consuma, te vlaguieshte, dar e moment ai impresia ca ai putere in fortzele tale, poi defapt itzi catalizeaza resursele ca sa le epuizezi, deci cafeaua shi fara barfa este nociva cum nu se poate ceva mai mult, o inshelare zilnica cu efecte direct pe suflet shi pe inima caci il bolovaneshte, te arunca in mare exact cum dracul a aruncat porcul impreuna cu intreaga turma de porci, ori te zguduie shi te tranteshte la pamant facandu-me sa sorbi spume fierbintzi, spume dulci, asha cum ar fi mirodeniile alea din capucino... shi daca le gushti atunci trebuie sa shi inhalezi ceva, shi inhalezi fum de tutun care are acelashi efect sevrotico-nevhrotic-tac-toe... caci tzigarile nu le mai potzi opri ca se fumeaza shi singure ale dracului ca shi betzishoarele parfumate, pana te trezeshti s-a dus un pachet, shi a doua zi ai toxinfectzie cu nicotina ca itzi vine mereu sa vershi dar te miri ca de la ce poate fi ca n-ai mancat nimic decat ai fumat...

eu, ca ziceam ca m-am lasat, shi ziceam ca nu e pacat, ba e, e, dar nu e voie sa impui, sa osandeshti, sa obligi, sa mustri cu duhul rautatzii ori al totalitarismului ori cu duhul viclean shi scamator, nu e voie, de aia ma infuriasem, ca nu e voie sa scotzi tzigara din gura omului fumator, il lashi pe el sa asculte daca are chemarea, caderea, shi nicidecum nu il pui la respect, ca atunci devenim fatzarnici shi plini de nebunia cea de pe urma, aia cand ne falim ca noi nu mai fumam...

dar consecintzele la mine au fost grave rau...

caci ticul a fost mai greu de urgisit, iar mucul acela ca un carbune incins, il simt shi acum undeva in suflet shi trup, ca o arsura, ca ceva mishto pe care il port cu mine mereu, ca pe un varf de fier inroshit cu care sadic fiind ma mai ard pe undeva pe plamanul meu inconshtient... ca un foc ancestral, ca o rugaciune, caci in acel jar parca tzineam nadejdea unei rugaciuni... dar era un jar pagan...

deci shi acuma ma mai doare dincand in cand sufletul la locul acela ingamfat... care ma scapa de griji shi-mi dadea incredere... caci neputand mi-am pus nadejdea in tzigara.. in loc sa strig dupa Dumnezeu... iar apoi in alcool... iar apoi in cafea iar apoi in muraturi ca shi panaceul universal ce te scoate din coma, din prabushirea de dupa chef, de dupa hahulire, de dupa discutziile nesatzioase la chefurile alea mishto ca la discobar cu tarfe...

dar va fi vama in drum spre cer, vama tzigarii shi cafelei shi a gumei de mestecat shi a snacksurilor shi a alunelor americane... este una din cele 24 de vami... iar daca nu o treci atunci vei ashtepta pana la soroace, sau te va tara in iad duhurile rele shi dracii shi animalele hulpave shi urate, pline de tristetze shi de molhcirla...

caci fumul asta shi jarul asta pe care il poarta omul cu el, tutunarule, ne spune CLD sa nu crezi ca nu vei arde shi dumneata shi ne intreaba parca intr-un loc, de ce nu o bagi invers in gura?, cu jarul?, ca asha vei suferi candva... macar sa shti la ce sa te ashteptzi...

eu imi inchipui cum vor petrece unii fumatori, poate shi eu ca shi eu am fumat 21 de ani, intr-o camera inchisa unde pe jos e plin de mucuri de tzigari care nu se sting ci fumega shi aerul e irespirabil shi nu este nimic de mancare decat chishtoace... shi prin fum mai vin "unii" shi mai fac rotocoale ca sa se arate cat sunt ei de scamatori shi jmecheri... iar tu descultz fiind n-ai unde sa calci fara sa te arzi ca a plin de mucuri ce nu se mai sting, iar pe perezt sunt multe reclame la tot felul de marci de tzigari shi de chipuri de oameni cu trabucele in gura, shi de femei care se intind lasciv shi se dezbraca facand reclama la tzigari... iar din tavan curge asha ca un fel de saliva, un fel de gudron ca din plamani, ca o saliva din scrum amestecat cu puroi shi cu sange... dar defapt este din camera de chin de deasupra, de la femei, shi fete tinere, care din sani nu izvorasc lapte ci aceste excremente iar parul lor ca de femeie era smolit asha ca shi cum ai face tina intr-o scrumiera... shi le cadea din el prin tavan pe cei de mai jos... caci cei de jos aveau asha ca mormanele, ca damburile, ca stivele de chishtoace in care dormeau shi-i ardeau prin tot corpul... caci nu puteau rezista tot timpul in picioare... shi urletele alea erau infioratoare...

dar noi nu vedem ca asta defept nu e in iad, ci in viatza fiecarui tutunar ori cafengiu ori gumist ori sneksuitor ori alunar-american...

ca de alcoolishti ce sa mai zic?... cum or fi aratind ei prinlauntrul lor... cand nu exista zi de la Dumnezeu ca sa-i vezi treji... unii au shi motive de durere, dar altzii doar din placere... placerea de a deveni nishte sugative... mereu cu sticla dupa el shi daca nu bea ceva parca ii vine sa crape... nu-shi gaseshte cuvintele, vorbele, increderea, jovialitatea, bunatatea... shi foarte ciudat cum devin ei dupa primul pahar, asha blanzi ca antichristul... ca la inceput se va arata bland shi bun shi plin de toate insushirile...

deci sunt impotriva fumatului dar nu a fumatorului, caci ca shi oricepacatos, mult am greshit shi nimeni nu se intoarce daca e mustrat altfel decat cu duhul blandetzii... deci nu judecatzi pe pacatos ci feritzi-va sa nu pacatuitzi voi daca incercatzi pe unul macar sa-l scoatetzi din patima, caci "la ce-mi foloseshte daca am sa cashtig toata gLumea dar sufletul meu il voi pierde"... osandind... iar daca dragoste nu am atunci nici mie nu-mi foloseshte ca se lasa respectivul de fumat... ca e ca sa ma laud cu el, cu trupurile altora, cerandu-i maine poimaine sa se cercuiasca in carne shi sa se faca jidov... poi nu a venit Domnul ca sa osandeasca pe nimeni ci sa cheme la pocaintza pe cei pierdutzi... asha cum shi noi suntem in fiecare clipa pe sfert...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.03.2009, 14:34:14
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
voi astia cu fumatul sunteti atat de convinsi ca nu e pacat incat nimeni si nimic n-o sa va schimbe parerea. la voi, chestia cu fumatul e ca si cu urina lui bivolaru... ca doar tot de la noi provine... ce poate fi rau?
stiu ca parintele paisie spunea ca, daca Dumnezeu il facea pe om fumator, ii facea un hogeag deasupra capului ca sa scoata fumul pe acolo...
e clar ca, dupa toate studiile, fumatul duce spre moarte. si atunci nu inseamna sinucidere? sau poate o sa ma convingeti ca nici sinuciderea nu e un pacat...
apropo, m-am lasat acu 10 ani de fumat...
Doamne ajuta si voua!
Fumatul de tigarete creaza dependenta si este toxic. Aici nu exista dubiu. Dar nu confundati narghileaua cu tigareta. Narghileaua poate fi un liant intre oameni la o intalnire sau la o petrecere, asa cum si o halba de bere este sau un pahar de vin.

N-am auzit de nimeni care sa devina dependent de tutun din fumat narghilea. Dupa cum am spus, ca fumator inrait de tigarete, n-as putea sub nici o forma sa ma multumesc doar cu narghilea. Din mustiuc nu iese altceva decat un fum caldut si placut mirositor (arome de trandafiri, cirese, ciocolata sau ce mai doreste gazda), nicidecum fum gros, fierbinre, puturos si innecacios de tutun.

O narghilea la o ocazie speciala este inofensiva. Bineinteles, exista si riscul ca cel ce fumeaza din ea sa se apuce serios de tigarete, dar e tot atat de mare ca cei ce beau o bere cand e meci sau la luna sa devina alcoolisti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.03.2009, 15:44:33
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
Stiu ca fumatul de tutun e pacat (eu m-am lasat de fumat :thumbsup: ), dar fumatul de naghilea e pacat - am fumat aseara narghilea. :D
Din ce stiu eu, este pacat. Cand nu avem voie ceva, tindem sa inlocuim produsul respectiv cu un altul asemanator ca, continut dar diferit ca denumire.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57