Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 07.12.2017, 00:26:56
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
colegul pocăit adventist, care de 40 de ani este în secta adventistă de ziua a șaptea, nici măcar nu cunoaște dogma religiei din care face parte.

A întrebat pe pastor, nici pastorul nu a știut.

A trebuit ca împreună, el și pastorul, să telefoneze lui Aaron Moldovan să-l întrebe asupra acestei chestiuni, și ce crezi, Aaron Moldovan le spune ăstora doi la telefon că...
Asa zici...
As fi considerat indiscret daca te-as intreba de unde ai tu aceste detalii delicioase?
  #272  
Vechi 07.12.2017, 00:59:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt traduceri ale Bibliei specifice cultelor neoprotestante care au crucea pe coperta :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #273  
Vechi 07.12.2017, 10:12:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asa zici...
As fi considerat indiscret daca te-as intreba de unde ai tu aceste detalii delicioase?

Cred că discuțiile pe aceste subiecte sunt off topic. Aici este doar despre cruce, care este desconsiderată de către sectari. Oricum, observ că nu doar că nu vă știți dogmele dar nici nu aveți interesul de a le discuta.
Îmi cer scuze de off topicul de până acum. Acum văd că topicul de față este despre erezia nr. IV.
  #274  
Vechi 07.12.2017, 10:40:19
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Strecurare la culcus.
Tipică Profetului de Carton
Cand e prins cu ocaua mică.
  #275  
Vechi 07.12.2017, 11:03:09
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Strecurare la culcus.
Tipică Profetului de Carton
Cand e prins cu ocaua mică.
Vino cu prietenul tău adventist, propuneți tema de discuție și dați link către topicul potrivit. Vă aștept să discutăm însă numai despre dogme/doctrine, nu și alte discuții. Respectiv, nemurirea sufletului, trinitatea, focul iadului, etc.
Aici nu se poate, fiindcă este doar despre Cruce, din câte am înțeles. Oricum, colegul adventist a avut de câteva ori ocazia să intervină însă practic s-a făcut de râs, dovedind încă o dată faptul că a fost corupt de adventiști fără o cercetare solidă a învățăturilor acestei secte!
Cum să fii trinitar, dacă crezi că Iisus a trecut în neant pentru trei zile și trei nopți și în același timp să mărturisești că Iisus este Dumnezeul Atotputernic nemuritor? Unde era trinitatea când Iisus și-a dat duhul în mâinile Tatălui? Noi știm că duhul este spiritul omului adică persoana, dar adventiștii nu cred așa, ei zic că duhul este suflarea prin care Tatăl ține în viață orice ființă vie, și că omul este sufletul care este diferit de duh, prin urmare, dacă sufletul Iisus era mort, duhul lui Iisus adică suflarea era la Tatăl, unde era Iisus pentru 3 zile și 3 nopți? Adventistul va răspunde că dormea inconștient. Da, Dumnezeul Atotputernic era inconștient. Și trinitatea se duce pe apa ...sabatului !

Dar ne oprim aici.
Să nu mai facem off topic.
  #276  
Vechi 07.12.2017, 11:56:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Amuzant cun se cearta doi penticostali pe un forum ortodox :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #277  
Vechi 07.12.2017, 13:08:45
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Au început sa puna semnul crucii din primele secole.
d'abia la mijlocul secolului 5, prin 450, s-a introdus crucea in biserici, pe turle a trebuit sa mai treaca peste un secol.

dar crucea, sub diferite forme, este practic un simbol universal, din cele mai vechi timpuri.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #278  
Vechi 07.12.2017, 13:39:52
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

După revoluție dădeați diferite date despre când a apărut nu stiu ce si nu stiu mai ce. Până când s-a convins lumea ca erau date eronate... E greu sa convingi pe cineva ca e pe un drum gresit daca nu te rogi pentru el și dacă nu se roagă pentru el . A-ti văzut cum am vorbit de rugăciunea de smerenie nimeni nu a zis nimic. La noi in cadrul slujbei in afara ca ne rugam pentru mai marii nostrii ( si ce se mai roagă majoritatea ortodocșilor pentru cei ce ne conduc dar nu la modul bun ) spunem si : răspuns bun să dam la judecată.
Pe de altă parte Alin cred că greșești e doar un penticostal pe aici si unul tradițional cea ce se vede... Bine ca nu avem unul harismatic...
  #279  
Vechi 07.12.2017, 13:47:37
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

contesti ce am scris mai sus?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #280  
Vechi 07.12.2017, 14:12:45
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nu prea mă interesează... Si dacă găsesc sec 3 te ajută cu ceva ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare