Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2013, 19:07:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Un articol rușinos pentru Patriarhia Română în Ziarul Lumina

Ce parere aveti despre acest articol ?

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/bis...-ziarul-lumina

Nu postez tot articolul aici, caci e lung. In articol sunt comentariile celor de la OT si link catre articolul original. (Un document care apără libertatea religioasă)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2013, 19:51:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stupid.

N-am apucat sa-l citesc pe tot, dar din cate am citit, atitudinea autorului este ceva de genul flexat muschii duhovnicesti ca ce, avem noi nevoie de legislatie sa ne asigure libertatea religioasa?

Ne-o asiguram singuri, ca doar suntem crestini adevarati, profund traitori, maritiri in devenire, gata de jertfa, etc.

Adica abureli idealiste, pentru ca in practica vedem altceva.
Avem nevoie de garantarea libertatii religioase pentru a preda religie in scoli, avem nevoie pentru a pastra icoanele in scoli si simbolurile religioase in spatiu public, etc.

In viitor ne-ar putea asigura libertatea de opinie vizavi de chestiuni controversate cum ar fi promovarea homosexualitatii si a coruptiei sexuale in scoli.

Nu stiu daca legislatia asta ne garanteaz asa ceva, dar in orice caz, e un pas inainte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2013, 20:24:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

In articolul de pe Lumina scrie asa:

" „ În fine, textul atrage atenția asupra faptului că dreptul la libertate religioasă nu poate fi invocat pentru a justifica fapte ce ar încălca alte drepturi fundamentale, cum ar fi dreptul la nediscriminare, mai ales în cazul femeilor sau copiilor, al minorităților religioase ori al celor sexuale. În acest sens, prevederile documentului trebuie înțelese și în legătură cu un alt document adoptat de către miniștrii de externe ai UE în cadrul aceleiași ședințe - Liniile directoare pentru promovarea și protejarea tuturor drepturilor umane ale lesbienelor, homosexualilor, bisexualilor, transsexualilor și intersexualilor.

Constituind un important pas înainte în instituționalizarea recunoașterii rolului deosebit al libertății de credință și religie în viața socială a ființei umane, Liniile directoare pentru promovarea și protejarea libertății religioase și de credință vor trebui să fie și implementate, proces complex, care presupune monitorizarea încălcărilor libertății religioase în lume, precum și promovarea de bune practici în domeniu. (George Vâlcu, secretar Reprezentanța Patriarhiei Române la Bruxelles)
"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2013, 20:40:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
In articolul de pe Lumina scrie asa:

" „ În fine, textul atrage atenția asupra faptului că dreptul la libertate religioasă nu poate fi invocat pentru a justifica fapte ce ar încălca alte drepturi fundamentale, cum ar fi dreptul la nediscriminare, mai ales în cazul femeilor sau copiilor, al minorităților religioase ori al celor sexuale. În acest sens, prevederile documentului trebuie înțelese și în legătură cu un alt document adoptat de către miniștrii de externe ai UE în cadrul aceleiași ședințe - Liniile directoare pentru promovarea și protejarea tuturor drepturilor umane ale lesbienelor, homosexualilor, bisexualilor, transsexualilor și intersexualilor.

Constituind un important pas înainte în instituționalizarea recunoașterii rolului deosebit al libertății de credință și religie în viața socială a ființei umane, Liniile directoare pentru promovarea și protejarea libertății religioase și de credință vor trebui să fie și implementate, proces complex, care presupune monitorizarea încălcărilor libertății religioase în lume, precum și promovarea de bune practici în domeniu. (George Vâlcu, secretar Reprezentanța Patriarhiei Române la Bruxelles)
"
Nu inteleg de ce este "rusinos" , sau poate ar trebui introdusa cenzura , caci Lumina publica o stire , un comunicat , un fapt , o realitate !
Ce deranjeaza si pe cine ? Asta-i intrebarea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2013, 20:47:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre acest articol ?

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/bis...-ziarul-lumina

Nu postez tot articolul aici, caci e lung. In articol sunt comentariile celor de la OT si link catre articolul original. (Un document care apără libertatea religioasă)
Acest site de pe care este preluata "stirea " , nu este siteul oficial al tineretului ortodox , este un site parazit nerecunoscut de tineretul ortodox din Romania !
Acesta este siteul adevarat al tineretului ortodox :http://ator-mmb.ro/
si :http://ascorbucuresti.wordpress.com/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2013, 21:51:49
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca tot vorbim de ziarul Lumina am si o nemultumire, acum o luna si ceva (poate chiar si 2) se vorbea despre Dalai Lama (scz daca am scris gresit) mi-a picat fata sa-mi fie cu iertare dar parca acest ziar se numeste "LUMINA" nu altfel, sincer... numai lumina nu este si am auzit si de la alti oameni care au citit alte bazaconii. E adevarat sunt si lucruri bune (despre sfinti, preoti, sanatate etc) dar o asemenea greseala este enorma, sa se vorbesasca tocmai de Dailai Lama????? Acest articol in ziar l-am vazut cu ochii mei nu mi-a povestit cineva.

Eu doar atat mai spun sa fim ffff atenti ce citim, si ce auzim (ma refer la radio Trinitas), nu ma gandesc decat la cei care iau de bune toate articolele.

Iertare daca am suparat pe cineva cu aceasta postare.

Bucurii!!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2013, 00:30:38
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acest site de pe care este preluata "stirea " , nu este siteul oficial al tineretului ortodox , este un site parazit nerecunoscut de tineretul ortodox din Romania !
Acesta este siteul adevarat al tineretului ortodox :http://ator-mmb.ro/
si :http://ascorbucuresti.wordpress.com/
acum sincer, siteul mereu a fost ceva care nu l-am ca avand caldura ortodoxiei.
In mare parte e: tinerilor, nu fumati, nu beti, nu faceti sex, cu din cand in cand o poza cu un citat din Sfinti.
Daca scoti pozele acelea, e la fel de sec ca un site NP.

In fine, revenind la subiect:
Da, politica de azi si drepturile civile sunt pline de prosteala corecta politic, dar pana una alta ne lasa.
Eu zic sa nu le ducem dorul atat de mult vremurilor pre-milaneze.
La cum merg lucrurile o sa avem noi timp de arest, tortura si moarte mai tarziu, dar masochismul asta teologic e stupid(pe care il vad din cand in cand si pe forum).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2013, 04:19:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Cristi-boss. Ai citit articolul de pe OT si comentariile ? Frica lor, care se intelge din articol, este ca BOR aproband legile UE o sa introduca in BOR anumite schimbari si/sau in loc sa propovaduiasca public Adevarul, nu o va face de teama sa nu fie acuzati de discriminare. Este o chestiune care s-ar putea intampla? In ce fel aceste legi asigura cu adevarat libertatea religioasa si in ce fel o ingradeste? Este bine ca BOR sa aprobe astfel de legi sau nu?

Acum, daca nu va place articolul aduceti argumente, de ce nu e bun.

Si iarasi, daca nu va place articolul respectiv nu cred ca e bine sa lovim in asociatia lor, care este de ani de zile, nu recent. Nu are legatura asociatia OT cu articolul de fata. Nu stiam ca numai ASCOR are voie sa fie asociatie ortodoxa care sa implice tinerii. In afara de articole, tabere la manastiri si anumite evenimente, nu au facut altceva. ZMa mira putin reactia asta, in loc sa fie discutat articolul in sine, sunt atacati acei oameni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2013, 10:36:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Faci răul, te va pedepsi Dumnezeu; faci binele, te pot pedepsi oamenii. Dacă faci răul, oamenii pot să te și laude, însă Dumnezeu te va pedepsi. Dacă faci binele, oamenii pot să te și pedepsească, însă Dumnezeu te va răsplăti."
Sursa:


http://www.ortodoxia.md/articole-pre...edepsi-oamenii
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2013, 10:56:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
@Cristi-boss. Ai citit articolul de pe OT si comentariile ? Frica lor,
Deci pana la urma nu e vorba despre articolul din "Lumina" ci de frica de dincolo.
Deci ai vazut si tu frica, dincolo de aparentul "curaj" duhovnicesc (nu avem nevoie de legi UE sa ne protejeze crestinismul, ne protejam singuri cu curaj, martiriu daca e nevoie, etc.)

Apropo, ai vazut ca "ortodoxul" autor, atat de cult teologic si virtuos in vorba scrie, "Biserica Catolica", "Bisericile Protestante"?

De ce B mare la "biserici" eretice?
Inteleg folosirea termenului de biserica si in contextul lor pentru ca din pacate e un termen mai universal, dar Biserica Una este si este Catolica, ceilalti sunt Romano-Catolici, ceea ce este cu totul altceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.07.2013 at 11:00:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare