Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2008, 22:45:34
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

,,Apostolul Petru nu a mancat niciodata ceva spurcat sau necurat. Si totusi nu si-a facut semnul Crucii. ,,

Si atunci de ce spune ,,caci cuvantul crucii este... pentru noi puterea lui Dumnezeu,,(1Cor 1,18), iar Moise tinand mainile ridicate lateral in semnul crucii i-a biruit pe amaleciti ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2008, 23:18:04
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
,,Apostolul Petru nu a mancat niciodata ceva spurcat sau necurat. Si totusi nu si-a facut semnul Crucii. ,,

Si atunci de ce spune ,,caci cuvantul crucii este... pentru noi puterea lui Dumnezeu,,(1Cor 1,18), iar Moise tinand mainile ridicate lateral in semnul crucii i-a biruit pe amaleciti ?
1. Se spune "Cuvantul Crucii" nu semnul Crucii.
2. Iesirea 17:8-16. Atat Biblia Sinodala cat si Biblia Cornilescu spun ca Moise a tinut mainile "ridicate", si atat. Cine va spus ca le-a tinut lateral? Poate le-a tinut ridicate in sus. Daca erau tinute lateral se putea spune ca le-a tinut "intinse".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2008, 23:42:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Referitor la Cruce, mi-a placut mai mult ce ne spune Sf. Apostol Pavel in 1 Corinteni cap.1, incepand cu vers. 17. Apropo, Sfintii Apostoli nu mentioneaza nici o data, ca si-ar fi facut semnul Sfintei Cruci. Au avut nesansa sa nu o cunoasca pe Angelina Malakhovskaya. Oare cat de curata era mancarea lor? "Nicidecum Doamne", a raspuns Petru. Caci niciodata nu am mancat ceva spurcat sau necurat"(Faptele Apostolilor 10:14). Apostolul Petru nu a mancat niciodata ceva spurcat sau necurat. Si totusi nu si-a facut semnul Crucii.

Poate ca o fi adevarat ce ne spune Angelina Malakhovskaya. De ce totusi, poporul roman, detine locuri fruntase in clasamentele referitoare la numarul de bolnavi? Probabil uita sa faca semnul Crucii peste sticlele de alcool, peste pachetele de tigari, peste carnea grasa de porc, etc.
Ei, acum stii de efectul Sfintei Cruci; poate le spui si celorlalti din biserica ta. In felul acesta ai facut un lucru bun.
Incearca efectul semnului Sf. Cruci si nu mai cauta contra argumente.

De unde stii ca romanii detin locul fruntas la numarul de bolnavi? Nu stii ca boala o primesti ca raspuns la faptele, ca sa te opresti din a face alte rele si pentru a te apropia de Dumnezeu? Dumnezeu nu cearta decat pe cel, pe care il iubeste. Nu stii ca trebuiesa-I multumim lui Dumnezeu pentru bune si rele?

Ironia ta la adresa rezultatelor cercetarii stiintifice denota ceva, dar nu mai intru in amanunte, pentru ca tot mai sper intr-o schimbare in bine. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2008, 00:18:39
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Referitor la Cruce, mi-a placut mai mult ce ne spune Sf. Apostol Pavel in 1 Corinteni cap.1, incepand cu vers. 17. Apropo, Sfintii Apostoli nu mentioneaza nici o data, ca si-ar fi facut semnul Sfintei Cruci. Au avut nesansa sa nu o cunoasca pe Angelina Malakhovskaya. Oare cat de curata era mancarea lor? "Nicidecum Doamne", a raspuns Petru. Caci niciodata nu am mancat ceva spurcat sau necurat"(Faptele Apostolilor 10:14). Apostolul Petru nu a mancat niciodata ceva spurcat sau necurat. Si totusi nu si-a facut semnul Crucii.

Poate ca o fi adevarat ce ne spune Angelina Malakhovskaya. De ce totusi, poporul roman, detine locuri fruntase in clasamentele referitoare la numarul de bolnavi? Probabil uita sa faca semnul Crucii peste sticlele de alcool, peste pachetele de tigari, peste carnea grasa de porc, etc.
Ei, acum stii de efectul Sfintei Cruci; poate le spui si celorlalti din biserica ta. In felul acesta ai facut un lucru bun.
Incearca efectul semnului Sf. Cruci si nu mai cauta contra argumente.
Le spun degeaba celor din "biserica mea" (multumesc pentru expresia folosita). Poate prinde la alta biserica. La adventisti, sigur nu. Ei experimenteaza de zeci de ani, pentru sanatatea lor trupeasca, niste metode care chiar dau rezultate vizibile. Mananca numai mancaruri "curate"(la fel ca Sf Apostol Petru), fac miscare in aer liber, se odihnesc suficient, etc.(nu pot garanta ca toti adventistii fac acestea). Biserica adventista este preocupata de mult de "reforma sanitara"(expresie des folosita intre membrii bisericii).

Acum, sincer, nu pot nici macar experimenta metoda cu "semnul Crucii". Pare mai mult a magie. Eu, inainte de fiecare masa, ma rog Bunului Dumnezeu sa binecuvanteze bucatele pe care tot El mi le-a dat pentru hrana trupului meu. Cred ca este suficient.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2008, 03:15:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate te convinge imaginea intoarcerii apei Iordanului in clipa in care se arunca Sf. Cruce in apa de Boboteaza.
http://www.youtube.com/watch?v=s1t5CFClsBk

Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2008, 03:26:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Le spun degeaba celor din "biserica mea" (multumesc pentru expresia folosita). Poate prinde la alta biserica. La adventisti, sigur nu. Ei experimenteaza de zeci de ani, pentru sanatatea lor trupeasca, niste metode care chiar dau rezultate vizibile. Mananca numai mancaruri "curate"(la fel ca Sf Apostol Petru), fac miscare in aer liber, se odihnesc suficient, etc.(nu pot garanta ca toti adventistii fac acestea). Biserica adventista este preocupata de mult de "reforma sanitara"(expresie des folosita intre membrii bisericii).

Acum, sincer, nu pot nici macar experimenta metoda cu "semnul Crucii". Pare mai mult a magie. Eu, inainte de fiecare masa, ma rog Bunului Dumnezeu sa binecuvanteze bucatele pe care tot El mi le-a dat pentru hrana trupului meu. Cred ca este suficient.
Ma bucur ca apreciezi ca v-am numit biserica. Voi spuneti "casa de rugaciune", nu?
Ceea ce faceti voi, adventistii, ma refer la "reforma sanitara" e bine, dar este tot odata stiinta omeneasca.
Semnul Sf. Cruci nu e de la oameni, ci de la Dumnezeu, de aceea are efect. Daca in loc de cruce, omul ar face un cerc, ma indoiesc, ca ar avea acelasi rezultat.
Dealtfel, apa sfintita are alta densitate; se poate vedea cu ochiul liber un cerc in jurul sticlei sau al paharului.
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2008, 08:47:25
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Le spun degeaba celor din "biserica mea" (multumesc pentru expresia folosita). Poate prinde la alta biserica. La adventisti, sigur nu. Ei experimenteaza de zeci de ani, pentru sanatatea lor trupeasca, niste metode care chiar dau rezultate vizibile. Mananca numai mancaruri "curate"(la fel ca Sf Apostol Petru), fac miscare in aer liber, se odihnesc suficient, etc.(nu pot garanta ca toti adventistii fac acestea). Biserica adventista este preocupata de mult de "reforma sanitara"(expresie des folosita intre membrii bisericii).

Acum, sincer, nu pot nici macar experimenta metoda cu "semnul Crucii". Pare mai mult a magie. Eu, inainte de fiecare masa, ma rog Bunului Dumnezeu sa binecuvanteze bucatele pe care tot El mi le-a dat pentru hrana trupului meu. Cred ca este suficient.
Ma bucur ca apreciezi ca v-am numit biserica. Voi spuneti "casa de rugaciune", nu?
Ceea ce faceti voi, adventistii, ma refer la "reforma sanitara" e bine, dar este tot odata stiinta omeneasca.
Semnul Sf. Cruci nu e de la oameni, ci de la Dumnezeu, de aceea are efect. Daca in loc de cruce, omul ar face un cerc, ma indoiesc, ca ar avea acelasi rezultat.
Dealtfel, apa sfintita are alta densitate; se poate vedea cu ochiul liber un cerc in jurul sticlei sau al paharului.
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Ar fi bine sa priceapa, dar au urechile infundate, nu le pleaca sa auda adevarul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2008, 21:46:29
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Despre rugaciune se vorbeste in toata Sfanta Scriptura. Cred ca este greu sa gasesti o pagina in care sa nu fie amintita rugaciunea. Despre facutul semnului Sf. Cruci, nu am gasit absolut nimic.

Daca imi aratati ca vre-un Sfant Apostol si-a facut semnul Sfintei Cruci, fara sa stau pe ganduri, am sa incep sa-l fac si eu. Daca nu , am sa raman la convingerea ca rugaciunea sincera este suficienta.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2008, 22:45:50
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de ancah
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Despre rugaciune se vorbeste in toata Sfanta Scriptura. Cred ca este greu sa gasesti o pagina in care sa nu fie amintita rugaciunea. Despre facutul semnului Sf. Cruci, nu am gasit absolut nimic.

Daca imi aratati ca vre-un Sfant Apostol si-a facut semnul Sfintei Cruci, fara sa stau pe ganduri, am sa incep sa-l fac si eu. Daca nu , am sa raman la convingerea ca rugaciunea sincera este suficienta.
Iata ce spune Sfantul Ioan gura de Aur despre Sfanta Cruce http://www.ioanguradeaur.ro/761/crucea-proslavire-a-lui-hristos/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.10.2008, 00:06:08
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de ancah
Faptul ca te rogi pentru binecuvantarea mancarii, este fbine si sper ca si multumesti la sfarsit. Dar cu cat mai bine ar fi sa faci si semnul Sf. Cruci, caci Dumnezeu ne-a trimis acest semn sfant si cu acest semn au biruit oamenii raul.
Despre rugaciune se vorbeste in toata Sfanta Scriptura. Cred ca este greu sa gasesti o pagina in care sa nu fie amintita rugaciunea. Despre facutul semnului Sf. Cruci, nu am gasit absolut nimic.

Daca imi aratati ca vre-un Sfant Apostol si-a facut semnul Sfintei Cruci, fara sa stau pe ganduri, am sa incep sa-l fac si eu. Daca nu , am sa raman la convingerea ca rugaciunea sincera este suficienta.
Iata ce spune Sfantul Ioan gura de Aur despre Sfanta Cruce http://www.ioanguradeaur.ro/761/crucea-proslavire-a-lui-hristos/
Caut sa aflu daca vre-un Sfant Apostol (nu Sfant Parinte) si-a facut semnul Crucii. Din articolul postat, am inteles ca nici Sf. Ioan Gura de Aur nu pomeneste ca vre-un Sf. Apostol sa-si fi facut semnul Crucii.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 02:11:17