Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2009, 11:40:22
bogdan268 bogdan268 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Mesaje: 27
Implicit Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei

Am câteva nedumeriri despre religia creștin/ortodoxă.
Am încercat să mă lămuresc pe alte siteuri de discuții generale despre spiritualitate, fără prea mare succes. Până când am realizat că locul unde mă pot edifica asupra chestiunilor neclare mie este doar un astfel de site.
(Aș dori ca administratorul să nu/mi șteargă acest topic, deși sunt conștient că există poate altele care au legătură intimă cu întrebările mele și ar fi trebuit să postez în acelea. Dar cele câteva întrebări fac referire la chestiuni diferite din teologia ortodoxă și astfel n/aș vrea să/mi risipesc atenția căutând pe cele 4,5 topice aferente după răspunsuri și să urmăresc doar unul singur. Mulțumesc.)
Am nevoie de răspunsuri pertinente, laconice, (poate de genul DA sau NU la întrebările care reclamă asta).
Consider că numai după ce înțeleg corect care este poziția religiei creștin/ortodoxe asupra acestor “întrebări” am să pot fi în stare să/mi reformez propiile convingeri religioase sau să/mi întăresc propria credință.
Nu aștept și explicații exhaustive care să motiveze “creștinește” aceste răspunsuri. Doar strict DA sau NU, unde este cazul, la alte întrebări doar 2,3 fraze pertinente, nu întreaga dogmatică, deoarece astfel voi evita un topic extins de zeci de pagini care nu mă ajută deloc.

Mi s/a răspuns prin linkuri la diferite capitole din Biblie, mi s/a întrebat de ce nu le/am citit în întregime, (am oare alergie la Biblie ?). Răspunsul este bineînțeles: nu, însă timpul meu este prea scurt să mă pierd în 50 de pagini de versete, pentru a afla precis ce mă interesează. Recunosc că nu sunt un exeget încercat.
Nu deschid acest topic pentru a fi mai lung de maxim ... hai să zic 2 pagini. Cred că vor fi suficiente să mă lămuresc asupra celor (doar) câteva întrebări punctuale pe care le am de adresat unui creștin/ortodox.
Nu vreau să polemizez și să mă angajez în discuții gratuite. Vreau doar să aflu punctul de vedere oficial al ortodocșilor.

Cred că pot să încep cu prima.

Dumnezeu este părtinitor (tendențios; favorizează, protejează pe cineva în dauna altcuiva; ține partea cuiva) ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2009, 12:37:10
braicmihaela braicmihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Mesaje: 1
Post raspuns

Nu....DUMNEZEU E PENTRU TOTI!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2009, 14:05:33
bogdan268 bogdan268 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Mesaje: 27
Implicit

@braicmihaela

Dacă Dumnezeu nu e părtinitor, atunci, a te fi născut creștin/ortodox nu poate aduce niciun avantaj pe care Dumnezeu să-l ofere creștinilor, ținându/i deoparte pe ceilalți născuți într/o altă perioadă și într/alt loc, în afara creștinătății.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2009, 14:49:46
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan268 Vezi mesajul
@braicmihaela

Dacă Dumnezeu nu e părtinitor, atunci, a te fi născut creștin/ortodox nu poate aduce niciun avantaj pe care Dumnezeu să-l ofere creștinilor, ținându/i deoparte pe ceilalți născuți într/o altă perioadă și într/alt loc, în afara creștinătății.
Nimeni nu se naste crestin, ci doar prin botez (a doua nastere) devine crestin. De ce unii se nasc in Romania iar altii in India e o taina a proniei - adica a purtarii de grija - a lui Dumnezeu.

Dar Dumnezeu le randuieste tuturor vreme de cautare adevarata a Lui si de pocainta, cum e exemplul Parintelui Seraphim Rose, unul dintre cele mai mari figuri ale Ortodoxiei secolului XX, care s-a nascut intr-o familie penticostala, in America. Cautand adevarul a trecut si pe la religiile orientale si chiar a practicat inspre Tibet. In cele din urma intelegand cat adevar este acolo, a inteles ca trebuie sa caute crestinismul autentic si a ajuns la Ortodoxie, devenind un mare ascet si invatator ortodox.

Dumnezeu, asadar, nu e partinitor, intrucat fiecare om, daca e sincer, ajunge la Ortodoxie, care e, asa cum spunea Parintele Rafail Noica, "firea omului"

Iertare daca m-am lungit in lamurirea aceasta.
Iti urez sa fii sincer in cautarea ta si sa-l gasesti pe Hristos, care a iesit in cautarea ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2009, 15:14:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand vrei sa afli ceva despre Dumnezeu, dai cautare pe Google la cuvantul "Dumnezeu" si iti apar numeroase articole; alege pe cele ortodoxe si citeste. La fel despre Sfanta Treime, botez, pacate, si altele, care te-ar interesa.
Nu poti evita cititul, caci numai asa poti aprofunda.
Draga Bogdan, tu nu stii inca ce avantaje iti ofera tie botezul crestin, dar iti pui problema celor aflati in afara crestinismului. Am impresia ca te cam grabesti. Totul cu rabdare. Incet, incet, vei acumula cunastere si vei intelege. Dar primul pas e acela al credintei, la care adaugi fapta buna; abia dupa aceea incepi sa capeti cunoastere. Aceasta e ordinea firesca, pe care o stim de la Sf. Apostol Petru. Cunoasterea fara credinta si fapte bune, duce numai la mandrie si judecata.
Si pe Crestin-Ortodox exista multe articole si carti, care te vor lumina. Succes!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2009, 17:12:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan268 Vezi mesajul

Dumnezeu este părtinitor (tendențios; favorizează, protejează pe cineva în dauna altcuiva; ține partea cuiva) ?
NU

Dumnezeu este IUBIRE si DREPTATE.
Noua ne este imposibil sa intelegem cum aceste doua concepte se impaca deoarece nu putem vedea mai departe de lumea aceasta in care traim (si majoritatea oamenilor nu cred cu tarie in viata dupa moarte).
Iubirea lui Dumnezeu se arata in timpul vietii noastre pamantesti cand obtinem iertarea pacatelor doar daca ne intoarcem inima catre El (de asemenea, moartea pe cruce a lui Iisus este o dovada a iubirii lui Dumnezeu).
Iar dreptatea se va arata la judecata. Orice rau sau durere pe care le observam in lume sunt nimic fata de de pedeapsa care urmeaza judecatii! (Citeste despre muncile iadului)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.06.2009, 18:53:26
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan268 Vezi mesajul
Dumnezeu este părtinitor (tendențios; favorizează, protejează pe cineva în dauna altcuiva; ține partea cuiva) ?
Frate, cu toata dragostea, dar cred ca din prima ai gresit cand ai pus titlu la topic si anume cand ti-ai propus sa intelegi ortodoxia. Iubite, ORTODOXIA sau ADEVARUL nu poate fi intelesa complet de catre om pentru ca acest lucru ar inseamna sa o MARGINIM!
Frate, ADEVARUL ORTODOX trebuie sa-l iei ca parte tocmai pentru a nu cadea in aceasta ispita, sa ajungi sa afirmi ca ai inteles ortodoxia. Adevarul desavarsit il avem la fiecare Sfanta Liturghie in Sfantul Potir.

Apoi, Dumnezeu nu apartine nici unei etnii, probabil ca ai auzit pe la TV, la sfarsitul meciurilor de fotbal, de regula cand joaca nationala: "In aceasta seara Dumnezeu a fost roman, pentru ca am castigat."
Dumnezeu NU ESTE PARTINITOR, El ne porunceste : "Iubiti-va unii pe altii precum v-am iubit Eu".

Frate, avantajul nostru ca suntem ortodoxi e nemasurat fata ce "ceilalti". Sper sa revin cu mai multe detalii.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2009, 21:48:16
bogdan268 bogdan268 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Mesaje: 27
Implicit

@Lavrentiu
Știu că nimeni nu se “naște creștin”, mă refeream la a te naște într/o țară ortodoxă.
“În cele din urmă, înțelegând cât adevăr este acolo ...” este o ironie crasă.
“Fiecare om dacă e sincer ajunge la ortodoxie” – nu există concepție mai subiectivă.
Sincer sunt în căutarea mea, însă nu știu dacă la capătul potecii Îl voi găsi pe Iisus.

@Anca-Miha
Când vreau să aflu ceva despre Dumnezeu dau (uneori) un search pe Google și aleg articolele, însă NU doar pe cele ortodoxe.
“Tu nu știi însă ce avantaje îți oferă botezul creștin” = atitudine de negustor care vrea să/și vândă “marfa”.
“Totul cu răbdare, încet încet ...” – tocmai asta fac de mult timp, încerc să-L cunosc pe Dumnezeu.

@ClaudiuT
Mi/am propus să cunosc ortodoxia și nu să mă identific cu ea la capătul căutărilor mele. (Dacă asta se va întâmpla până la urmă – nu/i exclus – va fi doar finalizarea eforturilor mele).
Numele topicului cred că l/am ales bine ținând cont că nu încerc (aici) să/L cunosc pe Dumnezeu (care se cunoaște cel mai bine prin necunoaștere), ci doar ortodoxia, idee mult mai cognoscibilă.
“Dumnezeu nu aparține niciunei etnii” = nimic mai adevărat, însă cred că eu sunt cel mai pe deplin conștient de asta și nu cineva care crede că ortodoxia este unica (și cea mai adevărată, exluzându/le pe toate celelalte) potecă spre Dumnezeu.

“Avantajul nostru că suntem ortodocși este nemăsurat” + “Dumnezeu nu este părtinitor” = o tăioasă absurditate.
Dacă noi avem un avantaj net, înseamnă că lui Dumnezeu îi place mai mult “metoda noastră” (ortodoxia) de a ascede la El. În același timp, celelalte “scări” sunt mai puțin plăcute lui Dumnezeu. (Nu există om să poată știi lucrul acesta.) Deci asta înseamnă că Dumnezeu ESTE părtinitor.
“Iubiti-va unii pe altii precum v-am iubit Eu” inițial se referea la cercul restrâns de evrei din jurul lui Iisus; iar ulterior, prin interpretare, a apărut această larghețe.

.................................................. ....

În concluzia primei intervenției mele trebuie să mărturisesc cu tristețe că s/a adeverit scenariul de care mă temeam: interlocutorii mei vor veni cu replici “prefabricate” dogmatic și vor evita să răspundă la cea de/a doua mea întrebare care s/a prezentat sub forma acestei fraze:
“Dacă Dumnezeu nu e părtinitor, atunci, a te fi născut creștin/ortodox nu poate aduce niciun avantaj pe care Dumnezeu să/l ofere creștinilor, ținându/i deoparte pe ceilalți născuți într/o altă perioadă și într/alt loc, în afara creștinătății”.

Am demonstrat, Claudiu, că Dumnezeu ori este părtinitor și atunci “avantajul nostru este nemăsurat față de Ibrahim și Le Chang sau ...
Dumnezeu NU este părtinitor și atunci noi nu avem niciun avantaj cu ortodoxia noastră față de cei care împărtășesc alte credințe religioase. E simplu și clar.

Dacă de la prima mea întrebare m/am ales cu 4 intervenții, e clar că topicul îmi va depăși cele 2 pagini preconizate inițial.

Deci, încă o dată vă rog să/mi comentați această idee (remenționată mai sus cu 5 rânduri) din unghiul teologiei ortodoxe și nu că la Sfânta Liturghie avem parte de adevăr sau că pe creștin-ortodox.ro se găsesc cărțile care mă vor “lumina”. Asta rămâne de văzut. N/am ajuns la întrebarea cu adevărul. Vreau să mă lămuresc treptat (încet-încet, cum mă sfătuia cineva mai sus), că mai am multe lucruri în minte despre care să mă întreb.

PS: La prima întrebare, toată lumea s/a pus de acord că “Dumnezeu NU este părtinitor”. A doua întrebare a venit sub forma frazei aceleia cu cei născuți în altă perioadă istorică și în altă țară ne-ortodoxă.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2009, 22:20:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ortodoxia nu se invata de pe forum. Suntem prea mici pentru a avea pretentii de misionari.

Bogdan268, semeni mult cu un user care a fost banat. Presupunand ca esti sincer interesat de Ortodoxie, deschide-ti inima pentru a-L primi pe Hristos, citeste carti scrise de sfinti si apoi vino cu intrebari din care sa reiasa interesul pentru Ortodoxie. Caci mi se pare ca esti cam ironic.

Citeste Vietile Sfintilor si, daca acestea te vor atrage inseamna ca esti pe drumul cel bun. N-ar fi rau sa citesti si Mantuirea pacatosilor de Agapie Criteanul. Este documentata si te ajuta sa intelegi frumusetea Ortodoxiei si valoarea propriului tau suflet.

Da, sufletul tau merita comoara cea mai de pret. Niciun efort nu e prea mare pentru a o obtine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2009, 22:35:31
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan268 Vezi mesajul
@Lavrentiu
Mi/am propus să cunosc ortodoxia și nu să mă identific cu ea la capătul căutărilor mele. (Dacă asta se va întâmpla până la urmă – nu/i exclus – va fi doar finalizarea eforturilor mele).
Numele topicului cred că l/am ales bine ținând cont că nu încerc (aici) să/L cunosc pe Dumnezeu (care se cunoaște cel mai bine prin necunoaștere), ci doar ortodoxia, idee mult mai cognoscibilă.
“Dumnezeu nu aparține niciunei etnii” = nimic mai adevărat, însă cred că eu sunt cel mai pe deplin conștient de asta și nu cineva care crede că ortodoxia este unica (și cea mai adevărată, exluzându/le pe toate celelalte) potecă spre Dumnezeu.

“Avantajul nostru că suntem ortodocși este nemăsurat” + “Dumnezeu nu este părtinitor” = o tăioasă absurditate.
Dacă noi avem un avantaj net, înseamnă că lui Dumnezeu îi place mai mult “metoda noastră” (ortodoxia) de a ascede la El. În același timp, celelalte “scări” sunt mai puțin plăcute lui Dumnezeu. (Nu există om să poată știi lucrul acesta.) Deci asta înseamnă că Dumnezeu ESTE părtinitor.
“Iubiti-va unii pe altii precum v-am iubit Eu” inițial se referea la cercul restrâns de evrei din jurul lui Iisus; iar ulterior, prin interpretare, a apărut această larghețe.

.................................................. ....

În concluzia primei intervenției mele trebuie să mărturisesc cu tristețe că s/a adeverit scenariul de care mă temeam: interlocutorii mei vor veni cu replici “prefabricate” dogmatic și vor evita să răspundă la cea de/a doua mea întrebare care s/a prezentat sub forma acestei fraze:
“Dacă Dumnezeu nu e părtinitor, atunci, a te fi născut creștin/ortodox nu poate aduce niciun avantaj pe care Dumnezeu să/l ofere creștinilor, ținându/i deoparte pe ceilalți născuți într/o altă perioadă și într/alt loc, în afara creștinătății”.

Am demonstrat, Claudiu, că Dumnezeu ori este părtinitor și atunci “avantajul nostru este nemăsurat față de Ibrahim și Le Chang sau ...
Dumnezeu NU este părtinitor și atunci noi nu avem niciun avantaj cu ortodoxia noastră față de cei care împărtășesc alte credințe religioase. E simplu și clar.

Dacă de la prima mea întrebare m/am ales cu 4 intervenții, e clar că topicul îmi va depăși cele 2 pagini preconizate inițial.

Deci, încă o dată vă rog să/mi comentați această idee (remenționată mai sus cu 5 rânduri) din unghiul teologiei ortodoxe și nu că la Sfânta Liturghie avem parte de adevăr sau că pe creștin-ortodox.ro se găsesc cărțile care mă vor “lumina”. Asta rămâne de văzut. N/am ajuns la întrebarea cu adevărul. Vreau să mă lămuresc treptat (încet-încet, cum mă sfătuia cineva mai sus), că mai am multe lucruri în minte despre care să mă întreb.

PS: La prima întrebare, toată lumea s/a pus de acord că “Dumnezeu NU este părtinitor”. A doua întrebare a venit sub forma frazei aceleia cu cei născuți în altă perioadă istorică și în altă țară ne-ortodoxă.
Frate, cu draga inima iti adresez un sfat, cu toate ca sunt un nimeni sa-ti adresez tie cuvinte de invatatura.
Daca ai venit aici sa cauti ceva, cauta cu smerenie si astfel vei gasii, altfel vom injosii Cuvantul lui Dumnezeu, cea ce deja incepe sa se intample.

Vezi ca ai un topic interesant poate, citeste acolo si te vei "lamuri" mai mult : "Ortodoxia nu convinge, ci seduce". Daca nu vei intra, tine te rog cont de aceasta vorba a Pr. Noica.

Despre intrebarea cu adevarul, ai pus-o fara sa-ti dai seama, ortodoxia este adevarul, nu ai cum sa le desparti.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile ortodoxiei pentru ora de religie spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 43 21.03.2014 19:21:41
O alimentatie corecta ovidiu b. Generalitati 469 26.07.2013 19:03:38
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Bun simț si intelegere I.Calin Generalitati 7 24.08.2010 20:10:13