Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2010, 20:25:57
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Arabul înviat din morți

Musulmanul Șahid D., un arab bogat, sănătos, frumos și erudit, nu avea copii. Neamul lui a decis ca el să divorțeze și să ia altă soție pentru a avea un urmaș. Soții, în decembrie 2004, au plecat într-o călătorie de adio în Siria, unde un taximetrist i-a sfătuit să meargă la Mănăstirea "Sedania". Acolo se afla icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului care a ajutat o mulțime de perechi de diferite credințe. Deși erau musulmani, s-au rugat cu lacrimi înaintea chipului făcător de minuni al Maicii Domnului, au comandat tedeumuri, au luat din mîinile maicilor o linguriță de untdelemn sfințit din candelele de la icoană.
La plecare, Șahid a promis că dacă Maica Domnului le va da un copil, el va dărui mănăstirii optzeci de mii de dolari și douăzeci de mii-șoferului. Peste nouă luni se întîmplă minunea-s-a născut un băiețel frumos, leit taică-său.
Acesta i-a sunat șoferului și i-a spus că aduce suma promisă, rugîndu-l să-i asigure paza. Teximetristul l-a întîmpinat cu doi "gardieni", care s-au înțeles să-l omoare pe Șahid și să-și ia toți banii. La ieșirea din oraș "gardienii" s-au năpustit asupra lui, l-au ucis, i-au tăiat capul și i-au pus trupul în portbagaj.
Mașina însă s-a oprit. Un trecător a observat că din mașină se scurge sînge și, îngrozit, anunță poliția. Polițiștii sosiți la fața locului au deschis portbagajul și, în ochii lor, cadavrul încovoiat și plin de sînge s-a ridicat, clătinîndu-se. Ucigașii au căzut în genunchi înaintea celui înviat și, tremurînd de frică, și-au recunoscut crima.
Șahid și-a amintit totul: cum a fost ucis, cum i s-au scos verighetele, ceasul, portmoneul, iar apoi i s-a tăiat capul. El parcă privea dintr-o parte, dar, deoarece permanent se ruga la Iisus Hristos și la Preasfînta Născătoare de Dumnezeu, credea că nu-l vor lăsa, simțea prezența lor plină de har.
Arabul înviat a plecat la "Sedania" și împreună cu maicile ortodoxe s-au rugat acolo cu multă rîvnă. Numeroasele lui rude, văzînd minunea, au dăruit mănăstirii opt sute de mii de dolari și au trecut de la islam la Ortodoxie.
Cu adevărat la Dumnezeu nimic nu este cu neputință, căci scrie în Evanghelie: "Fie vouă după credința voastră".

Protoierul Anatolie CIBRIC

Am scris aceasta întîmplare adevărată ,care am citit-o și am scris-o aici cuvînt cu cuvînt, nimic de la mine, nu anume pentru dezbatere, ci pentru cei slabi în credință, care, vor minuni și fapte creștine-ortodoxe.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2010, 22:18:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Am auzit si eu de minunea aceasta, de la profesorul de religie din liceu.Am gasit-o pe internet putin mai detaliat decat e aici...

In decembrie 2004, un arab saudit, musulman, s-a infatisat la mai multe agentii de mass media pentru a relata urmatoarea intamplare de necrezut, care i s-a petrecut si care i-a schimbat viata. Povestea aceasta a aparut la televiziune, la radio, pe internet, a circulat in ziare, reviste si brosuri in intreaga Arabie Saudita, in Siria, Palestina si in tarile vecine.

Acum cativa ani, acel barbat s-a casatorit cu o musulmanca foarte bogata, dar stearpa. Anii au trecut, si in pofida tuturor straduintelor si a cheltuielilor medicale insemnate, facute la multi doctori, au ramas fara copii. Parintii lui i-au propus sa se casatoreasca cu o alta femeie, pastrandu-o si pe intaia sa sotie (legea locala ingaduie pana la patru casatorii concomitente).

Obosit, nelinistit si deznadajduit, barbatul nu a primit sfatul parintilor sai, ci a ales sa plece in vacanta cu sotia sa in Siria. Ajunsi acolo, au inchiriat o limuzina si un sofer care sa ii poarte ca ghid in calatoriile lor prin Siria. De-a lungul vacantei, soferul a observat ca perechea saudita parea amarata, indurerata, mahnita. Deoarece devenise apropiat de pereche, soferul i-a intrebat ingrijorat de ce sunt nefericiti - poate pentru ca nu sunt multumiti de felul in care conduce excursia?

Perechea i-a marturisit soferului ca cauza nefericirii lor este neputinta de a avea copii. Soferul, care era si el musulman, le-a spus atunci ca, in Siria, crestinii ortodocsi au o manastire numita Panaghia Saidnaya (nume compus dintr-un cuvant grecesc care inseamna Preasfanta si un cuvant arab care inseamna Doamna noastra) si ca multi oameni care nu pot avea prunci se indreapta catre icoana ei facatoare de minuni. Ei merg la manastire si li se da sa manance din fitilul candelei care arde inaintea icoanei celei minunate. Iar apoi "Maria" crestinilor le da cele ce doresc, dupa credinta lor.

Insufletiti de emotie, arabul saudit si sotia sa i-au cerut soferului sa ii duca la manastirea "Saidnaya" a "Doamnei Crestinilor", spunand: "Daca vom avea un copil, ma voi intoarce si iti voi da 20.000 de dolari SUA, iar manastirii 80.000 de dolari SUA". Astfel, s-au dus la manastire si au facut precum li s-a zis. Mai apoi, s-au intors la ei acasa si dupa ceva vreme, femeia a fost gasita insarcinata. Dupa cateva prima zi a saptamanii, a nascut un baietel minunat. A fost cu autentic o minune a Doamnei noastre, de Dumnezeu Nascatoarea.

Acum, de indata ce sotia sa a nascut, barbatul saudit a vrut sa se intoarca in Siria, ca sa-si tina fagaduintele pe care le facuse. La intoarcere, l-a sunat pe acelasi sofer si i-a cerut sa il ia de la aeroportul din Damasc. dar soferul era un om viclean si rau, si i-a convins pe doi prieteni ai sai sa mearga impreuna cu el la aeroport ca sa il ia pe bogatul arab saudit, sa ii ia banii si sa il omoare. carevasazica, l-au luat pe bogatas de la aeroport, iar el, in timp ce conduceau, fara sa isi dea seama ca planuisera sa il omoare, le-a spus prietenilor soferului ca le va da fiecaruia dintre ei 10.000 de dolari SUA.

Fiind ei tot nemultumiti, s-au abatut de la drumul catre manastire si au mers intr-un loc pustiu, unde l-au omorat pe barbatul saudit, apoi i-au taiat capul si celelalte parti ale trupului sau (mainile si picioarele) in bucati. Orbiti de patima si coplesiti de fapta groaznica pe care tocmai o savarsisera, au pus ramasitele barbatului in portbagajul masinii, in loc sa le paraseasca acolo. Dupa ce i-au luat banii, ceasul si tot ce mai avea, au purces sa caute un alt loc pustiu pentru a scapa de ramasite.

Apoi, pe cand se aflau pe autostrada nationala, masina a facut o pana si s-a oprit in mijlocul drumului. Cei trei s-au dat jos ca sa vada ce se intamplase cu motorul. Un trecator s-a oprit sa ii ajute, dar ei, temandu-se ca nu cumva sa se descopere fapta lor cea groaznica, au spus ca nu au necesitate de ajutor. dar in timp ce pleca, motociclistul in trecere a observat sange picurand din spatele vehicolului, si a chemat politia pentru investigatii, caci intreaga scena si cei trei oameni dadeau de banuit. Politistii a sosit si, vazand sangele de sub masina si de pe asfalt, au ordonat deschiderea portbagajului.

Ei bine, atunci cand au deschis portbagajul, dintr-odata!, barbatul saudit s-a sculat, in chip vadit si minunat in viata si teafar, zicandu-le: "Chiar acum aceasta Panaghia a ispravit sa-mi coasa gatul, chiar aici (si le-a aratat zona marului lui Adam), dupa ce mi-a cusut restul trupului". Vazand aceasta, cei trei ucigasi si-au pierdut de indata mintile - au innebunit. Politia le-a pus catusele si in timp ce erau purtati catre un spital de nebuni, criminalii strigau ca este cu neputinta ca barbatul saudit pe care il omorasera, decapitasera si macelarisera sa mai fie in viata.

Sauditul a mers la un spital pentru a fi examinat de catre doctori, iar acestia au confirmat si au intarit faptul ca cusaturile erau facute de putina vreme, validand astfel aceasta intamplare minunata. Cusaturile erau, si sunt inca, evidente. Atunci cand sauditul a iesit din portbagajul masinii, parea a fi, literalmente, facut din nou (pus laolalta), marturisind intr-una ca Panaghia a pus la loc trupul sau si l-a inviat cu ajutorul Fiului ei.

Imediat dupa aceasta, arabul saudit si-a chemat rudele in Siria, si au mers toti impreuna la manastirea Panaghiei Saidnaya, dand glorifica, slava si rugaciuni, iar in locul darului initial de 80.000 dolari SUA (pe care il fagaduise), a dat 800.000 de dolari SUA pentru Nascatoarea de Dumnezeu.

Astazi, atunci cand barbatul cesta istoriseste amanuntele acestei minuni coplesitoare, isi incepe povestirea cu cuvintele: "Pe cand eram musulman, mi s-au petrecut cele ce urmeazaa - ceea ce arata ca nu mai este musulman, nici el, nici familia sa.

Aceasta minune a covarsit cu infricosata surprindere toata lumea araba - musulmana si intreg Orientul Mijlociu.

Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne pre noi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2010, 17:10:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

O dovada clara ca Dumnezeu si Maica Domnului fac minuni si in zilele noastre daca ne rugam cu credinta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2010, 00:45:00
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Post

Posturi citate de pe tezaur-ortodox.com

"Pentru cei carora li s-ar parea cam "science fiction" aceasta minune tin sa va reamintesc minunea din viata Sf.Ioan Damaschin cu mana taiata in care Maica Domnului i-a cusut-o la loc.Redau mai jos pasajul cu vindecarea(fragment din Viata Sf.Ioan Damaschin)

Citat
Citat:
Ioan, luîndu-și mîna cea tăiată, a intrat în camera sa de rugăciune și, căzînd la pămînt înaintea sfintei icoane a Preacuratei Maicii lui Dumnezeu, care avea în mîinile sale Pruncul, a lipit dreapta cea tăiată la locul ei. Apoi a început a se ruga suspinînd din adîncul inimii și, plîngînd, zicea: "Preacurată Stăpînă, Maică care ai născut pe Dumnezeul meu, iată că pentru dumnezeieștile icoane mi s-a tăiat mîna dreaptă. Nu știu pricina pentru care s-a tulburat Leon, dar tu întîmpină-mă degrabă cu ajutor și-mi vindecă mîna mea. Dreapta celui Preaînalt Care S-a întrupat din tine, face multe minuni prin rugăciunile Tale. Deci, mă rog ca, prin mijlocirea ta, să vindece Domnul și dreapta mea, o! maică a lui Dumnezeu, pentru ca să scrie mîna aceasta oricîte laude vei voi tu singură. Să scrie ție și Fiului tău și să ajute cu scrisorile sale dreapta credință; pentru că poți toate cîte le voiești, ca o mamă a lui Dumnezeu".

Zicînd acestea cu multe lacrimi, Ioan a adormit și a văzut în vis icoana Preacuratei Maicii lui Dumnezeu cu ochii luminoși și milostivi, căutînd spre dînsul și zicînd: "Iată mîna ta este sănătoasă. De acum nu te mai mîhni. Însă ostenește-te cu dînsa fără lenevire, precum ai făgăduit mie și fă-o condei al scriitorului ce scrie degrabă". Apoi, deșteptîndu-se Ioan, dacă a pipăit și a văzut mîna lui vindecată, s-a bucurat cu duhul de Dumnezeu Mîntuitorul său și de maica Lui cea fără de prihană, că i-a făcut mărire cel puternic. Stînd în picioare și, ridicîndu-și mîinile în sus, a adus mulțumire lui Dumnezeu și Maicii Domnului. Apoi, în noaptea aceea s-a veselit cu toată casa sa, cîntînd cîntare nouă și zicînd: "Dreapta Ta, Doamne, s-a binecuvîntat, întru tărie, mîna Ta cea dreaptă a vindecat dreapta mea cea tăiată și cu aceasta va sfărîma pe vrăjmașii cei ce nu cinstesc chipul Tău și al Preacuratei Maicii Tale și va zdrobi cu dînsa pe vrăjmașii sfărîmători de icoane, spre înmulțirea măririi Tale".

Astfel, Ioan veselindu-se cu toți casnicii săi și cîntînd cîntări mulțumitoare, au auzit toți vecinii care locuiau împrejur și înțelegînd pricina bucuriei și a veseliei lui Ioan se mirau foarte. Apoi degrabă s-a înștiințat despre acestea și domnul saracinilor și îndată chemînd pe Ioan, i-a poruncit ca să arăte mîna cea tăiată. Și se cunoștea la încheietura de unde se tăiase mîna, un semn al tăieturii ca o ață roșie, care se însemnase prin purtarea de grijă a Maicii Domnului, spre arătarea cu adeverire a mîinii ce a fost tăiată. Văzînd-o domnul a întrebat pe Ioan, care doctor și cu ce fel de doctorii a împreunat mîna așa de bine la încheietura sa și așa degrab s-a vindecat, ca și cum n-ar fi fost tăiată?

El n-a tăinuit minunea, ci cu glas mare a vestit-o, zicînd: "Domnul meu, doctorul cel atotputernic, prin Preacurata Sa Maică, ascultîndu-mi rugăciunea cea cu multă sîrguință, a vindecat cu mîna Sa cea atotputernică această rană și mi-a dat mîna pe care ai poruncit tu de mi-a tăiat-o".

Sa ne reamintim de asemenea de o alta minune asemantoare din Viata Sf.Spiridon:

Citat:
Se mai spune și despre o altă minune a Sfîntului Spiridon. Mergînd Sfîntul Spiridon la Sfîntul Sinod cel dintîi, a toată lumea de la Niceea și, rămînînd la o gazdă oarecare, pizmăreții arieni au tăiat noaptea în taină capetele celor doi cai ai lui, pe care îi avea cu sine la drum. Făcîndu-se ziuă și văzînd sluga lui răutatea ce se făcuse de eretici, a spus Sfîntului Spiridon. Iar el, nădăjduind spre Dumnezeu, a poruncit slugii ca să pună capetele tăiate la locul lor și sluga, făcînd degrabă ceea ce i se poruncise, a lipit capul calului celui alb, din greșeală, la cel negru și al celui negru la cel alb și îndată au înviat caii și au stat pe picioarele lor. Apoi a mers Sfîntul Spiridon cu dînșii pe drumul său. Poporul se mira văzînd un lucru ca acela, cum calul cel negru are cap alb și calul cel alb are cap negru, de care minune ereticii s-au rușinat.
Din minunile [url=http://www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie11.htm]Sfântului Mare Mucenic Mina[url], asemănătoare cu minunea Maicii Domnului descrisa mai sus, avem si urmatoarea intamplare.

Citat:
Mergând odată un creștin ca să se închine în biserica acestui Sfânt Mina, a găzduit la o casă de străini; iar stăpânul acelei case, cunoscând că găzduitul avea bani în sânul său, s-a sculat în miezul nopții și l-a omorât. Apoi tăindu-l bucăți le-a pus într-o coșniță și a ascuns-o în cămara sa cea mai dinăuntru, așteptând ca să se facă ziuă. În vreme ce ucigașul se afla în nevoință și în îngrijorare, cum și unde și când să se ducă să ascundă părțile celui ucis, ca să nu-l înțeleagă cineva, iată i s-a arătat lui Sfântul Mina, călare în chip de ostaș și cercetându-l ce s-a făcut cu străinul care găzduise acolo; iar ucigașul adeverea că nu știe nimic.

Atunci sfântul, pogorându-se de pe cal, a intrat înăuntrul casei celei mai ascunse și, aflând coșnița și scoțând-o, s-a uitat la ucigaș cu o căutătură grozavă și sălbatică și i-a zis: "Cine este acesta?" Iar ucigașul de frică, fără de glas și ca un uluit făcându-se, s-a aruncat pe sineși jalnică cădere la picioarele sfântului. Iar sfântul, punând la loc toate membrele ucisului și făcând rugăciune, a înviat mortul și i-a zis lui: "Dă laudă lui Dumnezeu". Iar mortul, ridicându-se ca din somn și cugetând cele ce a pătimit de la cel ce-l găzduise și cum a câștigat viața a doua oară, a slăvit pe Dumnezeu; iar mulțimea se închina ostașului ce se arătase și care-l înviase. Și după ce s-a ridicat de jos ucigașul, a luat sfântul banii de la el și i-a dat omului pe care-l înviase, zicându-i: "Du-te frate în calea ta."
Din minunea arabului, petrecuta cu cativa ani in urma, dovedeste si mai mult venerarea Maicii Domnului cat de importanta este. Din cele prezentate mai sus, cat de mult conteaza si cinstirea Sfintilor. Dumnezeu este ORTODOX. Ajuta pe oricine care cauta ajutorul Lui ! Pacat ca multi se uita, dar nu multi vad ... Sa ne rugam pentru cei care se uita sa "vada Adevarul !"

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.06.2010, 00:56:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Dumnezeu este ORTODOX.
Mda. Amuzant e faptul că nimeni nu pare să fi sesizat că această minune s-a petrecut într-o biserică catolică a Maicii Domnului. Cu o icoană catolică. Cum ar veni, papistașă. Sau papalistă.

Am avut răbdare, o lună și mai bine, să văd cum se aprind pravoslavnicii de serviciu crezând că această minune s-a petrecut în Biserica Ortodoxă. Acuma, e interesant să urmăresc reacția în continuare, la aflarea adevărului. Parcă nu e chiar așa mare minune ? De fapt, poate că nici nu a fost. E fabricată de arhiereticul papă și de agenturili străine. Minuni nu pot fi, dincolo de Maglavit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.06.2010 at 01:02:44.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.06.2010, 01:32:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ce fericiti sunteti voi care credeti asemenea minuni.Eu sunt mai necredincios,nu le resping,sunt gata sa le cred,dar as vrea sa ma conving cumva.
Si apropo,chiar daca ar fi facuta intr-o biserica catolica,si asupra unui arab ,minunea e minune .Caci Dumnezeu lucreaza acolo unde vrea El,si doar asupra celor ce au credinta,nu din cea trambitata,ci din cea adevarata,interioara.
Dumnezeu nu e ortodox . Ortodoxia e un ansamblu de invataturi venite de la Duhul Sfant,lucrand prin oameni . Dumnezeu e doar autorul Ortodoxiei. Dar Duhul e precum vantul, sufla acolo unde vrea ,si caile Lui sunt mai presus de mintea oamenilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.06.2010, 01:38:15
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Eu zic ca e o Biserica ortodoxa: Panaghia Saidnaya (nume compus dintr-un cuvant grecesc care inseamna Preasfanta si un cuvant arab care inseamna Doamna noastra). Dar poate ma insel ...

Nu vad nici un nume latin ....

icoanele din Biserica sunt ortodoxe : http://www.pbase.com/mansour_mouasher/saydnaya

Asemenea si aici mentioneaza:
"

The Convent of Our Lady of Saydnaya is located in the mountains north of the city of Damascus of Syria, the seat of the ancient Patriarchate of Antioch.


... It is also an area renowned for its faithfulness to Orthodoxy. In former times when many cities and villages in Syria apostatized from Christianity, Saydnaya always remained a zealous defender of the Orthodox Faith. "

Astept lamuriri asupra episcopiei Bisericii Panaghia Saidnaya sau de ce Patriarhat raspunde ...


"La Dumnezeu ajungem printr-un anume mod de viata, nu printr-un anume fel de a gandi. (Christos Yannaras)"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.06.2010, 02:14:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul

Astept lamuriri asupra episcopiei Bisericii Panaghia Saidnaya sau de ce Patriarhat raspunde ...
..si multi dintre noi, d-aia, mai de-a lu' Toma, asteptam fotografii cu arabul cusut in portbagaj( ma rog cicatricele):))
..sau iar dovezile s-au evaporat pe motiv ca daca ar exista lumea nu ar mai crede.
Iar stau si ma intreb de ce este Dumnezeu asa de timid?

Last edited by andreicozia; 26.06.2010 at 02:16:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2010, 06:42:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mda. Amuzant e faptul că nimeni nu pare să fi sesizat că această minune s-a petrecut într-o biserică catolică a Maicii Domnului. Cu o icoană catolică. Cum ar veni, papistașă. Sau papalistă.

Am avut răbdare, o lună și mai bine, să văd cum se aprind pravoslavnicii de serviciu crezând că această minune s-a petrecut în Biserica Ortodoxă. Acuma, e interesant să urmăresc reacția în continuare, la aflarea adevărului. Parcă nu e chiar așa mare minune ? De fapt, poate că nici nu a fost. E fabricată de arhiereticul papă și de agenturili străine. Minuni nu pot fi, dincolo de Maglavit.
Manastirea Maicii Domnului din Saydnaya tine de Patriarhia Antiohiei (este ultima din lista de manastiri pe pagina).
Deci este ortodoxa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2010, 06:56:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Manastirea e ortodoxa. Uitati aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...eries_in_Syria

Tine de patriarhatul ortodox al Antiohiei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! mihai anton Sfintele Pasti - Invierea Domnului 39 19.06.2011 17:27:26
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35