Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 20.03.2012, 21:55:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
De ce ar fi trebuit sa astepte? Pentru ca, prietene, scrisul, capacitatea de a abstractiza cuvintele in semne cere mai multa inteligenta decat pare. Nu e trivial sa iti vina ideea de a conceptualiza prin semne scrise cuvintele vorbite, chiar daca acum ni se pare firesc. Evolutia inteligentei umane a fost si este exponentiala. Compara cum au evoluat cunostintele rasei umane in ultimii 20 de ani cu cele din ultima 100 de ani si tot asa. Vei intelege ce inseamna exponential, vei intelege ca un ultimii 50 de ani am progresat dpdv al cunostintelor mai mult decat in cei 1000 de ani de dinaintea lor, vei intelege ca a trece de la o rasa care nu avea idee de scris la capacitatea de abstractizare necesara chiar a fost nevoie de zeci sau sute de mii de ani.

E ultima oara cand mai comentez pe tema celor 7000 de ani ai lumii, nu pot sa discut asa ceva, e pierdere de vreme, un om care crede asta va crede pana la infinit, indifierent de ce argumente i-ai aduce, el are argumentul suprem, atuul, asul de pica: "asa scrie in biblie".
Cum vezi e exact invers, doar eu am adus argumente, tu nu ai adus nimic, ai doar o credinta in ceva, chiar si fara sa aiba o baza. Ai spus doar credinta ta, ca tu asa crezi si ti se pare anormal sa creada cineva altceva. Dar eu sau altii ne bazam pe dovezi, argumente, nu doar pe o credinta fara baza. Ai analizat doar ultimul punct, dar mai sunt 13 inaintea lui.
Referitor la acest punct, cu istoria. Tu crezi ceva ce chiar si stiinta a schimbat, acum se spune ca oamenii din trecut erau la fel de inteligenti ca cei de azi. Confunzi inteligenta cu cunostintele. De exemplu noi stim mult mai multe decat Socrate sau Aristotel, dar aveau o inteligenta mai amre decat multi din ziua de azi. la fel cu cei ce traiau in pesteri, am vazut chiar un documentar pe tema asta, in care se spunea si ca e gresit ce se credea pana acum, ca erau mai putin inteligenti decat noi.
Daca observi, in acest punct se spune ca desi erau inteligenti si puteau face lucruri complicate (si nu ca erau mai slab dotati intelectual), totusi nu avem o istorie decat de cateva mii de ani. Si nu e vorba de scris, acolo spune de tinerea evidentei.
Reply With Quote
  #632  
Vechi 20.03.2012, 22:08:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chardin este recunoscut ca a incercat sa combine evolutionismul cu crestinismul. A fost si este contestat chiar si de catolici, dar nu din cauza evolutionismului. Din cate stiu e apreciat de miscarea new-age si unele scrieri ale sale au conceptii new-age, teozofice.
Incercam sa aduc un mic argument la teoria mea paranoica despre ce e scris in Apocalipsa : "Cine este asemenea fiarei și cine poate să se lupte cu ea? "
Curios ca in limba engleza toate teoriile, toate ipotezele, toate sistemele trebuie sa se plece in fata evolutiei, cam asta e traducerea.
Eu nu ma refer numai la evolutie ci cam la tot ceea ce s-a intamplat in istoria omenirii incepand de la Revolutia Franceza. Nu inteleg ce ar face atei de duzina si fani ai evolutiei sa fie mai agresivi decat Martorii lui Iehova. Adica inteleg, am teoria asta cu fiara si cu "icoana care vorbeste " de unde ne formam din ce in ce mai mult cultura generala. Mai am sa descopar care e rana produsa fiarei si scriu o carte in engleza si ajung bogat.
Reply With Quote
  #633  
Vechi 21.03.2012, 09:12:52
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu tebuie deloc sa ma crezi pe mine, doar pe Iisus, pe sfinti si duhovnici, eu nu scriu parerile personale. Nu sunt extremist, doar ca tu ai putine informatii si nu stii ca asa e invatatura crestina. Preotul tau nu cred ca stie ceea ce crezi tu daca nu i-ai spus. Chiar si asa, fiecare preot procedeaza cu intelegere, nu da mai mult celor ce au doar dinti de lapte (adica au mai putine cunostinte despre crestinism), procedeaza foarte bine.
am inteles mesajul.tb sa-mi recunosc nimicnicia ,nu am cunostinte suficiente despre crestinism si tb sa parasesc BO,pt ca acolo intra doar elita intelectualitatii.anul asta mai stau la BO pt ca taxa e achitata integral.pina imi gasesc o biserica m-am hotarit sa nu ma mai contrazic pe forum si sa fac ce a spus dalai lama :sa fiu un om mai bun.
Reply With Quote
  #634  
Vechi 21.03.2012, 09:26:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
am inteles mesajul.tb sa-mi recunosc nimicnicia
Bun, ești pe drumul cel bun.

Citat:
,nu am cunostinte suficiente despre crestinism si tb sa parasesc BO,pt ca acolo intra doar elita intelectualitatii.anul asta mai stau la BO pt ca taxa e achitata integral.pina imi gasesc o biserica m-am hotarit sa nu ma mai contrazic pe forum
Ups, ai sfeclit-o. Smerenia de mai sus era de fapt trufie. Nașpa!

Citat:
si sa fac ce a spus dalai lama :sa fiu un om mai bun.
D.L. e un plagiator: Mântuitorul nostru a spus și arătat asta prin exemplu personal cu muuuult timp înainte!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #635  
Vechi 21.03.2012, 10:56:08
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

sa-mi fie cu iertare ca nu stiu.pe cine a plagiat DL?
Reply With Quote
  #636  
Vechi 21.03.2012, 10:57:31
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

ca sa fii mai bun ti-o spun toate bisericile(exceptie satanistii)
Reply With Quote
  #637  
Vechi 21.03.2012, 11:33:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
ca sa fii mai bun ti-o spun toate bisericile(exceptie satanistii)
asa este, numai ca aceste biserici in citeaza pe Iisus Hristos. Nu budismul tibetan a aspus: "iubeste-ti aproapele ca te tine insuti" si "iubeste-ti vrajmasul" ci crestinismul prin Hristos. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #638  
Vechi 21.03.2012, 11:43:00
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
ca sa fii mai bun ti-o spun toate bisericile(exceptie satanistii)
toate bisericile? scuzati-ma si LDS sunt buni? ca au vrut sa va dea o carte de-a lor, care...spune ca Dumnezeu e casatorit si are cateva sotii sau spun ca Isus este frate cu satana, cand crestinul stie ca Isus a creat pe satana (bine, l-a creat perfect insa satana a ales sa se perverteasca), pentru ca Isus a creat orice domnie si orice dregatorie si pe toti ingerii! si lista poate continua cu invataturile lor contrare Bibliei!
Reply With Quote
  #639  
Vechi 21.03.2012, 13:08:21
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

scuze nu am citit cartea mormonilor asa ca nu stiu despre ce e vorba.puteam sa o iau dar mormoniii cereau adresa si nr tel la schimb....
Reply With Quote
  #640  
Vechi 21.03.2012, 13:32:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
scuze nu am citit cartea mormonilor asa ca nu stiu despre ce e vorba.puteam sa o iau dar mormoniii cereau adresa si nr tel la schimb....
dar nu vroiau si copie dupa CI??? conform legii din Romania, nimeni in afara de Politie nu are voie sa colecteze date personale !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46